Jump to content

blogging @ myphone.gr: Υπάρχει πιθανότητα αύξησης τιμής του iPhone6; [POLL]


DINFUN
 Κοινοποίηση

Είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε περισσότερα για μεγαλύτερο iPhone;  

249 members have voted

  1. 1. Είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε περισσότερα για μεγαλύτερο iPhone;

    • Φυσικά, είναι λογικό να αυξηθεί η τιμή του
      65
    • Εξαρταται, από τα επιπλέον χαρακτηριστικά
      64
    • Μόνο στην ίδια τιμή θα αγοράσω την επερχόμενη συσκευή
      69
    • Δεν θα την αγοράσω, θα κρατήσω το iPhone 5/5S
      51


Recommended Posts

αν η apple βγαλει δυο μοντελα τοτε πιστευω πως το 4.7 θα μεινει στα ιδια λεφτα ενω το 5.5 θα κοστιζει κατι παραπανω και ισως ειναι και λιγο καλυτερο σε χαρακτηριστικα σε σχεση με το 4.7(θελω να πιστευω ομως οτι δεν θα γινει αυτο γιατι τοτε θα ειναι μεγαλο λαθος)

αν βγαλει ενα μοντελο τοτε θα το αφησει στα ιδια λεφτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα ρε παιδιά...εγώ αν ήμουν Apple,έβγαζα iphone 6 με 500-600€ και οι υπόλοιποι κλάμα!!!Άνεργος με επίδομα ανεργίας να είσαι,το βάζεις με 12 άτοκες και το κάνεις δικό σου με 45-50€/μήνα.Εσείς αν κόστιζε τόσο το καινούριο iphone, θα παίρνατε android????

 

εγω παντως παλι android θα αγοραζα.....:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε πως η μεγαλύτερη οθόνη αναμένεται να έχει και καλύτερη ανάλυση ppi κι όχι να είναι απλά μεγαλύτερη, επίσης αναμένεται να καλύπτεται από κρύσταλλο ζαφείρι. Όλα αυτά πιστεύω πως θα δικαιολογήσουν και την άυξηση τιμής. Οι υπόλοιπες αναβαθμίσεις που γίνονται σχεδόν κάθε χρόνο όπως επεξεργαστής, κάμερα, ενδεχομένως μεγαλύτερη μπαταρία, νέα υλικά κατασκευής, ναι δεν δικαιολογούν αύξηση σύμφωνα με την στρατηγική που ακολουθούσε έως τώρα.
Link to comment
Share on other sites

+50$ κατασκευαστικο κοστος = απο 250$ δλδ στα 300$..ναι λογικοτατο να αυξηθει η τιμη κατα 100$.. τοσος κοσμος τρωει απο το μηλο
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του άρθρου αναφέρεται ότι δεν γνωρίζουμε τον αναλυτή που είπε την είδηση και ακριβώς απο κάτω λέει ότι ο συγγεκριμένος αναλυτής δεν έχει επιτυχημένες προβλέψεις.

Πως γίνεται αυτό?:wacko:

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του άρθρου αναφέρεται ότι δεν γνωρίζουμε τον αναλυτή που είπε την είδηση και ακριβώς απο κάτω λέει ότι ο συγγεκριμένος αναλυτής δεν έχει επιτυχημένες προβλέψεις.

Πως γίνεται αυτό?:wacko:

 

Έχετε δίκιο να απορρείτε o αναλυτής είναι ο Jefferies analyst Peter Misek και είναι η αναφορά του, κάτι όμως που από ό,τι φαίνεται δεν παίζει ρόλο στον συντάκτη καθώς η πρόβλεψη του αναλυτή ήταν η πηγή έμπνευσής του για το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο να απορρείτε o αναλυτής είναι ο Jefferies analyst Peter Misek και είναι η αναφορά του, κάτι όμως που από ό,τι φαίνεται δεν παίζει ρόλο στον συντάκτη καθώς η πρόβλεψη του αναλυτή ήταν η πηγή έμπνευσής του για το άρθρο.

 

Α μάλιστα,ωραία. Απλά έτσι όπως το διάβασα δεν κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ.

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

και 900 να πάει όσοι είναι να πάρουν θα το πάρουν. Το θέμα είναι να καταφέρει να κερδίσει κόσμο με ανώτερα υλικα

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

και 900 να πάει όσοι είναι να πάρουν θα το πάρουν. Το θέμα είναι να καταφέρει να κερδίσει κόσμο με ανώτερα υλικα

 

δεν ειναι μονο τα υλικα που τραβανε το κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πει κάποιος το iphone είναι συνολικά το καλύτερο πακέτο.

Ειναι το καλυτερο πακετο για συγκεριμενους ανθρωπους με συγκεκριμενες αναγκες/προτιμησεις.

 

Δεν δικαιολογειται καμια αυξηση τιμης σε καμια συσκευη ειτε λεγεται iPhone, ειτε iMegatron, ειτε οτιδηποτε.

Αρκετα αισχροκερδουν ολοι τους. :angry:

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο αν εχει απο 1000-1500 ευρω ειμαι διατεθειμενος να το παρω αλλιως αν εχει 750 ευρω την θεωρω εξευτελιστικη τιμη ειπαμε μην το παρουμε και τζαμπα.
Link to comment
Share on other sites

Άρα ρε παιδιά...εγώ αν ήμουν Apple,έβγαζα iphone 6 με 500-600€ και οι υπόλοιποι κλάμα!!!Άνεργος με επίδομα ανεργίας να είσαι,το βάζεις με 12 άτοκες και το κάνεις δικό σου με 45-50€/μήνα.Εσείς αν κόστιζε τόσο το καινούριο iphone, θα παίρνατε android????

 

Βασικά άνεργος με επιδομα ανεργίας να είσαι δεν χρειάζεσαι iphone,πάρε ένα motoG /Νοκια 520.Σε μια φράση περιγραψές ακρίβως τι παει στραβα στην νοοτροπία μας.Εδώ γινεται γενοκτονία αλλά δεν πειράζει αρκεί να μπορώ μοστράρω το νέο iPhone/Galaxy.

 

Για το θέμα μας τωρα και 20000 να το πάει πάλι θα το πάρουν αυτοι που θα το πάρουν.Όσοι ήταν να φύγουν έχουν ήδη φύγει τώρα απλά κάνει συντήρηση στις πωλήσεις είτε με νέους χρήστες (εφήβους) είτε με το ίδιο κοινό που δεν σκοπεύει να αλλάξει.Αυτοί που τους ένοιαζε η τιμή δεν παιρναν iPhone ούτως η άλλως.

 

Είχα ενα καθηγητή με τρελλό CV, 5 πτυχεία 2 Master , Doc και Post Doc και ήταν φανατικός Apple user.Oταν μια μέρα μπήκε στο αμφιθέατρο έχοντας το νέο Ipad τον ρωτάει ενας μαθητής αν αξίζει.Σας παραθέτω τον διάλογο:

 

-Αξίζει;

-Εξαρτάται.

-Από τι;

-Δουλεύεις;

-Ναι.

-Πόσες ώρες πρέπει να δουλέψεις για να το πάρεις;

(Αρχίζει και κάνει μαθηματικά το παιδί)

-Αφού χρείαζεται να το σκεφτείς τότε δεν αξίζει.Τα gadget δεν εξυπηρετουν βασικές ανάγκες οπότε δεν πρέπει να τις θυσιάζεις για να τα αποκτήσεις.Για εμένα που μέχρι να στο εξηγήσω αυτό έχω βγάλει τα χρήματα που κάνει αξίζει.Για ένα part time φοιτητη δεν αξίζει.

 

Αν όλοι υοθετούσαμε αυτήν την νοοτρόπια τότε οι εταιρίες θα είχαν πολυ΄διαφορετικές τιμολογιακες πολιτικές.Γιατι το θέμα με τα smartphones έχει ξεφτυλιστεί.

 

Και το επιχείρημα ότι μεγαλύτερη οθόνη -> μεγαλύτερη τίμη δεν στέκει.Γιατί τα tablet δεν είναι πιο ακριβά απο τα παρόμοια κινητά;Ειναι απλά καθαρή προσφορά και ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος φιλε μου, ειλικρινα +1 σε ο,τι κι αν ειπες / ειπε ο καθηγητης.

Ολα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης.

Παραδειγμα;

Συγκρινετε τιμες iPad air 16gb wifi-cel με iPhone 5S 16GB.

Παροτι το iPad στοιχιζει παραπανω στην Apple, ειναι πιο φτηνο απο το iPhone.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι του χρόνου η πτώση τιμής του iphone θα είναι μεγαλύτερη απ οτι φέτος στο skroutz. Και οχι δεν θα αυξηθεί, δεν υπάρχει λόγος. Κανένας δεν σχολίασε το 1giga ram που υπάρχει ως φήμη για το επερχόμενο μήλο.

 

Ας πάει στα 2giga επιτέλους.

 

Τέλος υπάρχει μια φήμη οτι όσοι δεν έχουν αποκτήσει Iphone, είναι επειδή δεν μπορούν. Το ενδεχόμενο να μην θέλουν όλοι iphone το σκέφτεται κανείς;;

 

p.s Κανείς δεν σχολίασε το 1giga ram γιατί δεν αναφέρεται στο συγκεκριμένο άρθρο αλλά σε άλλο άρθρο του myphone :lol:

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα επειδή υπάρχει μια iPhonia φοβερή (οι περισσότεροι γνωστοί, φίλοι και συνεργάτες έχουν iPhone) είναι φυσικό η Apple να αυξήσει την τιμή και με το παραπάνω. Γιατί να μην το κάνει όταν υπάρχει τέτοια ζήτηση; Αν θέλουμε χαμηλές τιμές πρέπει να μην αγοράζουμε προϊόντα Apple.
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα επειδή υπάρχει μια iPhonia φοβερή (οι περισσότεροι γνωστοί, φίλοι και συνεργάτες έχουν iPhone) είναι φυσικό η Apple να αυξήσει την τιμή και με το παραπάνω. Γιατί να μην το κάνει όταν υπάρχει τέτοια ζήτηση; Αν θέλουμε χαμηλές τιμές πρέπει να μην αγοράζουμε προϊόντα Apple.

 

στην ελλαδα υπαρχει αυτη η ταση εδω και μερικα χρονια.....αλλα το τελευταιο καιρο γυρναει και προς τα galaxy της samsung

Link to comment
Share on other sites

H Apple φημίζεται ότι διατηρεί υψηλά περιθώρια κέρδους. Η τοποθέτηση μεγαλύτερου panel συνεπάγεται αυξημένο κόστος το οποίο έστω και με τις οικονομίες κλίμακας που παραδοσιακά πετυχαίνει, από κάπου πρέπει να αποσβεστεί, ανεξάρτητα του αριθμού πωλήσεων.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι του χρόνου η πτώση τιμής του iphone θα είναι μεγαλύτερη απ οτι φέτος στο skroutz. Και οχι δεν θα αυξηθεί, δεν υπάρχει λόγος. Κανένας δεν σχολίασε το 1giga ram που υπάρχει ως φήμη για το επερχόμενο μήλο.

 

Ας πάει στα 2giga επιτέλους.

 

Τέλος υπάρχει μια φήμη οτι όσοι δεν έχουν αποκτήσει Iphone, είναι επειδή δεν μπορούν. Το ενδεχόμενο να μην θέλουν όλοι iphone το σκέφτεται κανείς;;

Προσωπικά δεν θέλω. Προτίμησα LG G2 με τα ίδια και καλύτερα χαρακτηριστικά 220 ευρώ φθηνότερο από το iPhone 5S (320 vs 540). Δηλαδή κοροϊδία να δώσεις τόσα παραπάνω σήμερα που οι Android συσκευές είναι άκρως ανταγωνιστικές αλλά και πολύ ποιοτικές από τα iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άνεργος με επιδομα ανεργίας να είσαι δεν χρειάζεσαι iphone,πάρε ένα motoG /Νοκια 520.Σε μια φράση περιγραψές ακρίβως τι παει στραβα στην νοοτροπία μας.Εδώ γινεται γενοκτονία αλλά δεν πειράζει αρκεί να μπορώ μοστράρω το νέο iPhone/Galaxy.

 

Για το θέμα μας τωρα και 20000 να το πάει πάλι θα το πάρουν αυτοι που θα το πάρουν.Όσοι ήταν να φύγουν έχουν ήδη φύγει τώρα απλά κάνει συντήρηση στις πωλήσεις είτε με νέους χρήστες (εφήβους) είτε με το ίδιο κοινό που δεν σκοπεύει να αλλάξει.Αυτοί που τους ένοιαζε η τιμή δεν παιρναν iPhone ούτως η άλλως.

 

Είχα ενα καθηγητή με τρελλό CV, 5 πτυχεία 2 Master , Doc και Post Doc και ήταν φανατικός Apple user.Oταν μια μέρα μπήκε στο αμφιθέατρο έχοντας το νέο Ipad τον ρωτάει ενας μαθητής αν αξίζει.Σας παραθέτω τον διάλογο:

 

-Αξίζει;

-Εξαρτάται.

-Από τι;

-Δουλεύεις;

-Ναι.

-Πόσες ώρες πρέπει να δουλέψεις για να το πάρεις;

(Αρχίζει και κάνει μαθηματικά το παιδί)

-Αφού χρείαζεται να το σκεφτείς τότε δεν αξίζει.Τα gadget δεν εξυπηρετουν βασικές ανάγκες οπότε δεν πρέπει να τις θυσιάζεις για να τα αποκτήσεις.Για εμένα που μέχρι να στο εξηγήσω αυτό έχω βγάλει τα χρήματα που κάνει αξίζει.Για ένα part time φοιτητη δεν αξίζει.

 

Αν όλοι υοθετούσαμε αυτήν την νοοτρόπια τότε οι εταιρίες θα είχαν πολυ΄διαφορετικές τιμολογιακες πολιτικές.Γιατι το θέμα με τα smartphones έχει ξεφτυλιστεί.

 

Και το επιχείρημα ότι μεγαλύτερη οθόνη -> μεγαλύτερη τίμη δεν στέκει.Γιατί τα tablet δεν είναι πιο ακριβά απο τα παρόμοια κινητά;Ειναι απλά καθαρή προσφορά και ζήτηση.

Πάρα πολύ ωραία ανάλυση!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα υπαρχει αυτη η ταση εδω και μερικα χρονια.....αλλα το τελευταιο καιρο γυρναει και προς τα galaxy της samsung

 

Εχουν γίνει τεράστια μόδα και τα Samsung. Την κυριακή που ήμουν στο κέντρο του Ηρακλείου για καφεδάκι στα γύρω τραπέζια υπήρχαν τρία Note 3(μαζί με το δικό μου) ενα S4, ενα S3 και δυο iphone 5.. πριν δυο χρόνια στην θέση των galaxy έβλεπες μόνο iphone :)

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι του χρόνου η πτώση τιμής του iphone θα είναι μεγαλύτερη απ οτι φέτος στο skroutz. Και οχι δεν θα αυξηθεί, δεν υπάρχει λόγος. Κανένας δεν σχολίασε το 1giga ram που υπάρχει ως φήμη για το επερχόμενο μήλο.

 

Ας πάει στα 2giga επιτέλους.

Δεν χρειάζεται. Οι άνθρωποι προτιμούν να επενδύουν στο σωστό προγραμματισμό και όχι στη ραμ.

2γίγα θέλει το android. Το ίδιο θα έχει το iphone??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται. Οι άνθρωποι προτιμούν να επενδύουν στο σωστό προγραμματισμό και όχι στη ραμ.

2γίγα θέλει το android. Το ίδιο θα έχει το iphone??

 

Σωστος. Δεν ενδιαφερει κανεναν αν εχει 1, 2 ή 16GB RAM, αρκει να παιζει σωστα και χωρις κολληματα.

Παρολαυτα στο android μπορεις να διατηρησεις π.χ. το youtube σαν μικρο παραθυρο και ταυτοχρονα να κανεις κατι αλλο.

Στο iPhone μπορεις; Οχι. Φταιει που εχει μονο 1GB; Μπορει...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται. Οι άνθρωποι προτιμούν να επενδύουν στο σωστό προγραμματισμό και όχι στη ραμ.

2γίγα θέλει το android. Το ίδιο θα έχει το iphone??

 

Είσαι σίγουρος γι αυτό;; Τότε γιατί κρασάρει το 5s λόγο μνήμης συνέχεια;; Δε νομίζω να σας χαλάσουν τα 2giga ram. Αν σου τα δώσουν θα πεις οχι;; Π.χ τα 3giga ram στο Note 3 είναι υπεραρκετά(εχω πάνω απο 1giga ελεύθερο πάντα) αλλά στο Note 4 θέλω 4giga ram.

 

Οσο περισσότερο, τόσο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...