Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολες οι εφαρμογες θα παρουν ποδι...

Γενικα αυτο ειναι το καλυτερο για τη μπαταρια. Πρακτικα μπορεις να το εχεις ανοιχτο απλα να μην το σκαλζεις. Οπως και με τα λαπτοπ...ειτε τα δουλευεις με μπαταρια ειτε με ρευμα... Αν το φορτιζεις και ταυτοχρονα το δουλευεις θα σε αφησει η μπαταρια νωρις.

 

Γενικα λογω χομπυ ασχολουμαι πολυ με μπαταριες και οι συγκεκριμενες δεν πρεπει να αδειαζουν πληρως, δεν πρεπει να φορτιζουν γρηγορα(με πολλα Α) και δεν εχουν κανενα προβλημα εαν διακοψεις τη φορτιση. Επισης δεν χρειαζεται η πρωτη φορτιση να διαρκει πολλες ωρες, μολις φτασει 100% εισαι ετοιμος.

Άρα και καμιά φορά αν δεν έχει φτάσει στο 100 δεν τρελαινομαστε κάνουμε τη δουλειά μας. Τέλεια.

 

BTW έχω πάθει πλάκα με το κινητό .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατι η φορτιση πρεπει να γινει με κλειστη συσκευη? Δεν βολευει και πολυ αυτο γιατι δυνητικα μπορει κανεις να χανει κλησεις/sms κλπ.

Μη σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της φόρτισης. Οι σημερινές μπαταρίες δεν έχουν τέτοια θέματα.

Μπορείς να φορτίζεις και να χρησιμοποιείς ταυτοχρονα τη συσκευή χωρίς πρόβλημα.

Απλά καλό είναι πού και πού να κάνεις πλήρη φόρτιση ξεκινώντας από 15%-20% και να την αφήνεις στον φορτιστή και μετά το 100% για κανά 15λεπτο. Καλό, όχι απαραίτητο ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που τρίσβαθα βίντεο την γιορτή της μικρής στο σχολείο, διαπίστωσα ότι δεν σε αφήνει να τραβηξεις βίντεο πάνω από 590 mb. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιησουμε αυτο?

Επίσης ενώ το είχα στο αθόρυβο το κλείστρο της κάμερας, έβγαζα φωτογραφίες την ώρα που τραβαγα βίντεο και διαπίστωσα στο σπίτι ότι ακουγόταν μετά στο βίντεο ο ήχος του κλείστρου κάθε φορά που φωτογραφιζα.

Καμία ιδέα κανείς ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι. Πως πρεπει να φορτιζουμε την μπαταρια για να μας κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο σε βαθος χρονου?

Εγω προς το παρον το αφηνω να παω μεχρι 15-20% και μετα το βαζω για φορτιση μεχρι να φτασει στο 100 χωρις να το λειτουργω

 

Το αφηνεις να πεσει μεχρι 20% και μετα κλεινεις τη συσκευη και το φορτιζεις με κλειστη συσκευη μεχρι το 100%

 

Γενικώς είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα. Σε γενικές γραμμές θεωρείται βέλτιστο να μην γίνεται ούτε αυτό το 15-20% ---> 100% αλλά να παίζεις με ενδιάμεσες τιμές και φορτίσεις και η μπαταρία να βρίσκεται συνήθως μεταξύ 30-80%. Αυτό έχει να κάνει επειδή στις μπαταρίες λιθίου συνήθως όταν θέλουμε να αναφερθούμε σε διάρκεια ζωής μιλάμε σε ¨κύκλους φόρτισης" είτε αυτός είναι 0--->100% είτε είναι σταδιακός, δηλαδή 0--->50% μετά 40--->80% και μετά 70--->100% το οποίο πάλι θεωρείται κύκλος φόρτισης. Στις σημερινές μπαταρίες βλέπεις νούμερα 3000 ή και παραπάνω κύκλους φόρτισης άρα αντιλαμβανόμαστε ότι είναι αρκετοί εως πάρα πολλοί εως ότου η μπαταρία μας χαιρετήσει. Φυσικά θα πέφτει η απόδοση της στη διάρκεια του χρόνου όσο συμπληρώνονται αυτοί οι κύκλοι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να την αφήνεις να πέφτει κάτω από το 15% καθώς προκαλείται ζημιά στα ιόντα. Πρέπει να παραμένει γενικά φορτισμένη τουλάχιστον με ένα 10%.

 

Όλα τα παραπάνω νομίζω όμως ότι δεν έχουν νόημα καθώς πολύ απλά οι μπαταρία θα τα βγάλει τα 2 χρόνια σε έναν μέσο χρήστη πολύ άνετα. Άρα στην τελική πολύ απλά αγοράζεις μία. Στα 2 χρόνια να δώσεις 20-30€ για άλλη μία δεν είναι και δα μεγάλο έξοδο. Τεσπα όπως είπα είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα και θα ξεφύγουμε από την ουσία του θέματος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα. Σε γενικές γραμμές θεωρείται βέλτιστο να μην γίνεται ούτε αυτό το 15-20% ---> 100% αλλά να παίζεις με ενδιάμεσες τιμές και φορτίσεις και η μπαταρία να βρίσκεται συνήθως μεταξύ 30-80%. Αυτό έχει να κάνει επειδή στις μπαταρίες λιθίου συνήθως όταν θέλουμε να αναφερθούμε σε διάρκεια ζωής μιλάμε σε ¨κύκλους φόρτισης" είτε αυτός είναι 0--->100% είτε είναι σταδιακός, δηλαδή 0--->50% μετά 40--->80% και μετά 70--->100% το οποίο πάλι θεωρείται κύκλος φόρτισης. Στις σημερινές μπαταρίες βλέπεις νούμερα 3000 ή και παραπάνω κύκλους φόρτισης άρα αντιλαμβανόμαστε ότι είναι αρκετοί εως πάρα πολλοί εως ότου η μπαταρία μας χαιρετήσει. Φυσικά θα πέφτει η απόδοση της στη διάρκεια του χρόνου όσο συμπληρώνονται αυτοί οι κύκλοι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να την αφήνεις να πέφτει κάτω από το 15% καθώς προκαλείται ζημιά στα ιόντα. Πρέπει να παραμένει γενικά φορτισμένη τουλάχιστον με ένα 10%.

 

Όλα τα παραπάνω νομίζω όμως ότι δεν έχουν νόημα καθώς πολύ απλά οι μπαταρία θα τα βγάλει τα 2 χρόνια σε έναν μέσο χρήστη πολύ άνετα. Άρα στην τελική πολύ απλά αγοράζεις μία. Στα 2 χρόνια να δώσεις 20-30€ για άλλη μία δεν είναι και δα μεγάλο έξοδο. Τεσπα όπως είπα είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα και θα ξεφύγουμε από την ουσία του θέματος.

 

Ακριβως ετσι ειναι... Η μπαταρια καταστρεφεται και αν αποφορτιστει παραπανω απο οσο πρεπει και αν φορτιστει παραπανω απο οσο πρεπει. Οταν φτασει το μεγιστο ασφαλες φορτιο σταματα αυτοματα η φορτιση, αν δεν σταματησει η φορτιση η μπαταρια καταστρεφεται... Θεωρω οτι το να φορτιζεις τη μπαταρια μεχρι το 80% δεν σου προσφερει περισσοτερους κυκλους αλλα οπως ειπες ολο αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα. Θεωρω πιο σωστο να φορτιζω μεχρι το 100% και στο τελος της ημερας να ξαναφορτιζω εχοντας υπολοιπο 20% παρα να φορτιζω μεχρι 80% και να πεφτει η μπαταρια κατω απο το 10%.

 

 

Μολις εκανα ολες τις αναβαθμισεις...με χαλανε τα πληκτρα της 5.0...και εχω και καποια μικροlag... θα κανω μια επαναφορα συστηματος να δω τι θα γινει. Επισης η φωτεινοτητα στο αυτοματο ειναι αθλια...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι... Η μπαταρια καταστρεφεται και αν αποφορτιστει παραπανω απο οσο πρεπει και αν φορτιστει παραπανω απο οσο πρεπει. Οταν φτασει το μεγιστο ασφαλες φορτιο σταματα αυτοματα η φορτιση, αν δεν σταματησει η φορτιση η μπαταρια καταστρεφεται... Θεωρω οτι το να φορτιζεις τη μπαταρια μεχρι το 80% δεν σου προσφερει περισσοτερους κυκλους αλλα οπως ειπες ολο αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα. Θεωρω πιο σωστο να φορτιζω μεχρι το 100% και στο τελος της ημερας να ξαναφορτιζω εχοντας υπολοιπο 20% παρα να φορτιζω μεχρι 80% και να πεφτει η μπαταρια κατω απο το 10%.

 

 

Μολις εκανα ολες τις αναβαθμισεις...με χαλανε τα πληκτρα της 5.0...και εχω και καποια μικροlag... θα κανω μια επαναφορα συστηματος να δω τι θα γινει. Επισης η φωτεινοτητα στο αυτοματο ειναι αθλια...

 

Συνήθεια είναι τα κουμπια και εμένα την πρώτη μέρα μου είχαν φανεί κάπως μετά τα ξέχασα. αλλά το reset καντο μόνο καλό θα σου κάνει!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι τα κουμπια και εμένα την πρώτη μέρα μου είχαν φανεί κάπως μετά τα ξέχασα. αλλά το reset καντο μόνο καλό θα σου κάνει!

 

Τα κουμπια θα αλλαξουν(γινεται ευκολα)...δεν περνανε αυτα σε εμενα...προερχομαι απο nexus που αλλαζουν τα παντα...χαχα Αν βρω τροπο θα τα κανω και λιγο πιο μικρα οπως ειχα κανει και στο nexus...

 

Οσοι χρησιμοποιειτε nova εχει επιλογη το home button να ανοιγει και το συρτατι εφαρμογων? Ηταν ο μονος λογος που ειχα apex...

Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπια θα αλλαξουν(γινεται ευκολα)...δεν περνανε αυτα σε εμενα...προερχομαι απο nexus που αλλαζουν τα παντα...χαχα Αν βρω τροπο θα τα κανω και λιγο πιο μικρα οπως ειχα κανει και στο nexus...

 

Οσοι χρησιμοποιειτε nova εχει επιλογη το home button να ανοιγει και το συρτατι εφαρμογων? Ηταν ο μονος λογος που ειχα apex...

 

Ναι την έχει αυτή την επιλογή, στον αγορασμένο σίγουρα πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια..

Τα 3 πλήκτρα (back home και προσφατων εφαρμογών) εκτός από μαύρο και άσπρο γίνεται να αλλάξουν και σχήμα?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια..

Τα 3 πλήκτρα (back home και προσφατων εφαρμογών) εκτός από μαύρο και άσπρο γίνεται να αλλάξουν και σχήμα?

 

Αυτο ακριβως συζηταμε πιο πανω. Ναι γινεται απο οσο ξερω μεσω καποιου apk το οποιο δεν εψαξα ακομα. Δεν υπαρχει σαν επιλογη στο μενου μια τετοια αλλαγη αλλα με ελαχιστο "σκαλισμα" μπορει να γινει... Δεν το εχω κανει ακομα οποτε δεν μπορω να σου πω αν δουλευει σιγουρα

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν το έχω λειτουργήσει οπότε i don't know... Lollipop έχει πάρει αυτό?

 

Οχι ακομα τωρα σε κανενα μηνα. Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο σιγουρα . ας βγουνε windows και θα σου πω που θα παει το android

Link to comment
Share on other sites

Η πλήρης αποφόρτιση κάνει ζημιά στην μπαταρία, αλλά δεν σε αφήνει να πας στο 0. Πρακτικά η ψηλή θερμοκρασία είναι πολύ μεγαλύτερος κίνδυνος, πχ το αφήνεις ντάλα καλοκαίρι πάνω στο ταμπλό του χειμώνα ή το ξεχνάς πάνω σε κάνα καλοριφέρ. Όλα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε είναι.

 

Α και κακής ποιότητας φορτιστής μπορεί επίσης να την καταστρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως συζηταμε πιο πανω. Ναι γινεται απο οσο ξερω μεσω καποιου apk το οποιο δεν εψαξα ακομα. Δεν υπαρχει σαν επιλογη στο μενου μια τετοια αλλαγη αλλα με ελαχιστο "σκαλισμα" μπορει να γινει... Δεν το εχω κανει ακομα οποτε δεν μπορω να σου πω αν δουλευει σιγουρα

 

Γινόταν σε κιτ κατ μέσω ένος Apk. Από xda προς το παρόν που έψαξα δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο σε lollipop

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι ακομα τωρα σε κανενα μηνα. Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο σιγουρα . ας βγουνε windows και θα σου πω που θα παει το android

Πιστεύεις ότι θα είναι καλά τα 10αρια? Μακάρι να αυξηθεί και λίγο ο ανταγωνισμός

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια..

Τα 3 πλήκτρα (back home και προσφατων εφαρμογών) εκτός από μαύρο και άσπρο γίνεται να αλλάξουν και σχήμα?

 

χρησιμοποιησε το softkeyz apo to playstore εχει χιλιαδες σχεδια απο πληκτρα πρεπει να εισαι root. Αλλιως oxi.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του G2,αλλά μετά από προςπαθεια ρουτ και twrp το κόλλησα και η lg μου ζητάει 200 ευρώ για αλλαγή πλακέτας.Να τα δώσω η να πάρω το G3 μεταχειρισμένο;;Αξίζει η αλλαγή κατα τη γνώμη σας;Με το g2 και τη χρήση που εγώ κάνω ,μου έβγαζε σχεδόν 2 μέρες,με το G3 θα βγάζω 1-1,5;
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα τωρα σε κανενα μηνα. Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο σιγουρα . ας βγουνε windows και θα σου πω που θα παει το android

 

Να σαι καλά που μας διασκεδάζεις :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτοχος του G2,αλλά μετά από προςπαθεια ρουτ και twrp το κόλλησα και η lg μου ζητάει 200 ευρώ για αλλαγή πλακέτας.Να τα δώσω η να πάρω το G3 μεταχειρισμένο;;Αξίζει η αλλαγή κατα τη γνώμη σας;Με το g2 και τη χρήση που εγώ κάνω ,μου έβγαζε σχεδόν 2 μέρες,με το G3 θα βγάζω 1-1,5;

 

Αξίζει να το πάρεις μεταχειρισμένο. Την μέρα στην βγάζει, μην το συζητάς

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του G2,αλλά μετά από προςπαθεια ρουτ και twrp το κόλλησα και η lg μου ζητάει 200 ευρώ για αλλαγή πλακέτας.Να τα δώσω η να πάρω το G3 μεταχειρισμένο;;Αξίζει η αλλαγή κατα τη γνώμη σας;Με το g2 και τη χρήση που εγώ κάνω ,μου έβγαζε σχεδόν 2 μέρες,με το G3 θα βγάζω 1-1,5;

 

εισαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να το διορθωσεις? Ολοι λενε αμεσως αλλαγη πλακετας ακομα και οταν φτιαχνεται... Εγω ειχα χασει τo imei στο nexus μου και τελικα ηταν οντως θεμα hardware...μετα απο λιγο καιρο εσβησε οριστικα...

 

με 250 παιρνεις αλλο G2 και ζητανε 200 για την πλακετα...

 

Βασικα πως καταλαβαν οτι ηταν ρουταρισμενο απο τη στιγμη που η πλακετα ειχε θεμα και το κινητο δεν ανοιγε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπόρεσα να επαναφέρω,όταν ανοίγει και βγαίνει το λογότυπο,πάνω αριστερά γράφει boot loader security error.
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησε το softkeyz apo to playstore εχει χιλιαδες σχεδια απο πληκτρα πρεπει να εισαι root. Αλλιως oxi.

Στο LG G3 λέει ότι δεν δουλεύει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

LMT + GMD και δεν τα έχεις καν... Δεν χρειάζονται! Και έχεις πραγματικές 5,5" οθόνη! ;) ;) ;)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δουλευει απο εκει αλαζω τα παντα απλα θελει root

 

Σε μένα με ΚΚ δεν δούλεψε ποτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μόυ,ξεκινάω το ψαξιμο

Δοκιμασες με kdz και flashtool???

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπόρεσα να επαναφέρω,όταν ανοίγει και βγαίνει το λογότυπο,πάνω αριστερά γράφει boot loader security error.

Ψαξτο διοτι πιο πολλές πιθανοτητες υπαρχουν να το επαναφερεις παρα να το αχρηστεψεις. Απλα θελει υπομονη και διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...