Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι με αυτό ενεργοποιήσεις κατά βούληση τα δεδομένα θέσης χωρίς να αφήνεις περιθώριο άντλησης από άλλες πηγές όπως πομπούς κινητής ή κοντινά WiFi.

Για το τελευταίο υπάρχει και επιλογή στο τμήμα του WiFi εκεί που λέει "να επιτρέπεται η σάρωση του wifi" λογικά αν δεν το έχεις αλλάξει θα είναι επιλεγμένο από το Google για ευνόητους λόγους. Το προκαθορισμένο είναι επιλεγμένο από όσο θυμάμαι, στο χέρι σου είναι να το μεταβάλεις.

Αλλά για να μη λειτουργεί ή συνεχείς (ανά διαστήματα άγνωστο κάθε ποτέ ) επικοινωνία με το Google όπως γράφω και στο προηγούμενο σχόλιο πρέπει να "μη συμφωνείς" με το παράθυρο που σου πετάει όταν ενεργοποιηείς το wifi, αν δεν σου το πετάει κάνε εκκαθάριση προεπιλεγμένων εφαρμογής.

Επειδή θέλω να κάνω αυτό ακριβώς, δηλαδή να μου "ξαναπετάξει" το παραθυράκι που επιλέγω αν συμφωνώ ή όχι, σε ποια εφαρμογή θα πρέπει να κάνω εκκαθάριση δεδομένων και προεπιλογών; Γιατί δεν έχω καταλάβει.

Ευχαριστώ πολύ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Έπεσε στα χέρια μου ένα g4c και είχε στην αρχική οθόνη μια ομάδα εφαρμογών, νομίζω τα έλεγε management tools, όπου ένα από αυτά σε πετούσε κατευθείαν στο μενού της μπαταρίας όπου βλέπεις ποιες εφαρμογές σου τρώνε και πόσο. Σβήνω την συντόμευση και μετά δεν βρήκα πουθενά πως την ξαναβάζω... Ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο g3 καθώς μπαίνω συνέχεια στο εν λόγω μενού και κάθε φορά κάνω μια ώρα πηγαίνοντας μέσα από τις ρυθμίσεις. Γιατί έτσι κλείνω και το maps που μένει ανοικτό αλλά και κάτι άλλα! Έχει κανείς κάτι υπόψη του;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Έπεσε στα χέρια μου ένα g4c και είχε στην αρχική οθόνη μια ομάδα εφαρμογών, νομίζω τα έλεγε management tools, όπου ένα από αυτά σε πετούσε κατευθείαν στο μενού της μπαταρίας όπου βλέπεις ποιες εφαρμογές σου τρώνε και πόσο. Σβήνω την συντόμευση και μετά δεν βρήκα πουθενά πως την ξαναβάζω... Ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο g3 καθώς μπαίνω συνέχεια στο εν λόγω μενού και κάθε φορά κάνω μια ώρα πηγαίνοντας μέσα από τις ρυθμίσεις. Γιατί έτσι κλείνω και το maps που μένει ανοικτό αλλά και κάτι άλλα! Έχει κανείς κάτι υπόψη του;;

 

Πάτησε παρατεταμένα σε κενή οθόνη και επέλεξε την καρτέλα με τα widgets.Εκεί θα δεις το συντόμευση.Πάτα επάνω του και θα σου δώσει διαφορες επιλογές,μια από αυτές είναι και η μπαταρία.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε παρατεταμένα σε κενή οθόνη και επέλεξε την καρτέλα με τα widgets.Εκεί θα δεις το συντόμευση.Πάτα επάνω του και θα σου δώσει διαφορες επιλογές,μια από αυτές είναι και η μπαταρία.

 

Έγραψες! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σωστά ;)

 

Επιβεβαιώνω με τη σειρά μου ότι σε lolli από το κουτί, στο πρώτο boot έκανε ενημέρωση πάνω από 100 εφαρμογών.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που θα βρω φορτιστή και πόσο περίπου έχει.μόνο την πρίζα χωρίς το καλώδιο, έσπασε το ένα τσουτσούνι μπροστά
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους καλα χριστουγεννα..

 

Ρε παιδια ποτε θα ερθει αυτη η εκδοση Android M 6 στο κινητο μας ελεγαν 16-18 Δεκεμβριου αλλα τπτ.... εχει ερθει σε κανεναν??

Edited by dbalaba
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

υπάρχει επιλογή (που δε βρίσκω :P) για να τραβήξει κάποιος φωτογραφίες και βίντεο σε 16:9 ;

 

Απλά επέλεξε στις ρυθμίσεις της κάμερας, ανάλυση 10MP

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους καλα χριστουγεννα..

 

Ρε παιδια ποτε θα ερθει αυτη η εκδοση Android M 6 στο κινητο μας ελεγαν 16-18 Δεκεμβριου αλλα τπτ.... εχει ερθει σε κανεναν??

 

Αυτές τις ημέρες φημολογείται ότι θα δοθεί στα Πολωνικά και μετά με τη σειρά μας θα την πάρουμε κι εμείς. Προς το παρόν, όμως, όλα φήμες είναι (είτε για τις 16-19 που έλεγαν, είτε για τώρα)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση και κάδρο είναι αλληλένδετα γιαυτό δεν έχει διακόπτη!

Όλα τα βίντεο είναι 16:9

Σε φωτογραφία μόνο τα 10mp όπως ανάφερε ο προηγούμενος σχολιαστής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζοντας εδώ κι εκεί σχηματίζω την εντύπωση ότι το doze τελικά δεν θα μας προσφέρει τη μεγάλη διάφορα στο χρόνο λειτουργίας με την οθόνη αναμμένη τουλάχιστον όχι τόσο όσο ανέμενα.

Τη δουλειά του τη κάνει όταν είναι ανενεργή η συσκευή κατά βάση.

Φυσιολογικό το αντιλαμβάνομαι αυτό τώρα.

Σαν να μου κόπηκαν τα φτερά διαβάζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυση και κάδρο είναι αλληλένδετα γιαυτό δεν έχει διακόπτη!

Όλα τα βίντεο είναι 16:9

Σε φωτογραφία μόνο τα 10mp όπως ανάφερε ο προηγούμενος σχολιαστής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζοντας εδώ κι εκεί σχηματίζω την εντύπωση ότι το doze τελικά δεν θα μας προσφέρει τη μεγάλη διάφορα στο χρόνο λειτουργίας με την οθόνη αναμμένη τουλάχιστον όχι τόσο όσο ανέμενα.

Τη δουλειά του τη κάνει όταν είναι ανενεργή η συσκευή κατά βάση.

Φυσιολογικό το αντιλαμβάνομαι αυτό τώρα.

Σαν να μου κόπηκαν τα φτερά διαβάζοντας.

 

μα απο την αρχη αυτο ηταν για να βελτιωση σε stand by την διαρκεια της συσκευης οχι να αυξησει τις ωρες σοτ της οθονης

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα αν πράγματι βοηθάει η υψηλή ανάλυση των οθονών μας στο διάβασμα σε κινέζικα γιαπωνέζικα και λοιπά ιδεογράμματα γιατί στα ελληνικά λατινικά δεν βρίσκω διάφορα, περισσότερο κουράζει η μικρή σε μέγεθος οθόνη και γραμματοσειρά παρά η FHD ανάλυση.

Αλλά γιατί το έβαλαν τότε μόνο για το 4k video πόσες ώρες να δεις playback και σε τόσο μικρό μέγεθος η διάφορα μηδενίζεται, βλέπουν σειρές με τέτοιες μπαταρίες!

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του σε θέμα διαβάσματος κ σε ταινία είναι εξαιρετικη.Την μπαταρία όμως την ρουφάει για πλάκα...εμένα πάντως σε stand by κατάσταση δεν μου την καταναλώνει περίπου καθόλου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε stock rom lollipon πως ριχνουμε την αναλυση και τα dpi χωρις να εχουμε boot loop στο ξεκινημα;Eπισης μπορει να προτεινει καποιος μπαταρια με καπακι μεγαλης χωρητικοτητας και να μας πει την αποψη του.Ενδιαφερομαι για μεγαλυτερη μπαταρια
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε stock rom lollipon πως ριχνουμε την αναλυση και τα dpi χωρις να εχουμε boot loop στο ξεκινημα;Eπισης μπορει να προτεινει καποιος μπαταρια με καπακι μεγαλης χωρητικοτητας και να μας πει την αποψη του.Ενδιαφερομαι για μεγαλυτερη μπαταρια

 

Κάνε την ερώτηση στις τροποποιήσεις και βελτιώσεις του G3 εκεί θα βρεις απάντηση, για την ανάλυση κάτι είχα διάβασει παλιότερα όλο και κάποιος θα θυμάται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η οθόνη του σε θέμα διαβάσματος κ σε ταινία είναι εξαιρετικη.Την μπαταρία όμως την ρουφάει για πλάκα...εμένα πάντως σε stand by κατάσταση δεν μου την καταναλώνει περίπου καθόλου.

 

Είναι λογικό να αυξάνεται η κατανάλωση όσο μεγαλώνει η ανάλυση.

Δες την ανάλυση σαν ένα πλέγμα που κρίβει το φως που έρχεται από πίσω, όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο μεγαλύτερο μέρος της οθόνης καλύπτεται από το πλέγμα και σκοτεινιάζει την οθόνη.

Για να πετάξει ίδιο φως η οθόνη του G3 με μια FHD απαιτεί μεγαλύτερης έντασης οπίσθιο φωτισμό, μάλιστα όσο ανεβαίνει η ρύθμιση της φωτεινότητας που επιλέγουμε τόσο επιβαρύνεται η σχέση οφέλους κατανάλωσης γιαυτό και η κατανάλωση της μπαταρίας απογειώνεται μετά το 50% της φωτεινότητας.

Τουλάχιστον το 25% της χωρητικότητας της μπαταρίας μας πηγαίνει στο βωμό του εντυπωσιασμού της ανάλυσης και μάλλον είμαι συντηρητικός γιατί με φουλ φωτεινότητα είναι σαν το πύραυλο spaceX η και τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τη νύχτα στο δωμάτιο που σερφάρω κ είναι σκοτεινό κι έτσι έχω την φωτεινότητα γύρω στο 25 % την καταναλώνει πολύ πιο αργά πράγμα τελείως φυσιολογικό.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε stock rom lollipon πως ριχνουμε την αναλυση και τα dpi χωρις να εχουμε boot loop στο ξεκινημα;Eπισης μπορει να προτεινει καποιος μπαταρια με καπακι μεγαλης χωρητικοτητας και να μας πει την αποψη του.Ενδιαφερομαι για μεγαλυτερη μπαταρια

 

Για να ριξεις την αναλυση και τα dpi χρειαζετε root. Αμα εισαι root μεσω xposed και app settings ριχνεις τα dpi δεν κανει bootloops οσο και να τα ριξεις. Δοκιμασε 550 dpi. Ειτε ριξεις αναλυση ειτε dpi πλιροφοριακα δεν κερδιζεις μπαταρια γιατι πολυ νομιζουν κερδιζεις. Το μονο που αξιζει να ριξεις ειναι τα dpi διοτι η lg εχει ενα απιστευτα τεραστιο και ασχημο style στο ui της. Οσο αναφορα την αναλυση μην μπαινεις στον κοπο κερδιζεις απιστευτη ταχυτητα αλλα αμα εισαι root εχεις ηδη απιστευτη ταχυτητα γιατι ολες οι roms και οι kernels παμε σφαιρα +παρα μα παρα πολυ καλυτερη μπαταρια και μαλλον δεν θα χρειαστεί το καπακι. Καπακι δεν υπαρχει μονο τα samsung εχουν αυτη την πατεντα. Οτι χρειαζεται στις τροποποιησης διοτι εδω βγαινουμε off.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σκέφτομαι να το αγοράσω. Τώρα το βρίσκω σε τιμή 260. Ήθελα να ρωτήσω:

 

Α) Η μπαταρία του κρατάει με νορμαλ χρήση ή την "καταπίνει" η οθόνη όπως ακούγεται;

 

Β) Έχει lag ?

 

Γ ) Ζεσταίνεται λόγω snapdragon?

 

Γενικώς αξίζει τα λεφτά του για σερφάρισμα,youtube,ραδιόφωνο κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σκέφτομαι να το αγοράσω. Τώρα το βρίσκω σε τιμή 260. Ήθελα να ρωτήσω:

 

Α) Η μπαταρία του κρατάει με νορμαλ χρήση ή την "καταπίνει" η οθόνη όπως ακούγεται;

 

Β) Έχει lag ?

 

Γ ) Ζεσταίνεται λόγω snapdragon?

 

Γενικώς αξίζει τα λεφτά του για σερφάρισμα,youtube,ραδιόφωνο κτλ ???

 

Φίλε μου για μένα σε αυτά τα λεφτά είναι από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη επιλογή. Η μπαταρία με νορμάλ χρήση σε βγάζει μέρα, έχει άπειροελαχιστο lag εγώ τουλάχιστον όταν το είχα ήταν ανεπαισθητο, έχει λίγο ψηλός θερμοκρασίες ο 801 αλλά πιο πολύ λόγω της οθόνης. Κατά τα άλλα για μένα το τηλέφωνο είναι αυτή τη στιγμή σε τιμή χώμα και άξιζει μέχρι και το τελευταίο cent

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει καποιο lag... Ναι μπορει να ζεσταινεται καποιες φορες λιγο παραπανω. Ναι η μπαταρια του ειναι μετρια. Αλλα σε αυτα τα λεφτα δεν εχει αντιπαλο...αντε σκεψου και το sony z3...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ πρόλαβα στις αρχές Δεκεμβρίου το 32αρι στα 281 ευρώ.Τιμή λογικά χωρίς αντίπαλο σε αυτά τα specs..253 είχε τότε το 16αρι...τιμή τσάμπα λέμε...αν εξαιρέσεις ότι οι σημερινές οθόνες έχουν πιο ζεστό λευκό σε σχέση με παλιότερα ,το κινητό με περσινή παρουσία του, έχει ουσιαστικά τα χαρακτηριστικά των σημερινών ναυαρχιδων αλλά κ των επερχόμενων του 2016 πλην επεξεργαστή φυσικά κ κάρτας γραφικών.Σε αναλογία οθόνης πλαισίου δεν το συζητώ είναι εξαιρετικο κ είναι ο λόγος που το επέλεξα μετά το άριστο κ μοναδικό g2.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για μένα σε αυτά τα λεφτά είναι από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη επιλογή. Η μπαταρία με νορμάλ χρήση σε βγάζει μέρα, έχει άπειροελαχιστο lag εγώ τουλάχιστον όταν το είχα ήταν ανεπαισθητο, έχει λίγο ψηλός θερμοκρασίες ο 801 αλλά πιο πολύ λόγω της οθόνης. Κατά τα άλλα για μένα το τηλέφωνο είναι αυτή τη στιγμή σε τιμή χώμα και άξιζει μέχρι και το τελευταίο cent

 

 

Καλημέρα,

 

Σε σχέση με το Xiaomi redmi note 3 που βγαίνει στα ίδια περίπου χρήματα ρωτώ γιατί δεν έχω πιάσει κανένα τέτοιο μέχρι σήμερα στα χέρια μου θεωρείς καλύτερο το LG g3 16gb να πω ότι ένα τέτοιο έχω κι εγώ και με κάλυψαν βασικά οι παραπάνω σχολιαστές.

Θεωρώ από μπαταρία το κινεζικό σίγουρα τα πηγαίνει καλύτερα λόγω μεγέθους και λόγω ανάλυσης οθόνης έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα 32gb καλύτερο επεξεργαστή νομίζω και ram καθώς και finger print reader δικάταρτο.

OK είναι πίσω σε θέμα κάμερας τι άλλο και θα μάθει να περνάει ελληνική rom στο κινητό ο αγοραστής, τι άλλη παραχώρηση κάνει σε σχέση με το g3;

 

Το γράφω αυτό γιατί αν το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο είναι συνάρτηση με το τι υπάρχει στην αγορά σήμερα.

Βλέπω στις ειδήσεις και το μικρό αδελφάκι του note 2 με έκπτωση μέχρι τη πρωτοχρονιά μισή τιμή σε σχέση με το 16gb g3.

 

Αν έχεις γνώση και χρόνο κάνε σε παρακαλώ μια σύγκριση μεταξύ των δύο γιαυτό και το έγραψα βασικά το παραπάνω αλλά ίσως βοηθήσει και άλλους υποψηφίους αγοραστές.

Σήμερα αν κοιτούσα σε 5,5 ίντσες μάλλον προς το μεγάλο κινεζικό θα πήγαινα από τα διάβασμα αυτό και μόνο κρίνοντας και από περιέργεια.

 

Χρόνια πολλά.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...