Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει νημα για το συγκεκριμενο

Ενδιαφερων κινητακι, το υποβαθμιζει βεβαια η ραμ στο 1gb

υποστηριζει και knok on και quickwindow και εχει ενδιαφερουσα τιμη

και στο εξωτερικο κυκλοφορει και σε δικαρτο!

Το εχει παρει κανεις να μας πει εντυπωσεις?

 

Τεχνικα χαρακτηριστικα!

Απο το site της lg!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω από τα χαρακτηριστικά αν έχει 4G.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον υποβαθμιση θα την ελεγα παρα αναβαθμιση εκτος απο cpu και μπαταρια αν ισχυει

δεν βλεπω τιποτα καλυτερο

1 διαστασεις

2 οθονη

3 NFC

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6100&idPhone2=5650

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το αγόρασα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας απο το πλαίσιο στην τιμή των 249 ευρω. Σαφώς είναι τρελή βελτίωση απο το Samsung Nexus S που είχα. Οι εντυπώσεις μου.

1. Πρώτο και σημαντικότερο, η μπαταρία. Κρατάει ΠΟΛΥ! Μα πάρα πολύ!!!!!! Με απλή καθημερινή χρήση, λίγα τηλέφωνα, λίγο ίντερνετ, η μπαταρία κρατάει το λιγότερο 3 μέρες.

2. Έχει μέσα 4.4.2. Πολύ συμαντικό για να μη μπλέκεις με αναβαθμίσεις, ρουτ, κτλ

3. Η οθόνη πολύ καλή και συμπαθητική για 4.7 ίντσες.

4. Η πίσω κάμερα των 8 μεγαπίξελ είναι αρκετά καλή!!

5. Γενικά το κινητό είναι πολύ γρήγορο, και δεν εχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής το παραμικρό πρόβλημα.

6. Μάλλον, για τα λεφτά του, είναι το καλύτερο κινητό στην αγορά αυτή την στιγμή.

 

Ερωτήσεις καλοδεχούμενες.

 

 

ΥΣ. Διαχειριστές, βάλτε το κινητάκι μου να το έχω και εγω σαν άβαταρ. Δεν υπάρχει στην λίστα των κινητών :)

Edited by manthos1978
Link to comment
Share on other sites

μανθο καλησπερα.σου εχει κολλησει ποτε?γενικα το βρισκεις τιμια αγορα?το προτεινα σε μια φιλη μου και φοβαμαι μη μου το φερει στο κεφαλι.

γραφεις οτι το πηρες απο το πλαισιο.πηρες μαζι και την θηκη με το παραθυρακι που δινει δωρο?

Link to comment
Share on other sites

με ενα ρουτ (λογω μικρης εσωτερικης μνημης) παντως πιστευω οτι πιο καλα συμφερει το l70 απο αποψη τιμης...

http://www.gsmarena.com/lg_l70_d320n-6285.php

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Παρήγγειλα και εγώ σήμερα το l90 από το mmplanet στα 221 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά σε μαύρο. Επειδή είναι αρχή πιστεύω να μην πέσω σε καμία ελαττωματική παρτίδα. Σκέφτηκα το l9 ii και το galaxy s4 mini που είναι πιο φτηνά αλλά ήθελα τεράστια μπαταρία και το l9 ii με την HD οθόνη και την 2150 mAh μπαταρία του δεν θα έχουν την αυτονομία του l90 που έχει μικρότερη ανάλυση αλλά μεγαλύτερη μπαταριά (2500). Από την άλλη το s4 mini είχε μικρότερη οθόνη, μπαταριά και το knox οπότε στα 200 ευρώ πιστεύω ότι είναι μια καλή επιλογή... Προηγούμενο κινητό galaxy s advance το κινητό του έχω πιει το αίμα και δουλεύει ακόμα μια χαρά αλλά βαρέθηκα και είπα να αλλάξω να πάω σε lg πιστεύω να μην το μετανιώσω...:)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το αγόρασα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας απο το πλαίσιο στην τιμή των 249 ευρω. Σαφώς είναι τρελή βελτίωση απο το Samsung Nexus S που είχα. Οι εντυπώσεις μου.

1. Πρώτο και σημαντικότερο, η μπαταρία. Κρατάει ΠΟΛΥ! Μα πάρα πολύ!!!!!! Με απλή καθημερινή χρήση, λίγα τηλέφωνα, λίγο ίντερνετ, η μπαταρία κρατάει το λιγότερο 3 μέρες.

2. Έχει μέσα 4.4.2. Πολύ συμαντικό για να μη μπλέκεις με αναβαθμίσεις, ρουτ, κτλ

3. Η οθόνη πολύ καλή και συμπαθητική για 4.7 ίντσες.

4. Η πίσω κάμερα των 8 μεγαπίξελ είναι αρκετά καλή!!

5. Γενικά το κινητό είναι πολύ γρήγορο, και δεν εχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής το παραμικρό πρόβλημα.

6. Μάλλον, για τα λεφτά του, είναι το καλύτερο κινητό στην αγορά αυτή την στιγμή.

 

Ερωτήσεις καλοδεχούμενες.

 

 

ΥΣ. Διαχειριστές, βάλτε το κινητάκι μου να το έχω και εγω σαν άβαταρ. Δεν υπάρχει στην λίστα των κινητών :)

Φίλε έχεις δοκιμάσει το gps του; Βρίσκει εύκολα τους δορυφόρους; Έχεις δοκιμάσει το gps test; Αν μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshoot να δω ισχύς του σήματος και σε πόσους κλειδώνει θα σου ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μανθο καλησπερα.σου εχει κολλησει ποτε?γενικα το βρισκεις τιμια αγορα?το προτεινα σε μια φιλη μου και φοβαμαι μη μου το φερει στο κεφαλι.

γραφεις οτι το πηρες απο το πλαισιο.πηρες μαζι και την θηκη με το παραθυρακι που δινει δωρο?

 

Καλησπέρα και σε εσένα. Οχι δεν μου έχει κάνει το παραμικρό κόλλημα. Πιστεύω οπως έγραψα, είναι μάλλον το καλύτερο κινητό στα λεφτά του. Δυστυχώς οταν αγόρασα το κινητό δεν είχε ακόμα την θηκη και το πήρα σκέτο. Αν και η προσωπικήμμου γνώμη δεν μου αρέσουν οι θήκες που ανοίγουν σαν "βιβλίο"

 

 

 

Μία ερωτησουλα στα παιδιά που το έχουν πάρει led ειδοποιήσεων έχει; :cry:

 

Όχι δεν έχει. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές δωρεάν και επι πληρωμής που να ανάβει η οθόνη όταν έχεις πχ ενα μήνυμα, ιμειλ, κτλ

 

 

 

Φίλε έχεις δοκιμάσει το gps του; Βρίσκει εύκολα τους δορυφόρους; Έχεις δοκιμάσει το gps test; Αν μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshoot να δω ισχύς του σήματος και σε πόσους κλειδώνει θα σου ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ!

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με gps και δορυφόρους. Θέλω πολύ να σε βοηθήσω με τα τεστ που είπες, αλλά πες μου τι να κατεβάσω :P Και θα σου στείλω όσες screenshot θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με gps και δορυφόρους. Θέλω πολύ να σε βοηθήσω με τα τεστ που είπες, αλλά πες μου τι να κατεβάσω :P Και θα σου στείλω όσες screenshot θέλεις!

Κατέβασε την εφαρμογή gps test: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

 

Βγαίνεις σε ανοικτό χώρο, ανοίγεις το gps, ανοίγεις την εφαρμογή και περιμένεις να πιάσεις σήμα. Όταν πιάσει (έχει μεγάλο νούμερο στο in use) παίρνεις το screenshot της βασικής οθόνης που δείχνει πόσους δορυφόρους βλέπει πόσους χρησιμοποιεί και την ισχύ του κάθε δορυφόρου (πρώτη εικόνα στο link που σου έδωσα). Ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή gps test: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

 

Βγαίνεις σε ανοικτό χώρο, ανοίγεις το gps, ανοίγεις την εφαρμογή και περιμένεις να πιάσεις σήμα. Όταν πιάσει (έχει μεγάλο νούμερο στο in use) παίρνεις το screenshot της βασικής οθόνης που δείχνει πόσους δορυφόρους βλέπει πόσους χρησιμοποιεί και την ισχύ του κάθε δορυφόρου (πρώτη εικόνα στο link που σου έδωσα). Ευχαριστώ πολύ :D

 

Θα σου στείλω τις φώτο το βραδάκι. Μέσα στο σπίτι λίγο δύσκολο να βρω σήμα :)

 

Τελικά έκανα μια δοκιμή στο μπαλκόνι και μεσα σε ενα λεπτό είχε βρει αυτά που βλέπεις. Δεν ξέρω αν είναι καλά η κακά, εσυ θα μου πεις.

Η φώτο θα την δείς εδώ

Edited by manthos1978
Link to comment
Share on other sites

Κοτζάμ γαιδουρι φωτογραφίας δεν την βλέπεις; Γέμισε όλη η οθόνη! Παράξενο, στέλνω λινκ σε προσωπικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν ανοίγει το link δεν βλέπω τίποτα, λευκή σελίδα, δοκίμασα τόσο από firefox όσο και από chrome... :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΚ thanks έλαβα την φωτογραφία. Βλέπει πολλούς δορυφόρους και από ότι βλέπω βλέπει και του συστήματος GLONASS (ρώσικο GPS). Η ισχύς είναι λίγο μικρή αλλά λογικά επειδή είσαι σε μπαλκόνι. Όποτε βρεθείς εκτός σπιτιού σε ανοικτό μέρος ξανά κάνε έναν κόπο αν το θυμηθείς.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όταν ανοίγει το link δεν βλέπω τίποτα, λευκή σελίδα, δοκίμασα τόσο από firefox όσο και από chrome... :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΚ thanks έλαβα την φωτογραφία. Βλέπει πολλούς δορυφόρους και από ότι βλέπω βλέπει και του συστήματος GLONASS (ρώσικο GPS). Η ισχύς είναι λίγο μικρή αλλά λογικά επειδή είσαι σε μπαλκόνι. Όποτε βρεθείς εκτός σπιτιού σε ανοικτό μέρος ξανά κάνε έναν κόπο αν το θυμηθείς.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Νέες φώτο όταν ήμουν στην παραλία

 

Εδώ

εδώ

και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Μου ήρθε και εμένα χθες το κινητό από mmplanet πορτογαλικό με όλα τα παρελκόμενα σφραγισμένο με την ταινία της Lg και με ζελατίνα τυλιγμένο. Σε σύγκριση με το galaxy s advance που είχα είναι πολύ καλύτερο!

 

-Οθόνη:

Μεγάλη 4,7" κάθετε καλά στο χέρι (νομίζω οριακά τουλάχιστον στο δικό μου).

Παρόλα τα 540 x 960 pixels και τα 234 ppi η ips οθόνη του είναι φοβερή! pixel διακρίνεις μόνο όταν πλησιάσεις αρκετά κοντά στην οθόνη.

οθόνη

front

back

 

-Μνήμη:

Η εσωτερική είναι γύρω στα 4GB ελεύθερα αλλά με μια micro sd δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η RAM είναι πάντα γεμάτη (100-150MB ελεύθερα) αλλά lag δεν έχω δει πουθενά.

RAM

εσωτερική

 

 

-Κάμερα:

Η κάμερα θα έλεγα ότι είναι μέτρια αν και μέτρο σύγκρισης έχω μόνο το galaxy με 5mp σας βάζω μερικές εικόνες να δείτε με αυτόματες όλες οι ρυθμίσεις και στις δυο κάμερες.

lg

samsung

lg

samsung

 

 

-Επεξεργαστής-λογισμικό

Το κινητό φοράει 4.4 kitkat out of the box πάει σφαίρα χωρις κολλήματα έχοντας περάσει 30 apps στο κινητό. Με τον snapdragon 400 τα παιχνίδια τρέχουν ικανοποιητικά χωρίς σπασιματα και με την λειτουργία εξοικονόμησης ενεργοποιημένη

έκδοση

kitkat

home

ρυθμίσεις1

ρυθμίσεις2

 

 

-Μπαταρία:

Εδώ φτάνουμε στο μεγαλύτερο πλεονέκτημα του κινητού που είναι η μπαταρία (2500mha). Φαίνεται ότι η lg έχει καταλάβει ότι οι χρήστες θέλουν πλέον μπαταρία. Δεν γίνεται να έχεις ένα super κινητό και να μην μπορείς να το χαρείς επειδή η μπαταρία τελειώνει γρήγορα (πχ galaxy s4). Το l90 μπορεί να μην είναι το τέλειο από specs αλλά τουλάχιστον μου βγάζει 1 και μισή μέρα με full χρήση του κινητού (wifi, 3g, τηλέφωνα, μηνύματα, παιχνίδια,…) εκεί που το s advance με την ίδια χρήση το μεσημέρι ήθελε φόρτιση.

μπαταρία

μπαταρία

μπαταρία

οθόνη

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

κουτί

κουτί

KNOCK CODE

s adv vs l90

s adv vs l90

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το review σου και πραγματικά εντυπωσιαστικα από την μπαταρία... Αν η οθόνη είναι αποδεκτή έως καλή όπως λες μιλάμε για πολύ καλή επιλογή... Μακάρι να είχε και το σχεδιασμό του l9 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγω δεν το κατέχω καθόλου σε θέματα gps και τέτοια, το σήμα είναι καλό;

Ναι μια χαρά πιστεύω είναι.

 

Εγώ βασικά λέω να πάρω το πιο οικονομικό L70... Έχει μεγάλη διαφορά σαν κινητό πιστεύεται από το L90; Από ότι βλέπω η κύρια διαφορά είναι ότι το ένα είναι διπύρηνο και το άλλο τετραπύρηνο, θα έχουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις;

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το review σου και πραγματικά εντυπωσιαστικα από την μπαταρία... Αν η οθόνη είναι αποδεκτή έως καλή όπως λες μιλάμε για πολύ καλή επιλογή... Μακάρι να είχε και το σχεδιασμό του l9 2

 

Η μπαταρία του είναι φοβερή μου βγάζει 8 ώρες οθόνης με την χρήση την δικιά μου βέβαια... Η οθόνη του όντως δεν την περίμενα τόσο καλή νόμιζα ότι θα πιξελιάζει αρκετά αλλά εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα. (εντάξει δεν έχει την οθόνη του g2 αλλά είναι νομίζω πάνω από αποδεκτή...) Ο σχεδιασμός του εμένα μου αρέσει, μου θυμίζει λίγο nexus 5. Στα 200 ευρώ θα είναι φοβερό value for money.

 

Υ.Γ. Στο antutu βγάζει σκορ κοντά στα 15000. Τα πλήκτρα κάτω δεν φωτίζονται (σαν το l9 ii) και δεν υπάρχει led για ειδοποιήσεις

 

Λίγο πριν σβήσει από μπαταρία: (φωτεινότητα πάντα στο 50%)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/34637662/lg/2014-04-27-23-28-56.png

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι μια χαρά πιστεύω είναι.

 

Εγώ βασικά λέω να πάρω το πιο οικονομικό L70... Έχει μεγάλη διαφορά σαν κινητό πιστεύεται από το L90; Από ότι βλέπω η κύρια διαφορά είναι ότι το ένα είναι διπύρηνο και το άλλο τετραπύρηνο, θα έχουν μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις;

 

Εξαρτάτε την χρήση που θέλεις να κάνεις. Αν θες να παίζεις παιχνίδια με τον τετραπύρηνο δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως χρησιμοποιείς το τηλέφωνο για κλήσεις, μνμ, facebook, viber... και με τον διπύρηνο κάνεις την δουλεία σου...

Βασικά οι κυριότερες διαφορές ανάμεσα στο l70 και l90 είναι:

οθόνη: 4.5" 480x800 pixels (207 ppi) vs 4.7" 540 x 960 pixels (234 ppi)

εσωτερική μνήμη: 4GB vs 8GB

camera: 5 MP vs 8 MP

επεξεργαστής: Snapdragon 200 (διπύρηνος) vs Snapdragon 400 (τετραπύρηνος)

μπαταρία: 2100 mAh vs 2540 mAh

 

Κατά την γνώμη μου καλύτερο νομίζω είναι το l90...

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδες καλημέρα,

Ξέρετε πως βάζω το USB Debugging mode?

 

EDIT: οκ το βρήκα. Ποια ειναι η ποιο καλή εφαρμογή για root?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...