Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έκανε τπτ η αλλαγή..

 

Έχω ποσταρει screenshot πιο πριν για το τι αλλάζει κι ότι δουλεύει, τουλάχιστον στην Β307 που το δοκίμασα.

Το έβαλες από CWM ή με RootExplorer?

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ποσταρει screenshot πιο πριν για το τι αλλάζει κι ότι δουλεύει, τουλάχιστον στην Β307 που το δοκίμασα.

Το έβαλες από CWM ή με RootExplorer?

 

Ρουτ εξπλορερ

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ εξπλορερ

 

Permissions άλλαξες και μετά reboot?

Είσαι στην Β307?

Κι εγώ με RootExplorer το έβαλα κι μου δουλεύει.

[ATTACH]52488[/ATTACH]

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες ψαξίματος κατέληξα.

 

Η Huawei και τα θέματα είναι κάτι που δεν θέλουν να συμβεί.

 

Μετά από δεκάδες ώρες ψαξίματος την τελευταία εβδομάδα, δεν βρήκα πουθενά guidlines για το τι μπορεί να αλλαχθεί στα xmls αρχεία και πολύ περισσότερο το τι αλλαγές θα γίνουν. Όλες οι περιγραφές στα θέματα που κατέβασα είναι στα κινέζικα :confused: οπότε δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε από εκεί τι αλλάζει το συγκεκριμένο πεδίο. Η Huawei πριν 2-3 χρόνια είχε βγάλει το EmotionUITool που μπορούσες μέσω software να δημιουργήσεις το δικό σου θέμα. Το οποίο στο επόμενο update του HiSuite εξαφανίστηκε και φυσικά όντας παλιό δεν είναι συμβατό με τα θέματα EMUI 3.0 απορώ άμα είναι και για το EMUI 2.0.

 

Στον αντίποδα, η Xiaomi έχει ειδικό section για desinger, κυκλοφορεί το πολύ καλό MIUI Theme Editor (σαν το EmotionUiTool) και υπάρχουν οδηγοί.

 

Δυστυχώς δεν νομίζω να δημιουργήσω κάποιο θέμα για μαζική εγκατάσταση καθώς αλλάζοντας το ένα χαλάει το άλλο χωρίς να μπορείς να το φτιάξεις.

 

Τέλος δεν υπάρχει κάποιο preview tool οπότε η μόνη λύση είναι, ξεζιπάρισμα το αρχείο που θες να αλλάξεις, ζιπάρισμα το αρχείο, ζιπάρισμα ολό το θέμα, εγκατάσταση στο τηλέφωνο δοκιμή και ξανά το ίδιο για την επόμενη αλλαγή. Κάτι τέτοιο είναι άκρως χρονοβόρο. Επίσης δεν είναι δυνατή η αλλαγή γραμματοσειράς στο EMUI 3.0, άμα μπόρεσε κάποιος να την αλλάξει μέσω θέματος ή εγκατάστασης γραμματοσειράς μέσω EMUI 3.0 ας μου πει τον τρόπο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Permissions άλλαξες και μετά reboot?

Είσαι στην Β307?

Κι εγώ με RootExplorer το έβαλα κι μου δουλεύει.

[ATTACH]52488[/ATTACH]

 

Ναι το ξανακκειδωσα, επανεκκίνηση αλλά και πάλι..

Edited by aplostra
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχει και η 2.3 :)

 

Ωραία. Απλώς δεν έχω δουλέψει καθόλου την 2.3 . Πήγα κατευθείαν στην 3.0 με το που πήρα το κινητό. :O

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

γραφει τα εξής

πανω cancel και go back τις επιλογες και κατω κατω στην διαδικασία που πατησα πρωτα install apo zip και μετα install με sideload τα εξής...

Sideload started...

Now send the package you want to apply

to the device with ''adb sideload <filename>''... αυτο και δεν κινείτε τιποτα ουτε βλεπω μπαρα προοδου στο ανθρωπακι ουτε κατω...ειναι φυσιολογικο τοση ωρα???Μηπως δεν βρισκει το πακετο???γιατι γραφει για package

Διαβάζω όλο τον διάλογο και βλέπω το πρόβλημα που αντιμέτωπησα και εγώ...αυτό που κατάλαβα ηταν οτι το αρχείο .zip που κατεβαζε το tool του virus είχε πρόβλημα..έτσι το κατέβασα μόνος μου περνώντας το απο τις οδηγίες του αντίστοιχου post το μετονομασα και το έριξα στο φάκελο του tool και μετα μέσα απο το tool δουλεψε κανονικά.. Επανεφερά την stock recovery..με ξεκλειδωτο τον bootloader κινδυνεύω απο κατω;

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλο τον διάλογο και βλέπω το πρόβλημα που αντιμέτωπησα και εγώ...αυτό που κατάλαβα ηταν οτι το αρχείο .zip που κατεβαζε το tool του virus είχε πρόβλημα..έτσι το κατέβασα μόνος μου περνώντας το απο τις οδηγίες του αντίστοιχου post το μετονομασα και το έριξα στο φάκελο του tool και μετα μέσα απο το tool δουλεψε κανονικά.. Επανεφερά την stock recovery..με ξεκλειδωτο τον bootloader κινδυνεύω απο κατω;

 

Είτε το περάσετε με sideload είτε χειροκίνητα το root από CWM είναι το ίδιο πράγμα παιδιά. δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Εμένα στις δοκιμές μου σε win8.1 64bit το tool μου δουλεύει οκ.

Το μόνο που πιθανολογώ είναι ότι ίσως χρειάζεται να τρέξετε το tool as admin ή ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τους drivers όταν είστε σε CWM,

πράγμα το οποίο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξω άμεσα καθώς από το PC μου περνάνε πολλά devices οπότε είναι εγκατεστημενοι πολλοί drivers.

Αν μέτρησα καλά είστε 3 που αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα.

Δεν πείρα αντίστοιχο feedback από το XDA ή το 4PDA και μέχρι στιγμής τα downloads της τελευταίας έκδοσης είναι 1083 μόνο από το δικό μου link.

Παρ'ολα αυτά υπάρχει κάποιος που του δούλεψε οκ το sideload από το tool μου?

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Είτε το περάσετε με sideload είτε χειροκίνητα το root από CWM είναι το ίδιο πράγμα παιδιά. δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Εμένα στις δοκιμές μου σε win8.1 64bit το tool μου δουλεύει οκ.

Το μόνο που πιθανολογώ είναι ότι ίσως χρειάζεται να τρέξετε το tool as admin ή ότι υπάρχει κάποιο θέμα με τους drivers όταν είστε σε CWM,

πράγμα το οποίο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξω άμεσα καθώς από το PC μου περνάνε πολλά devices οπότε είναι εγκατεστημενοι πολλοί drivers.

Αν μέτρησα καλά είστε 3 που αντιμετωπίσατε αυτό το πρόβλημα.

Δεν πείρα αντίστοιχο feedback από το XDA ή το 4PDA και μέχρι στιγμής τα downloads της τελευταίας έκδοσης είναι 1083 μόνο από το δικό μου link.

Παρ'ολα αυτά υπάρχει κάποιος που του δούλεψε οκ το sideload από το tool μου?

 

1.Δεν το γνωριζω

2. Με 119sp5 και gps ανοικτο λειτουργει κανονικα

 

Προσπάθησα να περάσω το emui 3.0 όπως αναφέρεται εδώ και το τηλέφωνο μου δεν ανοίγει καθόλου.. μου ανοιγοκλείνει την ώρα που πάει να ανοίξει μια βοήθεια παιδια H60-L02_EMUI3.0_Android4.4_V100R001CHNC00B611 αυτο. Και ειχα αυτο H60-L02-4-4-V100R001CHNC00B118-unicom

Edited by nick1967
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω το emui 3.0 όπως αναφέρεται εδώ και το τηλέφωνο μου δεν ανοίγει καθόλου.. μου ανοιγοκλείνει την ώρα που πάει να ανοίξει μια βοήθεια παιδια

 

Εδώ? Το tool δεν περνάει EMUI3.0.

Μπορείς να δοκιμάσεις το Unbrick με unlocked bootloader και μετά 3κουμπια.

Χειροκίνητα, αν δεν θες να το κάνεις από το tool, fastboot και φλασαρεις BOOT.img, CUST.img, SYSTEM.img και RECOVERY.img και μετά 3κουμπια.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ? Το tool δεν περνάει EMUI3.0.

Μπορείς να δοκιμάσεις το Unbrick με unlocked bootloader και μετά 3κουμπια.

Χειροκίνητα, αν δεν θες να το κάνεις από το tool, fastboot και φλασαρεις BOOT.img, CUST.img, SYSTEM.img και RECOVERY.img και μετά 3κουμπια.

 

Νομίζω ο φίλος είχε το L02 της Unicom και πήγε να περάσει του σκέτου L02.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο φίλος είχε το L02 της Unicom και πήγε να περάσει του σκέτου L02.

 

Δεν έχουν διαφορά. Είχα περάσει κι εγώ της Unicom την 611Sp03 και μετά πέρασα πάλι την κανονική.

Έτσι κι αλλιώς τα αρχεία της Unicom υπάρχουν και στις κανονικές ROM.

Απλά παίρνουν από κάπου εντολή (δεν έχω βρει ακόμα από που, αλλά υποθέτω από τα κρυφά partitions που δεν αγγίζουν οι ROMs) και εμφανίζουν άλλο boot animation.

Το boot animation της Unicom υπάρχει σε όλες τις ROM αλλά μόνο σε κάποιες συσκευές εμφανίζετε.

Όλα τα partitions της συσκευής είναι τα παρακάτω και κάποια δεν είναι flashable:

lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 3rdmodem -> /dev/block/mmcblk0p30
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 3rdmodemnvm -> /dev/block/mmcblk0p31
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 3rdmodemnvmbkp -> /dev/block/mmcblk0p32
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 boot -> /dev/block/mmcblk0p13
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 cache -> /dev/block/mmcblk0p38
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 cust -> /dev/block/mmcblk0p36
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 dfx -> /dev/block/mmcblk0p22
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 dts -> /dev/block/mmcblk0p20
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 fastboot -> /dev/block/mmcblk0p4
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 fw_hifi -> /dev/block/mmcblk0p9
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 fw_lpm3 -> /dev/block/mmcblk0p5
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 hibench -> /dev/block/mmcblk0p8
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 hisitest0 -> /dev/block/mmcblk0p34
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 hisitest1 -> /dev/block/mmcblk0p35
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 misc -> /dev/block/mmcblk0p11
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modem -> /dev/block/mmcblk0p26
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modem_dsp -> /dev/block/mmcblk0p27
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modem_om -> /dev/block/mmcblk0p28
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modemnvm_backup -> /dev/block/mmcblk0p23
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modemnvm_factory -> /dev/block/mmcblk0p7
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modemnvm_img -> /dev/block/mmcblk0p24
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modemnvm_system -> /dev/block/mmcblk0p25
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 modemnvm_update -> /dev/block/mmcblk0p29
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 nvme -> /dev/block/mmcblk0p6
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 oeminfo -> /dev/block/mmcblk0p16
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 recovery -> /dev/block/mmcblk0p14
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 recovery2 -> /dev/block/mmcblk0p15
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 reserved1 -> /dev/block/mmcblk0p3
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 reserved2 -> /dev/block/mmcblk0p12
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 secure_storage -> /dev/block/mmcblk0p21
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 sensorhub -> /dev/block/mmcblk0p17
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 splash -> /dev/block/mmcblk0p18
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 splash2 -> /dev/block/mmcblk0p33
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 splash3 -> /dev/block/mmcblk0p19
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 system -> /dev/block/mmcblk0p37
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 teeos -> /dev/block/mmcblk0p10
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 userdata -> /dev/block/mmcblk0p39
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 vrl -> /dev/block/mmcblk0p1
lrwxrwxrwx root     root              2014-11-11 13:04 vrl_backup -> /dev/block/mmcblk0p2

Τα splash υποθέτω είναι τα του boot animation.

Νομίζω είχες πει για debrand σε κάποιο παλιότερο μοντέλο της Huawei.

Στείλε μου ένα link αν μπορείς της διαδικασίας μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ? Το tool δεν περνάει EMUI3.0.

Μπορείς να δοκιμάσεις το Unbrick με unlocked bootloader και μετά 3κουμπια.

Χειροκίνητα, αν δεν θες να το κάνεις από το tool, fastboot και φλασαρεις BOOT.img, CUST.img, SYSTEM.img και RECOVERY.img και μετά 3κουμπια.

Συγγνώμη αλλά από λάθος έγραψα σε λάθος παράθεση αυτήν την διαδικασία έκανα

Ολική επαναφορά σε stock κατάσταση.

 

1. Κατεβάζεις την τελευταία Full ROM από EMUI, το HuaweiUpdateExtractor και αυτόν τον adb φάκελο.

2. Ξεζιπαρεις την ROM και ανοίγεις το UPDATE.APP με το HuaweiUpdateExtractor.

3. Κάνεις extract το SYSTEM.img και το RECOVERY.img (τα .headers τα σβήνεις μόνο τα .img θες) και τα βάζεις μέσα στον adb φάκελο.

4. Bootαρεις σε fastboot και συνδέει με το PC.

5. Ανοίγεις το cmd.exe από τον adb φάκελο και γράφεις (ή κάνεις copy-paste) τα παρακάτω:

Κώδικας

 

fastboot flash recovery RECOVERY.img

 

Κώδικας

 

fastboot flash system SYSTEM.img

 

6. Μετα κάνεις το installation με τα 3 κουμπιά και έχεις επανέλθει πλήρως.

 

Η παραπάνω διαδικασία είναι full format που σημαίνει πως θα χάθουν data, root κ.τ.λ.π.

Μπορείτε να παραλείψετε το βήμα 6 και αντί αυτού να κάνετε local update ώστε να μην χάσετε data.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά από λάθος έγραψα σε λάθος παράθεση αυτήν την διαδικασία έκανα

Ολική επαναφορά σε stock κατάσταση.

 

Δοκίμασε να φλασαρεις και το BOOT.img και το CUST.img και 3κουμπια μετα.

fastboot flash boot BOOT.img

fastboot flash cust CUST.img

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να φλασαρεις και το BOOT.img και το CUST.img και 3κουμπια μετα.

fastboot flash boot BOOT.img

fastboot flash cust CUST.img

Δηλαδή αν ακόλουθησω την διαδικασία από την αρχή και όπως παραπάνω προσθέτοντας αυτά που αναφέρεις θα μου περάσει το emui 3.0? με εντολές κανονικά θα μου δούλεψη το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ακόλουθησω την διαδικασία από την αρχή και όπως παραπάνω προσθέτοντας αυτά που αναφέρεις θα μου περάσει το emui 3.0? με εντολές κανονικά θα μου δούλεψη το τηλέφωνο?

 

Αυτό δώσανε οι Κινέζοι σαν unbrick, δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά απλά το έβαλα στο tool και στο λέω.

Έχει λογική πάντως. Εννοείται πως τα system, boot, cust και recovery θα είναι της ROM που θα περάσεις με τα 3 κουμπιά μετά.

Το πιθανότερο πάντως είναι να φταίει το boot για το bootloop, μιας και σε κάποιες εκδώσεις της EMUI2.3 ήταν insecure και από την 119 νομίζω το κλείδωσαν.

Με insecure boot η EMUI3.0 bootαρει, τρώει bootloop. Οπότε μπορεί να πέρασες την EMUI3.0 και να έμεινε το boot της EMUI2.3 και γι'αυτο το bootloop.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο φίλος είχε το L02 της Unicom και πήγε να περάσει του σκέτου L02.

και εγώ της unicom έχω,αλλά έβαλα την απλή emui 3 χωρίς να εχω πρόβλημα.Στο τέλος δεν θα επρεπε να γράφει 307;δηλαδή την σταθερή.

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλο τον διάλογο και βλέπω το πρόβλημα που αντιμέτωπησα και εγώ...αυτό που κατάλαβα ηταν οτι το αρχείο .zip που κατεβαζε το tool του virus είχε πρόβλημα..έτσι το κατέβασα μόνος μου περνώντας το απο τις οδηγίες του αντίστοιχου post το μετονομασα και το έριξα στο φάκελο του tool και μετα μέσα απο το tool δουλεψε κανονικά.. Επανεφερά την stock recovery..με ξεκλειδωτο τον bootloader κινδυνεύω απο κατω;

 

Μαλιστα αρα μαλλον ισως έφταιγε αυτο που με παίδεψε τοσο πολυ. Τελικα την περασα χειροκίνητα το supersu....και ολα καλα. Δεν ξερω βεβαια αν εβαλα την σωστή την τελευταια...αλλα κατεβασα απο την αλλη μεθοδο την update..supersu 202....μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα...

 

Ενα θεμα που παρατήρησα τελευταία με την EMUI 3.0 είναι οτι μερικες φορες κολαει το 4G δεν ανοίγει τα δεδομένα πχ οταν φευγω απο καπου που εχει wifi. . Αν κλείσω και ξανανοίξω τα δεδομένα κινητής επανέρχετε ξεκολαει....Αλλα ειναι προβλημα καθως στην δουλεια μου δουλευω πολυ το pages manager και fb messenger καθως και viber και χάνω μηνύματα....αν δεν ανοίξει...Δεν ξερω αν εχει παρατηρηθεί σε άλλους...Καμια ιδέα κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες ψαξίματος κατέληξα.

 

Η Huawei και τα θέματα είναι κάτι που δεν θέλουν να συμβεί.

 

Μετά από δεκάδες ώρες ψαξίματος την τελευταία εβδομάδα, δεν βρήκα πουθενά guidlines για το τι μπορεί να αλλαχθεί στα xmls αρχεία και πολύ περισσότερο το τι αλλαγές θα γίνουν. Όλες οι περιγραφές στα θέματα που κατέβασα είναι στα κινέζικα :confused: οπότε δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε από εκεί τι αλλάζει το συγκεκριμένο πεδίο. Η Huawei πριν 2-3 χρόνια είχε βγάλει το EmotionUITool που μπορούσες μέσω software να δημιουργήσεις το δικό σου θέμα. Το οποίο στο επόμενο update του HiSuite εξαφανίστηκε και φυσικά όντας παλιό δεν είναι συμβατό με τα θέματα EMUI 3.0 απορώ άμα είναι και για το EMUI 2.0.

 

Στον αντίποδα, η Xiaomi έχει ειδικό section για desinger, κυκλοφορεί το πολύ καλό MIUI Theme Editor (σαν το EmotionUiTool) και υπάρχουν οδηγοί.

 

Δυστυχώς δεν νομίζω να δημιουργήσω κάποιο θέμα για μαζική εγκατάσταση καθώς αλλάζοντας το ένα χαλάει το άλλο χωρίς να μπορείς να το φτιάξεις.

 

Τέλος δεν υπάρχει κάποιο preview tool οπότε η μόνη λύση είναι, ξεζιπάρισμα το αρχείο που θες να αλλάξεις, ζιπάρισμα το αρχείο, ζιπάρισμα ολό το θέμα, εγκατάσταση στο τηλέφωνο δοκιμή και ξανά το ίδιο για την επόμενη αλλαγή. Κάτι τέτοιο είναι άκρως χρονοβόρο. Επίσης δεν είναι δυνατή η αλλαγή γραμματοσειράς στο EMUI 3.0, άμα μπόρεσε κάποιος να την αλλάξει μέσω θέματος ή εγκατάστασης γραμματοσειράς μέσω EMUI 3.0 ας μου πει τον τρόπο.

Μήπως έχεις το αρχείο του θέματος που απλά άλλαξες τα επιλεγμένα πράσινα σε μπλε στις συντομεύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το αρχείο του θέματος που απλά άλλαξες τα επιλεγμένα πράσινα σε μπλε στις συντομεύσεις;

 

Σε λιγάκι θα το ανεβάσω στο Google Drive.

 

https://drive.google.com/file/d/0ByMzv4Lip3i-UWJCNVliTm82emc/view?usp=sharing

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δώσανε οι Ρώσοι στο 4pda ένα CWM flashable zip για την αφαίρεση των κινέζικων από τα SMS και τις επαφές.

Το ανέβασα εδώ. Από ότι είδα αντικαθιστά το \system\priv-app\Contacts.odex ουσιαστικά, άρα μπορείτε να το ξεζιπαρετε και να το βάλετε με έναν root explorer. Δουλεύει οκ.

Με τον es explorer που δοκιμασα δεν γίνεται παντως.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγάκι θα το ανεβάσω στο Google Drive.

 

https://drive.google.com/file/d/0ByMzv4Lip3i-UWJCNVliTm82emc/view?usp=sharing

Ωραίος! Σε ποιο φάκελο το τοποθετούμε;;

Link to comment
Share on other sites

HwThemes στη μνήμη του τηλεφώνου

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...