Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μένα ήρθε αναβάθμιση που απλώς βελτιώνει την υπάρχουσα, μην ελπίζετε για ΜΜ διότι και σταμάτησε καιρό η παραγωγή του μοντέλου και την εταιρεία τη συμφέρει να προμοτάρει τα φλάγκσιπς.

 

Πάντως σύντομα θα το αποχαιρετήσω για καλύτερο. Μου κράτησε πολύ καλή παρέα τόσο καιρό και παραμένει άριστη συσκευή για την κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ του έχω περάσει την cm13 που είναι Android 6 και πραγματικά το κινητό άλλαξε τελείως προς το καλύτερο. Πραγματικά σαν να πήρα άλλο τηλ. Το ξεσκονησα και λίγο και δουλεύει απροβληματιστα στα χέρια κοπέλας που το θέλει για απλή χρήση κυρίως φβ.

 

Γεια σου φίλε μήπως μπορείς να μας πεις από που την κατέβασες γιατί έψαξα παντού χωρίς αποτέλεσμα...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μήπως μπορείς να μας πεις από που την κατέβασες γιατί έψαξα παντού χωρίς αποτέλεσμα...

Ευχαριστώ!

Αν θέλεις δοκίμασε αυτήν την Rom εγώ την έχω στο δικό μου και πετάει πολύ σταθερή και αλλάζεις σχεδόν τα πάντα στο UI όπως εσύ θες!!!

ResurrectionRemix-v5.6.4

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/6f0a9ddf1c8162a47b26087cc46190f4.jpg

Edited by AGRIOS34

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά μετά από καιρό ξαναπέρασα την lollipop και το update που βγάλανε τώρα τελευταία και του έκανα και μια εργοστασιακή επαναφορά και πλέον το κινητάκι συμπεριφέρεται πολύ καλά.. Την πρώτη φορά που είχα βάλει lollipop δεν παλευόταν με τίποτα και είχα ξαναγυρίσει σε kitkat αλλά τώρα πλέον το τρέχει πολύ καλά..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια γρήγορη ερώτηση.... Τα κουμπιά δεν ανάβουν, σωστά? Εννοώ τα home button, menu και back.... Δεν είναι φωτιζόμενα, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανάβουν, τα πλαϊνά είναι σαν ζωγραφισμένα πάνω στη συσκευή και έχουν γκρι χρώμα ενω το μέσαιο είναι απλός ένα κουμπί με γκρι από γύρο του. Στο σκοτάδι δεν φέρονται οπότε πρέπει να έχεις μάθει την θέση τους.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος δρόμος για αναβάθμιση μετά την 5.0.2 είναι root και custom rom!!!https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160229/78bee492808d947d7ece27250bf60b67.jpg

 

Φίλε AGRIOS34 αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις ή να μου δώσεις κάποιο link με οδηγίες σχετικά με το πώς να κάνω root το τηλέφωνο; Θέλω κι εγώ να του βάλω custom Rom. Έχω που προσπαθώ σχεδόν μια βδομάδα και έχω ψάξει πάρα πολλές ώρες στο internet αλλά ότι έχω δοκιμάσει έχει αποτύχει... Δεν μπορώ να το κάνω root με τίποτα... Έχει την έκδοση 5.0.2.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AGRIOS34 αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις ή να μου δώσεις κάποιο link με οδηγίες σχετικά με το πώς να κάνω root το τηλέφωνο; Θέλω κι εγώ να του βάλω custom Rom. Έχω που προσπαθώ σχεδόν μια βδομάδα και έχω ψάξει πάρα πολλές ώρες στο internet αλλά ότι έχω δοκιμάσει έχει αποτύχει... Δεν μπορώ να το κάνω root με τίποτα... Έχει την έκδοση 5.0.2.

Φιλέ μου συγνώμη τώρα είδα το μηνημα σου θα σου στείλω αύριο το προγραμματακι για το root

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου συγνώμη τώρα είδα το μηνημα σου θα σου στείλω αύριο το προγραμματακι για το root

 

Φίλε AGRIOS34 συγγνώμη που απαντώ καθυστερημένα, ήμουν εκτός Ελλάδας και επέστρεψα χτες βράδυ! Οπότε μπορέσεις στείλε μου το προγραμματάκι! Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα μετα απο ατυχημα επεσε το κινιτο απο τον δευτερο στο ισογειο μαλον εσπασε η εσωτερικη οθονη η διαπιστωση εγινε απο καθηγητη ηλεκτρονικο στα επαλ που το ειδε και ειπε οτι δεν φτιαχνεται η εξωτερικη οθονη δεν εσπασε τι λετε απο τυχον εμπειριες η αν ξερεται κατι να το παω σε τεχνικο καμια αποψη :!:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Επειδη μετα την αναβαθμιση καθυστερει γενικα το τηλ, σκεφτηκα το του περασω καποια rom. Ποια μου προτεινετε και που υπαρχουν οδηγίες. Για το rooταρισμα ανει το kingroot? που γινετε κατ' ευθειαν χωρις μεσολαβιση pc?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με άλλες roms αλλά εγώ γύρισα ξανά με καθαρή εγκατάσταση στην εργοστασιακή 4.4.2 Kit-Kat και το τηλέφωνο ξανάνιωσε. Root, ξεκλείδωμα bootloader, custom recovery και οι επιλογές άφθονες. Επειδή οπτικά μου αρέσει αρκετά η stock rom της LG προτιμώ για την ώρα να την κρατήσω από να περάσω μια custom σύγχρονη. Επίσης η μπαταρία με αυτήν κρατάει τουλάχιστον 30% περισσότερο σε σχέση την 5.0.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος να μας δώσει ένα link ή οδηγίες για το πως θα ξεκλειδώσουμε τον bootloader και πως θα κάνουμε root τη συσκευή υπάρχει; Έχω δοκιμάσει αρκετά εργαλεία από xdadevelopers και kingroot αλλά πάντα αποτυγχάνει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι αρκετές οι πληροφορίες αλλά θα προσπαθήσω να παραθέσω τις πηγές για την διαδικασία. Όσα γράφω είναι δοκιμασμένα στο μοντέλο LG L90 D405n (μονή SIM, με NFC) και δεν φέρω ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά όσοι δεν είστε εξοικειωμένοι με τέτοιες διαδικασίες να το σκεφτείτε καλά πριν προχωρήσετε!

 

1) Πέρασμα stock Kit-Kat ROM (android 4.4.2) με το LG flash tool, οδηγίες εδώ

Την stock Kit-Kat ROM κατεβάστε την από εδώ

για άλλα μοντέλα LG L90 δείτε εδώ

 

2) One click root από το κινητό σας με το towelroot κατεβάζοντας αυτό το apk

 

3) Ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση custom recovery, με κατέβασμα δυο εφαρμογών και τρέξιμο μερικών εντολών. Οδηγίες εδώ

 

 

Όσοι θέλουν σχετικά εύκολο root στην lolipop 5.0.2 έκδοση (όχι όμως την τελευταία) μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι αρκετές οι πληροφορίες αλλά θα προσπαθήσω να παραθέσω τις πηγές για την διαδικασία. Όσα γράφω είναι δοκιμασμένα στο μοντέλο LG L90 D405n (μονή SIM, με NFC) και δεν φέρω ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά όσοι δεν είστε εξοικειωμένοι με τέτοιες διαδικασίες να το σκεφτείτε καλά πριν προχωρήσετε!

 

1) Πέρασμα stock Kit-Kat ROM (android 4.4.2) με το LG flash tool, οδηγίες εδώ

Την stock Kit-Kat ROM κατεβάστε την από εδώ

για άλλα μοντέλα LG L90 δείτε εδώ

 

2) One click root από το κινητό σας με το towelroot κατεβάζοντας αυτό το apk

 

3) Ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση custom recovery, με κατέβασμα δυο εφαρμογών και τρέξιμο μερικών εντολών. Οδηγίες εδώ

 

 

Όσοι θέλουν σχετικά εύκολο root στην lolipop 5.0.2 έκδοση (όχι όμως την τελευταία) μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ

 

Συμφορουμίτη χίλια ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σου!! Πραγματικά μου λύνεις τα χέρια!! Να 'σαι καλά!!:thanks::clap::yahoo::up:

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτη χίλια ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σου!! Πραγματικά μου λύνεις τα χέρια!! Να 'σαι καλά!!:thanks::clap::yahoo::up:

 

Δεν κάνει τίποτα, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον είμαστε εδώ! Αν χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια, γράψε εδώ ελεύθερα και θα δούμε τι μπορεί να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι αρκετές οι πληροφορίες αλλά θα προσπαθήσω να παραθέσω τις πηγές για την διαδικασία. Όσα γράφω είναι δοκιμασμένα στο μοντέλο LG L90 D405n (μονή SIM, με NFC) και δεν φέρω ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά όσοι δεν είστε εξοικειωμένοι με τέτοιες διαδικασίες να το σκεφτείτε καλά πριν προχωρήσετε!

 

1) Πέρασμα stock Kit-Kat ROM (android 4.4.2) με το LG flash tool, οδηγίες εδώ

Την stock Kit-Kat ROM κατεβάστε την από εδώ

για άλλα μοντέλα LG L90 δείτε εδώ

 

2) One click root από το κινητό σας με το towelroot κατεβάζοντας αυτό το apk

 

3) Ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση custom recovery, με κατέβασμα δυο εφαρμογών και τρέξιμο μερικών εντολών. Οδηγίες εδώ

 

 

 

Όσοι θέλουν σχετικά εύκολο root στην lolipop 5.0.2 έκδοση (όχι όμως την τελευταία) μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ

 

Thanks!!!!!!!!!!!

Tο έκανα αφου πρωτα πηγε η ψηχή μου στην κουλουρη διοτι το τηλεφωνο έμενε κολλημενο στο 1% και δεν εκανε τιποτα. (σε win7 64bit). Μετα το δοκιμασα σε αλλο με Win10 και έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Thanks!!!!!!!!!!!

Tο έκανα αφου πρωτα πηγε η ψηχή μου στην κουλουρη διοτι το τηλεφωνο έμενε κολλημενο στο 1% και δεν εκανε τιποτα. (σε win7 64bit). Μετα το δοκιμασα σε αλλο με Win10 και έγινε!

 

Τα συγχαρητήρια μου! Χαίρομαι αν τα καταφέρετε τελικά όσοι το επιχειρήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ θα το επιχειρήσω το ΣΚ εκτός απροόπτου γιατί είναι της φίλης μου το τηλέφωνο... Ποια custom rom προτείνετε σαν την πιο σβέλτη και πιο σταθερή;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν είναι αρκετές οι πληροφορίες αλλά θα προσπαθήσω να παραθέσω τις πηγές για την διαδικασία. Όσα γράφω είναι δοκιμασμένα στο μοντέλο LG L90 D405n (μονή SIM, με NFC) και δεν φέρω ευθύνη αν κάτι πάει στραβά. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά όσοι δεν είστε εξοικειωμένοι με τέτοιες διαδικασίες να το σκεφτείτε καλά πριν προχωρήσετε!

 

1) Πέρασμα stock Kit-Kat ROM (android 4.4.2) με το LG flash tool, οδηγίες εδώ

Την stock Kit-Kat ROM κατεβάστε την από εδώ

για άλλα μοντέλα LG L90 δείτε εδώ

 

2) One click root από το κινητό σας με το towelroot κατεβάζοντας αυτό το apk

 

3) Ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση custom recovery, με κατέβασμα δυο εφαρμογών και τρέξιμο μερικών εντολών. Οδηγίες εδώ

 

 

Όσοι θέλουν σχετικά εύκολο root στην lolipop 5.0.2 έκδοση (όχι όμως την τελευταία) μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ

 

Καλησπέρα! Τα κατάφερα κι εγώ χτες τελικά που βρήκα χρόνο αλλά ακολούθησα λίγο διαφορετική διαδικασία για το Root! Το κινητό είχε την έκδοση 5.0.2 αυτή που τελειώνει σε 20a.

 

1) Κατέβασα από τον browser του κινητού και εγκατέστησα την εφαρμογή KingRoot (http://www.kingroot.net/)

2) Έτρεξα την εφαρμογή KingRoot και πάτησα το κουμπί που έχει για να κάνει Root! To Root πέτυχε οπότε δεν χρειάζεται να κάνουμε downgrade στην KitKat.

3) Ακολουθόντας τις οδηγίες εδώ (http://forum.xda-developers.com/lg-l90/general/guide-unlock-bootloader-flash-custom-t2839690) φλάσαρα το τροποποιημένο aboot.bin αρχείο για να ξεκλειδώσω τον Bootloader.

4) Εγκατέστησα την εφαρμογή flasify από το Play Store και φλάσαρα το TWRP από .img αρχείο ώστε να έχω το Custom Recovery! (http://forum.xda-developers.com/lg-l90/development/recovery-twrp2-7-1-0lgl90w7xxshoxx-t2826150)

5) Κατέβασα και πέρασα στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου την Resurrection Remix rom v 5.6.7 καθώς από έρευνα που έκανα στο φόρουμ τους είναι η ταχύτερη μέχρι ώρας (http://forum.xda-developers.com/lg-l90/development/resurrection-remix-t3320874)

6) Κατέβασα και πέρασα στη μνήμη του τηλεφώνου και το .zip με τα Google Apps (ARM/6.0/pico) από εδώ (http://opengapps.org/)

7) Εκκίνηση της συσκευής σε TWRP, full wipe του τηλεφώνου.

8) Εγκατάσταση του .zip της Rom και στη συνέχεια εγκατάσταση του .zip των Gapps και στην συνέχεια Reboot της συσκευής!

 

Παιδιά εντάξει ότι και να πω είναι λίγο... Το τηλ πάει μπάλα... Καμία σχέση με την Rom έκτρωμα της LG... Μου έχει φύγει το σαγόνι! Mε την εργοστασιακή Rom της LG έβγαζε σκορ στο Antutu ~16500 και τώρα με την Resurrection Remix βγάζει 22400+. Είναι πάρα πολύ smooth, δουλεύουν τα πάντα άψογα χωρίς κάποιο bug μέχρι ώρας... Παιδιά όσοι δεν έχετε πετάξει ακόμη το λογισμικό της LG κάντε το άμεσα. Άλλο τηλέφωνο! Μέρα με τη νύχτα η εμπειρία χρήσης του! Η κάμερα επίσης έχει γίνει πολύ πιο γρήγορη στην απόκρισή και στη λήψη φωτογραφιών. Χώρια το customization που προσφέρει η Rom... Επίσης έχει εγκατεστημένο Adblocker που μπλοκάρει όλες τις διαφημίσεις από παντού browser+εφαρμογές! Έχουν κάνει φοβερή δουλειά οι τύποι στο xda. Μπράβο τους!

 

ΥΓ: Το μόνο που δεν πέρασα είναι το patch για τις υπέρυθρες γιατί ήταν αργά και βαρέθηκα ενώ μέχρι στιγμής δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ παρά μόνο 1-2 φορές δοκιμαστικά όταν είχαμε πάρει το τηλ... Όποιος θέλει να το περάσει για να δουλεύει κομπλέ κι αυτό ας δει το 2ο post στο link που έχω πιο πάνω για την Resurrection Remix στο 5). :)

 

ΥΓ2: Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Στέλλιο(?) stelakis1914 για τις αρχικές του οδηγίες και τα link του που με βοήθησαν να ξεκινήσω από μια καλή βάση και να μελετήσω περεταίρω και το xda forum!

 

ΥΓ3: Στο xda πρέπει να γράφει κάποιος Έλληνας (Γιάννης αν θυμάμε καλά) στο thread της Resurrection Remix. Ποστάρει κάτι screenshots με ελληνικά αλλά πέρα από αυτό, κάνουν μπαμ τα αγγλικά αλά Τσίπρα! αχαχαχαχαχα

Edited by referravag
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς για τίποτα. Παιδιά σαν εσένα έχουν όλες τις ικανότητες να ασχοληθούν με customization του κινητού τους αλλά θέλουν ένα σπρώξιμο για το ξεκίνημα τους.

 

Σε συγχαίρω για την παράθεση όλων των βημάτων που ακολούθησες για την εγκατάσταση της custom rom που θα βοηθήσουν πολλά παιδιά. Εγώ είχα πει να μην πιαστώ με custom roms γιατί παλαιότερα με άλλη συσκευή είχα φάει κόλλημα με το σπορ και κάθε βδομάδα flashαρα νέα rom. Μετά τα όσα έγραψες όμως με βλέπω για nandroid backup και εγκατάσταση της rom που έχετε περάσει εσύ και το άλλο παιδί που είναι και στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά το απόγευμα την marshmallow ROM που γράφουμε. Η εγκατάσταση της ήταν παιχνίδι αφού είχα ήδη κάνει παλαιότερα όλα τα προαπαιτούμενα και το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα update του custom recovery στην τελευταία του έκδοση.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές από την απόκριση και την ταχύτητα της. Δεν κατάφερα για την ώρα να εγκαταστήσω το xposed framework όπως επίσης και να κάνω το link2sd να διαβάσει το δεύτερο partition της κάρτας μνήμης SD. Για το πρώτο ίσως υπάρχει λύση ενώ για το δεύτερο ακόμα όχι.

 

Ένα από τα αρνητικά που είδα ήταν ότι η μπαταρία άδειαζε σε χρόνο ρεκόρ. Ίσως έφταιγε ότι με τις εγκαταστάσεις ταλαιπωρήθηκε η συσκευή ή ότι το λειτουργικό δεν έχει καταφέρει ακόμα να καλιμπράρει την μπαταρία σωστά. Θα δούμε τις επόμενες μέρες πως θα πάει και αν δεν με ικανοποιήσει πλήρως, η επιστροφή μέσω του nandroid backup στην stock 4.4.2, είναι υπόθεση μερικών λεπτών.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο δες το πώς θα πάει! Σε εμάς έχω την εντύπωση ότι κρατάει καλύτερα η μπαταρία σε σχέση με την 5.0.2 της LG. Σήμερα το ξανά είδα το τηλέφωνο και του περάσαμε fb, messenger, viber, Skype, whatsapp... Μόνο το fb και το Skype ζοριζόταν να το ανοίξει με την εργοστασιακή ρομ... Χώρια του ότι όταν πάταγα το κεντρικό κουμπί για να βγω στην αρχική σελίδα το τηλέφωνο πάγωνε για ώρα... Πλέον παίζει τόσο smooth χωρίς την παραμικρή υποψία κολλήματος και όλα ανταποκρίνονται τάχιστα στο άγγιγμά τους! Το τηλέφωνο έχει μεταμορφωθεί σε τορπίλη... Καινούριο από το κουτί με kit Kat δεν πήγαινε τόσο γρήγορα ποτέ... Το xposed που λες το πήρε κάπου το μάτι μου αλλά δεν το έψαξα περισσότερο... Όπως και το fastboot. Αν ήταν δικό μου το τηλ θα το πέρναγα να πειραματιστώ. Αυτό που ήθελα ήταν να γίνει γρήγορο χωρίς κολλήματα για να μπορείς να το χειρίζεσαι χωρίς να σου σπάει τα νεύρα...

 

Παλαιότερα πριν χρόνια κι εγώ με το Galaxy S κάθε δύο μέρες άλλη Rom είχα και άλλο kernel!! Τρελό κάψιμο!! Σε νιώθω απόλυτα!! Το L90 με παίδεψε λίγο με το root μέχρι να καταλάβω πως γίνεται (υπάρχουν ένα σωρό μέθοδοι) αλλά τελικά πέτυχε με το king root... Είπα να το δοκιμάσω και αν πετύχει πέτυχε. Αλλιώς θα δοκίμαζα το one click root 1.3 (graphic version) και αν δεν πετύχαινε και αυτό τότε την μέθοδο σου!! Πάντως η Resurrection Remix πάει μπάλα... Άλλο κινητό στην κυριολεξία. Δεν ξέρω τι γίνεται με το partition που έγραψες... Δεν το πολύ κοίταξα να σου πω. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι η εσωτερική μνήμη είναι γύρω στα 3+ GB σαν να μικρύνε ο διαθέσιμος χώρος. Αλλά σε θέμα απόκρισης και δουλέματος είναι το κάτι άλλο πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...