Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πιο μεγάλο χρόνο φόρτισης λέτε? Εμένα θέλει 2 ώρες και πολύ λέω για να φορτίσει. Πάνω από 2 ώρες δεν είναι φυσιολογικό.

Άνοιξε θέμα στο XDA με το κινητό μας και βγαίνουν σιγά σιγά roms και διάφορα άλλα οπότε δεν κρατήθηκα και το μικρόβιο του πειράγματος ξαναχτύπησε οπότε μετά από ροοτ που έκανα, ξεκλείδωσα bootloader, έβαλα custom recovery (cwm), και του πέρασα cyanogen mod 11 (4.4.4) με θέμα android L :D (και ενεργοποίησα navigator bar με soft keys) :D

Θετικά:

-Το τηλέφωνο πετάει!

-Τρώει μόνο to 50% της ram αφήνοντας ελεύθερα πάνω απο 300mb (530mb/874mb) εκεί που με την στοκ μου άφηνε μόνο 150 ελεύθερα.

-Στην αυτονομία δεν άλλαξε κάτι είναι το ίδιο καλή όσο και με την στοκ

-Έβαλα και την navigator bar που πάντα μου άρεσε αλλά τρώει χώρο από την οθόνη δεν αποτελεί πρόβλημα όμως.

 

Αρνητικά:

-Χάνεις quick memo, qslide, quick remote και άλλες εφαρμογές της lg

-Η εφαρμογή της κάμερα δεν είναι καλή. Αργεί να εστιάσει και δεν βγάζει καλές φωτογραφίες όπως της την στοκ εφαρμογή της lg

-Δεν δουλεύει η μπροστινή κάμερα

 

Φυσικά χάνεις και το ραδιόφωνο ... και διάφορα άλλα καλούδια ...

Και πάλι θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος αντικαταστήσεις της stock rom .

Όπως ανέφερα και πιο πάνω το Root είναι μονόδρομος για να εξαλείψεις τα κακά της kitkat.

Όσο για την διαχείριση μνήμης .. μην κολλάτε στο πόσο τρώει και πόση αφήνει ελεύθερη ... έχω διαπιστώσει πως η stock kitkat τα πάει μια χαρά με την μνήμη . Από μπαταρία ... την να πω ... έχω εκπλαγεί !!!

Με την Stock Rom λοιπόν δεν μένεις ούτε από μνήμη ούτε από μπαταρία ... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

P_papadis πρέπει να αλλάξεις και την υπογραφή σου ... πάει το stock :lol:

Βρε συ ... είναι σαν να βλέπω το galaxy s advance μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά χάνεις και το ραδιόφωνο ... και διάφορα άλλα καλούδια ...

Και πάλι θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος αντικαταστήσεις της stock rom .

Όπως ανέφερα και πιο πάνω το Root είναι μονόδρομος για να εξαλείψεις τα κακά της kitkat.

Όσο για την διαχείριση μνήμης .. μην κολλάτε στο πόσο τρώει και πόση αφήνει ελεύθερη ... έχω διαπιστώσει πως η stock kitkat τα πάει μια χαρά με την μνήμη . Από μπαταρία ... την να πω ... έχω εκπλαγεί !!!

Με την Stock Rom λοιπόν δεν μένεις ούτε από μνήμη ούτε από μπαταρία ... :shifty:

 

Και όμως το ραδιόφωνο παίζει μια χαρά όσο για την μνήμη δεν είχα μείνει ικανοποιημένος με την στοκ σε multitasking μου έκλεινε τις εφαρμογές μόλις γέμιζε η μνήμη. Τώρα δεν έχω τέτοιο θέμα, βέβαια ότι τον βολεύει τον κάθε έναν

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

P_papadis πρέπει να αλλάξεις και την υπογραφή σου ... πάει το stock :lol:

Βρε συ ... είναι σαν να βλέπω το galaxy s advance μου :lol:

 

Έχεις δίκιο τώρα πάω ρυθμίσεις και το αλλάζω :happy: :D

Link to comment
Share on other sites

με στοκ το εχει η κοπελα μου και μου λεει πως κολλαει ανυποφορα και οτι κλεινει μονο του συνεχεια το φβ και το μεσεντζερ. δεν της το εχω ρουταρει απο οσο ειδα η ραμ του μενει ελευθερη ειναι κατω απο 100 μβ .. πως μπορω να το βελτιωσω ?
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο παίζει μια χαρά ? :p

Μην με βάζεις σε ιδέες . :)

 

Και όμως παίζει μια χαρά :P

https://www.dropbox.com/s/5bzg6hk8ms1kydj/Screenshot_2014-10-01-15-51-09.png

https://www.dropbox.com/s/0epiyttyo31sx8u/Screenshot_2014-10-01-15-51-17.png

https://www.dropbox.com/s/n1jm8oii1lkz4ar/Screenshot_2014-10-01-15-51-52.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με στοκ το εχει η κοπελα μου και μου λεει πως κολλαει ανυποφορα και οτι κλεινει μονο του συνεχεια το φβ και το μεσεντζερ. δεν της το εχω ρουταρει απο οσο ειδα η ραμ του μενει ελευθερη ειναι κατω απο 100 μβ .. πως μπορω να το βελτιωσω ?

 

Μην συγκρίνεις με την εφαρμογή του Facebook είναι αρκετά κακογραμμενη το λένε όλοι αυτό οπότε δεν φταίει το κινητό.

Αφού το χρησιμοποιεί κοπέλα το κινητό δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να μπαίνεις στην διαδικασία πειράγματος. Το κινητό όπως είναι είναι μια χαρά για το απλή χρήση. Μην κοιτάς εμείς που όλο κάτι θέλουμε παραπάνω και το πειραζουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ήμουν θιασώτης των custom ROM, βρίσκω την εργοστασιακή έκδοση του Android της LG εξαιρετική!

 

Απαραίτητα βέβαια χρειάζεται πρόσβαση Root για το πάγωμα ή απεγκατάσταση κάποιων περιττών εφαρμογών, κυρίως της Google.

Link to comment
Share on other sites

ποιες εφαρμογες να της βγαλω που δεν χρειαζονται?

 

Προς το παρών κατέβασε το greenify για να σταματήσεις κάποιες εφαρμογές. Πρόσεξε όμως γιατί αν σταματήσεις πχ το βιπερ δεν θα σου έρχονται τα μηνύματα η αν έχεις βάλει άλλο πληκτρολόγιο πχ SwiftKey και το απενεργοποιήσεις δεν θα σου ανοίγει για να γράφεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα σήμερα στο κινητό υπαρχουν 4 -5 κάμμενα πίξελ! Ουτε δυο μηνων δεν είναι τι κάνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς στο επίσημο service για να πάρεις και την πλέον κατάλληλη απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να παρω το εν λογω κινητο και ηθελα να ρωτησα τους κατοχους αν ειναι μια καλη αξιοπιστη συσκευη?

το θελω για απλη χρηση Facebook, Viber, Youtube κτλπ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να παρω το εν λογω κινητο και ηθελα να ρωτησα τους κατοχους αν ειναι μια καλη αξιοπιστη συσκευη?

το θελω για απλη χρηση Facebook, Viber, Youtube κτλπ

ευχαριστω

 

Γεια σου φίλε,

 

Το έχω 2 μήνες και μπορώ να πω ότι είναι ο απόλυτος θετικός συσχετισμος μεταξύ τιμής και ποιότητας. Φοβερό κινητό από όλες τις πλευρές. Η δε αυτονομία του απίστευτη.....

 

Go for it!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε το άφοβα! Η τιμή του σε "σκρουτζομάγαζα" είναι κάτω από 180€ και σε αυτά τα χρήματα είναι ασυναγώνιστο!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να παρω το εν λογω κινητο και ηθελα να ρωτησα τους κατοχους αν ειναι μια καλη αξιοπιστη συσκευη?

το θελω για απλη χρηση Facebook, Viber, Youtube κτλπ

ευχαριστω

 

Μην το φοβηθείς καθόλου, αν το θες ειδικά για απλή χρήση το κινητό θα πετάει! Πολύ γρήγρο, δε θα σου κολλάει και η μπαταρία του κρατάει αρκετά. Επίσης έχει αξιοπρεπέστατη κάμερα και ηχείο..

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβηθείς καθόλου, αν το θες ειδικά για απλή χρήση το κινητό θα πετάει! Πολύ γρήγρο, δε θα σου κολλάει και η μπαταρία του κρατάει αρκετά. Επίσης έχει αξιοπρεπέστατη κάμερα και ηχείο..

 

Να προσθέσω ότι είναι για τα πάντα.. Όχι μόνο για απλη χρηση..

 

 

Παιδιά εγώ προσωπικά το λιώνω.. Όλη την ημέρα emails, πλοήγηση, Internet καργα, chatting, gaming, multitasking και το έχω φορτώσει με καμιά εικοσαρια εφαρμογές και αυτό απροβληματιστο... Εύγε στην LG.

 

Σκέφτομαι δε σοβαρά για το δικαρτο μιας και είναι σε καλή τιμή .. Οψομεθα. ..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν την εβδομάδα τρέχει και μια προσφορά στις crazy Sundays του e-shop.gr τσέκαρε την αν θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν το dual sim l90 έχει 3g και στις δύο κάρτες?

 

κανένα κινητό δεν δουλεύει ταυτόχρονα και τις 2 καρτες 3G or 4G ....εναλλάξ είναι δυνατό κατά περίπτωση....

LG G4
Link to comment
Share on other sites

κανένα κινητό δεν δουλεύει ταυτόχρονα και τις 2 καρτες 3G or 4G ....εναλλάξ είναι δυνατό κατά περίπτωση....

 

Όχι εννοώ αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίντερνετ πότε της μίας κάρτας και πότε της άλλης χωρίς να ανοίγω την συσκευή και να αλλάζω θέσεις στις κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Καλώς σας βρήκα :D. Σκέφτομαι να το αγοράσω το κινητάκι. Δε ξέρω όμως έχει το UI του LG G3? Πρόκειται να το πάρει;

Προσωπικά θέλω το κινητάκι περισσότερο για το LG UI 3 . Το LG UI 2 Είναι άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...