Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το app χρησιμοποιεί τον proximity? Δηλαδή κάνεις ταπ στον proximity ή στην οθόνη? Γιατί ο φίλος ρώτησε για την οθόνη.

 

Είπε στο τέλος "και γενικά χωρίς το κουμπι" .γι'αυτό του το πρότεινα

S.E.t100,k500,k700i,satio//sgh-z520,z620//nokia n90//lg optimus 3d//galaxy s2,s4,duos,galaxy3,s3,note2,note4//hwawei honor 6,honor 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Συνάδελφος έχει στην κατοχή του το honor 6 και μετα την τελευταια αναβαθμιση (Β307 , 25/10) παρατηρησε οτι πλεον σταματησε να συγχρονιζει τις επαφες του με το gmail account. Περιεργως, ελεγχοντας το παρατηρησα κι εγω με τη σειρα μου οτι πραγματι δεν εμφανιζεται το google account στα account settings του contact app.

Τι μπορει να συμβαινει, γνωριζετε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συνάδελφος έχει στην κατοχή του το honor 6 και μετα την τελευταια αναβαθμιση (Β307 , 25/10) παρατηρησε οτι πλεον σταματησε να συγχρονιζει τις επαφες του με το gmail account. Περιεργως, ελεγχοντας το παρατηρησα κι εγω με τη σειρα μου οτι πραγματι δεν εμφανιζεται το google account στα account settings του contact app.

Τι μπορει να συμβαινει, γνωριζετε?

Ευχαριστω.

Κοιτα το πρωτο ποστ...περι contact sync

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι αρκετά περίεργο. Έχω 2 honor στα χέρια μου. Το ένα από τα 2 ξεκινάει με το Wo σαν λογότυπο (η μοναδική διαφορα).

Του πέρασα με local update την B307 όπως και στο άλλο, αλλά αυτό με το λογότυπο εμφανιζει διαφορετική γραμμή κατάστασης. Δηλαδή η κεραία διαφορετική και το συμβολο 4G δίπλα και όχι πάνω. Σαν του Emui 2.3..

Ο αριθμός έκδοσης όπως είπα είναι ίδιος απλά αυτό με το λογότυπο στο "σχετικα με το τηλ" εμφανίζει ένα πρόσθετο πεδίο "προσαρμοσμενη εκδοση" με έναν κωδικό..

Ξέρει κανείς γιατί έχουν διαφορές ενώ πέρασα τις ίδιες εκδόσεις και στα 2;

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έτσι τα εμφανίζει, αυτό το μυστήριο προσπαθήσαμε να βρούμε με τον virusplus, δηλαδή αυτός το παλεύει, αλλά δεν βρήκαμε άκρη.

Μην σε αγχώνει αυτό, τα τηλέφωνα είναι το ίδιο λειτουργικά

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτηκα μήπως έχουν λειτουργικές διαφορες γιατί για κάποιο λόγο το νεότερο δεν έμπαινε σε 4G δίκτυο με ίδιο παροχο και ενεργοποιημενη υπηρεσία. Αλλά αυτό το θέμα το έλυσα και μου έμεινε αυτή η παρατήρηση της διαφοράς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όποιον ψάχνει καλή κάρτα μνήμης, βγήκε εδώ σε καλή τιμή.Μόλις παρήγγειλα.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην απαγορεύεται η αναφορά που έκανα.:confused:

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω κάτι offtopic, καθε φορα που παταω σε λινκ μεσα από το tapatalk μου βγάζει οτι η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη, το redirect. viglink. com δεν λειτουργεί. Σας συμβαίνει και σε εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτηκα μήπως έχουν λειτουργικές διαφορες γιατί για κάποιο λόγο το νεότερο δεν έμπαινε σε 4G δίκτυο με ίδιο παροχο και ενεργοποιημενη υπηρεσία. Αλλά αυτό το θέμα το έλυσα και μου έμεινε αυτή η παρατήρηση της διαφοράς

 

Το "WO" δεν έμπαινε σε 4G κι αν ναι πως το έλυσες?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.... Στο θέμα εδώ έχω βάλει παρακολούθηση αλλά ποτέ δεν έχω λάβει mail για νέα ποστ..... Γιατί? Όλα τα άλλα θέματα μου έρχονται κανονικά....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το "WO" δεν έμπαινε σε 4G κι αν ναι πως το έλυσες?

Δηλαδή εμείς που έχουμε το wo και θέλουμε το 4G να μην την βάλουμε την 3.0 γιατί μετά δεν.???.... Τώρα με 2.3 έχω κανονικά 4G.....

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα το Touchplus Film. Οι πρώτες εντυπώσεις αναμφίβολα ανάμεικτες.

 

Στα θετικά:

 

- Είναι μία κάποια προστασία για την οθόνη. Είναι κάτι ανάμεσα σε μεμβράνη και tempered glass.

- Επιτέλους έχεις full screen.

 

Στα αρνητικά:

 

- Γεμίζει δακτυλιές πιο εύκολα από την σκέτη οθόνη

- Αν και η τοποθέτηση ήταν σχεδόν άριστη, το τρίγωνο δεν πιάνει εύκολα και το διπλό tap για την κάμερα δεν πιάνει καθόλου

- Δυστυχώς δεν μπόρεσα να απενεργοποιήσω τελείως τα κουμπιά της οθόνης παρόλο που έχω επιλέξει την αντίστοιχη επιλογή.

 

Τελικό πόρισμα:

 

Φαίνεται αρκετά καλό και θα ήταν, άμα δούλευε κατά 90%. Δυστυχώς όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες αυτό δεν γίνεται. Πιστεύω ότι άμα γινόταν να λυθούν αυτά τα προβλήματα με ένα software update, θα άξιζε αν ήταν και απο καλύτερο υλικό. Προσωπικά θα το κρατήσω να δω πως θα πάει, ίσως το συνηθίσω. Αμα δεν, θα το το ξηλώσω και θα γυρίσω στα on-screen buttons που έτσι και αλλιώς τα είχα συνηθίσει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Συνάδελφος έχει στην κατοχή του το honor 6 και μετα την τελευταια αναβαθμιση (Β307 , 25/10) παρατηρησε οτι πλεον σταματησε να συγχρονιζει τις επαφες του με το gmail account. Περιεργως, ελεγχοντας το παρατηρησα κι εγω με τη σειρα μου οτι πραγματι δεν εμφανιζεται το google account στα account settings του contact app.

Τι μπορει να συμβαινει, γνωριζετε?

Ευχαριστω.

 

εγω εκανα ενα factory εκανα install ολα τα google και ηρθαν ολα μια χαρα !

benis
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.... Στο θέμα εδώ έχω βάλει παρακολούθηση αλλά ποτέ δεν έχω λάβει mail για νέα ποστ..... Γιατί? Όλα τα άλλα θέματα μου έρχονται κανονικά....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή εμείς που έχουμε το wo και θέλουμε το 4G να μην την βάλουμε την 3.0 γιατί μετά δεν.???.... Τώρα με 2.3 έχω κανονικά 4G.....

Πάντως και εγώ βλέπω διαφοροποίηση στις ενδείξεις 3g.. είμαι στη B307 χωρίς να φαίνεται το wo...μπορείτε να δείτε τη διαφορά σ αυτά τα ποστ..http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5772104 το δικό μού και του http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5772177 gregog7..δεν ξέρω ποιά έκδοση εχει ο gregog7..και κάτι ακόμα δεν έχω δει ποτέ την ένδειξη 4g αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να οφείλετε στη sim γιατι δεν την έχω αλλάξει από το 2010

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Την 307 εχω, να ρωτησω αν έχεις πειράξει το local. prop? Ρωταω γιατί και στο μενού αλλαγής από 2g σε 3g το εμφανίζει αλλιώς, ας απαντήσει καποιος με αλλαγμένο το local. prop και χωρίς το wo.

Για το 4g που ρωτάς, πρέπει να στο ενεργοποιησει ο παροχος και ίσως να πρέπει να αλλάξεις κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει το local.prop..το 4g το εχω ενεργοποιημένο απο το παροχο και εχω και καρτοπρογραμμα κοσμοτε με 4g δεδομένα Edited by pappasmix
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Να το δικο μου μενου
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Το 4G στο Wo ξεμπλοκαρε μόλις έβαλα την δική μου sim. Δεν το θεωρώ σύμπτωση από τη στιγμή που και η άλλη sim ήταν καινούρια, με ενεργή υπηρεσία 4G (την δοκίμασα στο δικό μου), και μετά από αρκετές επανεκκίνησεις, κλείσιμο - άνοιγμα του 4G και πείραγμα στις ρυθμίσεις μόνο η ανταλλαγή sim το ξεμπλοκαρε..

Το περίεργο είναι η διαφορετική γραμμή κατάστασης. Και τα 2 τρέχουν με ίδιο αριθμό Β307 και kernel. Ίσως η διαφορά προκύπτει ότι εγώ ήμουν στην developer σειρά και έφτασα στην επίσημη τελευταία έκδοση με ΟΤΑ ενώ στο Wo πέρασα με local update την B307. Αν ήταν δικό μου θα δοκίμαζα να το περάσω με τα τρία κουμπιά ξανά για να δω αν έτσι χαθεί το πεδίο "προσαρμοσμενη έκδοση" που κουβαλαει το Wo, για να δω αν αυτό ευθύνεται για τις διαφορετικές γραμμές. Λειτουργικά πλέον καμία διαφορά. Πετάει το 4G στο Wo όπως και στο δικό μου. Α και επίσης και τα 2 έχουν πειραγμενο local. prop

 

Ακριβώς την ίδια άποψη είχα για την touchplus με Romano, πλέον με έχει κερδίσει όμως η κινέζικη πατέντα καθώς οι δαχτυλιες για μένα δεν είναι κάτι μπροστά στην ολόκληρη οθόνη. Η λειτουργικοτητα που με χαλούσε κατά ένα περίεργο λόγο βελτιώθηκε και δεν βλέπω να το αποχωριζομαι σύντομα για tempered.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικό μου θα δοκίμαζα να το περάσω με τα τρία κουμπιά ξανά για να δω αν έτσι χαθεί το πεδίο "προσαρμοσμενη έκδοση" που κουβαλαει το Wo, για να δω αν αυτό ευθύνεται για τις διαφορετικές γραμμές. Λειτουργικά πλέον καμία διαφορά.

 

Το debranding δεν είναι τόσο απλό. Τα αρχεία για την costomized έκδοση και μη υπάρχουν σε όλες τις ROM αν δεις στο /cust θα δεις 2 φακέλους /unicom (που είναι για την "προσαρμοσμενη έκδοση" wo) και /unicomelectric. Οι ROMs δεν φλασαρουν όλα τα partitions του κινητού άρα 3 κουμπιά ή flash με fastboot τα img από τις official ROM δεν βοηθούν στο debranding. Ίσως η διαγραφή του /cust/unicom (που είναι ακίνδυνη) να αλλάξει τα εικονίδια, αλλά το branding είναι βαθύτερο.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει το local.prop..το 4g το εχω ενεργοποιημένο απο το παροχο και εχω και καρτοπρογραμμα κοσμοτε με 4g δεδομένα

 

Θέλει τοτε αλλαγή καρτας σίγουρα. Και ενας φίλος το ιδιο αντιμετώπισε και ενω άλλαξε την καρτα ειχε παλι προβλημα....Ωσπου εβαλε ενος φίλου που ειχε καρτα 4G και ξεμπλόκαρε και τωρα οκ και με την δική του. Οποτε αλλαζεις καρτα και μετα αν δεν βαλε μια αλλη φίλου σου που εχει 4G να ξεκλειδώσει...

 

Τελικα την εκανα την αναβάθμιση b307 αν και απο λάθος πατησα κατα λάθος την υπενθύμιση που μου βγαζε καθημερινα....γιατι την ειχα κατεβασει αλλα δεν αποφασιζα τι θα εκανα....Επιασε με την μια 4G αλλα για να δουμε....Ποτε προβλεπετε η επόμενη αναβάθμιση περίπου....???

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα αλλάξω την σιμ γιατί πλέον ανοιγοκλεινει άμεσα ή υπηρεσία και νομίζω είναι οκ.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σημαντικό πρόβλημα για να μπει κάποιος τότε σε διαδικασία να ρισκάρει για debranding..

 

Έχω μια άλλη απορία προς δοκιμή. Στην Ελλάδα το 4G χρησιμεύει στα δεδομένα και δεν είναι ακόμα voice υπηρεσία. Με αυτο το σκεπτικό κρατάω απένεργοποιημενο και το 4G όταν κλείνω τα δεδομένα κινητού για λόγους εξοικονομησης ενέργειας. Θέλω να δοκιμάσω (εκτός κι αν το έχει προσέξει κάποιος αλλος) αν με ON 4G αυτή η εναλλαγή στο 3G/4G σήμα όταν χάνεται η όταν γίνεται κλήση (καθώς στις κλήσεις το κινητο παραταει την 4G συχνότητα και αναζητεί άλλη κεραια) είναι ενεργοβορα. Με συμπέρασμα το αν αξίζει να το αφήνουμε στο 4G ON ανεξάρτητα από το αν θέλουμε να είμαστε συνδεμενοι η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα αλλάξω την σιμ γιατί πλέον ανοιγοκλεινει άμεσα ή υπηρεσία και νομίζω είναι οκ.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σημαντικό πρόβλημα για να μπει κάποιος τότε σε διαδικασία να ρισκάρει για debranding..

 

Έχω μια άλλη απορία προς δοκιμή. Στην Ελλάδα το 4G χρησιμεύει στα δεδομένα και δεν είναι ακόμα voice υπηρεσία. Με αυτο το σκεπτικό κρατάω απένεργοποιημενο και το 4G όταν κλείνω τα δεδομένα κινητού για λόγους εξοικονομησης ενέργειας. Θέλω να δοκιμάσω (εκτός κι αν το έχει προσέξει κάποιος αλλος) αν με ON 4G αυτή η εναλλαγή στο 3G/4G σήμα όταν χάνεται η όταν γίνεται κλήση (καθώς στις κλήσεις το κινητο παραταει την 4G συχνότητα και αναζητεί άλλη κεραια) είναι ενεργοβορα. Με συμπέρασμα το αν αξίζει να το αφήνουμε στο 4G ON ανεξάρτητα από το αν θέλουμε να είμαστε συνδεμενοι η όχι.

Εγώ που το δοκίμασα,παρατήρησα μια αρκετά αξιοσημείωτη αύξηση στην κατανάλωση της τάξεως του 20% περίπου. Βέβαια να πω ότι το σήμα 4g στην περιοχή μου παραπαίει.

Γενικά και 3g να το έχεις, αν δεν έχει καλό σήμα, τότε η κατανάλωση αυξάνει αρκετά.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δοκίμασα,παρατήρησα μια αρκετά αξιοσημείωτη αύξηση στην κατανάλωση της τάξεως του 20% περίπου. Βέβαια να πω ότι το σήμα 4g στην περιοχή μου παραπαίει.

Γενικά και 3g να το έχεις, αν δεν έχει καλό σήμα, τότε η κατανάλωση αυξάνει αρκετά.

+1

Και εγώ, αν παρατήρησες από τις φωτογραφίες, οταν δεν χρειάζομαι δεδομένα απενεργοποιω το 3g, έτσι είμαι με 7μιση ώρες οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Την 307 εχω, να ρωτησω αν έχεις πειράξει το local. prop? Ρωταω γιατί και στο μενού αλλαγής από 2g σε 3g το εμφανίζει αλλιώς, ας απαντήσει καποιος με αλλαγμένο το local. prop και χωρίς το wo.

Για το 4g που ρωτάς, πρέπει να στο ενεργοποιησει ο παροχος και ίσως να πρέπει να αλλάξεις κάρτα

Με την προτιμωμενη λειτουργία δικτύου στο "Μόνο GSM", πως μπαίνεις 4G; Εννοώ ότι απλά το ανοίγεις από την συντόμευση ή κάθε φορά μπαίνεις στην λίστα και επιλέγεις άλλη λειτουργία από αυτές που να περιλαμβάνει τη 4G σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...