Jump to content

Εφαρμογές Πλοήγησης για Windows Phone 8


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση για τους χάρτες της Nokia!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Δεν μου δουλεύει η φωνητική πλοήγηση στο here drive. Το απεγκατεστησα και το ξανά πέρασα αλλα πάλι τίποτα. Τι να κάνω;;;;
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μετά τη χθεσινή αναβάθμιση του here maps ( nokia lumia 520) , η εφαρμογή εξαφανίστηκε τελείως απ τη λίστα εφαρμογών και δεν τη βρίσκω πουθενά (ούτε στις εφαρμογές κατα τον έλεγχο αποθήκευσης ). Το παράξενο είναι οτι στο winphone store φαίνεται οτι η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη στο τηλέφωνο μου, αλλά δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα επανεγκατάστασης. Δοκίμασα να κάνω επανεγκατάσταση μέσω λογαριασμού του winphone από το ιστορικό των εφαρμογών αλλά τίποτα. Τέλος δοκίμασα να ξανακάνω εγκατάσταση της εφαρμογής κατεβάζοντας την στη κάρτα sd (απ τον υπολογιστή) αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα , γιατί βλέπει οτι η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη.
Nokia lumia 520-Huawei P9 lite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Δεν μου δουλεύει η φωνητική πλοήγηση στο here drive. Το απεγκατεστησα και το ξανά πέρασα αλλα πάλι τίποτα. Τι να κάνω;;;;

 

Καλησπέρα σε όλους . Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μετά τη χθεσινή αναβάθμιση του here maps ( nokia lumia 520) , η εφαρμογή εξαφανίστηκε τελείως απ τη λίστα εφαρμογών και δεν τη βρίσκω πουθενά (ούτε στις εφαρμογές κατα τον έλεγχο αποθήκευσης ). Το παράξενο είναι οτι στο winphone store φαίνεται οτι η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη στο τηλέφωνο μου, αλλά δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα επανεγκατάστασης. Δοκίμασα να κάνω επανεγκατάσταση μέσω λογαριασμού του winphone από το ιστορικό των εφαρμογών αλλά τίποτα. Τέλος δοκίμασα να ξανακάνω εγκατάσταση της εφαρμογής κατεβάζοντας την στη κάρτα sd (απ τον υπολογιστή) αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα , γιατί βλέπει οτι η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη.

Δοκιμάσατε να κάνετε Soft-reset μπας και φτιάξουν; Soft reset γίνεται πατώντας παρατεταμένα volume down και power button.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα αποτέλεσμα με το soft reset. Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα πέραν αυτού που ανέφερα με τη συγκεκριμένη εφαρμογή here maps.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Δεν μου δουλεύει η φωνητική πλοήγηση στο here drive. Το απεγκατεστησα και το ξανά πέρασα αλλα πάλι τίποτα. Τι να κάνω;;;;

 

 

Κατέβασες απ τις ρυθμίσεις του here drive το αρχείο της φωνής στα Ελληνικά;

Nokia lumia 520-Huawei P9 lite
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το here.

Έφτιαξα λογαριασμό αλλά μόλις πατάω να δω το προφιλ μου εμφανίζεται το παρακάτω με την πυξίδα να γυρίζει και να μην γίνεται τίποτα.

Δοκίμασα και με άλλους browsers. Τα ίδια.. Θέλω να συγχρονίσω το παλιό μου λογαριασμό της Nokia και δεν μπορώ. Έχω χάσει τα Αγαπημένα μου. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το here.

Έφτιαξα λογαριασμό αλλά μόλις πατάω να δω το προφιλ μου εμφανίζεται το παρακάτω με την πυξίδα να γυρίζει και να μην γίνεται τίποτα.

Δοκίμασα και με άλλους browsers. Τα ίδια.. Θέλω να συγχρονίσω το παλιό μου λογαριασμό της Nokia και δεν μπορώ. Έχω χάσει τα Αγαπημένα μου. Έλεος.

 

Μπήκες στο mail να κανεις επιβεβαίωση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι.Εχω το lumia 730 και όταν ανοίγω το here drive+ δεν μπορεί να βρει δορυφόρους. Έχω ενεργοποιημένη την τοποθεσία και wifi και δεδομένα κλειστά,ειμαι έξω και δεν μπορεί να μου βρει με τίποτα δορυφόρους.Όταν συνδεθώ σε wifi η ενεργοποιήσω τα δεδομένα μου βρίσκει και μου κλειδώνει απευθείας τους δορυφόρους και μετά κανένα πρόβλημα πάω διαδρομή κανονικά και ας κλείσω wifi και δεδομένα,δεν χάνει το σήμα του.Τι να γίνεται βρε παιδιά γιατί στην αρχή δεν μου βρίσκει τους δορυφόρους;
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή έχει A-GPS που σημαίνει assisted GPS, όπως σχεδον όλες οι συσκευές, γι' αυτό και χρειάζεται να κατεβάσει κάποια data για να βρει τη θέση σου, δηλαδή να βοηθηθεί το GPS να "λοκάρει". Άλλες συσκευές το χρειάζονται περισσότερο και άλλες λιγότερο και "πιάνουν" πιο εύκολα και χωρίς data. Φαίνεται οτι το 730 το χρειάζεται, ειδικά εάν έχεις τα δεδομένα κλειστά πάντα που πιθανόν να ανανέωνε τα δεδομένα θέσης σου και χωρίς να ανοίξεις το GPS. Είναι φυσιολογικό θεωρώ.

Υ.Γ. Τα δεδομένα για δορυφόρους τα κατεβάζει μια φορά για να κλειδώσει θέση, δεν κατεβάζει συνέχεια, γι' αυτό και δεν έχεις θέμα μετά και δεν είναι πολλά σε όγκο.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αρα κάθε φορά που ανοίγω το gps και δεν εχω wifi κοντά μου πρέπει να ανοίγω τα δεδομένα και να χρεώνομαι;Γιατι με χρεώνει ένα ευρω. Δεν γίνεται αλλιώς η πρέπει να περιμένω πολύ ωρα μπας και λοκάρει; Περίεργο μου φαίνεται γιατι το προηγούμενο μου τηλέφωνο ηταν το note 2 και δεν ειχα τέτοιο πρόβλημα με οσα πρόγραμμα πλοήγησης και αν ειχα (navigon, mireo dont panic) Edited by dimitrisarta
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα χρειάζεται μονο τη πρωτη φορα να κατεβασει δεδομενα και οχι καθε φορα,γραψε να μας πεις αν το κανει παντα.

Εχω και γω μια ερωτηση ,θελω να παρω και γω το 730 και θελω να ξερω με τις εφαρμογες gps τι γινεται?Σε περιπτωση που δε με καλυψουν οι χαρτες τις νοκια ειδα οτι υπαρχουν τα gmaps και καποια ακομα που βασιζονται στα google maps,εχουν ομως πλοήγηση στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πιο πανω,σε περιπτωση που δε με καλυψουν 100% ,υπαρχει εναλακτικη με καποιο προγρασμμα που να εχει χαρτες google και ελληνικη πλοήγηση?
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις android μπορείς να κατεβάσεις το here και να το δοκιμάσεις, αν και δεν πιστεύω ότι μπορεί να μη σε ικανοποιήσουν.
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το here θα δουλευω,σε περιπτωση ομως που κατι δε μου βρισκει ρωταω τις εναλλακτικές μου.ξερει κανεις με τους χαρτες της google τι γινεται?υπαρχει καποια υλοποιηση με ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το here θα δουλευω,σε περιπτωση ομως που κατι δε μου βρισκει ρωταω τις εναλλακτικές μου.ξερει κανεις με τους χαρτες της google τι γινεται?υπαρχει καποια υλοποιηση με ελληνικα?

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώντας την πλοήγηση πολλές φορές την εβδομάδα σε όλη την Ελλάδα, χρησιμοποιώ πάντα για πλοήγηση το ίδιο το Here Drive που είναι εξαιρετικό. Για να βρεις όπως λες π.χ. κάποια καταστήματα ή επιχειρήσεις, ο καλύτερος τρόπος (νομίζω γενικά, όχι μόνο στα windowsphone) είναι το Foursquare. Ψάχνεις επίσης και στο Here Maps. Στα WP έχεις την άνεση να ψάξεις σε όποια εφαρμογή θέλεις και να πλοηγηθείς μετά μέσω του Here Drive στο σημείο. Αν δε βρεις κάτι και στο Foursquare (μετά κάπως απίθανο να το έχει η Google και στο λέω από προσωπική εμπειρία) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 3rd party εφαρμογή που κάνει χρήση των google maps και να βρεις από εκεί τι θες και να πατήσεις πλοήγηση, να σε πετάξει στο Here Drive και σε οδηγεί κανονικά. Συνεργάζονται, δηλαδή, οι καλύτερες εφαρμογές με την πλοήγηση Here.

 

Αν σκέφτεσαι το 730 και σε ανησυχεί η πλοήγηση....πάρτο. Ειδικά στο θέμα αυτό τα WP είναι σε άριστο επίπεδο. Αντίθετα, κάποιες φορές είχα θέμα με την πλοήγηση σε Android. Τα offline maps σου λύνουν τα χέρια. Και μην ξεχνάς ότι αν ταξιδέψεις εξωτερικό, δεν έχεις συνήθως 3g για την πλοήγηση. Εκεί σώζεσαι.

 

Αν σε έχει ικανοποιήσει το Android στην πλοήγηση, τότε σίγουρα με το WP στον τομέα αυτόν δε θα έχεις πρόβλημα.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την ανάλυση σου,ειδικα η συμβουλη με το Foursquare πιστευω οτι θα μου λυσει τα χερια,και ναι εχω σκοπο να χρησιμοποιώ αποκλειστικά τους χαρτες τις νοκια ,η ερωτηση ομως παραμενει,αν καπου βρω τα σκουρα υπαρχει προγραμμα που να εχει τους χαρτες της google με ελληνικη πλοήγηση?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την ανάλυση σου,ειδικα η συμβουλη με το Foursquare πιστευω οτι θα μου λυσει τα χερια,και ναι εχω σκοπο να χρησιμοποιώ αποκλειστικά τους χαρτες τις νοκια ,η ερωτηση ομως παραμενει,αν καπου βρω τα σκουρα υπαρχει προγραμμα που να εχει τους χαρτες της google με ελληνικη πλοήγηση?

Όχι δε νομίζω. Έχω δει ένα third party google maps, αλλά όχι πλοήγηση.

Πάντως φίλοι με android πλέον χρησιμοποιούν here maps για το offline της υπόθεσης.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την ανάλυση σου,ειδικα η συμβουλη με το Foursquare πιστευω οτι θα μου λυσει τα χερια,και ναι εχω σκοπο να χρησιμοποιώ αποκλειστικά τους χαρτες τις νοκια ,η ερωτηση ομως παραμενει,αν καπου βρω τα σκουρα υπαρχει προγραμμα που να εχει τους χαρτες της google με ελληνικη πλοήγηση?

Όχι,η google δεν έχει κάνει επίσημη εφαρμογή πλοήγησης. Στα Android έχει εφαρμογή δωρεάν που να υποστηρίζει offline πλοήγηση η google (πέρα από το here πλέον)? Δεν το ήξερα. Νόμιζα μόνο τα WP είχαν τέτοιο προνόμιο.

 

Και στη δικιά μου παρέα μια από τα ίδια. 3 ναυαρχίδες Android και..

-Δε βάζεις το δικό σου να μας πάει να μην παιδευόμαστε? :lol:

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Και στη δικιά μου παρέα μια από τα ίδια. 3 ναυαρχίδες Android και..

-Δε βάζεις το δικό σου να μας πάει να μην παιδευόμαστε? :lol:

Δεν το λες σοβαρα αυτο ετσι? Εκτος και δεν ασχολειται σοβαρα η παρεα σου με προγραμματα πλοηγησης. Με καθε καλη διαθεση η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες σοβαρα αυτο ετσι? Εκτος και δεν ασχολειται σοβαρα η παρεα σου με προγραμματα πλοηγησης. Με καθε καλη διαθεση η γνωμη μου.

 

Ότι συμβαίνει σε εμένα συμβαίνει να πω την αλήθεια. Άλλά, ναι δεν έχει κάποιον η παρέα να έχει πληρώσει από όσο ξέρω για πρόγραμμα πλοήγησης. Έχει κάποια το ίδιο καλή εφαρμογή στο android για offline φωνητική πλοήγηση με τόσο καλούς χάρτες που να είναι free να τους ενημερώσω κιόλας μήπως δεν την έχουν υπόψη? Είχα δει κάνα δυο, αλλά δεν ήταν τόσο ολοκληρωμένες λύσεις όσο οι Here εφαρμογές. Στο ένα έλειπε η φωνή, στο άλλο ήταν μόνο Αγγλικά η φωνητική πλοήγηση, κάποιο δεν έβρισκε καταστήματα με τπτ κτλ.. Για τα free πάντα μιλάω. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο πληρωμένο.

Edited by jimzipo
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια αναβαθμιση του here maps για αντροιντ οπου ενσωματωσε ελληνικη φωνητικη πλοηγηση, υπαρχει μια πολυ καλη δωρεαν λυση για αντροιντ κινητα αν και τεραστια σε μεγεθος (350ΜΒ χαρτης), περαν των google maps που ομως απαιτουν data plan. Οι υπολοιπες δωρεαν εφαρμογες ειτε δεν ειναι ολοκληρωμενες, ειτε χρειαζονται αρκετο ψαξιμο για να δουλεψουν, δεν εθναι δηλαδη plug and play. Υπαρχουν ομως 6 δοκιμασμενα (και εγκατεστημενα στο κινητο μου) και αλλα 2-3 αρκετα καλα προγραμματα πλοηγησης που κανουν αριστη δουλεια και σε ευρεση διευθυνσης αλλα κυριως poi, οπου η συνδυαστικη χρηση τους σου βρισκει κυριολεκτικα τα παντα. Αυτο ομως ισχυει για μενα που ειμαι πορωμενος με την πλοηγηση. Οι περισσοτεροι βαζω στοιχημα οτι θα εκαναν οτι και η παρεα σου, δηλαδη "πηγαινε μας με το δικο σου γιατι εμεις απλα δεν ασχολουμαστε".
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το νοκια 830 με τον here drive+ χρειαζετε internet για πλοηγηση η μονο ενεργο το gps παρακαλω βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...