Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φόρτωσε τη ρομ με ολα τα αρχεία επιλεγμένα από το flashtool πάτα firmware upgrade και οταν θα ειναι έτοιμο βάλε το τηλέφωνο στο USB..δοκίμασε χωρίς μπαταρία την πρώτη φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια βοηθεια!!!! Το κινητο εγινε bricked, δεν ανοιγει καθολου!!!! Προσπαθησα να βαλω τα 7GB μεσω Flash tools, μου εβγαλε error στη μεση και τωρα δεν ανοιγει καθολου το κινητο! Εχω τη rom, το flash tools και τα drivers στο Pc, αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα! Το flash tools δεν το αναγνωριζει, οποτε δεν κανει τιποτα!!!! Σας παρακαλω ειναι αναγκη, το θελω αυριο για τη δουλεια!

 

http://i.imgur.com/qsTO4zn.jpg

 

Αυτο δειχνει στο device manager!

αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη στηλε μου προσοπικο μηνυμα να σου δωσο το τηλεφονο μου να μηλησουμε να σου πω τη να κανεις
Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολα να γίνει brick που να μην μπορείς να το διορθώσεις.Είχα περάσει την 4.4 πριν μερικές μέρες και μου δημιούργησε ένα bug που έσβηνε το κινητό όταν το έβαζα για φόρτιση και έτσι ξαναγύρισα στην 4.2.9 αλλά με τα 7 γκίγκα χώρο εσωτερικό για εφαρμογες. Μετά έβαλα την kitkAt4AosP Final από το needrom και την έστησα μια χαρά αλλά το bug παρέμενε σε ολες και είπα θα ναι hardware,κατι θα πειράχτηκε αλλά με έτρωγε να κάνω δοκιμές έτσι:

Εδώ και καμιά ώρα πέρασα με φλας τουλς την 4.4, μετά πέρασα την ΄4.2.9 την στοκ, μετά πέρασα την 4.4 με τα 7 γκιγκα εσωτερικο χώρο, μετά πέρασα την 4.2.9 με τα 7 γκίγκα χώρο και μετά φλάσαρα την kitkAt4AosP Final από το needrom με TWRP και στο τέλος έκανα restore.

Τώρα το έβαλα να φορτίσει και δεν έσβησε. Για να δούμε. Εντωμεταξύ παρατήρησα οτι αργούσε να ανοιξει το κινητό και κάθε φορά έλεγα τωρα το μπρικαρα κτλ, αλλά να που δεν και όλα μια χαρά. Με την ευκαιρία η kitkAt4AosP Final είναι φοβερή με antutu 29314 και χίλιες παραμετροποιήσεις και όλα δουλεύουν τέλεια.

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Φόρτωσε τη ρομ με ολα τα αρχεία επιλεγμένα από το flashtool πάτα firmware upgrade και οταν θα ειναι έτοιμο βάλε το τηλέφωνο στο USB..δοκίμασε χωρίς μπαταρία την πρώτη φορά..

φορτώνεις το scatter, πατάς download, συνδέεις το κινητό χωρις μπαταρία στο usb και μόλις εμφανιστεί μία κόκκινη γραμμή,τότε βάζεις την μπαταρία και περιμένεις να τελειώσει μία κίτρινη γραμμη μέχρι το 100% και να βγεί παραθυράκι με ΟΚ.

Αποσυνδέεις το κινητο βγαζεις και ξαναβάζεις την μπαταρία και περιμένεις πέντε λεπτά!! και μετά ανοίγεις το κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απεργοποιησε την γρηγορη εκκινηση juke

λες να είναι αυτό χαχαχα θα τρελαθώ:w00t:

το έκανα και με γρηγορη και χωρίς και το κάνει. Τελικά πρέπει να είναι hardware.

Edited by juke
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

φορτώνεις το scatter, πατάς download, συνδέεις το κινητό χωρις μπαταρία στο usb και μόλις εμφανιστεί μία κόκκινη γραμμή,τότε βάζεις την μπαταρία και περιμένεις να τελειώσει μία κίτρινη γραμμη μέχρι το 100% και να βγεί παραθυράκι με ΟΚ.

Αποσυνδέεις το κινητο βγαζεις και ξαναβάζεις την μπαταρία και περιμένεις πέντε λεπτά!! και μετά ανοίγεις το κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λες να είναι αυτό χαχαχα θα τρελαθώ:w00t:

κιομος μου εχει τυχη καντο

Link to comment
Share on other sites

Το εσωσα παιδια, χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!!!

 

Να ρωτησω ομως τωρα, εχω την 15/08 build number, ενω παλια ειχα την 25/09 οταν το ειχα αγορασει και ειχε Android 4.4

 

 

Οποτε τωρα μενει, πώς μπορω να παρω το update για το build 2014/09/25; Δεν μπορω να αλλαξω και lock screen wallpaper, μαλλον επειδη εχω τη 15/08 build.

Edited by bluntrollerrr
Link to comment
Share on other sites

 

εχω την 15/08 build number, ενω παλια ειχα την 25/09 οταν το ειχα αγορασει και ειχε Android 4.4

 

Υπάρχει επίσημη έκδοση KitKat με ημερομηνία 25/09;; Γνωρίζει κανείς; Την έκδοση 15/08 ήξερα για την πιο τελευταία. Έχω την Doogee στις ενημερώσεις μου στο FB και δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο...εκτός αν μου ξέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχει σήμερα το κινητό στο vickmall στα 116€ και σκέφτομαι να το πάρω ως δεύτερο κινητό μόνο και μόνο για την μεγάλη οθονη για σερφάρισμα. Τι λέτε οι κάτοχοι? Η μπαταρία τι λέει ? Τις έχει τις δύο μέρες με απλή χρήση? (ως επί το πλείστον σερφάρισμα στο σπίτι με wi-fi).

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημη έκδοση KitKat με ημερομηνία 25/09;; Γνωρίζει κανείς; Την έκδοση 15/08 ήξερα για την πιο τελευταία. Έχω την Doogee στις ενημερώσεις μου στο FB και δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο...εκτός αν μου ξέφυγε.

 

Σε ενα γερμανικο σαητ:

http://www.android-hilfe.de/doogee-dg550-forum/611160-kk-update-ueber-ota-wirds-wohl-nicht-geben.html

 

Καποιοι χρηστες πηραν την ενημερωση, ενας ανεβασε και το πακετο. Δεν ξερω πως να το βαλω ομως.

 

Το ειχα κι εγω πριν κανω το flash της ROM με το build 15/08. Μπορω να το παρω καπως απο το wireless update; Δεν το βγαζει οσα search και αν κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου έρθει ΟΤΑ η κιτκατ, να την κάνω την αναβάθμιση η δεν εξίζει; Εσείς που την έχετε βάλει τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει περιπτωση να αγορασει καποιος dg550 με 8mp μπροστινη καμερα και 2 gb ram?ακουσα κατι τετοιο γι'αυτο...
Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, συγνώμη για την όλη ασχετοσύνη μου σχετικά με τα θέματα των κινητών, αλλά λόγω περιορισμένου budget και προτίμησης στο να τα τρώω στα pc/laptops μου, η όλη μου εμπειρία σε κινητά περιοριζόταν σε ένα LG optimus και ένα samsung gt I5800.

Μετά από την σύντομη εισαγωγή, παραθέτω τα προβλήματά μου. Σήμερα μου ήρθε το εν λόγω κινητό τηλέφωνο μετά από ένα μήνα αναμονής. Οι πρώτες εντυπώσεις, άψογες, πολύ όμορφο κινητό, μεγάλη η οθόνη του, πολύ καλή απόκριση, το antutu το βγάζει πάνω από 30000 σκορ που σε σχέση με το HTC desire 816 του κολλητού μου που βγάζει αγκομαχώντας 22000 με χαροποίησαν αρκετά. Έβλεπα σε πολλά reviews πριν και αφού το παράγγειλα διάφορα πράγματα του λογισμικού του κινητού. Στο πρόβλημα τώρα (αν νοείται πρόβλημα φυσικά και δεν είναι απλά δική μου πατάτα) το κινητό μου ήρθε με προεγκατεστημένη την έκδοση 4.4.2 από το εργοστάσιο. Αλλά δεν μπορώ να δω και να κάνω πράγματα απλά. Προσπαθώ να βρω πως να ενεργοποιήσω και να συνδέσω τα gestures και δεν τα βρίσκω με την καμία. Gps δεν υπάρχει εξ'ων του google maps. Ξέρει κανείς αν είναι γενικά προβληματική η 4.4.2 που έρχεται από το εργοστάσιο ή είναι κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν τις οποίες απλά δεν γνωρίζω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόησή σας.

Edited by ggplus
Link to comment
Share on other sites

Στη ρυθμιση του κινητου θα σε βοηθησει ενας launcher απο το playstore οπως ο nova. Τα κανει ολα οσο απλα θελεις. Για gps πρεπει να ψαξεις στο ιντερνετ η δες το navi free στο playstore αρκετα καλο για δωρεαν.

Τωρα για αυτους που το εχουν πειραξει: εχει βαλει καποιος το devils eye το μεσαιο πληκτρο σαν notification led; Γιατι με το gravity box δεν το κανει.Θα ηταν τελειο να δουλεψει.

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Και εγω την κυριακη 20 ημερες θα κλεισω...ελπιζω απο εβδομαδα να το εχω..ευχαριστω πολυ..αλλα θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο υπαρχει πιθανοτητα να εχουν βαλει απο τπ εργοστασιο την κιτ κατ 4.4;;;;; Edited by DRiFTKiNG1312
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Juke. Κατέβασα το nova launcher και θα το επεξεργαστώ οσονούπω...

 

Driftking εμένα μου ήρθε με την 4.4.2 περασμένη εργοστασιακά. Δεν ξέρω αν αυτό είναι για καλό. Με bluetooth και wifi ανοικτό (χωρίς όμως να δουλεύω το κινητό) η μισή μπαταρία πέφτει σε 3 ώρες... Από ότι είδα με την 4.2.9 που είχε πριν την 4.4.2, αυτό δεν γινόταν...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να με τυχερος και να μου ερθει με την 4.2.9 γτ αμα ειναι με την κιτ κατ θα χω προβλημα...αυτο που κανουν ειναι μεγαλη βλακεια που βαζουν το κιτ κατ απο την στιγμη που διαλαει τα παντα...
Link to comment
Share on other sites

Στη ρυθμιση του κινητου θα σε βοηθησει ενας launcher απο το playstore οπως ο nova. Τα κανει ολα οσο απλα θελεις. Για gps πρεπει να ψαξεις στο ιντερνετ η δες το navi free στο playstore αρκετα καλο για δωρεαν.

Τωρα για αυτους που το εχουν πειραξει: εχει βαλει καποιος το devils eye το μεσαιο πληκτρο σαν notification led; Γιατι με το gravity box δεν το κανει.Θα ηταν τελειο να δουλεψει.

 

Οχι δεν γινεται να ενεργοποιησεις μονο το μεσαιο πληκτρο, μιας και δεν τα βλεπει individually αλλα σαν ολοκληρο unit. Εχω κι εγω το gravity box αλλα εχω απενεργοποιησει αυτη τη βλακεια με το button backlight notification, τρωει μπαταρια ασκοπα και αναβοσβηνει συνεχεια μολις εχεις μια ειδοποιηση. Προτιμω απλα να πατησω το power button και να δω τι καινουργιο εχω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η KitKat 4.4.2 ρε παιδια, απλα αν τυχον δεν εχετε τα 7GB για τα apps, φροντιστε να φλασαρετε τη 4.4.2 με build 2014/08/15 και με τα EBR1 & EBR2 για τα 7GB. Καντε και ενα root με το Root Genius και ειστε κομπλε. Μου κραταει 1 μερα χαλαρα η μπαταρια, και εχω μονιμα ανοιχτο το mobile data connection, GPS και sync on για να μου ερχονται ολες οι ειδοποιησεις σε 30-40 εφαρμογες. Το βραδακι φορτιση και το πρωι οταν ξυπναω, παλι τα ιδια. Δεν ειναι τραγικο. Παρτε και ενα battery charger για οταν πατε κανα ταξιδακι και ειστε τελεια! Εχω ενα με 8000mAh (το Doogee εχει 2600mAh, οποτε το φορτιζει 2,5 φορες απο 0% στο 100%) με 15 λιρες το πηρα απο eBay.

 

Και για οσους τα πανε καλα με τεχνολογια, μετα τα flashαρισματα και τα rootαρισματα, φτιαξτε τον ηχο μεσω του MobileUnkleTools & περαστε recovery για το Doogee μεσω MobileUnkleTools επισης. Περαστε MOD το Nitro X Spark Edition, κατεβαστε τα προγραμματα που θελει απο το Playstore και καντε το install. Θα τρεχει λουκουμι το κινητο μετα, μου ανοιγει το σκαηπ κατευθειαν ενω παλια επαιρνε μερικα δευτερολεπτα αφοτου το παταγα. Και για οσους ψαχνονται ακομη παραπανω, Xposed & μετα Gravity Box για να φτιαξετε οπως θελετε το κινητο σας (θεματα, τι κουμπια να χει πανω στο notification bar κλπ κλπ). Πειραξτε το λιγο, δειτε τι μπορει να κανει και μετα αν δεν σας αρεσει, βαλτε 4.2.9.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω αν σου φερουν το κινητο με την 4.4 εισαι πολυ ατυχος..γτ εχει αποτυχη αυτη η εκδοση για αυτο το τηλεφωνο...απο την αλλη μερια φοβασαι να περασεις 4.2 γιατι θα μπρικαρει...αυτοι που εχουν την 4.2 ειναι πολυ τυχεροι αυτο ξερω!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πριν 2 μερες ηρθε το κινητο με 4.4.2 και δεν εχω το παραμικρο προβλημα... Το ακουστικο δυνατο οπως και το ηχειο,η μπαταρια απο το 61% και σκιζοντας του οπως κανουμε ολοι στην αρχη κρατησε 8 ωρες..τωρα μιαμιση μερα μετα την πρωτη φορτιση ειναι στο 55%!!!!Δεν βλεπω κατι το ασχημο για την χρηση (δεν ασχολουμε με games) που κανω εγω στην 4.4.2!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πριν 2 μερες ηρθε το κινητο με 4.4.2 και δεν εχω το παραμικρο προβλημα... Το ακουστικο δυνατο οπως και το ηχειο,η μπαταρια απο το 61% και σκιζοντας του οπως κανουμε ολοι στην αρχη κρατησε 8 ωρες..τωρα μιαμιση μερα μετα την πρωτη φορτιση ειναι στο 55%!!!!Δεν βλεπω κατι το ασχημο για την χρηση (δεν ασχολουμε με games) που κανω εγω στην 4.4.2!!

 

Φίλε μου καλορίζικο? !!??Σου ήρθε ρουτ ,play store. είχε και κινέζικες εφαρμογές :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω αν σου φερουν το κινητο με την 4.4 εισαι πολυ ατυχος..γτ εχει αποτυχη αυτη η εκδοση για αυτο το τηλεφωνο...απο την αλλη μερια φοβασαι να περασεις 4.2 γιατι θα μπρικαρει...αυτοι που εχουν την 4.2 ειναι πολυ τυχεροι αυτο ξερω!!!!!

 

Δεν ειναι τραγικο φαινομενο, αν δεν σου αρεσει κατι, το αλλαζεις.

 

Αν ακολουθησεις κατα γραμμα τις οδηγιες (υπαρχουν βιντεο που στα εξηγουν), ειναι 99% οτι θα πετυχει. Αν δεν πετυχει, παλι υπαρχει τροπος να το ξαναεπαναφερεις. Κανε ενα back-up πρωτα και σωζεται η κατασταση ή ξαναδοκιμασε να τη ξαναφλασαρεις τη ROM.

 

Δεν ειναι τρελη φυσικη, ειχα κανει και εγω τη ******* οταν φλασαρα τη 4.4.2 και ξεχασα σε ενα σημειο να βαλω και να βγαλω τη μπαταρια και μου εγινε μπρικ το κινητο. Ξαναεκανα το φλασαρισμα σωστα την επομενη φορα και μου πετυχε μια χαρα.

 

Οτι και να θες να κανεις στο κινητο σου, εφοσον ειναι Android, μπορεις. Σε πολλα σαητ εχουν και τις οδηγιες για να μην χανεσαι, αλλα και εδω να ρωτησεις, σιγουρα καποιος ξερει.

 

:)

 

Μπορω να πω οτι ειμαι κατευχαριστημενη μετα το MOD που περασα και το gravity box. Κοιταξτε πως φαινεται το κινητο τωρα (μπορειτε να κανετε και αλλες ρυθμισεις, απλα εγω το εφτιαξα λιγο).

 

https://www.dropbox.com/s/90zclw9zemqdcg6/Screenshot_2014-11-30-15-37-43.png?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/32z4uqbyorucseo/Screenshot_2014-11-30-15-38-00.png?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/ggnvdbu2b9i4p4f/Screenshot_2014-11-30-15-38-09.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ πριν λίγο καιρό με 4.4.2 αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με το gps (δείχνει όπου νάνε) και αρκετά συχνά επανεκκινήσεις χωρίς λόγο. Πρώτη φορά παίρνω κινέζικό και τελευταία. Μπορώ να το κάνω τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...