Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με 82€ μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Το ξέρει κανείς το συγκεκριμένο μαγαζάκι;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως όποιο apk του play store (μιας και δεν το έχει προεγκατεστημένο) και να εγκαταστήσω δεν μου αφήνει να ανοίξει την εφαρμογή. Μου την κλείνει πριν καν την ανοίξω!

 

Όσοι την περάσατε, πως βάλατε το play store και να σας το παίξει;

 

Πας στο Μι store , αναζητηση google installer και απο κει ολα ευκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Με 82€ μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Το ξέρει κανείς το συγκεκριμένο μαγαζάκι;

 

Μακριά. Ρίξε μια ματιά εδώ και http://www.sitejabber.com/reviews/www.ahappymango.com

Edited by gbuster
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ούτε ένα fc...3 μέρα.

 

Ειλικρινά φιλέ ακόμα και σήμερα δεν μπορω να καταλάβωτι γίνεται με αυτά τα κωλοfcs.

Εβαλα την 3.18 με full format, και κανει fcs. Πριν λιγο καιρο δεν μου εκανε τοσο συχνα. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται απο περασμα σε περασμα rom.

Ενω οι multi δεν είχαν ποτε τώρα έχουν και αυτές. Μου φαίνεται θα ψαξω να βρω την πρωτη πρωτη multi που δούλευε απροβληματιστα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά φιλέ ακόμα και σήμερα δεν μπορω να καταλάβωτι γίνεται με αυτά τα κωλοfcs.

Εβαλα την 3.18 με full format, και κανει fcs. Πριν λιγο καιρο δεν μου εκανε τοσο συχνα. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται απο περασμα σε περασμα rom.

Ενω οι multi δεν είχαν ποτε τώρα έχουν και αυτές. Μου φαίνεται θα ψαξω να βρω την πρωτη πρωτη multi που δούλευε απροβληματιστα.

Άμα τη βρεις δωστη και από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρέπει να διέγραψε κάποια εφαρμογή super........ Και δεν είμαι πια root! Πως μπορώ να το ξαναβαλω?

 

Με ποια rom είσαι; Αν είσαι με την ελληνική πέρασε την χωρίς wipes από πάνω και θα έχεις κανονικά root rights.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άμα τη βρεις δωστη και από εδώ!

 

Νομιζω ειναι η 24 και την εχω κατεβασμενη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά φιλέ ακόμα και σήμερα δεν μπορω να καταλάβωτι γίνεται με αυτά τα κωλοfcs.

Εβαλα την 3.18 με full format, και κανει fcs. Πριν λιγο καιρο δεν μου εκανε τοσο συχνα. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται απο περασμα σε περασμα rom.

Ενω οι multi δεν είχαν ποτε τώρα έχουν και αυτές. Μου φαίνεται θα ψαξω να βρω την πρωτη πρωτη multi που δούλευε απροβληματιστα.

 

Πέρασε την 3.20 και δεν θα έχεις, με clean install.

> Κατέβασε την 3.20 μεταονομασε τη σε update και βάλτη στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όχι στην sd.

> Πάρε backup ότι χρειάζεσαι με την εφαρμογή της xiaomi.

> Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγραφή εφαρμογών.

> Όταν σου κάνει restart και τελειωσει η αντιγραφή και βγάλει τον boot logo της xiaomi πάτα το συνδυασμό των πλήκτρων για να μπεις στον recovery (πάτα παρατεταμένα power και το vol+ μεχρι να κανει restart).

> Κάνε και μέσα από το recovery wipe data και wipe cache και χωρίς να μεσολαβήσει επανεκκίνηση κανε install τη ρομ. (η 3.20 είναι πραγματικά καλή.)

> restore μέσα από την εφαρμογή το backup σου και ένα restart μετά.

 

Τα fc συνήθως οφείλονται σε θέμα δικαιωμάτων των εφαρμογών που αλλάζουν από ρομ σε ρομ, στην 3.20 ζητάει και άδεια για internet που δεν ζητούσαν και έπαιρναν ούτως η άλλος οι εφαρμογές.

 

Δοκίμασε με όπως σου είπα και πες μου αν διορθώθηκε.

Edited by georger_volos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
> Κατέβασε την 3.20 μεταονομασε τη σε update και βάλτη στην κάρτα sd.

 

Στην εσωτερική μνήμη, όχι στην εξωτερική sd.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην εσωτερική μνήμη, όχι στην εξωτερική sd.

 

ναι έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα γιατί στο hongmi 1 που έχω εγώ με custom recovery τα κάνω όλα από sd.., οπότε δεν θέλει full wipe πριν το install γιατι θα χαθει και το zip της ρομ.

Edited by georger_volos
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε την 3.20 και δεν θα έχεις, με clean install.

> Κατέβασε την 3.20 μεταονομασε τη σε update και βάλτη στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όχι στην sd.

> Πάρε backup ότι χρειάζεσαι με την εφαρμογή της xiaomi.

> Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγραφή εφαρμογών.

> Όταν σου κάνει restart και τελειωσει η αντιγραφή και βγάλει τον boot logo της xiaomi πάτα το συνδυασμό των πλήκτρων για να μπεις στον recovery (πάτα παρατεταμένα power και το vol+ μεχρι να κανει restart).

> Κάνε και μέσα από το recovery wipe data και wipe cache και χωρίς να μεσολαβήσει επανεκκίνηση κανε install τη ρομ. (η 3.20 είναι πραγματικά καλή.)

> restore μέσα από την εφαρμογή το backup σου και ένα restart μετά.

 

Τα fc συνήθως οφείλονται σε θέμα δικαιωμάτων των εφαρμογών που αλλάζουν από ρομ σε ρομ, στην 3.20 ζητάει και άδεια για internet που δεν ζητούσαν και έπαιρναν ούτως η άλλος οι εφαρμογές.

 

Δοκίμασε με όπως σου είπα και πες μου αν διορθώθηκε.

 

Το εχω κανει ηδη....... δεν παιζει ρολο αν το κανεις απο recovery ή απο τον updater εφοσον μετα και απο τα δυο κανει full wipe/delete.

Δεν κραταω ποτε εφαρμογες τις ξαναπερναω απο την αρχη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διέγραψε κάποια εφαρμογή super........ Και δεν είμαι πια root! Πως μπορώ να το ξαναβαλω?

βάλε το SuperSU από το Play.

καλημερα

καποιο λινκ για το mi store

ευχαριστω

το mi store είναι στο κινητό σου,είναι το market της miui(σαν το play)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει ηδη....... δεν παιζει ρολο αν το κανεις απο recovery ή απο τον updater εφοσον μετα και απο τα δυο κανει full wipe/delete.

Δεν κραταω ποτε εφαρμογες τις ξαναπερναω απο την αρχη.

 

Και εχεις fc ? Παράξενο μου φαίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Και εχεις fc ? Παράξενο μου φαίνεται .

 

Χαζή ερώτηση....... FC? οπως forced close?

 

Εγώ έφερα ένα για ένα φίλο πριν λίγες μέρες, Έβαλε μέσα μια αρχαία sim της vodafone και συνδέσαμε (πολύ εύκολα) ένα ακόμα πιο

αρχαίο bluetooth της Sony Ericsson.

 

Παραπονέθηκε ότι στην κάθε τρίτη ή τέταρτη κλίση, έκλεινε το κινητό και κλείδωνε την sim (PUK).

Επίσης το bluetooth έχανε επαφή κατά τη διάρκεια της χρήσης.

Το κινητό τρέχει την 3.19 την Ελληνική και σήμερα το πρωί έγινε και αλλαγή της sim με νέα από τη vodafone.

 

Αναμένω τα αποτελέσματα.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση....... FC? οπως forced close?

 

Εγώ έφερα ένα για ένα φίλο πριν λίγες μέρες, Έβαλε μέσα μια αρχαία sim της vodafone και συνδέσαμε (πολύ εύκολα) ένα ακόμα πιο

αρχαίο bluetooth της Sony Ericsson.

 

Παραπονέθηκε ότι στην κάθε τρίτη ή τέταρτη κλίση, έκλεινε το κινητό και κλείδωνε την sim (PUK).

Επίσης το bluetooth έχανε επαφή κατά τη διάρκεια της χρήσης.

Το κινητό τρέχει την 3.19 την Ελληνική και σήμερα το πρωί έγινε και αλλαγή της sim με νέα από τη vodafone.

 

Αναμένω τα αποτελέσματα.

 

Δοκίμασε την 3.18... Εγώ αυτήν έχω περασμένη από την πρώτη στιγμή και δεν μου έχει κάνει κιχ το κινητό!

Οκ, λίγο παραπάνω RAM θα την ήθελα, αλλά ο επεξεργαστής είναι σφαίρα!

Και όλα αυτά με μόνιμα BT της Sony με αναγνώριση κλίσης απροβλημάτιστα συνδεδεμένο (τρέχει μόνιμα το app της)

Τώρα για τη sim δε ξέρω να σου πω μιας και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση....... FC? οπως forced close?

 

Εγώ έφερα ένα για ένα φίλο πριν λίγες μέρες, Έβαλε μέσα μια αρχαία sim της vodafone και συνδέσαμε (πολύ εύκολα) ένα ακόμα πιο

αρχαίο bluetooth της Sony Ericsson.

 

Παραπονέθηκε ότι στην κάθε τρίτη ή τέταρτη κλίση, έκλεινε το κινητό και κλείδωνε την sim (PUK).

Επίσης το bluetooth έχανε επαφή κατά τη διάρκεια της χρήσης.

Το κινητό τρέχει την 3.19 την Ελληνική και σήμερα το πρωί έγινε και αλλαγή της sim με νέα από τη vodafone.

 

Αναμένω τα αποτελέσματα.

 

Πρόβλημα της 3.19

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω ένα Hongmi (δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά σε Redmi και σε Hongmi, τέσπα) 1s αγορασμένο από minideal. Αυτό έχει το ακόλουθο λογισμικό:

4.3 JLS36C
MIUI-JHCCNBD24.0

...είναι δηλαδή το κινέζικο CDMA/WDCMA, αλλά έχει Ελληνικά! Μάλλον την κινεζιά με τα Ελληνικά την έκανε το minideal.

 

Γλυκάθηκα με κάποιες αλλαγές που υπάρχουν στα τελευταία official firmwares, όπως η δυνατότητα να σώζεις photo κτλ σε SD κτλ. Θέλω λοιπόν να βάλω κάποια έκδοση firmware "τελευταία". Μπερδεύει εδώ η υπόθεση όμως γιατί κυκλοφορούν ένα κάρο firmware versions (English/Chinese, multilang). Αναφέρονται πολλά στο πρώτο post, αλλά αν και διάβασα καμμιά 10αριά σελίδες εδώ δεν έχω σχηματίσει εικόνα. Οπότε λίγη βοήθεια αδέρφια! :)

 

Κατ'αρχήν, για να έχω Ελληνικά και Google Play, ποια έκδοση συνιστάται; Κάποια από τις "Ελληνικές" 3.18 και 3.20 είναι οκ (δείτε https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5861-Stable-24-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1S-GTV-3-13/#files ) ?

 

Αν ναι, μπορώ να ακολουθήσω την ακόλουθη διαδικασία, αν και η έκδοση που έχω τώρα είναι (πειραγμένη μάλλον) minideal;

 

Πέρασε την 3.20 και δεν θα έχεις, με clean install.

> Κατέβασε την 3.20 μεταονομασε τη σε update και βάλτη στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού όχι στην sd.

> Πάρε backup ότι χρειάζεσαι με την εφαρμογή της xiaomi.

> Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγραφή εφαρμογών.

> Όταν σου κάνει restart και τελειωσει η αντιγραφή και βγάλει τον boot logo της xiaomi πάτα το συνδυασμό των πλήκτρων για να μπεις στον recovery (πάτα παρατεταμένα power και το vol+ μεχρι να κανει restart).

> Κάνε και μέσα από το recovery wipe data και wipe cache και χωρίς να μεσολαβήσει επανεκκίνηση κανε install τη ρομ. (η 3.20 είναι πραγματικά καλή.)

> restore μέσα από την εφαρμογή το backup σου και ένα restart μετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

EDIT:Έχοντας διαβάσει μερικές σελίδες παραπάνω, ας προσθέσω ότι με ενδιαφέρει η ROM να έχει Ελληνικά (ας μην έχει και την καλύτερη μετάφραση όλων) και Google Play. Απόλυτο 2ο κριτήριο η σταθερότητα της ROM. Και 3ο, η διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Συνυπολογίζοντας και αυτά, να βάλω κάποια από τις Ελληνικές στο https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5861-Stable-24-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1S-GTV-3-13/#files ή κάποια άλλη (και ποιά) ;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ζητάς μονόδρομος είναι οι ελληνικές από miuigr. Προσοχή όμως για καθαρό πέρασμα γιατί έχουν παρατηρηθεί πολλά fcs. Αν και καθαρά να τη περάσεις δεν αποκλείει στο να τα έχεις.

 

Όσον αφορά την μπαταρία όλες οι rom έχουν θέμα αν και προσωπικά αν σου βγάζει 3+ ώρες ανοιχτής οθόνης πρέπει να είσαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου :)

Σύμφωνα με αυτά που ζητάς μονόδρομος είναι οι ελληνικές από miuigr.

H multilang, για την οποία έχω ακούσει δεν έχουνμεγαλύτερη σταθερότητα και Ελληνικά και Play Store;

 

Προσοχή όμως για καθαρό πέρασμα γιατί έχουν παρατηρηθεί πολλά fcs.
Αν και καθαρά να τη περάσεις δεν αποκλείει στο να τα έχεις.Με τρομάζεις :) Οι οδηγίες του φίλου παραπάνω δε με καλύπτουν λες
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε την ελληνική και θα είσαι μια χαρά. Υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν δει ποτέ fcs ακόμα και χωρίς clean install.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...