Jump to content

blogging @ myphone.gr: Υπάρχει πιθανότητα αύξησης τιμής του iPhone6; [POLL]


DINFUN
 Κοινοποίηση

Είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε περισσότερα για μεγαλύτερο iPhone;  

249 members have voted

  1. 1. Είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε περισσότερα για μεγαλύτερο iPhone;

    • Φυσικά, είναι λογικό να αυξηθεί η τιμή του
      65
    • Εξαρταται, από τα επιπλέον χαρακτηριστικά
      64
    • Μόνο στην ίδια τιμή θα αγοράσω την επερχόμενη συσκευή
      69
    • Δεν θα την αγοράσω, θα κρατήσω το iPhone 5/5S
      51


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι αυτοί που έχουν τα 739€ σήμερα για το 5s θα έχουν πρόβλημα με τα 839€ του 6 αύριο.

Ευτυχώς αυτό το παραλήρημα με τα iPhone δεν υπάρχει στα iPad.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι αυτοί που έχουν τα 739€ σήμερα για το 5s θα έχουν πρόβλημα με τα 839€ του 6 αύριο.

Ευτυχώς αυτό το παραλήρημα με τα iPhone δεν υπάρχει στα iPad.

 

100 ευρω για πολλους δεν ειναι και λιγα

Link to comment
Share on other sites

100 ευρω για πολλους δεν ειναι και λιγα

Οι πολλοί που θεωρούν τα 100€ μεγαλη διάφορα ειναι ήδη με το g2/s4 στα 300€.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το δεν ενδιαφέρομαι είναι αποδεκτό, το "τέτοια" συσκευή θα ήθελε λίγο ανάλυση δεν νομίζετε;

 

λογικα θα εννοει συσκευη με ios

 

Το "τέτοια" συσκευή, δεν χρειάζεται καθόλου ανάλυση, για τον απλό λόγο πως υπάρχει αρκετός κόσμος που για τους δικούς λόγους ο καθένας, δεν θα αγόραζε την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Αλλά, αυτό που ήθελα να θίξω στο συγκεκριμένο θέμα, είναι πως δεν υπάρχει η αυτονόητη επιλογή "δεν ενδιαφέρομαι ρε αδερφέ για τα μήλα".

 

Και το λέω αυτό, διότι "βλέπω" πως το συγκεκριμένο "νήμα" προετοιμάζει ψυχολογικά τους καταναλωτές για μια επερχόμενη αύξηση της τιμής του κινητού, λες και δεν είναι ήδη αρκετά μεγάλη.

Το συγκεκριμένο νήμα είναι μια απλή σφιγμομέτρηση/πλύση εγκεφάλου του κοινού (κατά την άποψή μου πάντα) προς όφελος της συγκεκριμένης εταιρείας.

Όποιος θέλει συμφωνεί, όποιος θέλει διαφωνεί μαζί μου, αναφαίρετο δικαίωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι να ανεβει...ειναι ηδη φθηνη για τα καταφερει να κρατησει την χαμηλη τιμη της :P

 

(sorry αλλα μονο με χλευασμο θα μπορουσα να αντιμετωπισω ενδεχομενη αυξηση τιμης του iphone...)

Link to comment
Share on other sites

Απορω για ποια αυξηση τιμης λετε συνεχεια για το καθε iPhone που ειναι να βγει. Η τιμη παντα ειναι ιδια, αντε να εχει 10-20 (αναλογα δολλαρια) λιρες αγγλικες διαφορα απο το προηγουμενο μοντελο.

Και να πεις οτι δεν υπηρχαν τα σκρουτζομαγαζα και αναγκαζομασταν να τα περνουμε απο τον γερμανο...

Link to comment
Share on other sites

achillefs76 αν δεν σε ενδιαφερει καθολου κανενα μηλοφωνο θα μπορουσες να μην μπεις καν στο τοπικ,δεν καταλαβαινω το λογο να θες να μπεις για να ψηφισεις οτι δεν σε ενδιαφερουν γενικα τα μηλα εκτος αν εγω δεν καταλαβα το υφος του τοπικ.Επισης το ''τετοια" συσκευη φυσικα και θελει επιχειρηματολογια οταν συζητας σε ενα τεχνολογικο φορουμ.Αν θεωρεις δοκιμο το να λες για πολλους λογους νετα σκετα το δικο σου argument χαλας.Ποστ σαν το δικο σου μονο εμπρηστικα ειναι και δεν υπαρχει κανενας λογος.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο αν εχει απο 1000-1500 ευρω ειμαι διατεθειμενος να το παρω αλλιως αν εχει 750 ευρω την θεωρω εξευτελιστικη τιμη ειπαμε μην το παρουμε και τζαμπα.

 

:lol::lol::lol: ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Harry_Green, επειδή προφανώς δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις κάποια διαφορετική άποψη, θα μπορούσες να παραλείψεις την ανάγνωση της δικής μου ανάρτησης χωρίς να με μαλώνεις.

 

Εάν σε ενδιαφέρουν τα Μηλόφωνα και δεν μπορείς να κατανοήσεις την άλλη πλευρά, κοίτα την πλευρά που μπορείς να κατανοήσεις. Είναι τεχνικώς αδύνατον να γράψω όλους τους λόγους που μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική άποψη από την δική σου σχετικά με ένα κινητό τηλέφωνο.

 

Επέτρεψέ μου τουλάχιστον να σου απαντήσω το εξής: Το "τέτοια" συσκευή, θα πει πως διαφοροποιείται από οποιαδήποτε άλλη στην αγορά. Ελπίζω να βοήθησε κάπως η απάντησή μου, αλλά δεν κατανοώ την έχθρα κάποιων σε οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που θέλουν οι ίδιοι.

Edited by achillefs76
Link to comment
Share on other sites

σιγά μην αγοράσω τέτοια συσκευή.

 

Νομίζω πως η φράση σας δεν παραπέμπει σε "διαφορετική συσκευή" αλλά σε "άχρηστη για εσάς" (τουλάχιστον εγώ αυτο κατάλαβα και ζήτησα εάν επιθυμείτε να μας το διεκρινίσετε).

Link to comment
Share on other sites

Harry_Green, επειδή προφανώς δεν σε ενδιαφέρει να ακούσεις κάποια διαφορετική άποψη, θα μπορούσες να παραλείψεις την ανάγνωση της δικής μου ανάρτησης χωρίς να με μαλώνεις.

 

Εάν σε ενδιαφέρουν τα Μηλόφωνα και δεν μπορείς να κατανοήσεις την άλλη πλευρά, κοίτα την πλευρά που μπορείς να κατανοήσεις. Δεν τεχνικώς αδύνατον να γράψω όλους τους λόγους που μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική άποψη από την δική σου σχετικά με ένα κινητό τηλέφωνο.

 

Επέτρεψέ μου τουλάχιστον να σου απαντήσω το εξής: Το "τέτοια" συσκευή, θα πει πως διαφοροποιείται από οποιαδήποτε άλλη στην αγορά. Ελπίζω να βοήθησε κάπως η απάντησή μου, αλλά δεν κατανοώ την έχθρα κάποιων σε οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που θέλουν οι ίδιοι.

 

Δεν με βοηθησε και πολυ η απαντηση σου ουτε ειμαι σε καποια πλευρα για να εισαι εσυ στην αλλη.Εχω γραψει 100 φορες πως δεν ειμαι ουτε υπερ της apple ουτε υπερ της google αλλα υπερ μου και μονο κ δεν δινω δεκαρα για καμμια εταιρια.Δεν εγραψες καμμια διαφορετικη αποψη και δεν εγραψες καμμια απαντηση.Μπηκες σε ενα poll της apple να πεις βαλτε επιλογη δε με ενδιαφερουν τα μηλοφωνα χωρις καν να αναφερεις λογους και δεν ειναι εμπρηστικο το μηνυμα? Επισης το πως ξερεις την αποψη μου για τα κινητα τηλεφωνα κτλ χωρις να εχουμε ανταλλαξει ποτε καμμια γνωμη ειναι λιγο παραξενο.Το οτι προφανως δεν θελω να ακουσω μια διαφορετικη αποψη παλι δεν ξερω πως το βγαζεις. Αυτο που λεω ειναι απλο,αν δεν σε ενδιαφερει καν το 6αρι τι μπηκες να ψηφισεις?

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Απορω για ποια αυξηση τιμης λετε συνεχεια για το καθε iPhone που ειναι να βγει. Η τιμη παντα ειναι ιδια, αντε να εχει 10-20 (αναλογα δολλαρια) λιρες αγγλικες διαφορα απο το προηγουμενο μοντελο.

Και να πεις οτι δεν υπηρχαν τα σκρουτζομαγαζα και αναγκαζομασταν να τα περνουμε απο τον γερμανο...

 

Σκέψου όμως ότι μιλάμε και για ένα μεγαλύτερο - σύμφωνα με τις φήμες - κινητό δηλαδή από τις 4 ίντσες πάμε στις 4,7 - 5. Πως μπορεί να πωλείται ένα μεγαλύτερο κινητό - και μάλιστα της apple - μόνο 10 ευρώ παραπάνω?

Αν γίνει αυτό οι τιμές των άλλων θα πρέπει να πιάσουν πάτο ή αλλιώς να αποκτήσουν την ίδια τιμή που έχουν παρόμοια κινητά με android.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Εχουν γίνει τεράστια μόδα και τα Samsung. Την κυριακή που ήμουν στο κέντρο του Ηρακλείου για καφεδάκι στα γύρω τραπέζια υπήρχαν τρία Note 3(μαζί με το δικό μου) ενα S4, ενα S3 και δυο iphone 5.. πριν δυο χρόνια στην θέση των galaxy έβλεπες μόνο iphone :)

 

πολυ λογικο... τα εχουμε πει πολλακις.. η samsung ξοδευει σε marketing περισσοτερα απο ms και apple μαζι.

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Αντι να δωσεις 800 για μηλοφωνο,με τα ιδια χρηματα πας Νεα Υορκη εκει στο,Μπρονξ,δινεις ενα 20δολαρο και παει ο τυπος και στο φερνει κουτατο μεσα απο μαγιαζι.....

Εχουμε τραλλαθει τελειως,και δεν μας δινει φαρμακα ο αδωνις........

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας τις τιμές των αιφον όλα αυτά τα χρόνια, δεν περιμένω κάτι καλύτερο από 850 για το βασικο μοντέλο 16γιγα, εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον, γιατί έξω οι τιμές δεν είναι αυτές.

Απο εκεί και πέρα το 32 άρι μπορεί και να αγγίξει το χιλιάρικο, τα υπόλοιπα άστα....

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται, από τα επιπλέον χαρακτηριστικά.

και πιστευω οτι η apple φετος θα παιξει καλη μπαλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλο με ανησυχεί. Το ενδεχόμενο αύξησης της τιμής του iPhone θα συμπαρασύρει και τις ναυαρχίδες του Android προς τα πάνω...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το S5 που αυξήθηκε κατά 0,1 ίντσα πήρε αύξηση 20 ευρώ απο το S4. Αρα το iphone 6 με αύξηση 0,7 ίντσες πρέπει να αυξηθεί κατά 140 ευρώ, άρα θα βγει στα 879...λέτε ;;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπούμε σε κλίμα αντιπαράθεσης. Εχω δουλέψει και iphone και γνωρίζω οτι είναι μια χαρά συσκευές. Αλλά το να κλείνουν εφαρμογές στα καλά καθούμενα ενω σε android ναυαρχίδα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο που το αποδίδεις;; Οτι είναι πιο καλογραμμένες οι εφάρμογές για android απ το ios;; Δε νομίζω.

 

Αρκετές high-end android συσκευές ξεπερνούν και σε smoothness και σε επιδόσεις το 5S αλλά αυτό το αντιλαμβάνεσαι μόνο οταν μπεις σε διαδικασία σύγκρισης και ψειρίσματος συσκευών κάτι που βαριέμαι πια να το κάνω. Η εμπειρία χρήσης σε κορυφαίες android/ ios συσκευές είναι εξαιρετική και αυτό πρέπει να κρατήσουμε.

 

Αποψή μου είναι όμως οτι τα 2giga ram μόνο καλό θα κάνουν στο iphone :)

 

Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης. Εξηγώ απλώς κάτι που ακούγεται πολύ συχνά και που είναι -κατά πάσα πιθανότητα- λανθασμένο. Δεν είμαι φυσικά προγραμματιστής, δεν έχω δει αυτό το κρασάρισμα που λες αλλά δεν έχω και 5s, αν και το έχω δουλέψει μέρες ολόκληρες. Εγώ εντελώς μπακαλίστικα αφού όπως είπα δεν έχω γνώση προγραμματισμού, θεωρώ ότι αν υπάρχει λαγκάρισμα ή κρασάρισμα σε εφαρμογές, αν κάτι φταίει, ''κάτι'' έχει γίνει με το ios7. Αφαίρεσε smoothness το συγκεκριμένο ios και δε νομίζω ότι έχει να κάνει με hardware. Γενικά η apple αυτό πάντοτε είχε ως ατού, ότι έβαζε στις συσκευές ό,τι έκρινε απαραίτητο για να δουλεύουν σωστά και δούλευαν σωστά. Πέρα απ' αυτό δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά θεωρώ ότι αν φταίει κάτι πλέον, είναι το ios7 (μήπως το έχουν καταλάβει και το ξαναέγραψαν και γι αυτό πλέον θα λέγεται ios8; ) και η ηγεσία cook ο οποίος δυστυχώς δεν είναι Jobs και θα φανει πιστεύω σύντομα αυτό πιο τρανταχτά, αλλά δεν είναι επί της παρούσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε ότι το μεγαλύτερο μέρος των οπαδών λυσσάνε για μεγαλύτερη οθόνη, τότε ναι, πιστεύω ότι η Apple εύκολα μπορεί να ρίξει άλλο ένα πενηνταρικάκι πάνω στην τιμή άνετα. Και αυτό θα το κάνει μόνο αν θέλει να πουλήσει μούρη και να ισχυριστεί "ορίστε, σας δίνουμε ένα μεγάλο iphone και κάνουμε ό,τι μπορούμε να κρατήσουμε χαμηλά την τιμή, αυτό είναι, σας παρακαλούμε, δεν μπορούμε πιο χαμηλά, δεν βγαίνουμε". Αν δεν θέλει να δείξει καλή διαγωγή, μπορεί και ένα κατοστάρικο να ζητήσει παραπάνω-μιλάω πάντα για το μοντέλο με την μικρότερη διαγώνιο.

Φίλος μου έχει το 5S και λέει "αν βγει με μεγαλύτερη οθόνη θα το πάρω, τί να κάνω;". Είναι σε αδιέξοδο, δεν έχει επιλογές!..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η φράση σας δεν παραπέμπει σε "διαφορετική συσκευή" αλλά σε "άχρηστη για εσάς" (τουλάχιστον εγώ αυτο κατάλαβα και ζήτησα εάν επιθυμείτε να μας το διεκρινίσετε).

 

Δεν με βοηθησε και πολυ η απαντηση σου ουτε ειμαι σε καποια πλευρα για να εισαι εσυ στην αλλη.Εχω γραψει 100 φορες πως δεν ειμαι ουτε υπερ της apple ουτε υπερ της google αλλα υπερ μου και μονο κ δεν δινω δεκαρα για καμμια εταιρια.Δεν εγραψες καμμια διαφορετικη αποψη και δεν εγραψες καμμια απαντηση.Μπηκες σε ενα poll της apple να πεις βαλτε επιλογη δε με ενδιαφερουν τα μηλοφωνα χωρις καν να αναφερεις λογους και δεν ειναι εμπρηστικο το μηνυμα? Επισης το πως ξερεις την αποψη μου για τα κινητα τηλεφωνα κτλ χωρις να εχουμε ανταλλαξει ποτε καμμια γνωμη ειναι λιγο παραξενο.Το οτι προφανως δεν θελω να ακουσω μια διαφορετικη αποψη παλι δεν ξερω πως το βγαζεις. Αυτο που λεω ειναι απλο,αν δεν σε ενδιαφερει καν το 6αρι τι μπηκες να ψηφισεις?

 

Παίδες καλημέρα σας καταρχάς.

Επειδή έχουμε ξεφύγει και είμαστε πλέον εκτός θέματος:

Χάνουμε την ουσία. Να το πω απλά:

Η ανυπαρξία επιλογής αδιαφορίας για το συγκεκριμένο τηλέφωνο λείπει κατά την άποψή μου, γι' αυτό και απάντησα.

Όχι για να βρεθώ σε αντιπαραθέσεις τύπου επεξήγησης λέξεων, κάτι που ήδη το έχω κάνει.

Και το ξαναλέω: Το άιΦων είναι ξεχωριστή συσκευή από όλες τις απόψεις και θα ήθελα να υπάρχει η επιλογή να ψηφίσω πως δεν θα με ενδιέφερε η αγορά της (άρα και η όποια μελλοντική της τιμή). Ίσως, πάλι, να υπάρχει και ακόμα ένας σαν κι εμένα που να ήθελε να υπάρχει αυτή η επιλογή.

Ελπίζω να μην ζάλισα.

 

Υ.Γ. 1 Το μήνυμά μου δεν είναι από μόνο του εμπρηστικό. Αλλά μάλλον όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.

 

Υ.Γ. 2 Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει η επιλογή αδιαφορίας για την συσκευή... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2 Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει η επιλογή αδιαφορίας για την συσκευή... :lol:

 

μα το θεμα ειναι για τι τιμη του και οχι αν θα το αγορασουμε η οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθησε και πολυ η απαντηση σου ουτε ειμαι σε καποια πλευρα για να εισαι εσυ στην αλλη.Εχω γραψει 100 φορες πως δεν ειμαι ουτε υπερ της apple ουτε υπερ της google αλλα υπερ μου και μονο κ δεν δινω δεκαρα για καμμια εταιρια.Δεν εγραψες καμμια διαφορετικη αποψη και δεν εγραψες καμμια απαντηση.Μπηκες σε ενα poll της apple να πεις βαλτε επιλογη δε με ενδιαφερουν τα μηλοφωνα χωρις καν να αναφερεις λογους και δεν ειναι εμπρηστικο το μηνυμα? Επισης το πως ξερεις την αποψη μου για τα κινητα τηλεφωνα κτλ χωρις να εχουμε ανταλλαξει ποτε καμμια γνωμη ειναι λιγο παραξενο.Το οτι προφανως δεν θελω να ακουσω μια διαφορετικη αποψη παλι δεν ξερω πως το βγαζεις. Αυτο που λεω ειναι απλο,αν δεν σε ενδιαφερει καν το 6αρι τι μπηκες να ψηφισεις?

Poll της Apple δεν ειναι. Poll του myphone στο section "Αποψεις" ειναι και ως αυτό, λογιζεται ως ελεύθερο προς όλους μας να μπαίνουμε και να συμμετέχουμε ελεύθερα.

 

Αλλά και στο section της apple να ηταν, το ίδιο ισχύει (θέλω να πιστεύω).

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Poll της Apple δεν ειναι. Poll του myphone στο section "Αποψεις" ειναι και ως αυτό, λογιζεται ως ελεύθερο προς όλους μας να μπαίνουμε και να συμμετέχουμε ελεύθερα.

 

Αλλά και στο section της apple να ηταν, το ίδιο ισχύει (θέλω να πιστεύω).

 

Φυσικά και ισχύει το ίδιο παντού, ο καθένας έχει δικαίωμα να ψηφίζει και να λέει τη γνώμη του. Για το καλό της συζήτησης όμως θα παρακαλούσα να θέτει και τα επιχειρήματα τα οποία υποστηρίζουν την άποψη του για να μπορούμε να έχουμε υγιή διάλογο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ λογικο... τα εχουμε πει πολλακις.. η samsung ξοδευει σε marketing περισσοτερα απο ms και apple μαζι.

 

Δεν νομίζω να ειναι μονο το μάρκετινγκ που την εχει κανει Νο1 εταιρεία στα κινητά :)

Εκτοπίζοντας την εξαγορασμενη Νοκια και κάνοντας τις υπόλοιπες κατασκευαστριες Android να παλευουν να μην χρεοκοπησουν.

Μονο να κοιτάξεις τις αξιολογήσεις των ίδιων των αγοραστών σε ελληνικά, και μη, sites θα καταλάβεις ότι δεν ειναι μόνο το μάρκετινγκ.

 

Αλλα και παλι, το μάρκετινγκ δεν το έχει πατενταρει η Samsung.

Μπορούν και οι υπόλοιπες εταιρείες να δώσουν λεφτα για διαφημίσεις και λοιπα

Edited by dani89
Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...