Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικη η συσκευή, το Cyanogen software θα το λατρεψεις.

Επειδή είμαι σε δίλημμα αντίθετο, να δώσω το One και να πάω σε Nexus 6, θα μπορούσες να μας κάνεις μία όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική σύγκριση μεταξύ των δύο εφόσον δουλέψεις και λίγο το One;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το nexus 6, γιαυτό θα ήθελα και εγώ τη γνώμη κάποιου που τα έχει δουλέψει και τα δύο. Αν και είμαι λάτρης των phablets, έχω την εντύπωση ότι το nexus 6 έχει ξεφύγει λίγο, τόσο σε διαστάσεις, όσο και σε τιμή. Γενικά προτιμώ το pure Android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασε από τα χέρια μου για Μια ημέρα, είναι ΤΕΡΆΣΤΙΟ!

Δεν είδα κάτι που θα με έκανε να το πάρω, λόγω μεγέθους και τιμής. Επίσης η οθόνη του, τα χρώματα της Δηλαδή δεν μου άρεσαν καθόλου.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνετε με κινητό?το έχω εδώ και 4 μέρες.εβαλα την 12os χωρίς να κάνω ροοτ και έχω πρόβλημα με την μπαταρία.όταν φορτίζει πλήρως μετα απο 10 λεπτα πέφτει η μπαταρία απο 100 στο 92.γιατί γίνετε αυτο.?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα...

 

Έχοντας ξεμείνει με το xperia neo v εδώ και καιρό ψάχνω με ποιο κινητό θα το αντικαταστήσω.Τα βασικά κριτήρια ήταν, φωτογραφική, μπαταρία, sar χαμηλό και μεγάλη οθόνη. Αρχικά είχα καταλήξει στο elephone p6000 με 120 ευρώ καθώς το έχει φίλος μου και είναι πολύ ευχαριστημένος. Έπειτα το απέριψα λόγω άγνωστου sar και είπα να πάω στην λύση του lg g3 mini με 170 ευρώ. Καθώς διαβάζω σελίδες του thread έχω ψηθεί πολύ να πάρω το oneplus one καθώς θα 2-3 χρόνια δε θα αλλάξω λογικά κινητό. Το μόνο που με φρέναρε ήταν οι τιμές. Πλέον βλέπω το 64άρι βγαίνει 348 ευρώ. Μέχρι 300 το θεωρούσα καλή τιμή. Πιστεύετε θα ξαναπέσουν οι τιμές; Να περιμένω ή να πάω σε άλλη λύση;

ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με την μπαταρία

 

Ρυθμίσεις ---> Απόρρητο ---> Προστασία Απορρήτου ---> τρεις τελίτσες πάνω δεξιά ---> Για προχωρημένους ---> Υπηρεσίες Google play ---> Αφύπνιση και Διατήρηση λειτουργίας ρυθμισέ τα "Δεν επιτρέπεται"

 

Πιστεύετε θα ξαναπέσουν οι τιμές; Να περιμένω ή να πάω σε άλλη λύση;

ευχαριστώ πολύ..

 

Με την ισοτιμία σε αυτά τα επίπεδα η τιμή δεν θα πέσει... Εκτός αν πέσει όταν βγει το Oneplus 2...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και καμιά βδομάδα έχω πρόβλημα με το touch. Μερικές φορές όταν γράφω μήνυμα είναι σαν να πατάει μόνο του αλλού, και μετά είδα πως έχει ghost touch αρκετά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει δεν το έκανε καθόλου από τον Δεκέμβρη που το έχω, είμαι με stock rom την 05Q
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να λύνεται με τη τελευταία ΟΤΑ, έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο topic "Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks".
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος. Εγώ, εσύ, μερικοί άλλοι εδώ μέσα και εκατοντάδες άλλοι στο forum της oneplus έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Hardware πρόβλημα, το οποίο από όσα έχω διαβάσει πιστεύω πως πρωτοεμφανίζεται αν η συσκευή εκτεθεί έστω μια φορά σε ζέστη. Από εκεί και μετά το κινητό αποκτά πρόβλημα το οποίο το εμφανίζει αν όχι πάντα, όταν ζεσταίνεται λίγο η συσκευή.

 

Εγώ δοκίμασα τις τελευταίες official roms με clean install χωρίς αποτέλεσμα, όπως και αρκετοί άλλοι. Να είσαι προετοιμασμένος πως η λειτουργία του touch πιθανότατα θα χειροτερεύει με τον καιρό. Εμένα κάποιες στιγμές πλέον δεν πιάνει καθόλου το touch σε κάποια σημεία και ετοιμάζομαι σιγά σιγά να μπλέξω με το support τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος. Εγώ, εσύ, μερικοί άλλοι εδώ μέσα και εκατοντάδες άλλοι στο forum της oneplus έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Hardware πρόβλημα, το οποίο από όσα έχω διαβάσει πιστεύω πως πρωτοεμφανίζεται αν η συσκευή εκτεθεί έστω μια φορά σε ζέστη. Από εκεί και μετά το κινητό αποκτά πρόβλημα το οποίο το εμφανίζει αν όχι πάντα, όταν ζεσταίνεται λίγο η συσκευή.

 

Εγώ δοκίμασα τις τελευταίες official roms με clean install χωρίς αποτέλεσμα, όπως και αρκετοί άλλοι. Να είσαι προετοιμασμένος πως η λειτουργία του touch πιθανότατα θα χειροτερεύει με τον καιρό. Εμένα κάποιες στιγμές πλέον δεν πιάνει καθόλου το touch σε κάποια σημεία και ετοιμάζομαι σιγά σιγά να μπλέξω με το support τους.

 

τι παραγωγή είναι φίλε?έμενα Απριλίου 2015 δεν μου έχει δημιουργήσει κάτι τέτοιο ακόμη......

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αρχή του Μάρτη που μας πέρασε κατασκευάστηκε αν θυμάμαι καλά. Και εμένα η συσκευή δούλευε τέλεια στην αρχή.

 

Όταν άρχισε τα συμπτώματα είχαν συμπέσει δύο γεγονότα. Είχα κάνει upgrade στην καινούρια CM12, και επίσης είχα κάτσει ένα δίωρο κάτω από τον ήλιο και δίπλα στην ψησταριά να ψήνω την μέρα του πάσχα με το κινητό στην τσέπη. Στην αρχή το απέδωσα στο πρώτο γεγονός, αλλά τελικά μάλλον έφταιγε το αρνί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχή του Μάρτη που μας πέρασε κατασκευάστηκε αν θυμάμαι καλά. Και εμένα η συσκευή δούλευε τέλεια στην αρχή.

 

Όταν άρχισε τα συμπτώματα είχαν συμπέσει δύο γεγονότα. Είχα κάνει upgrade στην καινούρια CM12, και επίσης είχα κάτσει ένα δίωρο κάτω από τον ήλιο και δίπλα στην ψησταριά να ψήνω την μέρα του πάσχα με το κινητό στην τσέπη. Στην αρχή το απέδωσα στο πρώτο γεγονός, αλλά τελικά μάλλον έφταιγε το αρνί :lol:

 

μήπως παίζει κάτι με κάποια κόλλα κ θέλει προσοχή στην αρχή??τι να πω είναι πολύ άσχημη περίπτωση κ το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα....αν είναι hardware δεν λύνεται.....το μόνο που είχα παρατηρήσει εγώ ήταν ότι μερικές φορές με 4.4.4 δεν 'άκουγε' καλά στην αφή το κινητό.....με 5.0.2 διορθώθηκε κ ανταποκρίνεται μια χαρά

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ, δεν θυμάμαι να είχα το κινητό κάπου κοντά σε ζέστη, άνοιξα σήμερα ticket και θα περιμένω απάντηση έλεγε 10 εργάσιμες. Περιμένω να βγει και OTA μπας και έχει παραπάνω updates. Έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βλέπω κάποια προβλήματα, τα οποία βλέπω οτι είναι και μαζικά αλλά και σημαντικά. Κάνω λάθος; έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως το meizu ή το xaomi είναι καλύτερη λύση.

Να δώσω τόσα λεφτά για κινέζο (380ευρω) και να εμφανίζει hardware προβλημα νομίζω οτι δεν είναι η καλύτερη λύση. Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παραγωγής Αυγούστου είχε κάποια προβλήματα πριν την 44. Μετά στην 05Q άρχισε πάλι να μην αποκρίνεται τόσο καλά πάντα. Τώρα με την 5.0.2 είναι μια χαρά. Ίσως να είναι θέμα software.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την στιγμή δεν θα συνέστηνα σε κανέναν να πάρει το oneplus: https://forums.oneplus.net/threads/touch-screen-issue-plz-listen-to-us.299810/

 

Ένα poll δηλαδή στο οποίο ψήφισαν ότι έχουν θέμα (με το touch) 180 χρήστες περίπου, σε 1,2 εκατομμύρια (πουλημένες) συσκευές, είναι λόγος για να "απορριφθεί" μια συσκευή...!!!

Δεν συμφωνώ με το σκεπτικό σου...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο κοιτάζω εγω. Που προφανώς δεν είναι 60%, αλλά το οτι το 60% που συμμετείχε όντως έχει πρόβλημα κάτι λέει. Το επίφοβο είναι πως συσκευές που δούλευαν απροβληματισμα για μηνες εμφάνισαν πρόβλημα τώρα που ζέστανε λιγο ο καιρός. Απο εκεί που δεν ακουγόταν τίποτα για το touch, τώρα γεμησε ο τόπος με αναφορές για προβληματικά τηλέφωνα.

 

Τα παραπανω σε συνδιασμό με το support της oneplus με κανουν να θεωρώ την αγορά ενος opo αχρειαστο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο κοιτάζω εγω. Που προφανώς δεν είναι 60%, αλλά το οτι το 60% που συμμετείχε όντως έχει πρόβλημα κάτι λέει. Το επίφοβο είναι πως συσκευές που δούλευαν απροβληματισμα για μηνες εμφάνισαν πρόβλημα τώρα που ζέστανε λιγο ο καιρός. Απο εκεί που δεν ακουγόταν τίποτα για το touch, τώρα γεμησε ο τόπος με αναφορές για προβληματικά τηλέφωνα.

 

Τα παραπανω σε συνδιασμό με το support της oneplus με κανουν να θεωρώ την αγορά ενος opo αχρειαστο ρίσκο.

 

Νομίζω οτι έχεις δίκιο. Ο ανταγωνισμός είναι ιδιαίτερα μεγάλος σε αυτή την κατηγορία για να ρισκάρει κάποιος. Και το πιο ανησυχητικό είναι οτι δεν μιλάμε για τα τηλ. πρώτης σοδειας.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο κοιτάζω εγω. Που προφανώς δεν είναι 60%, αλλά το οτι το 60% που συμμετείχε όντως έχει πρόβλημα κάτι λέει.

 

To δείγμα (300 ψήφοι) είναι αστείο, είτε για τις πωλήσεις (1,2εκ) είτε για τους συμμετέχοντες στο OnePlus forum (κάτι εκατοντάδες χιλιάδες...)

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι λέει κάτι.

Το τηλέφωνο πωλείται από τον Απρίλιο 2014 (έχει ήδη "δοκιμαστεί" σε ζεστό κλίμα), οπότε άλλη είναι η αιτία. Προφανώς, το προβληματικό ποσοστό συσκευών είναι πολυ μικρό.-

Ρίξε μια ματια πχ σε iphone, να δεις εκεί κατι "προβληματικά" ποσοστά (θυμίζω "bend" gate, "πιάσιμο" με ειδικό τρόπο για να έχει σήμα, κλπ κλπ...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σχεδόν ένα χρόνο δεν έχω συναντήσει το πρόβλημα που αναφέρεται παραπάνω . Όσο αφορά τη θερμοκρασία απλά βγάλτε το από το μυαλό σας, συνεχόμενη χρήση gps ,όταν το κατεβάζω από το τζάμι του αυτοκινήτου βράζει , το έχω αφήσει στον ήλιο για ώρες, ίσως είναι αλλού το πρόβλημα και όχι στη θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά, από πέρυσι τον Ιούλιο δεν έχω πρόβλημα.Μια φορά είχα, αλλάζω όμως τις ρομ σαν τα πουκάμισα και το ίδιο το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ είχε πρόβλημα.Στο φόρουμ, βρήκα ενδιαφέρον λύσει από κάποιον και την παραθέτω:Go to developer options and fidget with graphics rendering

Solves the problem for me

Όταν το πρόβλημα είναι σε αρκετές συσκευές, δεν ξέρω, σαν καταναλωτής, εάν τύχει αύριο και μου συμβεί, χωρίς φυσικά να λέω Δεν ξέρουμε πόσοι από αυτούς λεν την αλήθεια) θα ήθελα υποστήριξη.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ---> Απόρρητο ---> Προστασία Απορρήτου ---> τρεις τελίτσες πάνω δεξιά ---> Για προχωρημένους ---> Υπηρεσίες Google play ---> Αφύπνιση και Διατήρηση λειτουργίας ρυθμισέ τα "Δεν επιτρέπεται"

 

 

 

Με την ισοτιμία σε αυτά τα επίπεδα η τιμή δεν θα πέσει... Εκτός αν πέσει όταν βγει το Oneplus 2...

Αν επέμβω στο Google play, τι σημαίνει αυτό στην πράξη για την λειτουργία του κινητού πέρα από το θέμα της μπαταρίας ? Μήπως έχω προβλήματα στην γενικότερη λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

To δείγμα (300 ψήφοι) είναι αστείο, είτε για τις πωλήσεις (1,2εκ) είτε για τους συμμετέχοντες στο OnePlus forum (κάτι εκατοντάδες χιλιάδες...)

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι λέει κάτι.

Το τηλέφωνο πωλείται από τον Απρίλιο 2014 (έχει ήδη "δοκιμαστεί" σε ζεστό κλίμα), οπότε άλλη είναι η αιτία. Προφανώς, το προβληματικό ποσοστό συσκευών είναι πολυ μικρό.-

Ρίξε μια ματια πχ σε iphone, να δεις εκεί κατι "προβληματικά" ποσοστά (θυμίζω "bend" gate, "πιάσιμο" με ειδικό τρόπο για να έχει σήμα, κλπ κλπ...)

Έτσι ακριβώς, μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες!

Χθες που πήρα το 1+1 ο γνωστός μου είχε το iPhone 6 plus 64GB και από περιέργεια το δούλεψα λίγο και....ορίστε τα αποτελέσματα με το μήνυμα που μου πέταξε.

Όσο για το 1+1 με εντυπωσιάζει γιατί έχει γίνει προσεγμένη δουλειά σε όλα, ακόμα και ο dialer έχει κανονικό Τ9 και στην αναζήτηση στα ελληνικά όπως ακριβώς ο ex που χρησιμοποιώ για αυτό το σκοπό σε όλες τις συσκευές μου.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

To δείγμα (300 ψήφοι) είναι αστείο, είτε για τις πωλήσεις (1,2εκ) είτε για τους συμμετέχοντες στο OnePlus forum (κάτι εκατοντάδες χιλιάδες...)

Πραγματικά, δεν νομίζω οτι λέει κάτι.

Το τηλέφωνο πωλείται από τον Απρίλιο 2014 (έχει ήδη "δοκιμαστεί" σε ζεστό κλίμα), οπότε άλλη είναι η αιτία. Προφανώς, το προβληματικό ποσοστό συσκευών είναι πολυ μικρό.-

Ρίξε μια ματια πχ σε iphone, να δεις εκεί κατι "προβληματικά" ποσοστά (θυμίζω "bend" gate, "πιάσιμο" με ειδικό τρόπο για να έχει σήμα, κλπ κλπ...)

 

Δεν έχει νόημα να το συζητάμε. Το οτι και καποια iPhone η ποσά άλλα μοντελα είχαν επίσης κατασκευαστικά σφάλματα δεν σημαίνει οτι το opo δεν έχει τα θέματα του.

 

Το κακό στην συγκεκριμένη υπόθεση είναι πως η πιθανότερη εξήγηση για τα προβλήματα αφής είναι πως η κόλλα που ενώνεται η οθόνη με το σασί με τον καιρό/ζέστη κλπ χάνει τις μονωτικες της ιδιότητες και αρχίζουν τα προβλήματα. Κάποιοι τολμηροί έφτιαξαν τις συσκευές τους αποσυναρμολογώντας την οθόνη και αντικαθιστώντας την κόλλα με ειδική μονωτική ταινία.

 

Αμα βάλεις στην εξίσωση πως στην ίδια και μικρότερη τιμή πωλούνται κινητά εφαμμιλα του opo με σερβίς εδώ στην Ελλάδα και όχι της φασης βαλε το patch που κανει factory reset και κανόνισε ρεντεβου να μπούμε με teamviewer να στο φτιάξουμε, ε το opo δεν είναι σοφή επιλογή πλεον, πως να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...