Jump to content

Κινέζικά stores: Προβλήματα αγοράς


 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από το Pandawill.com;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από το Pandawill.com;

    • Ναι
      0
    • Όχι
      0


Recommended Posts

Το σκηνικό συμφωνώ είναι τουλάχιστον ύποπτο μέχρι στιγμής αλλά όλοι όσοι παρέλαβαν πήραν τα σωστά πράγματα και επίσης δεν υπάρχει ακόμα ούτε ένας που να του ήρθε αρκουδάκι.οπότε περιμένουμε την νέα φουρνιά παραλαβών όπου και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.λέτε να τον έφαγε η κινεζική μαφία των eshop επειδή πουλούσε φτηνά με πολλά δώρα;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να τον έφαγε η κινεζική μαφία των eshop επειδή πουλούσε φτηνά με πολλά δώρα;

 

χαχαχα παίζει και αυτο πάντως το site του είναι άριστο σχεδιασμένο καλύτερο από τα μεγάλα και γνωστά μαγαζιά που είδη συνεργαζόμαστε κρίμα...

Οι τιμες του πάντως δεν ηταν και τρελή προσφορά σχεδόν τις ίδιες με το To2c είχε, αλλά μας έφαγε το κουπόνι MYPHONE -5% :lol:

Το πάθημα έγινε μάθημα όμως!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα παραγγελία στο Ibuymi.com - (Phone-Xiami Mi3-64mb) από τις 5-5-2014 και μου ήρθε tracking code την ίδια μέρα με το -5% κουπόνι .

Αλλά το πότε θα έρθει άγνωστο και δεν έχω κάνει DISPUTE ακόμη.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και μου έρχονται phishing mails του στυλ έιμαστε από την PayPal και έχετε περίεργες κινήσεις στον λογαριασμό σας. Τον λογαριασμό PayPal τον έφτιαξα τη μέρα που έκανα την παραγγελία και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο εκεί. Επομένως μάλλον έχουν δώσει τα στοιχεία μου οι μάγκες...
Link to comment
Share on other sites

Hallo I would like to ask if you have the Jiayu G2F,WCDMA version,in stock?

If not can you give me an estimated date?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Guest Pandawill
Hello.Can you track my order with no.100774561 shipped at 10-05,with tracking no. RS116009946NL,because I can not find it.

 

mine tracking no RS114411176NL

is not traceable as well,.what will you do?

 

Can I have an answer for my order?I can not track it.Have you shipped it?

 

hi,mbar,daydream59, sorry for delay reply as i got problem for login my myphone account, both you two can check your package here

http://springglobalmailtracker.com/Home.aspx

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Hallo I would like to ask if you have the Jiayu G2F,WCDMA version,in stock?

If not can you give me an estimated date?

 

hi,liakosele, all our Jiayu G2F are TD-SCDMA version and still no good news for WCDMA version stock, so you can try to check

 

JIAYU G4S

JIAYU G5S

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρχίσει και μου έρχονται phishing mails του στυλ έιμαστε από την PayPal και έχετε περίεργες κινήσεις στον λογαριασμό σας. Τον λογαριασμό PayPal τον έφτιαξα τη μέρα που έκανα την παραγγελία και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο εκεί. Επομένως μάλλον έχουν δώσει τα στοιχεία μου οι μάγκες...

 

 

Τα στοιχεία του PayPal ;Μα δεν τα έχουν .

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του PayPal ;Μα δεν τα έχουν .

 

Πράγματι δεν τα έχουν. Αλλά έχουν το mail μας και ξέρουν ότι έχουμε λογαριασμό στο paypal! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ναι και μένα μια από τα ίδια με τα mail αλλά την κατάλαβα την δουλειά

πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 23 του μηνός

Edited by myCellular
Link to comment
Share on other sites

Hi.

I do Order#100776423 Date 5/13/14 for Star S1 Black.

Sent e-mails that there are only White!

Why Black site also exists in your stock?

Black that I ordered when will I receive it?

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα η προστασία των μελών της κοινότητάς μας είναι πάνω από όλα. Για αυτό τον λόγο το θέμα παραμένει ανοικτό για όλους όσοι θέλουν να ενημερωθούν για το πως να αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις. Αν αποδεχθεί 100% οτι όντως υπάρχει κάτι μεμπτό, τότε θα κλειδωθεί και ο εκπρόσωπος θα απομακρυνθεί μόνιμα από την κοινότητά μας, όπως κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Η χρήση του PayPal σε αυτές τις συναλλαγές μας προστατεύει όλους όπως έχετε καταλάβει. :) Εντείνει επίσης την προσοχή που ΟΛΟΙ πρέπει να έχουμε.

 

Για την ενημέρωσή σας πάντα, να διαβάζετε τα: Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα και Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα παίζει και αυτο πάντως το site του είναι άριστο σχεδιασμένο καλύτερο από τα μεγάλα και γνωστά μαγαζιά που είδη συνεργαζόμαστε κρίμα...

Οι τιμες του πάντως δεν ηταν και τρελή προσφορά σχεδόν τις ίδιες με το To2c είχε, αλλά μας έφαγε το κουπόνι MYPHONE -5% :lol:

Το πάθημα έγινε μάθημα όμως!

155$ το w200s ειναι χαμηλοτερα απο τιμη χονδρικης χωρις μεταφορικα-handling, απλά αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

155$ το w200s ειναι χαμηλοτερα απο τιμη χονδρικης χωρις μεταφορικα-handling, απλά αδύνατο

 

Κάτι τέτοια είχα δει και είχα προειδοποιήσει πριν 10 μέρες για το κατάστημα. Δυστυχώς πολλοί (φαντάζομαι νέοι στο άθλημα) την πάτησαν.

Νομίζω και από την ομάδα διαχείρισης του forum θα μπορούσε να είχε γίνει μια προειδοποίηση (σε ένα ευγενικό μήνυμα) προς τα μέλη για το κατάστημα. Μια προειδοποίηση από κάποιον διαχειριστή θα είχε άλλη βαρύτητα στο forum. Μια απλή δήλωση αποποίησης ευθύνης δεν νομίζω είναι αρκετό. Δεν θα έπρεπε να είχε την ίδια αντιμετώπιση με καταστήματα που είναι δοκιμασμένα εδώ και χρόνια για την αξιοπιστία τους.

Όσο για αυτούς που πλήρωσαν μέσω PayPal, σε πρόσφατη ίδια περίπτωση πριν μερικούς μήνες (κάποιοι θα το θυμούνται) το PayPal είχε αποζημιώσει 100% τους εξαπατημένους αγοραστές. Θέλω να πιστέψω πως και τώρα θα αποζημιωθούν και δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Παρ όλα αυτά, πρέπει να προσέχουμε από που αγοράζουμε ακόμα και αν αγοράζουμε με PayPal.

Link to comment
Share on other sites

155$ το w200s ειναι χαμηλοτερα απο τιμη χονδρικης χωρις μεταφορικα-handling, απλά αδύνατο

 

Ναι Σταύρο δίκιο έχεις δεν το είχα προσέξει αυτό το τηλ. εγω 3-4 που ενδιαφερόμουν είδα οτι ειχε πολύ μικρή διαφορά αλλα το κουπόνι την έκανε μεγάλη, πολύ ξύπνιος ο κινεζος είχε μερικά δημοφιλή οχι ολα για να μην ανάψει υποψίες...

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

hi,mbar,daydream59, sorry for delay reply as i got problem for login my myphone account, both you two can check your package here

http://springglobalmailtracker.com/Home.aspx

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

hi,liakosele, all our Jiayu G2F are TD-SCDMA version and still no good news for WCDMA version stock, so you can try to check

 

JIAYU G4S

JIAYU G5S

 

this tracking site is confusing,one day it states the parcel left the next day it states no information found,really annoyed with this.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια είχα δει και είχα προειδοποιήσει πριν 10 μέρες για το κατάστημα. Δυστυχώς πολλοί (φαντάζομαι νέοι στο άθλημα) την πάτησαν.

Νομίζω και από την ομάδα διαχείρισης του forum θα μπορούσε να είχε γίνει μια προειδοποίηση (σε ένα ευγενικό μήνυμα) προς τα μέλη για το κατάστημα. Μια προειδοποίηση από κάποιον διαχειριστή θα είχε άλλη βαρύτητα στο forum. Μια απλή δήλωση αποποίησης ευθύνης δεν νομίζω είναι αρκετό. Δεν θα έπρεπε να είχε την ίδια αντιμετώπιση με καταστήματα που είναι δοκιμασμένα εδώ και χρόνια για την αξιοπιστία τους.

Όσο για αυτούς που πλήρωσαν μέσω PayPal, σε πρόσφατη ίδια περίπτωση πριν μερικούς μήνες (κάποιοι θα το θυμούνται) το PayPal είχε αποζημιώσει 100% τους εξαπατημένους αγοραστές. Θέλω να πιστέψω πως και τώρα θα αποζημιωθούν και δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Παρ όλα αυτά, πρέπει να προσέχουμε από που αγοράζουμε ακόμα και αν αγοράζουμε με PayPal.

 

Τα έχουμε πει 1000 φορές. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε τις φορολογικές δηλώσεις ή την αξιοπιστία κανενός καταστήματος. Ούτε να βάζουμε προληπτικά στην καραντίνα κάποιο κατάστημα επειδή «κάτι» δεν μας μυρίζει σωστό. Δεν είναι δουλειά μας, δεν έχουμε δικαίωμα, δεν έχουμε την υποδομή να το ελέγξουμε και δεν επιτρέπεται άλλωστε από κανέναν. Προσφέρεται αυτή η «ευκολία» σε όλα τα μέλη μας, με την προειδοποίηση σε όλους να έχουν τα μάτια τους 14.

 

Ο καλύτερος τρόπος προστασίας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η δύναμη της κοινότητας, εσείς. Για αυτό τα σχόλια εδώ είναι ανοικτά, ελεύθερα για να προστατευόνται τα μέλη μας, από τα ίδια τα μέλη. Μαθαίνουμε άμεσα το τι γίνεται για να προστατευθούμε όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Και φυσικά το PayPal είναι η καλύτερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις και αποζημιώνει αν συμβεί το παραμικρό. Μείνετε στο θέμα παρακαλώ.

Edited by Mythozz

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

155$ το w200s ειναι χαμηλοτερα απο τιμη χονδρικης χωρις μεταφορικα-handling, απλά αδύνατο

 

Κι ομως Σταυρο εχουν παρει και εχουν παραλαβει παιδια απο εδω το συγκεκριμενο χωρις κανενα προβλημα. Μπορει να τα ειχε και κλεμενα δεν εχει να λεει η τιμη.

Ειχε οντως χαμηλες τιμες και την πατησαν πολλοι. μεσα σε αυτους και εγω αλλα εχω παρει και tracking και φαινεται οτι θα μου ερθει μεχρι την αλλη εβδομαδα. Βλεπουμε, εμενα βεβαια δεν ηταν αγορα του Mi3 που πολλοι δυστηχως πηραν.

Εχω χρονο για dispute.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού.

Ούτε περίμενα και ούτε έχω την απαίτηση να μπορείτε να ελέγξετε τα καταστήματα. Ούτε να μην τους δώσετε βήμα.

Εγώ θα συμφωνήσω στο 100% σε αυτά που λες για τον έλεγχο, την αξιοπιστία και το βήμα που δίνετε στα καταστήματα. Πολύ καλά κάνετε και γενικός θετικά αποτελέσματα έχουμε από αυτή την παρουσία τους εδώ. Θα συμφωνήσω 100% και ότι η καλύτερη άμυνα είναι η δύναμη της ίδιας της κοινότητας και η ελεύθερη έκφραση όλων των μελών της.

Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το εξής. Δύο φορές άνοιξε η συζήτηση για το κατάστημα και τις "ύποπτες" τιμές του (μία φορά από εμένα, μια φορά μετά την επιβεβαίωση της πρώτης παραλαβής). Φαντάζομαι κάποιος από την ομάδα θα διάβασε τις συζητήσεις. Θα μπορούσε να παρέμβει στην συζήτηση απλά υπενθυμίζοντας στα μέλη πως το κατάστημα είναι καινούργιο και αδοκίμαστο και να δείξουν λίγο παραπάνω αυτοσυγκράτηση προς αυτό. Ούτε να ελέγξει τις τιμές, ούτε να το βάλει καραντίνα και ούτε να postάρει στο topic του καταστήματος. Καταλαβαίνω τη θέση σας. Ακόμα και εγώ το μήνυμα μου το έγραψα όσο πιο ευγενικά, χωρίς όνομα καταστήματος και στο γενικό topic για τα Κινέζικα καταστήματα.

Δεν σας κατηγόρησα για αυτό, μια μικρή παρατήρηση έκανα για το τι θα μπορούσε να είχε γίνει καλύτερα.

Αν και δεν νομίζω να είχαμε θεαματικά αποτελέσματα. Ο Κινέζος είναι επαγγελματίας ;) Εγώ πιστεύω πως είναι ο ίδιος που το έκανε και πριν λίγους μήνες. Απλά τώρα το έκανε πιο επαγγελματικά και μελετημένο. Μαθαίνει και αυτός σιγά-σιγά. Προσωπικά περιμένω να το κάνει ξανά κάπου το Νοέμβριο το ίδιο κόλπο. Θα δούμε.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως Σταυρο εχουν παρει και εχουν παραλαβει παιδια απο εδω το συγκεκριμενο χωρις κανενα προβλημα. Μπορει να τα ειχε και κλεμενα δεν εχει να λεει η τιμη.

Ειχε οντως χαμηλες τιμες και την πατησαν πολλοι. μεσα σε αυτους και εγω αλλα εχω παρει και tracking και φαινεται οτι θα μου ερθει μεχρι την αλλη εβδομαδα. Βλεπουμε, εμενα βεβαια δεν ηταν αγορα του Mi3 που πολλοι δυστηχως πηραν.

Εχω χρονο για dispute.

Δε χρειάζεται να ναι κλεμμένα. Τα λεφτά που έχασε πουλωντας κατω του κοστους κάποια κινητα, τα βγαλε πολλαπλάσια από παραγγελίες που δε θα σταλούν ποτέ, να σαι σίγουρος πως τα κονομησε καλά, εις βάρος του paypal

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού.

Ούτε περίμενα και ούτε έχω την απαίτηση να μπορείτε να ελέγξετε τα καταστήματα. Ούτε να μην τους δώσετε βήμα.

Εγώ θα συμφωνήσω στο 100% σε αυτά που λες για τον έλεγχο, την αξιοπιστία και το βήμα που δίνετε στα καταστήματα. Πολύ καλά κάνετε και γενικός θετικά αποτελέσματα έχουμε από αυτή την παρουσία τους εδώ. Θα συμφωνήσω 100% και ότι η καλύτερη άμυνα είναι η δύναμη της ίδιας της κοινότητας και η ελεύθερη έκφραση όλων των μελών της.

Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το εξής. Δύο φορές άνοιξε η συζήτηση για το κατάστημα και τις "ύποπτες" τιμές του (μία φορά από εμένα, μια φορά μετά την επιβεβαίωση της πρώτης παραλαβής). Φαντάζομαι κάποιος από την ομάδα θα διάβασε τις συζητήσεις. Θα μπορούσε να παρέμβει στην συζήτηση απλά υπενθυμίζοντας στα μέλη πως το κατάστημα είναι καινούργιο και αδοκίμαστο και να δείξουν λίγο παραπάνω αυτοσυγκράτηση προς αυτό. Ούτε να ελέγξει τις τιμές, ούτε να το βάλει καραντίνα και ούτε να postάρει στο topic του καταστήματος. Καταλαβαίνω τη θέση σας. Ακόμα και εγώ το μήνυμα μου το έγραψα όσο πιο ευγενικά, χωρίς όνομα καταστήματος και στο γενικό topic για τα Κινέζικα καταστήματα.

Δεν σας κατηγόρησα για αυτό, μια μικρή παρατήρηση έκανα για το τι θα μπορούσε να είχε γίνει καλύτερα.

Αν και δεν νομίζω να είχαμε θεαματικά αποτελέσματα. Ο Κινέζος είναι επαγγελματίας ;) Εγώ πιστεύω πως είναι ο ίδιος που το έκανε και πριν λίγους μήνες. Απλά τώρα το έκανε πιο επαγγελματικά και μελετημένο. Μαθαίνει και αυτός σιγά-σιγά. Προσωπικά περιμένω να το κάνει ξανά κάπου το Νοέμβριο το ίδιο κόλπο. Θα δούμε.

 

Είναι απόλυτα σεβαστή η άποψή σου και πολιτισμένα την είπες. Είναι δύσκολο όμως ένας Moderator να ελέγχει τόσα μηνύματα σε τόσα threads. Αν βλέπετε εσείς κάτι λοιπόν, επιβάλλεται να μας ενημερώνετε με αναφορές παράβασης. Και αυτό σε αυτές τις «παραβάσεις» εμπίπτει.

 

Όπως μαθαίνουν και αυτοί όμως, μαθαίνουν και τα μέλη μας - και εμείς φυσικά σαν Ο.Δ. :) Να είσαι σίγουρος για αυτό. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ το scamadviser.com το δείχνει πότε στο 46 % και πότε στο 17% !!

δεν μας φταίει κανείς γιατί το παίξαμε τζόκερ "κι αν σου κάτσει?!"

νομίζω οι περισσότεροι είχαμε στην άκρη του μυαλού μας ότι υπάρχει η πιθανότητα της λαμογιάς!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ναι κλεμμένα. Τα λεφτά που έχασε πουλωντας κατω του κοστους κάποια κινητα, τα βγαλε πολλαπλάσια από παραγγελίες που δε θα σταλούν ποτέ, να σαι σίγουρος πως τα κονομησε καλά, εις βάρος του paypal

Δεν νομιζω το paypal να τους καταθέτει άμεσα τα λεφτά που του πιστώνονται από τους αγοραστές θα είχε καταστραφεί, μάλλον στους επαγγελματίες έχει άλλη πολιτική δεν την γνωρίζω όμως δεν μπορεί να είναι ξέφρενο αμπέλι και να την τρώει κάθε τρεις και λίγο...

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ και εγώ την παρέα

Εκανα και εγώ παραγγελία για το dg350 μεσω paypal και μου εδωσε και Track number.

Μου δίνει μηνυμα dispacthed to overseas 12/5

Άρα ο τύπος κάτι εστειλε, σωστά.

Μεχρι στιγμής δεν πήρε καποιος σκαρτο πράγμα.

Η ανησυχία μας ξεκινα στο ότι δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του.

Πιθανώς να μη μπορεί και η paypal να επικοινωνήση μαζί του και γιαυτο να τον πέταξε έξω

Λέω μπας και τον πατησε κανένα αμάξι και εμείς που πήραμε track nr. Θα πάρουμε τα τηλ. Κανονικά

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικά stores: Προβλήματα αγοράς
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...