Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως το ιδιο γινεται και σε μενα.Ο proximity sensor δουλευει κανονικα μαλλον καποιο bug ειναι.Για να δεις αμα δουλευει βαλε στον dialer τον κωδικο *#0*# και κανε το τεστ.

 

σε ευχαριστω πολυ, ναι δουλευει κανονικα μου εγραψε pass, επισης πες μου αν και σε εσενα δεν υπαρχει να το βαλεις τελειως στο αθορυβο παρα μονο στην δονηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

παιδια καλημερα, εβαλα στο s5 την επισημη Lolipop και παρατηρω ότι οταν θελω να τερματισω την κληση αρωει πολυ να μου αναψει η οθονη για να πατησω το κουμπι, ενω πριν την αναβαθμιση δεν το ειχα, ξερετε πως μπορω να το διορθωσω?

 

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις βάλει Pin ή άλλο τρόπο κλειδώματος της οθόνης (πχ μοτίβο).

έτσι αν πχ έχεις ορίσει 30 δευτερόλεπτα το όριο κλειδώματος της οθόνης και η κλήση σου ξεπεράσει τα 30 δευτερόλεπτα, το τηλέφωνο θα κλειδώσει την ώρα που μιλάς...

Έτσι όταν τελειώσεις την κλήση και βγάζεις το τηλέφωνο από το αυτί, μέχρι να τερματιστεί η κλήση, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί το τηλέφωνο έχει ήδη κλειδώσει... με αποτέλεσμα να αργεί να ανάψει η οθόνη...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις βάλει Pin ή άλλο τρόπο κλειδώματος της οθόνης (πχ μοτίβο).

έτσι αν πχ έχεις ορίσει 30 δευτερόλεπτα το όριο κλειδώματος της οθόνης και η κλήση σου ξεπεράσει τα 30 δευτερόλεπτα, το τηλέφωνο θα κλειδώσει την ώρα που μιλάς...

Έτσι όταν τελειώσεις την κλήση και βγάζεις το τηλέφωνο από το αυτί, μέχρι να τερματιστεί η κλήση, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί το τηλέφωνο έχει ήδη κλειδώσει... με αποτέλεσμα να αργεί να ανάψει η οθόνη...

 

δεν εχω βαλει κανενα τροπο κλειδωματος, και την οθονη την εχω βαλει να κλεινει στα 2 λεπτα ενω η κληση μου τερματιζει πολυ νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ, ναι δουλευει κανονικα μου εγραψε pass, επισης πες μου αν και σε εσενα δεν υπαρχει να το βαλεις τελειως στο αθορυβο παρα μονο στην δονηση?

Για την οθόνη που ρωτάς, είναι bug της lollipop, το έχουμε και στην leaked lollipop στο note 3.

Για την επιλογή του αθόρυβου δυστυχώς την έχουν βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βαλει κανενα τροπο κλειδωματος, και την οθονη την εχω βαλει να κλεινει στα 2 λεπτα ενω η κληση μου τερματιζει πολυ νωριτερα

 

Βάλτο σε safe mode και δοκίμασε πάλι.

Όταν πέρασες το γλυφιτζούρι έκανες τα απαραίτητα reset?

 

Να ξαναπούμε ότι από την lolipop αλλάζουν πολλά πράγματα στην δομή του λειτουργικού. Δεν είναι ένα απλό update.

 

EDIT: Μόλις είδα αυτό που αναφέρει ο φίλος, περί bug. Περίεργο βέβαια που δεν αναφέρεται και από άλλους. Πες μας και ποια έκδοση έβαλες και πως?

Όπως και να έχει ισχύουν τα σχετικά με τα απαραίτητα factory reset, ειδικά για την lolipop.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο σε safe mode και δοκίμασε πάλι.

Όταν πέρασες το γλυφιτζούρι έκανες τα απαραίτητα reset?

 

Να ξαναπούμε ότι από την lolipop αλλάζουν πολλά πράγματα στην δομή του λειτουργικού. Δεν είναι ένα απλό update.

 

EDIT: Μόλις είδα αυτό που αναφέρει ο φίλος, περί bug. Περίεργο βέβαια που δεν αναφέρεται και από άλλους. Πες μας και ποια έκδοση έβαλες και πως?

Όπως και να έχει ισχύουν τα σχετικά με τα απαραίτητα factory reset, ειδικά για την lolipop.

 

ναι πριν την βαλω την lolipop εννοειται οτι εκανα οτι reset χρειαζοταν. επισης εβαλα την γερμανικη γιατι γερμανικο ειναι το κινητο μου μεσα απο το Kies. τελος ψαχνωντας στο googleοντως υπαρχει θεμα με τον σενσορα και εχει αναφερθει σε καποια ποστ.

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ, ναι δουλευει κανονικα μου εγραψε pass, επισης πες μου αν και σε εσενα δεν υπαρχει να το βαλεις τελειως στο αθορυβο παρα μονο στην δονηση?

 

Δεν υπαρχει ακομα αθορυβο στην εκδοση 5.01 θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις διαφορές συμπεριφορές στα ίδια τηλέφωνα δεν μπορώ να τις καταλάβω...

Μπορείς σε παρακαλώ να μας δώσεις μερικές πληροφορίες που ίσως παίζουν την σημασία τους όπως:

1) Ποια έκδοση του Odin χρησιμοποίησες για το φλασάρισμα?

2) Το factory reset πως το έκανες? Εννοώ από Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ή από το recovery? Σε παρακαλώ πες μας πως έκανες το factory reset και πριν και μετά το φλασάρισμα. Αν δηλαδή μπορείς να μας περιγράψεις τα ακριβή βήματα που ακολούθησες...

 

Ο λόγος που τα ζητάω αυτά, είναι γιατί όσοι έχουμε μια ROM με CSC από ROM, θα έχουμε πρόβλημα με τα OTA κλπ.

 

Επίσης ίσως έχουμε και πρόβλημα αν για κάποιο λόγο χρειαστούμε το επίσημο service και ανακαλύψουν ότι έχει άλλο CSC σε σχέση με την ROM που έχουμε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Στην πρωτη φορα που φλασαρα την δεύτερη lollipop Πολωνίας, με Odin 3.09,έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων κανονικά από τις ρυθμίσεις πριν και μετά. Όταν βγήκε η τρίτη lollipop Πολωνίας την πήρα ota κανονικά χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων.

Την δεύτερη φορά που φλασαρα την lollipop Ισπανίας πάλι με Odin 3.09, με επαναφορά ρυθμίσεων από της ρυθμίσεις πριν και μετά, άλλαξε κανονικά το csc και έγινε Ισπανίας.

Την Τρίτη φορά,για να φλασαρω την lollipop Αγγλίας, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων από recovery, μετά συνέχισα όπως και στις προηγούμενες φορές με Odin 3.09 αλλά είχα πρόβλημα. Έκανε κανονικά επανεκκίνηση μόνο του, και στην βελτιστοποιηση 288 εφαρμογών που έγραφε, μόλις τελείωσε μου έβγαλε ένα σφάλμα και δεν συνέχιζε το κινητό. Έβγαλα μπαταρία μπήκα στο recovery, έκανα πάλι factory reset, και μου κολλούσε στο λογότυπο της Samsung. Ούτε άνοιγε δηλαδη. Το έκλεισα πάλι βγάζοντας την μπαταρία, μπήκα σε download Mode και την πέρασα με Odin 3.07. Πήγαν όλα καλά έκανε επανεκκίνηση, βελτιστοποιηση 288 εφαρμογών, χωρίς κανένα σφάλμα, και όταν το άνοιξα έκανα επαναφορά ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις. Μετά όταν το έστησα, έκανα και μια επανεκκίνηση και τώρα έχω και rom και csc Αγγλίας..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει κάποιος τη νέα έκδοση 5.0 πρέπει να κάνει υποχρεωτικά root τη συσκευή του για να ακολουθήσει έναν από τους τρόπους που αναφέρετε παρά πάνω?

Ρωτάω γιατί έχω εταιρική συσκευή και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να φαίνεται πειραγμένη και να χαθεί η εγγύησή της.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φορα που φλασαρα την δεύτερη lollipop Πολωνίας, με Odin 3.09,έκανα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων κανονικά από τις ρυθμίσεις πριν και μετά. Όταν βγήκε η τρίτη lollipop Πολωνίας την πήρα ota κανονικά χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων.

Την δεύτερη φορά που φλασαρα την lollipop Ισπανίας πάλι με Odin 3.09, με επαναφορά ρυθμίσεων από της ρυθμίσεις πριν και μετά, άλλαξε κανονικά το csc και έγινε Ισπανίας.

Την Τρίτη φορά,για να φλασαρω την lollipop Αγγλίας, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων από recovery, μετά συνέχισα όπως και στις προηγούμενες φορές με Odin 3.09 αλλά είχα πρόβλημα. Έκανε κανονικά επανεκκίνηση μόνο του, και στην βελτιστοποιηση 288 εφαρμογών που έγραφε, μόλις τελείωσε μου έβγαλε ένα σφάλμα και δεν συνέχιζε το κινητό. Έβγαλα μπαταρία μπήκα στο recovery, έκανα πάλι factory reset, και μου κολλούσε στο λογότυπο της Samsung. Ούτε άνοιγε δηλαδη. Το έκλεισα πάλι βγάζοντας την μπαταρία, μπήκα σε download Mode και την πέρασα με Odin 3.07. Πήγαν όλα καλά έκανε επανεκκίνηση, βελτιστοποιηση 288 εφαρμογών, χωρίς κανένα σφάλμα, και όταν το άνοιξα έκανα επαναφορά ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις. Μετά όταν το έστησα, έκανα και μια επανεκκίνηση και τώρα έχω και rom και csc Αγγλίας..

Έκανα αυτά:

Lollipop Πολωνίας με Odin 3.09, την 3η Πολωνίας με OTA, το Csc έγινε Πολωνίας.

Για να περάσω την Αγγλική έκανα factory reset από ρυθμίσεις, πέρασμα Lollipop Αγγλίας με Odin 3.07, την ώρα της επανεκκίνησης κρατούσα το home + volume και μπήκε σε recovery. Από recovery ξανά έκανα factory reset και μετά που άνοιξε το κινητό έκανα μια επανεκκίνηση.

Και εξακολουθώ να έχω CSC Πολωνίας.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει κάποιος τη νέα έκδοση 5.0 πρέπει να κάνει υποχρεωτικά root τη συσκευή του για να ακολουθήσει έναν από τους τρόπους που αναφέρετε παρά πάνω?

Ρωτάω γιατί έχω εταιρική συσκευή και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να φαίνεται πειραγμένη και να χαθεί η εγγύησή της.

 

Όχι δεν χρειαζεται να είσαι root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πριν λίγο, σύνδεσα το τηλέφωνό μου στο Kies 3 για buck up και μου έβγαλε να αναβαθμίσω στην 5.0

 

Πατάω απλά ναί στην αναβάθμιση (αφού κράτησα buck up) ή χρειάζεται κάποια άλλη προετοιμασία ;;

Αν ναί, υπάρχει κάποιο θρεντάκι με οδηγίες ;;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πριν λίγο, σύνδεσα το τηλέφωνό μου στο Kies 3 για buck up και μου έβγαλε να αναβαθμίσω στην 5.0

 

Πατάω απλά ναί στην αναβάθμιση (αφού κράτησα buck up) ή χρειάζεται κάποια άλλη προετοιμασία ;;

Αν ναί, υπάρχει κάποιο θρεντάκι με οδηγίες ;;;

 

Ευχαριστώ

Kαλημερα...μετα απο τοσες ωρες σιγουρα θα την εχεις κανει...αν οχι καντη δε χρειαζεται κατι ..πατα ναι και ακολουθα τα παραθυρα που βγαζει κατι αποδοχες κτλ...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα, οσοι εχετε βαλει την 5.0 και λαμβανετε μια ειδιποιηση σας αναβει η οθονη ? εμενα δεν αναβει παντα σε ολες τις ειδοποιησεις αλλα ακουγεται ο ηχος Edited by bettytsa
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα...μετα απο τοσες ωρες σιγουρα θα την εχεις κανει...αν οχι καντη δε χρειαζεται κατι ..πατα ναι και ακολουθα τα παραθυρα που βγαζει κατι αποδοχες κτλ...

 

Οντως, δεν άντεξα στην αναμονή και αφού δεν βρήκα κάτι αρνητικό σε αυτά που διάβασα πιο μπροστά, προχώρησα και όλα πήγαν κατ'ευχήν .

Ευχαριστώ πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος του σ4 και λεω να παω να παρω το σ5 κατι θεματακια που ειχα διαβάσει στης αρχές λύθηκαν με τις αναβαθμίσεις? απο μπαταρια τι λεει? κρατα καθόλου? αξιζει να την κανω την αλλαγη?

 

Ευχαριστω!

 

Και κατι αλλο απο βουτιές πως παει?

Edited by Fourtounas
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε χθες ερχόμενος οδικώς Ελλάδα το gs5 από τα Σκόπια.. Ήταν ευκαιρία είπε.. Απλά όταν έφθασε Ελλάδα και έβαλε την sim του ζητάει κωδικό για το δίκτυο..

Αν το κάνει root θα γλυτώσει;;

Πρέπει να πληρωσει λεφτά στα site του ίντερνετ για να το ξεκλειδώσει;;

( γιατί αν πληρώσει κι εκεί δεν ήταν και πολλή προσφορά εν τέλη )

 

http://bgr.com/2014/...region-locking/

a 5-minute call before the device can be used with SIMs from other regions.??

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένο σε δίκτυο είναι; Τότε δεν ζήταγε κωδικό αλλά άλλη σιμ.

Μήπως είναι κλειδωμένο ως κλεμμένο;

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Ε δε νομίζω να είναι κλεμμένο από κατάστημα των Σκοπίων σφραγισμένο!!

Κωδικό δικτύου ζητάει γιατί όπως διάβασα σε Σουηδία, Σκόπια κλπ παίζει αυτό το θέμα με το κλείδωμα της συσκευής..

Αν το κάνω root δε θα ξεκλειδώσει;; θα χαθεί η εγγύηση;;

Link to comment
Share on other sites

Με το lollipop χαθηκε το slide to call;;;

Oχι...αλλα χαθηκε απ την κλειδωμενη οθονη το πρωι οταν χτυπαει το ξυπνητηρι η ενεργοποιηση της συσκευης απ την κατασταση "πτησης"....:(

ενα που ειδα εγω...για πειτε αν κανεις βρηκε κατι αλλο που αλλαξε...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα χαθηκε. οταν κανω swype σε ενα ονομα στις κλησεις με παει σε διπλα καρτελα!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα χαθηκε. οταν κανω swype σε ενα ονομα στις κλησεις με παει σε διπλα καρτελα!!!

Υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις στις επαφες

Τικαρε την

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους

Αναβαθμισα και εγω χθες μεσω kies και εχει χαθει το αθορυβο.Εχει μονο το κανονικο και με δονηση

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους

Αναβαθμισα και εγω χθες μεσω kies και εχει χαθει το αθορυβο.Εχει μονο το κανονικο και με δονηση

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω;

Αφαιρέθηκε πλέον η επιλογή του αθόρυβου στη lollipop (χαζομάρα βέβαια).Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας ρυθμίσεις - συσκευή - ήχοι και ειδοποιήσεις - διακοπές (πατώντας κρατημένο το εικονίδιο του ήχου στα notifications toggles σε πάει απευθείας εκεί)και να επιλέξεις "ποτέ διακοπές".

Επίσης από το μενού των διακοπών μπορείς να επιλέξεις εσύ που να έχεις ήχο και που όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...