Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω μείνει με την cm11s κυρίως λόγω της διάρκειας μπαταρίας..δεν ασχολήθηκα ποτέ με την 12 άρα δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω..εάν μπορεί κάποιος άλλος, καλώς..:(

Από προσωπική εμπειρία με την συσκευή μείνε εκεί που είσαι. Με cm11s είχα την καλύτερη αυτονομία που έχω δει ποτέ σε Android κινητό.

Με όλα αυτά μου φαίνεται οτι ούτε με την 5.1.Χ δε θα φύγω απο το Kitkat. :ninja:

Και πολύ καλά θα κάνεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από προσωπική εμπειρία με την συσκευή μείνε εκεί που είσαι. Με cm11s είχα την καλύτερη αυτονομία που έχω δει ποτέ σε Android κινητό.

 

Και μάλιστα αυτήν τη στιγμή είμαι με την 44s..είχα την 05q και μετά από προβλήματα στο touch και από επικοινωνία με το support της oneplus, μου έστειλαν ένα patch που το επανέφερε στην αρχική του μορφή και μου είπαν να μην το αναβαθμίσω σε 05q εάν δεν έχει πλέον προβλήματα..Και όντως το νοιώθω πιο ελαφρύ, πιο γρήγορο και με καλύτερη απόκριση (προς το παρόν)..άρα θα μείνω με την 44s..

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Και μάλιστα αυτήν τη στιγμή είμαι με την 44s..είχα την 05q και μετά από προβλήματα στο touch και από επικοινωνία με το support της oneplus, μου έστειλαν ένα patch που το επανέφερε στην αρχική του μορφή και μου είπαν να μην το αναβαθμίσω σε 05q εάν δεν έχει πλέον προβλήματα..Και όντως το νοιώθω πιο ελαφρύ, πιο γρήγορο και με καλύτερη απόκριση (προς το παρόν)..άρα θα μείνω με την 44s..

 

Και γω πιστός στην 44s. Η αυτονομία της μπαταρίας είναι τρομακτική, άρα προς το παρών δεν υπάρχει (ουσιαστικός) λόγος να πάω σε 5.1.

''Και κει που άλλου σταματούν....η 44s συνεχίζει και συνεχίζει και συνεχίζει...''

Edited by Basa
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι και να γυρίσω πίσω? Εχω εκδοση cyanogen 12 και εκδοση android 5.0.2

 

 

Ρώτησες ήδη.. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι και να γυρίσω πίσω? Εχω εκδοση cyanogen 12 και εκδοση android 5.0.2

 

Υπάρχει τρόπος, μπορείς να ψάξεις ή στο ιντερνέτ αλλιώς σου στέλνει η Oneplus ένα patch το οποίο σε γυρνάει στην αρχική έκδοση!

 

Παιδιά σχετικά με το θέμα της φόρτισης σε 2G ή LTE, φταίει ο φορτιστής το καλώδιο βασικά. Αν βάλετε κάποιο άλλο το οποίο να έχει όλο το σιδεράκι δίπλα στο βύσμα του USB, όχι δηλαδή όπως αυτό της Oneplus, δεν το κάνει το πρόβλημα. Ήρθε ένας φίλος με samsung και του έδωσα να φορτίσει και κοβόταν συνέχεια και αυτού η φόρτιση και άλλαξα καλώδιο και δεν είχε κανένα θέμα. ( το θέμα ήταν ότι αν είχες 2G και σε καλούσαν, δεν φόρτιζε την ώρα της κλήσης)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος, μπορείς να ψάξεις ή στο ιντερνέτ αλλιώς σου στέλνει η Oneplus ένα patch το οποίο σε γυρνάει στην αρχική έκδοση!

 

Παιδιά σχετικά με το θέμα της φόρτισης σε 2G ή LTE, φταίει ο φορτιστής το καλώδιο βασικά. Αν βάλετε κάποιο άλλο το οποίο να έχει όλο το σιδεράκι δίπλα στο βύσμα του USB, όχι δηλαδή όπως αυτό της Oneplus, δεν το κάνει το πρόβλημα. Ήρθε ένας φίλος με samsung και του έδωσα να φορτίσει και κοβόταν συνέχεια και αυτού η φόρτιση και άλλαξα καλώδιο και δεν είχε κανένα θέμα. ( το θέμα ήταν ότι αν είχες 2G και σε καλούσαν, δεν φόρτιζε την ώρα της κλήσης)

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά δοκίμασε να γυρίσεις το καλώδιο 180μοίρες, στο σημείο που είναι κοντά στην πρίζα. Υποψιάζομαι πως μπαίνει με 2 τρόπους.

Edited by mesastou
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Φώντας ο τρελός είναι τα πράματα σχετικά με το καλώδιο. Με 2G, σε περίπτωση κλήσης, η φόρτιση διακόπτεται. Περίεργο αλλά έτσι είναι. Δοκιμάστε το. Εγώ χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς το καλώδιο του Moto G που είναι 1.2 m και τον φορτιστή του Note 2 που είναι επίσης 2Α. Βέβαια τώρα περιμένω από ebay ένα καλώδιο της Nillkin 1.2 m πλατύ ίδιο με της OnePlus και δεν ξέρω αν θα υπάρχει το ίδιο θέμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να εξαφανίστηκε η εφαρμογή του φακού; χτες που το χρειάστηκα όπως πάλευα στο γκαραζ, δεν μπόρεσα να την βρω...

 

Edit: axaxaaxaxxaxaa I'm noooooooooob...

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι όσον αφορά τις φωτογραφίες: με τρελαίνει το θέμα του φωτισμού. Την ίδια φωτογραφία τη βγάζει μια θεοσκότεινη, μια τη φωτίζει ανάλογα με τα κέφια. Δοκίμασα και τη ρύθμιση μέσο όρο κάδρου, δε βλέπω τρομερή διαφορά. Θες πχ να βγάλεις έναν άνθρωπο με ένα αξιοθέατο πίσω του με ήλιο από πάνω. Πατώντας πάνω στην οθόνη για να κάνει focus σου αλλάζει συνέχεια το φωτισμό (ρύθμιση "Αυτόματο"). Καμία νέα πρόταση; Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι όσον αφορά τις φωτογραφίες: με τρελαίνει το θέμα του φωτισμού. Την ίδια φωτογραφία τη βγάζει μια θεοσκότεινη, μια τη φωτίζει ανάλογα με τα κέφια. Δοκίμασα και τη ρύθμιση μέσο όρο κάδρου, δε βλέπω τρομερή διαφορά. Θες πχ να βγάλεις έναν άνθρωπο με ένα αξιοθέατο πίσω του με ήλιο από πάνω. Πατώντας πάνω στην οθόνη για να κάνει focus σου αλλάζει συνέχεια το φωτισμό (ρύθμιση "Αυτόματο"). Καμία νέα πρόταση;

Αν και άσχετος με τη φωτογραφία, η εφαρμογή color os camera με τα plugin της, μου φαίνεται πολύ καλύτερη από την στοκ.

https://forums.oneplus.net/threads/app-ported-coloros-camera-beta.269716/

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/themes-apps/app-cameranext-modded-t2999275

Αυτή νομίζω ότι είναι καλύτερη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βαλε την color os κάμερα του infinityplus και θα με θυμηθείς.... Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Colos OS camera από τους συνδέσμους του kikirikou και θα τη δοκιμάσω σήμερα. ;)

 

περνα το zip ετοιμο με τα plugins απο twrp...... την τελευταία εκδοση I......

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

περνα το zip ετοιμο με τα plugins απο twrp...... την τελευταία εκδοση I......

 

 

Εγώ πήγα στους συνδέσμους του κίκου και ακολούθησα τις οδηγίες, έβαλα πρώτα την εφαρμογή και μετά τα plug-ins ένα ένα (αυτά τα unzipara στον υπολογιστή για να μαι σίγουρος). Από αυτά κάποια όπως γράφει στο άλλο τόπικ δε λειτουργούν. Το θέμα είναι για το φωτισμό πρέπει να διαλέξεις άλλη λειτουργία πλην της κανονικής;

 

Έχεις άλλους συνδέσμους με νεότερη έκδοση;

 

Προσθήκη : Επίσης παρατήρησα ότι η CM camera έχει μεγαλύτερο ζουμ. Δεν ξέρω βέβαια αν η διαφορά είναι σε ψηφιακό ζουμ και η Color OS σου δίνει μόνο του φακού. Έχει λογικά ο φακός ζουμ;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στους συνδέσμους του κίκου και ακολούθησα τις οδηγίες, έβαλα πρώτα την εφαρμογή και μετά τα plug-ins ένα ένα (αυτά τα unzipara στον υπολογιστή για να μαι σίγουρος). Από αυτά κάποια όπως γράφει στο άλλο τόπικ δε λειτουργούν. Το θέμα είναι για το φωτισμό πρέπει να διαλέξεις άλλη λειτουργία πλην της κανονικής;

 

Έχεις άλλους συνδέσμους με νεότερη έκδοση;

 

Προσθήκη : Επίσης παρατήρησα ότι η CM camera έχει μεγαλύτερο ζουμ. Δεν ξέρω βέβαια αν η διαφορά είναι σε ψηφιακό ζουμ και η Color OS σου δίνει μόνο του φακού. Έχει λογικά ο φακός ζουμ;

 

Αν δεν θες να τα κανεις apk συστηματος με zip-twrp πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/themes-apps/coloros-camera-port-t3034148 κατεβασε το apk(I) και τα plugins και αποθήκευσε τα στο drive σου....μετα απο το drive σου καντα install με το B1 free archiver πατα ανοιγμα με...καποια plugin θελουν κ 2 φορα δεν ξερω γιατι το κανει αυτο μου εχει σπασει κ μενα τα νευρα γιαυτο περναω το zip κ ολα καλα εχεις καμεραρα που ειναι κλασης ανωτερη απο cm....το zoom δεν το εχω προσεξει.Τα plugins ειναι ολα τα λεφτα δοκιμασε τα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και μια που λέμε για προβλήματα του 1, δεν έχω καταλάβει το εξής: το πρόβλημα με το responsiveness της touch screen λύνεται ή χειροτερευει με αναβάθμιση σε Android 5?

 

Επίσης, απ ότι έχω καταλάβει, έχει να κάνει με τη ζέστη λόγω της εποχής (τον Απρίλιο που το είχα πρωτοπαρει δεν είχε κάτι). Άρα υποθέτω πως από Σεπτέμβρη και μετά θα ξανα-επανελθει;

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και μια που λέμε για προβλήματα του 1, δεν έχω καταλάβει το εξής: το πρόβλημα με το responsiveness της touch screen λύνεται ή χειροτερευει με αναβάθμιση σε Android 5?

 

Επίσης, απ ότι έχω καταλάβει, έχει να κάνει με τη ζέστη λόγω της εποχής (τον Απρίλιο που το είχα πρωτοπαρει δεν είχε κάτι). Άρα υποθέτω πως από Σεπτέμβρη και μετά θα ξανα-επανελθει;

 

Με το τελευταιο update της 5.0.2, δεν υπάρχει κανενα προβλημα και ουτε παιζει ρολο η ζεστη πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταιο update της 5.0.2, δεν υπάρχει κανενα προβλημα και ουτε παιζει ρολο η ζεστη πλεον.

Όντως; Άντε να το βάλουν και οι custom ROM σιγά σιγά γιατί είναι αρκετά εκνευριστικό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όντως; Άντε να το βάλουν και οι custom ROM σιγά σιγά γιατί είναι αρκετά εκνευριστικό.

 

Προσωπικα, αν και δεν ειχα καποιο θεμα, το μονο που ειδα, ηταν λιγο καλυτερο touch σε οτιδηποτε κανεις πανω στην οθονη και πολυ πιο ωραια χρωματα οθονης. Εχει μια πινελια σαν AMOLED καπως.

 

Στο xda παντως, γραφουν πολυ θετικα σχολια οσοι ειχαν θεμα με την πληκτρολογηση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σαφέστατη βελτίωση έως διόρθωση το touch μετά τo τελευταίο patch.

 

Επίσης, η Color OS φωτογραφική μηχανή μου φάνηκε πολύ καλή μετά από πολλές φωτογραφίες σε τουριστικό προορισμό. Έχει από ό,τι διάβασα χαμηλότερη default φωτεινότητα και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό δεν κάνει τις φωτογραφίες υπερφωτεισμένες/καμμένες όπως η CM Cam.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...