Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην κορυφή της οθόνης (αρχική οθόνη) ακριβώς στο ύψος που είναι οι ενδείξεις (μπαταρία, ώρα κλπ) η οθόνη σκουρενη (διαφορά στη φωτεινότητα) σε σημείο αντιληπτό από εμένα τουλάχιστον (κάποιος τρίτος ίσως να μην το παρατηρήσει αν δεν του το υποδειξω) και συνεχίζει για λίγα χιλιοστά προς τα κάτω .

 

Είναι φυσικό αυτό? γνωρίζει κανείς?

 

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε να βάλεις μια λευκή εικόνα να δεις αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί να είναι και screen bleed από κατασκευαστικό λάθος, αλλά μάλλον το πας για service.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να βάλεις μια λευκή εικόνα να δεις αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί να είναι και screen bleed από κατασκευαστικό λάθος, αλλά μάλλον το πας για service.

 

 

Συμπτωματικα σήμερα πέρασα από το σέρβις της LG (procordia). Εξήγησα ότι ήταν αδύνατο να αφήσω το κινητό λόγω δουλειάς αλλά θα ήθελα τη γνώμη του τεχνικού τμήματος για το κατά πόσο είναι αυτό φυσικό ή όχι. Το κινητό πήγε στον τεχνικό και γύρισε πίσω σε 10 λεπτά με εμφανή την έκπληξη του υπαλλήλου.*

 

 

Έκπληξη γιατί πολύ απλά και 2 κινητά στο σέρβις με τα οποία συγκριναν το δικό μου καθώς επίσης και η ενεργοποιημενη συσκευή στο χώρο παρουσίασης είχαν ακριβώς το ίδιο (που το είδα ο Θεός

 

Αρκετά οξυμωρο.. Αναμένω για την επίσημη απάντηση.

 

Για την ιστορία άψογη εξυπηρέτηση.

Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

Στην κορυφή της οθόνης (αρχική οθόνη) ακριβώς στο ύψος που είναι οι ενδείξεις (μπαταρία, ώρα κλπ) η οθόνη σκουρενη (διαφορά στη φωτεινότητα) σε σημείο αντιληπτό από εμένα τουλάχιστον (κάποιος τρίτος ίσως να μην το παρατηρήσει αν δεν του το υποδειξω) και συνεχίζει για λίγα χιλιοστά προς τα κάτω .

 

Είναι φυσικό αυτό? γνωρίζει κανείς?

 

Ευχαριστώ

 

ναι ειναι απόλυτα φυσικό, υπάρχει και στο L9ii αυτο που λες. ισως με κάποιον άλλον launcher ή με root να φεύγουν οι σκιές πανω-κατω αλλά δεν το ψαξα, για μενα είναι σα να μην υπάρχουν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ενοχλητική λειτουργία το τηλέφωνο που όταν σύρεις το δάχτυλο σου από την βάση της οθόνης προς τα πάνω, σου εμφανίζει συντόμευση για αναζήτηση αριστερά και quick memo στα δεξιά.

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ενοχλητική λειτουργία το τηλέφωνο που όταν σύρεις το δάχτυλο σου από την βάση της οθόνης προς τα πάνω, σου εμφανίζει συντόμευση για αναζήτηση αριστερά και quick memo στα δεξιά.

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιηθεί;

 

Αυτό δυστυχώς δεν φεύγει και εμένα με έχει εκνευρίσει μερικές φόρες αλλά δεν με νοιάζει πια. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι από τις εφαρμογές να απενεργοποιήσεις την αναζήτηση google. Αυτό θα αφαιρέσει το αριστερό εικονίδιο (μεγεθυντικό φακό) αλλά το quickmemo θα είναι εκεί. Αυτό δεν μπορεί να γίνει απενεργοποίηση αλλά με root μπορεί να φύγει. Και να τα κάνεις όλα αυτά πάλι αν σύρεις το δάχτυλο από κάτω μέχρι πάνω θα γίνεται γκρί η οθόνη αλλά δεν θα εμφανίζεται κανένα εικονίδιο για να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

SOS. Εβαλα αναποδα μαλλον την καρτα sim.Πως την βγαζω εξω ρε παιδια?

 

Προσπάθησε φίλε με τσιμπιδακι. Απαλά απαλά. Στο μακρινό παρελθόν το έχω αντιμετωπίσει. Νομίζω θα βγει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς δεν φεύγει και εμένα με έχει εκνευρίσει μερικές φόρες αλλά δεν με νοιάζει πια. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι από τις εφαρμογές να απενεργοποιήσεις την αναζήτηση google. Αυτό θα αφαιρέσει το αριστερό εικονίδιο (μεγεθυντικό φακό) αλλά το quickmemo θα είναι εκεί. Αυτό δεν μπορεί να γίνει απενεργοποίηση αλλά με root μπορεί να φύγει. Και να τα κάνεις όλα αυτά πάλι αν σύρεις το δάχτυλο από κάτω μέχρι πάνω θα γίνεται γκρί η οθόνη αλλά δεν θα εμφανίζεται κανένα εικονίδιο για να επιλέξεις.

Έχω κάνει root στο τηλέφωνο μου αλλά πάλι δεν βλέπω τον τρόπο για το πως θα καταφέρω να το απενεργοποιήσω.

Ελπίζω να κυκλοφορήσει κάποιο module που μέσω Xposed Framework να λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root στο τηλέφωνο μου αλλά πάλι δεν βλέπω τον τρόπο για το πως θα καταφέρω να το απενεργοποιήσω.

Ελπίζω να κυκλοφορήσει κάποιο module που μέσω Xposed Framework να λύνει το πρόβλημα.

 

Αφού είσαι ροοτ διέγραψε αυτά τα δύο και δοκίμασε να δεις

https://www.dropbox.com/s/nwmql32yr4myknz/2014-09-21-20-03-59.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/kdbm7mo9088d97i/2014-09-21-20-03-42.png?dl=0

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα ...

Εδώ και μερικές μέρες είμαι κάτοχος του L90 .... αγορασμένο από το πλαίσιο για 249 ευρώ μαζί με την θήκη του Quick Window...

Μετά από εντατική έρευνα κατέληξα σε αυτό μιας που είμαι κάτοχος και του lg gpad v500 ( κορυφαίο tab ) που καταπλήσσει με την λειτουργικότητα του android που έχει .

Το μόνο μειονέκτημα του l90 είναι το 1 gb μνήμη .... που δουλεύει φορτωμένο χωρίς το παραμικρό κώλυμα .

Πολλή καλή μπαταρία , το 3g δεν με χαλάει ... το μέγεθος καλό και το βάρος , η οθόνη φωτεινή με γρήγορη ανταπόκριση .

Για μένα το κινητό πρέπει να χωράει στην κολοτσέπη ... δεν θα βγάλω τα μάτια μου για να σερφαρω ( γιαυτό έχω το tab ) .

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τους χάρτες της Navigon ( gps ) ..δεν μπορεί να γράψει στην SD μου λέει ...

Αυτός ο περιορισμός της kitkat είναι σοβαρό πρόβλημα , δυστυχώς μόνο η stock εφαρμογές έχουν το δικαίωμα να γράφουν στην κάρτα sd . Οπότε το Root είναι μονόδρομος .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το l90 για την γυναίκα μου και αν μπορεί να μου πει κάποιος από την εμπειρία του αν αγοράζοντας το από σκρουτζομάγαζο μπορώ να κάνω χρήση της ελληνικής αντιπροσωπείας δεδομένου ότι όπως ξέρω και μου είπαν από ένα συγκεκριμένο σκρουτζομάγαζο δεν είναι από Ελλάδα. Να εμπιστευτώ τα σκρουτζομάγαζα δεδομένου ότι το βρήκα γύρω στα 160 ευρώ και στις μεγάλες αλυσίδες έχει 249 ευρώ ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Root το L90 μέσα σε λίγα λεπτά χωρίς πρόβλημα ...

 

1. Ανοίγουμε στον browser την σελίδα https://towelroot.com/ και κατεβάζουμε την εφαρμογή το TR.apk .

2. Εγκαταστουμε την εφαρμογή και πατάμε το Make it rain . Έτοιμο το ROOT. ( Θέλει σύνδεση internet )

3. Κατεβάζουμε to Root Checker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&hl=el , και βλέπουμε εάν όντος έχουμε root .

4 . Κατεβάζουμε το Supersu https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu&hl=el και το εκτελούμε κάνοντας την αναβάθμιση που ζητάει .

5. Καταβαζουμε το Sd Fixer https://play.google.com/store/apps/details?id=jrummy.sdfix&hl=el , για να έχουμε πρόσβαση εγγραφής από άλλες εφαρμογές στην κάρτα SD .

6. Κάνουμε Restart και έτοιμο το κινητάκι μας ... και όλα αυτά μέσα σε μερικά λεπτά χωρίς υπολογιστή ..

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη πρόσβαση Root στο τηλέφωνο μου, έβαλα τώρα και την εφαρμογή που επιτρέπει την εγγραφή στην κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το ροοτ χάνεται η εγγύηση υπάρχει τρόπος όταν την χρειαστούμε να μπορούμε να το κάνουμε unroot η έστω να περάσουμε την official rom?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το ροοτ χάνεται η εγγύηση υπάρχει τρόπος όταν την χρειαστούμε να μπορούμε να το κάνουμε unroot η έστω να περάσουμε την official rom?

http://forum.xda-developers.com/lg-l90/general/guide-flash-stock-kdz-offline-lg-l90-t2803479

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ. Για όσους λένε πάντως ότι πρέπει να κάνουν ροοτ για να μεταφέρουν εφαρμογές στην sd εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα και μπορώ να μεταφέρω όσες εφαρμογές επιτρέπουν οι προγραμματιστες στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Για όσους λένε πάντως ότι πρέπει να κάνουν ροοτ για να μεταφέρουν εφαρμογές στην sd εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα και μπορώ να μεταφέρω όσες εφαρμογές επιτρέπουν οι προγραμματιστες στην κάρτα.

 

Δεν μιλάμε για την εσωτερική μνήμη ... [ Μετακίνηση σε SD ] αλλά για εγράφη στην κάρτα microSD την επιπρόσθετη δηλαδή .

Για παράδειγμα ο μανισιος File manager έχει δικαίωμα εγγραφής στην microSD ( Μπορείς δηλαδή να μετακινήσεις αρχεία ) με έναν άλλον όπως τον Astro File manager όμως δεν μπορείς ... Εφαρμογές τρίτων δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στην microSD.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνεις το l90 D410 dual?

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το αποκτήσω. Είμαι ήδη ευχαριστημένος με το single sim.

 

Δεδομένου ότι η αντιπροσωπία δεν το φέρνει στην Ελλάδα θα έχει εγγύηση? Ισχύει ότι ισχύει με συσκευές που εισάγονται από Ευρώπη?

 

 

Γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος φόρτισης του τηλεφώνου δεν είναι κάπως τραγικός;

 

Για μια πλήρη φόρτιση απαιτούνται περισσότερο από τρεις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος φόρτισης του τηλεφώνου δεν είναι κάπως τραγικός;

 

Για μια πλήρη φόρτιση απαιτούνται περισσότερο από τρεις ώρες.

 

Χαλάλι του.. Η αυτονομία του είναι αξιόλογη.. Ας κάνει και 3 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η αυτονομία του σε αποζημιώνει σίγουρα αλλά καλό δεν θα ήταν ο εργοστασιακός φορτιστής να είχε μεγαλύτερη έξοδο ώστε να συντομεύει λίγο την διαδικασία;

 

Αυτοί οι χρόνοι φόρτισης μου θυμίζουν τα early Nokia τηλέφωνα πριν αρχίσουν να δίνουν ως συνοδευτικό, τον φορτιστή ταξιδίου που τον θεωρούσαν τότε αξεσουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνοδευτικός φορτιστής έχει έξοδο 0,85Α, προσωπικά πιστεύω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να έχει έξοδο τουλάχιστον 1Α.

 

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει να φορτίσει το κινητό του με άλλο μεγαλύτερο σε ένταση ρεύματος στην έξοδο του φορτιστή και σίγουρα θα δει διαφορά στον χρόνο.

 

Εγώ σας προτείνω να χρησιμοποιείται μόνο τον συνοδευτικό γνήσιο φορτιστή για να μην αντιμετωπίσετε και προβλήματα με την μπαταρία ή με την εγγύηση. Να θυμάστε και κάτι, ότι οι αργές φορτίσεις είναι πάντα καλύτερες για την μπαταρία και αποδίδουν περισσότερες ώρες αναμονής-ομιλίας για χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο μεγάλο χρόνο φόρτισης λέτε? Εμένα θέλει 2 ώρες και πολύ λέω για να φορτίσει. Πάνω από 2 ώρες δεν είναι φυσιολογικό.

Άνοιξε θέμα στο XDA με το κινητό μας και βγαίνουν σιγά σιγά roms και διάφορα άλλα οπότε δεν κρατήθηκα και το μικρόβιο του πειράγματος ξαναχτύπησε οπότε μετά από ροοτ που έκανα, ξεκλείδωσα bootloader, έβαλα custom recovery (cwm), και του πέρασα cyanogen mod 11 (4.4.4) με θέμα android L :D (και ενεργοποίησα navigator bar με soft keys) :D

Θετικά:

-Το τηλέφωνο πετάει!

-Τρώει μόνο to 50% της ram αφήνοντας ελεύθερα πάνω απο 300mb (530mb/874mb) εκεί που με την στοκ μου άφηνε μόνο 150 ελεύθερα.

-Στην αυτονομία δεν άλλαξε κάτι είναι το ίδιο καλή όσο και με την στοκ

-Έβαλα και την navigator bar που πάντα μου άρεσε αλλά τρώει χώρο από την οθόνη δεν αποτελεί πρόβλημα όμως.

 

Αρνητικά:

-Χάνεις quick memo, qslide, quick remote και άλλες εφαρμογές της lg

-Η εφαρμογή της κάμερα δεν είναι καλή. Αργεί να εστιάσει και δεν βγάζει καλές φωτογραφίες όπως της την στοκ εφαρμογή της lg

-Δεν δουλεύει η μπροστινή κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...