Jump to content

blogging @ myphone.gr: Το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών Final [POLL]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final  

1.199 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final

    • Nokia N900
      88
    • Samsung Galaxy S
      59
    • Nokia 6310i
      105
    • HTC HD2
      121
    • Ericsson T28/T68
      72
    • Nokia 3310
      273
    • Apple iPhone
      302
    • Siemens SL45i
      40
    • Nokia 7650
      60
    • Samsung Galaxy Note
      79


Recommended Posts

multitouch to iPhone ήταν το πρώτο. Επίσης ήταν το πρώτο που το λειτουργικό του ήταν εξ ολοκλήρου φτιαγμένο για touch. ακριβώς όπως δλδ το λειτουργικό του δικού σου bb :)

 

Θες να αρχίσουμε να μετράμε και τι δεν είχε το iphone ,σε τι δεν ήταν πρώτο και τι χρησιμοποιεί που αλλά κινητά πριν από αυτό είχαν; δεν άλλαξε την κινητή, απλά την βελτίωσε σε σημεία.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 241
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@stratosnen το κινητο που εχεις στο avatar σου δε θα υπηρχε χωρις το iphone. Επομενως ναι, μαλλον προσφερε ΚΑΙ σε σενα η apple

Δεν ισχυρίστηκα αυτό στο οποίο απαντάς.

Άλλα έγραψα, θεωρώ ότι είναι αξιόλογες οι σκέψεις μου (ή τουλάχιστον δεν είναι και για πέταμα) και μία γόνιμη ανταλλαγή απόψεων πάνω σε αυτές, θα μου ήταν ευχάριστη. Πάνω σε αυτές, όμως.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

διαβαζοντας ολα τα σχολια και στις 3 ψηφοφοριες θεωρω και εγω οτι επρεπε τα κινητα να χωριστουν σε απλα και smartphones

δηλαδη ειναι αδικια για τα παλια να συγκριθουν με το iphone-note-Hd2.

ομως η ψηφοφορια θετει το κινητο της καρδια μας..

αρα οι παλιοτεροι θα παμε σε αυτο που μας μεγαλωσε...

δεν νομιζω να υπαρξει ΚΑΝΕΙΣ που να μην πει οτι το iphone αλλαξε τον ρου της ιστοριας..

το note εδωσε την μεγαλη οθονη οταν οι αλλοι κοροιδευαν κ τα λοιπα...

ονως το κινητο της καρδια μου ειναι στην Νοκια...

6310 απο μενα..

ειχα και το 3310 ομως οταν βγηκε το αλλο και το ειχες στο χερι σου ειχες οτι πριν αναβαθμισμενο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θες να αρχίσουμε να μετράμε και τι δεν είχε το iphone ,σε τι δεν ήταν πρώτο και τι χρησιμοποιεί που αλλά κινητά πριν από αυτό είχαν; δεν άλλαξε την κινητή, απλά την βελτίωσε σε σημεία.

 

εδώ είναι το λάθος σου. Δεν ψηφίζουμε το πιο πλήρες κινητό, αλλά το πιο σημαντικό υποκειμενικά. ΜΠορεί να μην είχε κάμερα πχ, αλλά δισεκατομμύρια συσκευές χρησιμοποιούν αυτό το είδος της οθόνης, ενώ όλα τα smartphone χρησιμοποιούν την κεντρική ιδέα λειτουργικού που λάνσαρε πρώτη η Apple.

 

Δεν ήταν το πρώτο smartphone φυσικά, αλλά ήταν αυτό που έβαλε τα smartphone στην καθημερινότητα μας. Αν δεν υπήρχε η τεράστια επιτυχία του iphone, οι άλλες εταιρείες ίσως να μην είχαν μπει στο χορό.

 

Και επιτέλους, καταλάβετε κάτι. Δεν ψηφίζουμε το πρώτο iphone, το πρώτο Galaxy S ή το πρώτο Note, αλλά όλη την σειρά και το πόσο αυτή επηρέασε την αγορά και την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι το λάθος σου. Δεν ψηφίζουμε το πιο πλήρες κινητό, αλλά το πιο σημαντικό υποκειμενικά. ΜΠορεί να μην είχε κάμερα πχ, αλλά δισεκατομμύρια συσκευές χρησιμοποιούν αυτό το είδος της οθόνης, ενώ όλα τα smartphone χρησιμοποιούν την κεντρική ιδέα λειτουργικού που λάνσαρε πρώτη η Apple.

 

Δεν ήταν το πρώτο smartphone φυσικά, αλλά ήταν αυτό που έβαλε τα smartphone στην καθημερινότητα μας. Αν δεν υπήρχε η τεράστια επιτυχία του iphone, οι άλλες εταιρείες ίσως να μην είχαν μπει στο χορό.

 

Και επιτέλους, καταλάβετε κάτι. Δεν ψηφίζουμε το πρώτο iphone, το πρώτο Galaxy S ή το πρώτο Note, αλλά όλη την σειρά και το πόσο αυτή επηρέασε την αγορά και την τεχνολογία.

 

Χαλάμε το θέμα αλλά είχαν πουληθεί εκατομμύρια smartphones πριν το iphone . Δεν ξέρω τι συσκευές είχες πριν το 2007 αλλά μια χαρά υπήρχε η φιλοσοφία του ui σε άλλες συσκευές. Οι τυμπανοκρουσιες για το iphone ακούγονται στα αυτιά μου σαν να λέει κάποιος ότι δεν θα είχαμε κινητά αν δεν τα έβγαζε η motorola.... το μόνο που έβαλε μαζικά στην καθημερινότητα μας είναι η capacitive, με την οποία δεν είμαι και πολύ fan.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

όχι, ήταν το 8810 που βγήκε ένα χρόνο νωρίτερα!

 

Ναι μπερδεύτηκα. Είχα παρει ολη την σειρα 8xxx.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά θύμισέ μου ποιό λειτουργικό πριν το ios είχε φτιαχτεί αποκλειστικά για οθόνη touch?

 

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου ως touch λειτουργικο... πάντως το πρώτο που πήγε να κάνει τη διαφορά αλλά η τεχνολογία της εποχής έδωσε μια κακή υλοποίηση ήταν το symbian 7710 που ανακοινώθηκε το 2004. Το πρώτο και τελευταίο symbian με series 90 φτιαγμένο για touch. Και ακόμη πιο πίσω μπορούμε να πάμε στο P800 , απλα το ui του δεν είχε την φιλοσοφία να έχει εικονίδιο για κάθε εφαρμογη. Πάλι με symbian. Με λίγα λόγια η apple δεν δημιούργησε μια ιδέα, απλα την βελτίωσε. Τώρα αν κάποιοι ανακάλυψαν τα smartphone με το iphone λογικό να το θεωρούν κινητό ορόσημο και ας ήταν απλά μια φυσική εξέλιξη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

@stratosnen το κινητο που εχεις στο avatar σου δε θα υπηρχε χωρις το iphone. Επομενως ναι, μαλλον προσφερε ΚΑΙ σε σενα η apple

Άρα χωρίς το πρώτο κινητό που είχε κάμερα, δε θα είχαμε κινητά με κάμερα.

εδώ είναι το λάθος σου. Δεν ψηφίζουμε το πιο πλήρες κινητό, αλλά το πιο σημαντικό υποκειμενικά.

Ο καθένας ας ερμηνεύσει τον τίτλο του θέματος όπως θέλει..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο κινητό χωρίς κεραία ήταν το 8810. Ακολούθησε και το 8210 και μετά το 3210.

 

όχι, ήταν το 8810 που βγήκε ένα χρόνο νωρίτερα!

Δίκιο έχετε... έχω μεγαλώσει πολύ τελικά :rolleyes:

 

 

Οι τυμπανοκρουσιες για το iphone ακούγονται στα αυτιά μου σαν να λέει κάποιος ότι δεν θα είχαμε κινητά αν δεν τα έβγαζε η motorola.... το μόνο που έβαλε μαζικά στην καθημερινότητα μας είναι η capacitive, με την οποία δεν είμαι και πολύ fan.

 

Αν δεν υπήρχε η μοτορόλα, ίσως να είχαμε κινητά, αλλά σίγουρα αυτά θα είναι χαλαρά πάχος 2 εκατοστά.

Με το v3 η μοτορόλα οριστικά θεσμοθέτησε τα λεπτά κινητά. Τέλος.

Η άπλ με το iphone ώθησε όλους τους κατασκευαστές να κατασκευάσουν καλύτερες συσκευές. Έβαλε φωτιά στο ανταγωνισμό και έδειξε το μέλλον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η άπλ με το iphone ώθησε όλους τους κατασκευαστές να κατασκευάσουν καλύτερες συσκευές. Έβαλε φωτιά στο ανταγωνισμό και έδειξε το μέλλον.

 

Εγώ θεωρώ ότι έθεσε άλλες προτεραιοτητες στην επιλογή κινητού. Μέχρι τότε θυμάμαι όλοι θέλανε να παρουσιάσουν τις καλύτερες κάμερες και τα μικρότερα και ελαφρύτερα κινητά. Γιατί ο ανταγωνισμός πειραματιστηκε πριν από την apple αλλά πες το κακή υλοποίηση; bad timming; η apple πήρε την ιδέα και την βελτίωσε . Αν στην παρουσίαση του iphone πήγαινε κάτι στραβά ίσως να μην είχε αυτή την πορεία. Είναι γνωστό ότι o jobs άλλαζε iphone μετά από το άνοιγμα κάθε εφαρμογής γιατί έβγαζε σφάλμα μνήμης. Δεν ήταν έτοιμοι αλλά μάλλον τόσο ενθουσιασμενοι να το βγάλουν γρήγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι έθεσε άλλες προτεραιοτητες στην επιλογή κινητού. Μέχρι τότε θυμάμαι όλοι θέλανε να παρουσιάσουν τις καλύτερες κάμερες και τα μικρότερα και ελαφρύτερα κινητά. Γιατί ο ανταγωνισμός πειραματιστηκε πριν από την apple αλλά πες το κακή υλοποίηση; bad timming; η apple πήρε την ιδέα και την βελτίωσε . Αν στην παρουσίαση του iphone πήγαινε κάτι στραβά ίσως να μην είχε αυτή την πορεία. Είναι γνωστό ότι o jobs άλλαζε iphone μετά από το άνοιγμα κάθε εφαρμογής γιατί έβγαζε σφάλμα μνήμης. Δεν ήταν έτοιμοι αλλά μάλλον τόσο ενθουσιασμενοι να το βγάλουν γρήγορα.

 

Αν ήταν έτοιμοι τον Γενάρη του 2007, θα έβγαινε αμέσως το κινητό. Αλλά βγήκε μετά από 6 μήνες.

Φυσικά και δεν ήταν έτοιμοι, ούτες ήταν υποχρεωμένοι να ήταν έτοιμοι. (Αλλά από την άλλη είχαν και την εντιμότητα να περιμένουν να βγάλουν το κινητό στην αγορά , όταν θα ήταν έτοιμοι.)

 

Έθεσε άλλες προτεραιότητες, ο κόσμος το αγάπησε και όσοι κοιμούνταν τον ύπνο του δικαίου, σήμερα απλά δεν υπάρχουν. Ε, κάτι δεν έκανε το άιφον?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Έθεσε άλλες προτεραιότητες, ο κόσμος το αγάπησε και όσοι κοιμούνταν τον ύπνο του δικαίου, σήμερα απλά δεν υπάρχουν. Ε, κάτι δεν έκανε το άιφον?

Αν σου αρέσει έτσι πως εξελίχθηκε η κινητή μπορεί αυτα που έκανε το iphone να τα βρίσκεις θετικά. Εγώ πάντως είχα άλλες προτεραιοτητες στην επιλογή συσκευής και θα ήθελα να έβλεπα μια άλλη εξέλιξη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί ξεχνούν την ύπαρξη των WM που και μεγάλες οθόνες είχαν, αλλά έκαναν ένα σωρό πράγματα πολυ πιο άνετα από τα τοτε Symbian και νωρίτερα από το πρώτο iPhone.

 

Το iPhone ουσιαστικά μέχρι και το 3gs έδινε πολυ λιγότερα απ ότι τα WM, αλλά αυτά τα λίγα ήταν εξαιρετικά υλοποιημένα και απλοποιημένα.

 

Εγώ ψήφισα το HTC HD2 γιατί ήταν φοβερή συσκευή που όμως ατύχησε να κυκλοφορήσει όταν είχε ήδη πεθάνει το λειτουργικό της Microsoft.

Το έχω ακόμα και είναι απόλυτα λειτουργικό με το αρχικό του software.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί ξεχνούν την ύπαρξη των WM που και μεγάλες οθόνες είχαν, αλλά έκαναν ένα σωρό πράγματα πολυ πιο άνετα από τα τοτε Symbian και νωρίτερα από το πρώτο iPhone.

 

Το iPhone ουσιαστικά μέχρι και το 3gs έδινε πολυ λιγότερα απ ότι τα WM, αλλά αυτά τα λίγα ήταν εξαιρετικά υλοποιημένα και απλοποιημένα.

 

Εγώ ψήφισα το HTC HD2 γιατί ήταν φοβερή συσκευή που όμως ατύχησε να κυκλοφορήσει όταν είχε ήδη πεθάνει το λειτουργικό της Microsoft.

Το έχω ακόμα και είναι απόλυτα λειτουργικό με το αρχικό του software.

 

Δεν ξεχνάω καθόλου τα wm.

Επί σειρά ετών είχα ipaq (με τελευταίο το 214 που και εγώ έχω απόλυτα λειτουργικό) καθώς και το hd 1.

Αν δεν του έβγαζα μια φορά την ημέρα την μπαταρία για να ξεκολήσει, δεν πήγαινε καλά η μέρα...:lol::lol:

 

@songless_bird

Άλλες προτεραιότητες είχα κα εγώ, μέχρι που μου άνοιξαν τα μάτια...

Φτάσαμε σήμερα σε ένα επίπεδο ωριμότητας. Ξεκαθαρίσαμε τι μπορούν και το δεν μπορούν να κάνουν οι κινητές συσκευές και επικεντρωθήκαμε σε αυτά που μπορούν να κάνουν, αδιαφορώντας για όσα δεν μπορούν.

ΠΡΙΝ, οι κινητές συσκευές ήθελαν να γίνμουν μικρά pc, με ολέθρια αποτελέσματα στην ποιότητα λειτουργίας τους.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί ξεχνούν την ύπαρξη των WM που και μεγάλες οθόνες είχαν, αλλά έκαναν ένα σωρό πράγματα πολυ πιο άνετα από τα τοτε Symbian και νωρίτερα από το πρώτο iPhone.

 

Το iPhone ουσιαστικά μέχρι και το 3gs έδινε πολυ λιγότερα απ ότι τα WM, αλλά αυτά τα λίγα ήταν εξαιρετικά υλοποιημένα και απλοποιημένα.

 

Εγώ ψήφισα το HTC HD2 γιατί ήταν φοβερή συσκευή που όμως ατύχησε να κυκλοφορήσει όταν είχε ήδη πεθάνει το λειτουργικό της Microsoft.

Το έχω ακόμα και είναι απόλυτα λειτουργικό με το αρχικό του software.

 

Τα WP ήταν στην ουσία glorified organizers. Το WinCE σχεδιάστηκε ως λειτουργικό για embedded devices, δηλαδή συσκευές με προκαθορισμένο σύνολο εφαρμογών (για μηχανές στη βιομηχανική παραγωγή κλπ). Είναι γνωστό πως μπορείς να φτιάξεις ένα embedded σύστημα με μηδέν bugs: απλά τσέκαρε μία μία εφαρμογή ξεχωριστά.

 

Όταν η MS επιχείρησε να μετατρέψει τα WinCE σε ανοικτό λειτουργικό σύστημα, φάνηκε η γύμνια τους στο resource management και γι' αυτό τα κρασαρίσματα πήγαιναν σύννεφο. Σε ανοικτό λειτουργικό είναι αδύνατο να μηδενίσεις τα bugs εκ των προτέρων και γι' αυτό το resource management είναι το άλφα και το ωμέγα. Το iOS ήταν επανάσταση σε αυτό τον τομέα. Θυμάμαι όταν πρωτοέτρεξα το Google Maps έπαθα πλάκα προερχόμενος από windows mobile. Πέρα από το πρωτοφανές rendering για mobile συσκευή, δε μπορούσες να το κρασάρεις με τίποτα.

 

Έχουμε επιπλέον το πρώτο touch/gesture based GUI (πόσοι σήμερα θεωρείτε το scrolling ή το double-touch-to-zoom ή το pinch-to-zoom δεδομένα; ). Το πρώτο λειτουργικό με full html support και desktop class rendering engine για το internet. Η επανάσταση του mobile internet ξεκίνησε ακριβώς εκεί.

 

Κάτι άλλο: θυμάστε που έπρεπε μα πατάμε κάποιο μηχανικό κουμπί για να σβήνει η οθόνη όταν χρησιμοποιούσαμε το τηλέφωνο; Τι τραβάγαμε για να γυρίσουμε κάποια εφαρμογή σε landscape mode? Τα ξεχνάτε; Το 2007 βγήκαμε από τις σπηλιές. Τέλος...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξεχνάτε οτι το 2008 δεν υπήρχε πλοήγηση στο iphone 3g και οταν προστέθηκε το 2009 με την έλευση του 3gs, ο βασικότερος λόγος που έδωσα το 3g για το s ήταν ότι κρασαρε συνεχώς κάθε αξιόπιστο πρόγραμμα πλοήγησης λόγο ram.

 

Η ουσία είναι αυτό που είπα παραπάνω. Οτι το iPhone είχε ελλείψεις αλλά κορυφαία υλοποίηση που οι άλλοι κατάφεραν να φτάσουν μόλις το 2011.

Παρόλα αυτά αν δεν υπήρχε αυτή η μιζέρια της apple στα specs που έβαλε στα αζήτητα πριν της ώρας τους υπέροχες συσκευές όπως το iPad 1 και το 3g θα ήταν πολύ καλύτερα. Όμως βλέπουμε ότι συνεχίζεται μέχρι τώρα (σε μικρότερο βαθμό) και αναγκάζει τους απαιτητικούς χρήστες να αλλάζουν συσκευή κάθε χρόνο.

 

Τα WM είχαν φτάσει το 2009 με τις υλοποιήσεις της HTC σε καλό επίπεδο. Δεν δόθηκε η συνέχεια που έπρεπε.

 

Τα κλειστά λειτουργικά εξυπηρετούν μόνο τα συμφέροντα των εταιρειών που τα εκμεταλλεύονται για να πλασάρουν με άνεση τις υπηρεσίες τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@songless_bird

Άλλες προτεραιότητες είχα κα εγώ, μέχρι που μου άνοιξαν τα μάτια...

Φτάσαμε σήμερα σε ένα επίπεδο ωριμότητας. Ξεκαθαρίσαμε τι μπορούν και το δεν μπορούν να κάνουν οι κινητές συσκευές και επικεντρωθήκαμε σε αυτά που μπορούν να κάνουν, αδιαφορώντας για όσα δεν μπορούν.

ΠΡΙΝ, οι κινητές συσκευές ήθελαν να γίνμουν μικρά pc, με ολέθρια αποτελέσματα στην ποιότητα λειτουργίας τους.

Νομιζω οτι τωρα προσπαθουν να γινουν μικρα pc. Πριν προσπαθουσαν να γινουν καλυτερα τηλεφωνα, πιο φορητα, με εμφαση τη διαρκεια της μπαταριας. Το τελευταιο μου smartphone symbian ηταν το Ε51 , ατσαλινη κατασκευη, εμφαση στη συνδεσιμοτητα, την ποιοτητα ηχου και την διαρκεια της μπαταριας που αγγιζε τις 5 μερες. Πλεον φτασαμε να αδιαφορουμε για τα ουσιώδη και χρησιμοποιουμε τα κινητα τηλεφωνα ως ιντερνετοσυσκευες με κυρια χρηση το browsing και το social chat. Για εμενα το μελλον με αυτη την τροπη που εχει παρει ειναι να εξαφανιστεί τελειως το τηλεφωνο ως συσκευη να βαλουν στο χρονοντουλαπο τις παντοφλες και να εχουμε ενα wearable τυπου googleglass για ολα, μεχρι να φτασει να γινει ενα ακουστικο στο αφτι μας (minority report) και οθονη τα γυαλια μας ή ενας φακος στο ματι. Ολα αυτα ομως θα ειχαν νοημα αν δεν αλλαζαμε προτεραιοτητες το 2007 και τωρα θα ειχαμε εξελιξη τουλαχιστον στις μπαταριες.... Σημερα φορτισα 2 φορες το Ζ10 γραφοντας ολα αυτα απο το tapatalk σε μια συναυλια. το 2006 εκανα chat στο msn και εβλεπα tv streaming απο το 3230 στη σκοπια και το φορτιζα καθε 2 μερες και το θεωρουσα απαραδεκτο...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα. Ουσιαστικα πριν το iphone ειτε ειχεσ ειτε δεν ειχεσ smartphone δεν ειχε και μεγαλη διαφορα. Κατ επιφαση μονο. Οσο και να επιμενετε
Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα. Ουσιαστικα πριν το iphone ειτε ειχεσ ειτε δεν ειχεσ smartphone δεν ειχε και μεγαλη διαφορα. Κατ επιφαση μονο. Οσο και να επιμενετε
Οντως κακα τα ψεμματα.... Για πες μερικα smarphone; Μπορω να ξεκινησω και να λεω απο το 2002 με το P800 και να φτασω ακριβως οταν βγηκε το iphone με το Ε90 communicator. Τι επαιρνες 3310 τι αυτα, ιδιο πραγμα...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε οι μπαταριες απαραδεκτες ητανε(αναλογικά)...το καταλαβα με το k750i στο στρατο που εδινε η wind free internet το 2007 και μου κραταγε μιαμιση μερα...2009 ενα μεσημερι καλοκαιριου...εχω το N97, ο κολλητος samsung omnia, και σκαει ο αλλος κολλητος με 3gs....ok...ειχαμε 5mp... Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Το iphone εφερε το απιστευτο multitouch για την τοτε εποχη και το απλο και ευχρηστο ui.Τιποτα αλλο.Βασικα τα βελτιωσε δεν τα εφερε ειναι το σωστο.Απο τοτε μεχρι και σημερα δεν εκανε τιποτα αλλο.Παρεμεινε ενα dumbphone(δεν μπορει να λεγετε smart ενα τοσο κλειστο λειτουργικο που κανει οτι εκανε το 2007) με τις απαισιες μικρες οθονες του με την αναλυση retina(τι σου κανει το marketing) και με specs του 2010.Ψηφισα το note μιας και χωρις αυτο ακομα θα μεναμε στις οθονες κατω των 5" με τα τεραστια bezels.

 

Jobs=marketing τοσο απλα

Apple χωρις jobs απλα αντιγραφει τους αλλους και ακολουθει τις εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε οι μπαταριες απαραδεκτες ητανε(αναλογικά)...το καταλαβα με το k750i στο στρατο που εδινε η wind free internet το 2007 και μου κραταγε μιαμιση μερα...2009 ενα μεσημερι καλοκαιριου...εχω το N97, ο κολλητος samsung omnia, και σκαει ο αλλος κολλητος με 3gs....ok...ειχαμε 5mp...
Φτασαμε να λεμε το μιαμιση μερα super διαρκεια για τηλεφωνο...

Και εμενα που λες οταν ο γαμπρος μου ειχε το Ν900 σκαει μυτη ενας με το 3gs και το επιχειρημα του για το ποσο μαματο τηλεφωνο ειναι , ειναι οτι παιρνει apps...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οχι φτασαμε να λεμε, παντα ετσι ειναι...παρε οποιοδηποτε σημερινό τηλεφωνο και κλεισε δεδομενα, και θα παιζεις τηλεφωνο και μηνυματα, 4 μερες θα τις βγαλει ανετα...οσο για το n900 δε το πιασα ποτε στα χερια μου, αποψη δεν εχω...
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια απλή ερώτηση για να θυμίσω σε κάποιους τον πραγματικό λόγο που πέτυχε το Iphone. να πω φυσικά ότι πήρε κάτι που υπήρχε (οθόνη αφής) και το βελτίωσε ... τραγικά, το έκανε να φαίνεται κάτι νέο, ενώ στην πραγματικότητα άλλαξε τον "τρόπο που αισθάνεται η οθόνη".

όλοι όμως εσείς που θεωρείτε ότι η διείσδυση των smartphones στην καθημερινότητά μας οφείλεται στην Apple έχετε αναρωτηθεί τι θα γινόταν αν δεν είχαμε FB & twiter? πόσοι θα χρησιμοποιούσαν τα smartphones και για ποιους λόγους?

ας αφήσουμε λοιπόν τα "πανηγύρια" και ας δούμε ότι υπήρξε ένα perfect timing του πρώτου Iphone και των social media, από εκεί ξεκίνησε να έχει και το κάθε "κοριτσάκι" ένα Iphone ( γιατί έγινε γρήγορα μόδα) για να κάνει "update" το προφίλ στο FB.

οπότε για την μη επιτυχή πορεία των symbian και των WM δεν έφταιγε μόνο ότι δεν είχαν τις κατάλληλες υλοποιήσεις, όπως και αντίστροφα, δεν είχαν τις κατάλληλες υλοποιήσεις γιατί δεν υπήρχε αγοραστικό κοινό που να μπορεί να φέρει κέρδη.

 

όταν όλα τα παραπάνω συνέβησαν, η apple είχε κάνει το μπαμ και έχοντας και το πρεστίζ που είχε αποκτήσει από τους mac κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή, μετά (για μια εταιρεία που τα κέρδη της είναι πιο πολλά από το Ελληνικό ακαθάριστο προϊόν) δεν ήταν δύσκολο να "επενδύσει" αγοράζοντας διάφορες εταιρείες μικρές που είχαν καινοτόμες ιδέες.

 

κάπως έτσι έχει η ιστορία κατά την ταπεινή μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...