Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας για το θεμα της OTA αναβαθμισης.

Με το Hard Reset μηδενιζουν ολα ετσι, χανουμε τα παντα; Επαφες, ρυθμισεις, εφαρμογες, φωτο, αρχεια κτλ;

Σορυ αν εχει απαντηθει, αλλα με τα ios ειναι μια απλη διαδικασια, και ψιλοχανομαι σε αυτα τα θεματα στο android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και στο δικό μου που είναι τσεχικο χάνεται η εγγυηση;;;

 

Σε όλα χάνεται! Στο σέρβις, μέσω του IMEI μπορεί να ελεγχθεί η χώρα προέλευσης και σε περίπτωση που υπάρχει ROM διαφορετικής χώρας, θεωρείται πείραγμα και τίθεται εκτός εγγύησης!

Επίσης, υπάρχουν αναφορές ότι πολλοί χρήστες G4 που αναβάθμισαν στην 6 δεν μπορούν να γυρίσουν πίσω στην 5 με τον παραδοσιακό τρόπο (flashtool) και υπάρχει νέο εργαλείο. Οπότε, πρίν κάνετε κάτι, καλύτερα να περιμένετε την marshmallow της χώρας της συσκευής σας.

 

 

παιδες εκανα την διαδικασια και αρχικά μου εβγαζε κατι σφαλματα το lgflashtool παταγα επανάληψη και συνεχιζόταν,μετα αρχιζε να φορτωνει λογικα το kdz και ανεβαζε το ποσοστό και στο κινητο(εδειχνε δηλαδη το Install) και στο pc.Σε καποια φαση ομως το ιnstal στο κινητο πηγε σφαίρα και ολοκληρωθηκε ενω στο φλαστουλ ελεγε 70%.Στο 99% το Lg flashtool μου πεταξε σφαλμα (ενω το κινητο ειχε ηδη αρχισει να φορτωνει τις εφαρμογες) υπαρχει περιπτωση να μην εγινε σωστα ή ειναι κομπλε?

Το κινητο ανοιξε κανονικα απλα εγινε αυτο με το φλαςτουλ.

 

Είναι συχνό φαινόμενο το flashtool να εμφανίζει error και η ROM να εγκαθίσταται κανονικά.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας για το θεμα της OTA αναβαθμισης.

Με το Hard Reset μηδενιζουν ολα ετσι, χανουμε τα παντα; Επαφες, ρυθμισεις, εφαρμογες, φωτο, αρχεια κτλ;

Σορυ αν εχει απαντηθει, αλλα με τα ios ειναι μια απλη διαδικασια, και ψιλοχανομαι σε αυτα τα θεματα στο android.

 

Ακριβώς, όλη η εσωτερική σβήνεται και συνιστάται να βγάλεις την SD πριν το "φορμάρισμα".

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ταλαιπωρια.

Οχι τοσο οι εφαρμογες, νταξ αυτες τις κατεβαζεις, αλλα οι ρυθμισεις μεσα στις εφαρμογες, στο κινητο κτλ. Αν και ο launcher βοηθαει πολυ, αλλα και παλι. Πρεπει η google να κοιταξει πως το κανει η apple και να κανει ενα copy paste, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικο το back up and restore στο ios...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ταλαιπωρια.

Οχι τοσο οι εφαρμογες, νταξ αυτες τις κατεβαζεις, αλλα οι ρυθμισεις μεσα στις εφαρμογες, στο κινητο κτλ. Αν και ο launcher βοηθαει πολυ, αλλα και παλι. Πρεπει η google να κοιταξει πως το κανει η apple και να κανει ενα copy paste, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικο το back up and restore στο ios...

 

Γιατί να κοιτάξει η Google, όταν η ίδια η LG έχει προνοήσει γι'αυτό;

Στο μενού των ρυθμίσεων, πάνω από το Developer options, υπάρχει Backup & reset. Δημιουργείς πλήρες back up, το περνάς στο PC, κάνεις το hard reset και το ξαναπερνάς στο κινητό.

Σε μεγάλες ,όμως, ενημερώσεις όπως είναι από lolli σε marsh καλό είναι να γίνεται στήσιμο από την αρχή για να αποδώσει καλύτερα. Σκέψου το κι αλλιώς, είναι η τελευταία ενημέρωση που θα πάρεις, οπότε δεν θα το ξανακάνεις. :rolleyes:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ταλαιπωρια.

Οχι τοσο οι εφαρμογες, νταξ αυτες τις κατεβαζεις, αλλα οι ρυθμισεις μεσα στις εφαρμογες, στο κινητο κτλ. Αν και ο launcher βοηθαει πολυ, αλλα και παλι. Πρεπει η google να κοιταξει πως το κανει η apple και να κανει ενα copy paste, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικο το back up and restore στο ios...

 

Για το backup των δεδομένων σου πήγαινε ρυθμίσεις > λογαριασμοί και συγχρονισμός > google > το email σου

και δες εκεί τι έχεις επιλεγμένο για αυτόματο έλεγχο ώστε να είσαι σίγουρος τουλάχιστον γι αυτά.

Το Hard reset θα το κάνεις μετά την αναβάθμιση.

Ασφαλώς δεν σβήνονται όλα τα δεδομένα υπάρχουν κάποια υπόλοιπα αλλά αυτά θα σε απασχολήσουν μόνο κατά την περίπτωση που θέλεις να πουλήσεις τη συσκευή. Τότε θα κάνεις κρυπτογράφηση σε όλο το κινητό έτσι ώστε όταν αφαιρέσεις το λογαριασμό σου δεν θα είναι δυνατή η ανάγνωση τους ε! μετά κάνεις

και ένα hard (factory) reset και άντε στο καλό. Μέχρι τότε όμως ισχύει η παραπάνω παράγραφος.

Είχα δώσει και σχετικό σύνδεσμο άρθρο παλιότερα από το doctorandroid.gr με καλύτερη τεχνική κάλυψη από εμένα τον απλό χρήστη.

 

Να για να μην αγχώνεσαι βρήκα και το άρθρο...

http://www.doctorandroid.gr/2015/07/encrypt-before-sell.html

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχω κανει ολα αυτα. Απλα στο ios ειναι ενα κουμπι, κυριολεκτικα. Και μετα απο ενα restore εχεις ακριβως το ΙΔΙΟ κινητο με αυτο που ειχες και πριν, χωρις καμια διαφορα.

Δυστυχως, για μενα, ειναι και πιο ευκολο και πιο ασφαλες. Για αυτο μιλαω για το ios.

Τεσπα, οντως θα το κανω ακομα μια φορα, οποτε δεν τρεχει και τιποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχω κανει ολα αυτα. Απλα στο ios ειναι ενα κουμπι, κυριολεκτικα. Και μετα απο ενα restore εχεις ακριβως το ΙΔΙΟ κινητο με αυτο που ειχες και πριν, χωρις καμια διαφορα.

Δυστυχως, για μενα, ειναι και πιο ευκολο και πιο ασφαλες. Για αυτο μιλαω για το ios.

Τεσπα, οντως θα το κανω ακομα μια φορα, οποτε δεν τρεχει και τιποτα. :)

 

Είχα κι εγώ 4 και 4s και καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχω κανει ολα αυτα. Απλα στο ios ειναι ενα κουμπι, κυριολεκτικα. Και μετα απο ενα restore εχεις ακριβως το ΙΔΙΟ κινητο με αυτο που ειχες και πριν, χωρις καμια διαφορα.

Δυστυχως, για μενα, ειναι και πιο ευκολο και πιο ασφαλες. Για αυτο μιλαω για το ios.

Τεσπα, οντως θα το κανω ακομα μια φορα, οποτε δεν τρεχει και τιποτα. :)

 

Φιλαράκι, και εγώ είχα iphone και σου λέω ότι αυτό που έκανε το itunes εδώ γίνεται πολύ πιο εύκολα, πας ρυθμίσεις->Δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας->υπηρεσια lg back up, και κάνεις το backup στην memory sd σου. Το κινητό μετά το restore είναι ακριβώς όπως το ΙΔΙΟ όπως το είχες. Δηλαδή η ίδια δουλειά με το iphone χωρίς να μπλέκεις με pc.

Link to comment
Share on other sites

Για το backup των δεδομένων σου πήγαινε ρυθμίσεις > λογαριασμοί και συγχρονισμός > google > το email σου

και δες εκεί τι έχεις επιλεγμένο για αυτόματο έλεγχο ώστε να είσαι σίγουρος τουλάχιστον γι αυτά.

Το Hard reset θα το κάνεις μετά την αναβάθμιση.

Ασφαλώς δεν σβήνονται όλα τα δεδομένα υπάρχουν κάποια υπόλοιπα αλλά αυτά θα σε απασχολήσουν μόνο κατά την περίπτωση που θέλεις να πουλήσεις τη συσκευή. Τότε θα κάνεις κρυπτογράφηση σε όλο το κινητό έτσι ώστε όταν αφαιρέσεις το λογαριασμό σου δεν θα είναι δυνατή η ανάγνωση τους ε! μετά κάνεις

και ένα hard (factory) reset και άντε στο καλό. Μέχρι τότε όμως ισχύει η παραπάνω παράγραφος.

Είχα δώσει και σχετικό σύνδεσμο άρθρο παλιότερα από το doctorandroid.gr με καλύτερη τεχνική κάλυψη από εμένα τον απλό χρήστη.

 

Να για να μην αγχώνεσαι βρήκα και το άρθρο...

http://www.doctorandroid.gr/2015/07/encrypt-before-sell.html

 

Σωστό να γινεται αποκρυπτογραφηση για την οσο το δυνατον μεγαλυτερη ασφάλεια του πωλητή. Το ζήτημα είναι ομως ποιος θα αγοράσει ενα encrypted κινητό, σκέψου πχ το g3 δεν ρουταρεται αν είναι encrypted, οπότε ουσιαστικά δεν θα έχει τον απολυτο έλεγχο της συσκευής ο αγοραστής. Εκτός και αν το αγοράσει encrypted εν γνώση του.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποτε θα βγει τελικα το Android 6.0 Marshmallow!!!
Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποτε θα βγει τελικα το Android 6.0 Marshmallow!!!

Βγήκε. Απο κει και πέρα περιμένεις Για την χώρα σου.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σωστό να γινεται αποκρυπτογραφηση για την οσο το δυνατον μεγαλυτερη ασφάλεια του πωλητή. Το ζήτημα είναι ομως ποιος θα αγοράσει ενα encrypted κινητό, σκέψου πχ το g3 δεν ρουταρεται αν είναι encrypted, οπότε ουσιαστικά δεν θα έχει τον απολυτο έλεγχο της συσκευής ο αγοραστής. Εκτός και αν το αγοράσει encrypted εν γνώση του.

 

Σαν πωλητής ναι έχεις μια εξασφάλιση γιατί λείπει το κλειδί. Μερικά δεδομένα όπως στο Google drive είναι ήδη κρυπτογραφημένα έχουν οι ρυθμίσεις της εφαρμογής επιλογές αλλά φαντάζομαι υπάρχουν και αλλά που χρήζουν προστασίας.

Τώρα πως θα δουλεύει με lag ή μη το κινητό με πλήρη όπως το έχω καταλάβει εγώ κρυπτογράφηση είναι μέγα θέμα.

Για τον αγοραστή δεν γνωρίζω αν μπορεί να κάνει κάποια επαναφορά χωρίς κρυπτογράφηση με το δικό του λογαριασμό.

Φαντάζομαι ότι περιορίζει η κρυπτογράφηση κάποιες δυνατότητες επέμβασης αλλά δεν γνωρίζω πολλά για να γράψω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ, υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει το g3 και το galaxy a5 να μου πει εντυπώσεις?

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα 2 στην γυναίκα μου.

Με συγχωρείτε αν ρωτάω σε λάθος νήμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ, υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει το g3 και το galaxy a5 να μου πει εντυπώσεις?

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα 2 στην γυναίκα μου.

Με συγχωρείτε αν ρωτάω σε λάθος νήμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ίσως καλύτερα.στο "περί συσκευών" μετά "επιλογή συσκευής" άνοιξε ένα νήμα ή δες αν υπάρχει κάτι ανάλογο για εντυπώσεις και απόψεις.

Αν κάποιος έχει εντυπώσεις από τα δύο και παρακολουθεί το νήμα εδώ θα απαντήσει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ, υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει το g3 και το galaxy a5 να μου πει εντυπώσεις?

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα 2 στην γυναίκα μου.

Με συγχωρείτε αν ρωτάω σε λάθος νήμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

το g3 ειναι πρωην ναυαρχιδα ενω το το a5 ειναι 2κλασεις κατωτερο για τις σειρες της samsung.θεμα γουστου σε εμφανιση θεμα του τι χρειαζεσαι στα υπολοιπα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να μεταφερω τις επαφες απο το iphone ή θα πρεπει να κατσω να τις περναω μια μια
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το κινητο και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να μεταφερω τις επαφες απο το iphone ή θα πρεπει να κατσω να τις περναω μια μια

Κατέβασε στο iPhone το my contact backup αυτό το εικονίδιο έχει 04dfbca0c670c74813484f38991550c1.jpg,

 

κάνε ένα backup, στείλτε στο mail σου. Θα σου το στείλει σε μορφή vcf. Μόλις ανοίξεις το mail στο g3 πάτα πάνω στο επισυναπτόμενο και θα κάνει εγκατάσταση τις επαφές σου

Καλορίζικο!!!

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδες.

 

2 ερωτησουλες για αυτους που εχουν φλασαρει την ΜΜ μεσω KDZ

 

1. την διαδικασια την κανατε με win 8.1; Αντιμετωπισατε καποιο προβλημα;

Ειδα στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 " WARNING: Windows 8 and 8.1 Are having Permission issues, I don`t use Windows 8 so Googleling would help for running the script that needs permission. " και με εχει αποθαρυνει απο το να κανω την διαδικασια.

 

2. Σχετικα με το πρόβλημα του doze mode και τις ειδοποιήσεις, ειδικά στο gmail, που καθυστερούν εχετε παρατηρησει κατι;

https://productforums.google.com/forum/?utm_medium=email&utm_source=footer#!msg/nexus/Ayd_1TOemSE/4dwUyS_YBQAJ

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=197805

LG G3
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε στο iPhone το my contact backup αυτό το εικονίδιο έχει 04dfbca0c670c74813484f38991550c1.jpg,

 

κάνε ένα backup, στείλτε στο mail σου. Θα σου το στείλει σε μορφή vcf. Μόλις ανοίξεις το mail στο g3 πάτα πάνω στο επισυναπτόμενο και θα κάνει εγκατάσταση τις επαφές σου

Καλορίζικο!!!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου ! το κατεβασα , βρηκε η εφαρμογη στο iphone οτι εχω 209 επαφες αλλα στο lg αποθηκευει μονο 25. Παιζει να συμβαινει επειδη δεν ειναι η pro εκδοση ?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου ! το κατεβασα , βρηκε η εφαρμογη στο iphone οτι εχω 209 επαφες αλλα στο lg αποθηκευει μονο 25. Παιζει να συμβαινει επειδη δεν ειναι η pro εκδοση ?

 

όχι εγώ όσα android έχω σεταρει με αυτό τον τρόπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ξαναδοκίμασε να κάνεις την εγκατάσταση.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδες.

 

2 ερωτησουλες για αυτους που εχουν φλασαρει την ΜΜ μεσω KDZ

 

1. την διαδικασια την κανατε με win 8.1; Αντιμετωπισατε καποιο προβλημα;

Ειδα στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 " WARNING: Windows 8 and 8.1 Are having Permission issues, I don`t use Windows 8 so Googleling would help for running the script that needs permission. " και με εχει αποθαρυνει απο το να κανω την διαδικασια.

 

2. Σχετικα με το πρόβλημα του doze mode και τις ειδοποιήσεις, ειδικά στο gmail, που καθυστερούν εχετε παρατηρησει κατι;

https://productforums.google.com/forum/?utm_medium=email&utm_source=footer#!msg/nexus/Ayd_1TOemSE/4dwUyS_YBQAJ

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=197805

εγω εχω 7,και εκανα εγκατασταση το kdz αρχειο μεσω flashtool χωρις προβλημα,αυτο που γραφει στοxda μαλλον προωθειται καινουργιο εργαλειο lgup.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έρθει η αναβάθμιση ΟΤΑ και την κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα από τις ρυθμίσεις και ότι έχεις κατεβάσει στο τηλέφωνο. Θα δεις τις αλλαγές και τα καλούδια της ΜΜ και θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις χωρίς πρόβλημα.

Όσο για το αν πάρεις άλλο τηλέφωνο, ανεξαρτήτως από το αν είναι LG ή ότι άλλο Android phone, μπορείς με το πρώτο άνοιγμα και με NFC να του περάσεις όλες τις ρυθμίσεις, τις επαφές, τα sms και τις εφαρμογές που είχες στο παλιό τηλέφωνο. Υπάρχει σχετική δυνατότητα στο πρώτο σετάρισμα της νέας συσκευής. Αρκεί βέβαια η νέα συσκευή να έχει τουλάχιστον τις δυνατότητες του προηγούμενου.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ τι σημαίνει:rolleyes:

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ τι σημαίνει:rolleyes:

"στον αέρα" δηλαδή μέσω WiFi ή δεδομένων χωρίς την μεσολαβηση pc

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ τι σημαίνει:rolleyes:

 

Over The Air αν δεν κανω λαθος! δλδ γινεται με το wifi περναει το καινουριο λογισμικο κρατωντας οτι ρυμθισεις και εφαμοργες ειχες

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και αλλού πως η 6 είναι πιο smooth και πιο γρήγορη από την 5 που έχουμε επισήμως. Δεν με ενδιαφέρει το ρουτ και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημενος από την όλη συμπεριφορά του κινητού και από την μπαταρία που ανάλογα την χρήση κυμαίνεται από τεσσεραμισι μέχρι και πεντεμισι ώρες οθόνη. Να κάνω την μετάβαση στην 6? Τι λέτε εσείς οι πιο ψαγμένοι. ...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...