Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά μετά από 3-4 μήνες με lollipop ξαναγύρισα σε kit Kat (στην rom που έχει ποστάρει ο φίλος pduke πιο πάνω) και ξαναβρήκα την υγεία μου. Με lollipop έτρωγε συνέχεια κολλήματα, καθυστερούσε πολύ, ζεσταινόταν, έτρωγε αφάνταστα κολλήματα όταν έμπαινα στο Wi-Fi να συνδεθώ με κάποιο δύκτιο και άλλα πολλά... Τώρα με kit kat όλα μια χαρά όπως πριν. Σύν ότι η μπαταρία αναστήθηκε πάλι!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά μετά από 3-4 μήνες με lollipop ξαναγύρισα σε kit Kat (στην rom που έχει ποστάρει ο φίλος pduke πιο πάνω) και ξαναβρήκα την υγεία μου. Με lollipop έτρωγε συνέχεια κολλήματα, καθυστερούσε πολύ, ζεσταινόταν, έτρωγε αφάνταστα κολλήματα όταν έμπαινα στο Wi-Fi να συνδεθώ με κάποιο δύκτιο και άλλα πολλά... Τώρα με kit kat όλα μια χαρά όπως πριν. Σύν ότι η μπαταρία αναστήθηκε πάλι!!

 

 

Το σκέφτομαι μήνες να το κάνω downgrade αλλά το φοβάμαι κάπως διότι δεν έχω ιδέα πως γίνεται... Βλέπεις διαφορά στην μπαταρία? Και όσο για το ζέσταμα που λες το καταλαβαίνω μετά από 20 λεπτά στο ίντερνετ... Στο 40 φτάνει

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!! Διάφορα στην μπαταρία προσωπικά είδα τεράστια. Και εγώ δεν το είχα ξανά κάνει άλλα δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις την rom Κατεβάζεις και LG flash tool Και την περνάς.
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!! Διάφορα στην μπαταρία προσωπικά είδα τεράστια. Και εγώ δεν το είχα ξανά κάνει άλλα δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις την rom Κατεβάζεις και LG flash tool Και την περνάς.

Μήπως γνωρίζεις αν η rom που χρησιμοποίησες κάνει για το 405 σκέτο (όχι το 405N) ή που μπορώ να βρω την κατάλληλη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου. Μην σου πω ότι να ναι και σε πάρω στο λαιμό μου. Λογικά δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να βρεις την official για το 405. Δοκίμασε καμία αναζήτηση νομίζω κάποια στιγμή που έψαχνα την είχα βρει και από site της Lg.
Link to comment
Share on other sites

Το d405n εχει nfc ενω το d405 δεν εχει.

Αυτη ειναι η μονη διαφορα απ'οσο γνωριζω.

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου!! Διάφορα στην μπαταρία προσωπικά είδα τεράστια. Και εγώ δεν το είχα ξανά κάνει άλλα δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις την rom Κατεβάζεις και LG flash tool Και την περνάς.
αν μπορουσες εμας τους ολιγον ασχετους να μας καθοδηγησεις που θα κατεβασουμε το lg flashtool και την ρομ για το απλο? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Εδω και 2-3 μερες οταν ξεκλειδωσω την οθονη μετα απο 1-2 δευτερολεπτα μου εμφανιζει απο μονο του για μια στιγμη το μενου με τις προσφατες προσφατες κλησεις και ξαναφευγει μονο του αμεσως.

Το εχει συναντησει κανενας αλλος?

Δεν εχω εγκαταστησει καμια εφαρμογη προσφατα και με το greenify εχω αδρανοποιησει ολα οσα μπορω χωρις root.

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια και σε μενα μετα απο lollipop δεν παλευεται το κινητο. Βλεπω και καποιους που επεστρεψαν σε kit kat και σκεφτομαι να γυρισω πισω. υπαρχει κανα link με custom kitkat ή καμια αξιολογη custom lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου. Μην σου πω ότι να ναι και σε πάρω στο λαιμό μου. Λογικά δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να βρεις την official για το 405. Δοκίμασε καμία αναζήτηση νομίζω κάποια στιγμή που έψαχνα την είχα βρει και από site της Lg.

 

μακη για δωσε οδηγιες βημα βημα πως να το κανουμε!!!!help!

Link to comment
Share on other sites

μακη για δωσε οδηγιες βημα βημα πως να το κανουμε!!!!help!

 

βημα πρωτο και βασικο να μπεις στο http://www.imei.info/ και να αποθηκευσεις καπου τα στοιχεια.Θα το χρειαστεις αν θελησεις να βαλεις την original rom ξανα.

Βαζουμε τους drivers

 

Βρισκεις το official firmware για την συσκευη σου http://forum.xda-developers.com/lg-l90/orig-development/lg-l90-stock-kitkat-kdz-variants-t3136401 https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347760590 <- Αυτην εχω αρκετο καιρο στην συσκευη μου και δεν εχει παρουσιασει καμια δυσλειτουργια

 

κατεβαζεις το Lg flashtool 2014

 

http://forum.xda-developers.com/lg-l90/general/guide-flash-stock-kdz-offline-lg-l90-t2803479 εδω ειναι ολη η διαδικασια με εικονες.

 

Πιο αναλυτικα δεν γινετε πιστευω.Το μονο που μπορει να παει στραβα ειναι αν κατεβασεις λαθος firmware.

 

Μια αλλη χρησιμη σελιδα για τα lg ειναι αυτη: http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/country-selection.php

 

Ανοιγεις το flashtool

LG Flash Tool 2014 windows will appear.

Select "3GQCT" in Type of Flash.

Select "EMERGENCY" for PhoneMode.

Select your KDZ file in the Select KDZ File box.

Press "Normal Flash" button.

Ακολουθουμε τις εικονες στο επομενο παραθυρο που θα ανοιξει.Country: Different Country και languange:English

Δεν συνδεουμε την συσκευη ακομη.Θα κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια και θα εμφανισει ενα παραθυρο :

After a few seconds a screen will appear saying "The phone is disconnected from PC.". Do not click on any button.Now again connect phone in Software Upgrade Mode: Switch OFF the phone and Press Volume UP button and insert USB cable into the phone, Now phone should show Firmware Upgrade Mode and click retry button.

Now actual flashing will start, and if your KDZ file is good flashing will end without any issue. Συνδεουμε την συσκευη με πατημενο το volume up και ξεκιναει η διαδικασια.

Edited by Bazoukos
Link to comment
Share on other sites

βημα πρωτο και βασικο να μπεις στο http://www.imei.info/ και να αποθηκευσεις καπου τα στοιχεια.Θα το χρειαστεις αν θελησεις να βαλεις την original rom ξανα.

Βαζουμε τους drivers

 

Βρισκεις το official firmware για την συσκευη σου http://forum.xda-developers.com/lg-l90/orig-development/lg-l90-stock-kitkat-kdz-variants-t3136401 https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347760590 <- Αυτην εχω αρκετο καιρο στην συσκευη μου και δεν εχει παρουσιασει καμια δυσλειτουργια

 

κατεβαζεις το Lg flashtool 2014

 

http://forum.xda-developers.com/lg-l90/general/guide-flash-stock-kdz-offline-lg-l90-t2803479 εδω ειναι ολη η διαδικασια με εικονες.

 

Πιο αναλυτικα δεν γινετε πιστευω.Το μονο που μπορει να παει στραβα ειναι αν κατεβασεις λαθος firmware.

 

Μια αλλη χρησιμη σελιδα για τα lg ειναι αυτη: http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/country-selection.php

 

Ανοιγεις το flashtool

LG Flash Tool 2014 windows will appear.

Select "3GQCT" in Type of Flash.

Select "EMERGENCY" for PhoneMode.

Select your KDZ file in the Select KDZ File box.

Press "Normal Flash" button.

Ακολουθουμε τις εικονες στο επομενο παραθυρο που θα ανοιξει.Country: Different Country και languange:English

Δεν συνδεουμε την συσκευη ακομη.Θα κανει μια αποτυχημενη προσπαθεια και θα εμφανισει ενα παραθυρο :

After a few seconds a screen will appear saying "The phone is disconnected from PC.". Do not click on any button.Now again connect phone in Software Upgrade Mode: Switch OFF the phone and Press Volume UP button and insert USB cable into the phone, Now phone should show Firmware Upgrade Mode and click retry button.

Now actual flashing will start, and if your KDZ file is good flashing will end without any issue. Συνδεουμε την συσκευη με πατημενο το volume up και ξεκιναει η διαδικασια.

σε ευχαριστω πολυ αλλα μου φαινεται λιγο δυσκολο οποτε με βλεπω να το αφηνω με την λολιποπ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Το είχα στο συρτάρι για αρκετό καιρό σαν εφεδρικό, και σήμερα που χρειάστηκε να το δουλέψω, μου εμφάνισε ότι υπάρχει νέα ενημέρωση λογισμικού, αλλά δεν μπορεί να την εγκαταστήσει διότι το κινητό το είχα κάνει ρουτ (και δεν θυμάμαι πως), υπάρχει δυνατότητα να το απενεργοποιήσω προσωρινά το ρουτ ή εστω τελέιως..??

αξίζει να εγκαταστήσω την νεα ενημέρωση τώρα είμαι με την 4.4.2 V10d-EUR-XX

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Το είχα στο συρτάρι για αρκετό καιρό σαν εφεδρικό, και σήμερα που χρειάστηκε να το δουλέψω, μου εμφάνισε ότι υπάρχει νέα ενημέρωση λογισμικού, αλλά δεν μπορεί να την εγκαταστήσει διότι το κινητό το είχα κάνει ρουτ (και δεν θυμάμαι πως), υπάρχει δυνατότητα να το απενεργοποιήσω προσωρινά το ρουτ ή εστω τελέιως..??

αξίζει να εγκαταστήσω την νεα ενημέρωση τώρα είμαι με την 4.4.2 V10d-EUR-XX

 

ή ενημέρωση είναι για το lolipop οπότε ή ξαναπερνας την v10d με flashtools και κανείς το update ή μένεις όπως είσαι χωρίς προβλήματα κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

ή ενημέρωση είναι για το lolipop οπότε ή ξαναπερνας την v10d με flashtools και κανείς το update ή μένεις όπως είσαι χωρίς προβλήματα κατά την άποψη μου.

 

 

...μαλλον θα παραμείνω με την ίδια διότι από ότι διαβάζω οι περισσότεροι θέλουν να επιστρέψουν σε αυτήν από την lolipop!!!!

Ευχαριστώ !!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το Lollipop ( και Root ) δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα .

Δεν έχω κωλύματα και η μπαταριά αντέχει .:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το Lollipop ( και Root ) δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα .

Δεν έχω κωλύματα και η μπαταριά αντέχει .:)

Επειδή είμαι ολίγον τι άσχετη, τι είναι το root;

Link to comment
Share on other sites

Root εννοουμε οταν "ξεκλειδωνουμε" το λογισμικο της συσκευης και πλεον αποκτουμε δικαιωματα administrator.
Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

Root εννοουμε οταν "ξεκλειδωνουμε" το λογισμικο της συσκευης και πλεον αποκτουμε δικαιωματα administrator.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορει καποιος να μου πει για να περασω ρεκοβερυ και αλλη ρομ πρεπει να ξεκελιδωσουμε πρωτα τον bootlaoder.?? και αν ναι .πως τον ξεκλειδωνω.! το εχψ ρουταρει αλλα την ρεκοβερυ που περασα δν δεχετε. κ τωρα διαβασα πως πρεπει να ξεκελιδωσω τν bootloader.?? ισχυει.? κ πως το κανω?

 

ειμαι με λολιποπ 5.0.2

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οσονουπω θα βάλω αγγελία στο buy and sell το κινητό.είναι της γυναίκας σαν καινούργιο με προστασία οθόνης, θήκη από την πρώτη μέρα, εγγύηση άλλο ένα χρόνο , αγορασμένο εδώ από μαγαζί ελληνικό.κλπ.θα ενημερώσω πάλι όταν την βάλω
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει για να περασω ρεκοβερυ και αλλη ρομ πρεπει να ξεκελιδωσουμε πρωτα τον bootlaoder.?? και αν ναι .πως τον ξεκλειδωνω.! το εχψ ρουταρει αλλα την ρεκοβερυ που περασα δν δεχετε. κ τωρα διαβασα πως πρεπει να ξεκελιδωσω τν bootloader.?? ισχυει.? κ πως το κανω?

 

ειμαι με λολιποπ 5.0.2

 

Ακουλουθησε αυτόν τον οδηγό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2826150

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...