Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχω ένα νέο πρόβλημα. Πριν από ένα μήνα είχα βάλει την 4.2.9 και το τηλέφωνο δούλευε κανονικά. Στη συνέχεια, όταν άνοιγα το κινητό όλα δούλευαν μια χαρά αλλά μετά από κάποια ώρα χρήσης ο ήχος ακούγονταν διακεκομμένος και στο άσχετο δεν διάβαζε την κάρτα sd. Πριν μια εβδομάδα, μισή ώρα αφού άνοιγα το κινητό γινόταν το ίδιο πράγμα κι έπρεπε να το κάνω επαναλαμβανόμενα reboot για να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία της κάρτας. Αγανάκτησα κι εγώ κι έβαλα πάλι την 4.4.2 που θυμόμουν να μην έχω προβλήματα. Ο ήχος πλέον διορθώθηκε αλλά το πρόβλημα με την κάρτα sd παραμένει και συν τοις άλλοις πλέον δεν συνδέεται με τον υπολογιστή. Η έκδοση της 4.4.2 που χρησιμοποιώ είναι η προτεινόμενη που είχα και πριν, το κινητό είναι rootαρισμένο με root genius. Τι μπορεί να φταίει, έχει κανείς καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα ο δικός του φορτιστής είναι 1A.. Με αυτό φορτίζει αλλά μου φαίνεται λίγος..

το δικο μου φορτιζει κανονικα,

απλα λεω μην βαλεις κανα φορτιστη κατω απο ενα αμπ. διοτι δεν θα φορτιζει καλα!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..οποια. Rom κι αν περασω λειπει μια μπαντα wcmd 1900 .το σημα δεν ειναι σταθερο και ειδικα στη vodafon . υπαρχει καμια ιδεα πως την προσθετω η γιατι γινετε αυτο;ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αν ξερει καποιος να μου πει αν γινετε να περασεις rom απο αλλο κινητο....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..οποια. Rom κι αν περασω λειπει μια μπαντα wcmd 1900 .το σημα δεν ειναι σταθερο και ειδικα στη vodafon . υπαρχει καμια ιδεα πως την προσθετω η γιατι γινετε αυτο;ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αν ξερει καποιος να μου πει αν γινετε να περασεις rom απο αλλο κινητο....ευχαριστω

WCDMA 1900 δε χρησιμοποιεί κανένα δίκτυο στην Ελλάδα. Κι όχι δε γίνεται να περάσεις ρομ απ' άλλο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...τοτε απο που προερχετε το ασταθες σημα;

Εξαρτάται σε ποια περιοχή είσαι, αν έχει καλό σήμα στην περιοχή σου, άλλα κινητά πώς συμπεριφέρονται; Το πρόβλημα το έχεις σε 3G ή 2G; Αν είναι σε 3G, μπορεί στην περιοχή η Vodafone να καλύπτει με WCDMA900, το κινητό δεν ξέρω αν έχει 850 ή 900

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή στην κατοχή μου περίπου μια εβδομάδα. Εξαιρετική η Doogee...

Πολύ καλό φινίρισμα, οθονάρα,μια χαρά με android 4.4.2 και ικανοποιητικότατη απόδοση μπαταρίας.

Ελπίζω να αποδειχθεί... σκυλί σε βάθος χρόνου.

Σε κάθε περίπτωση παίρνεις πολύυυυυ περισσότερα γι'αυτά που δίνεις!

Η αλήθεια είναι εκεί τριγύρω στο ψέμα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα και στους κατοχους της συσκευης.!!!!

θα ηθελα να μαθω αν εχει καποια προβληματα οτιδηποτε αφορα αυτο...

για μεταπωληση θα γινει οποτε ακουω τις γνωμες σας!!!

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εχω το doogee dg550 και η οθονη βγενει ολη εξω μου ειπαν να το στειλω πισω αλλα 2 μηνες χωρισ τηλ δεν γινετε τι να κανω? υπαρχει τροπος να την κωλισω ??? ευχαριστω

χρονια πολλα, καλή σαρακοστή!!!

 

Έχω το κινητό 2 μήνες. Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Έχει την έκδοση 4.4.2 του Αυγούστου. (ήρθε μετά από 63 ημέρες καθυστέρησης από 1949deal). Μου ξεκόλλησε πλήρως η οθόνη καθώς και σε άλλους 2 φίλους που το έχουμε... Η λύση?

 

Απλά το κολλήσαμε με ισχυρή φλατζόκολλα - μαύρη που φαίνονται στις φωτογραφίες (χωρίς να θέλω να κανω διαφήμιση..).

και όλα καλά.

 

http://i.imgur.com/mWxVmgr.png

 

http://i.imgur.com/Ehixfet.png

 

http://i.imgur.com/DHVHkGF.png

 

http://i.imgur.com/FPKG7Ca.png

 

http://i.imgur.com/awyPMWo.png

 

http://i.imgur.com/tIcR1tc.png

 

Με προσοχή να μην τεντωθούν πολύ οι 2 πλεξούδες της οθόνης και ξεκουμπώσουν, διότι μετά πρέπει να ανοίξεις το κινητό και να το κάνεις βίδες, σαν να αλλάζεις οθόνη.

 

Γενικά ο κινέζος τσιγκουνεύτηκε στην κόλλα της οθόνης (δεν υπάρχει ταινία διπλής όψης)

 

λίγη κόλλα - σαν θερμόκολλα - στις γωνίες και σποραδικά στα πλαϊνά και αυτό είναι ολο το παραμύθι.

 

3 κινητά ξεκόλλησαν οι οθόνες. εμένα μου την τράβηξε η θήκη - σαν βιβλίο - που είχε βεντούζα.

 

Αγοράσαμε άλλες - από ebay - θήκες σιλικόνης για DG550 ΜΕ 4 ευρώ η μία...

 

Αν μου πάθει η οθόνη κάτι δεν συμφέρει να πάρω άλλη (65 ευρώ και άνω).

 

Θα πάω για άλλο κινητό.

Οπότε με την φλατζόκολλα έγινε τούμπανο... καλύτερο και από την μαμά του...

 

======================

 

Η μπαταρία μου κρατάει 1 ημέρα με πολύ internet και χάϊδεμα..

 

και λιγότερο...

 

Μακάρι να έβγαζαν μεγαλύτερη... για τα λεφτά του τώρα πολύ καλό είναι...

 

Το σύγκρινα και με το elphone P2000 που έχει 2giga RAm, και το DG550 είναι πιο γρήγορο, γιατί έχει απλό γνήσιο android, ενώ το P2000 έχει δικιά του έκδοση σαν το xaomi. είναι και πιο ακριβό.

 

Στο Antutu Benchmark v5.6.1 μου έπιασε βαθμολογία 30963.... (27457 στο minideal).

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο babisfire. Ανέβασε και ενα βιντεο στο YouTube και τα πιασες τα λεφτά σου

Βιντεο δεν τραβηξα...

 

Στο επόμενο που θα κολλησω θα τραβηξω!!!

 

Σχετικά με την μπαταρία η οποια κρατάει ... ούτε ημερα αν το σκαλίζεις....

 

έχει βρεί κανείς μεγαλύτερη απο 2650 mAh ;

Ταιριάζει από κανενα αλλο κινητό?

 

αυτές εδώ λένε αλήθεια ή μας κοροϊδεύουν?

 

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150228102113&SearchText=Battery+3000mah+Doogee+DG550+Phone+Battery

 

http://www.aliexpress.com/item/In-Stock-100-Original-3000Mah-Large-Battery-For-Doogee-DG550-MTK6592-1280-720-Smart-Mobile-Phone/1944922817.html

 

http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Original-Li-Polymer-Battery-2600mah-Doogee-DG550-Phone-Battery-3G-Cell-Phone-Free-shipping/32264710898.html

 

είναι 3000mAh? τις εχει δοκιμάσει κανείς?

 

(στην διευθυνση της ιστοσελίδας παντως γραφει ....Polymer-Battery-2600mah-Doogee-DG550-Phone-... στην δευτερη ..)

 

Έχει κανείς πληροφόρηση αν θα βγεί επίσημη μεγαλύτερη μπαταρία?

 

==================================

*** σε κάποιο σημείο της οθόνης, φαίνεται μιά ασπρη κουκίδα - ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΣΠΡΟ ΦΟΝΤΟ - στην μέση προς τα επάνω...

Είναι σαν να υπάρχει ενα ... βαμβακερό φιλτρο σε ολη την οθόνη.. (βαμβακερό ασπρο ομοιόμορφο γλυκό χρώμα..) και στο σημείο που περιγράφω ως ασπρη κουκίδα, να .. αραιώνει.. το ... βαμβάκι... και να είναι πιο φωτεινό το σημείο...

Στο αλλο κινητό του φίλου, υπάρχουν δύο ... πιο φωτεινές ασπρες κουκίδες... (δεν μπορείς να τις πεις κυλίδες, ειναι πιο μικρές).

 

Έχει συμβεί και στο δικό σας?

 

****μεγάλο θέμα η μπαταρία...***

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την δεύτερη μπαταρία απο το coolicool και λέει πάνω οτι ειναι polymer

Είναι ελάχιστα πιο χοντρή με αποτέλεσμα να σφίγγει τα τοιχώματα της θέσης της μπαταριας. Ενα περίεργο φαινόμενο είναι οτι όταν βγάζω φωτογραφία και έχω ενεργο το φλας το κινητό σβήνει με την συγκεκριμενη μπαταρία και σκέφτομαι μήπως ειναι επειδή πιέζει τα πλαστικα λίγο παραπάνω έτσι ώστε να ακουμπάει κάποια καλωδια και να βραχυκυκλωνει.

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την δεύτερη μπαταρία απο το coolicool και λέει πάνω οτι ειναι polymer

Είναι ελάχιστα πιο χοντρή με αποτέλεσμα να σφίγγει τα τοιχώματα της θέσης της μπαταριας. Ενα περίεργο φαινόμενο είναι οτι όταν βγάζω φωτογραφία και έχω ενεργο το φλας το κινητό σβήνει με την συγκεκριμενη μπαταρία και σκέφτομαι μήπως ειναι επειδή πιέζει τα πλαστικα λίγο παραπάνω έτσι ώστε να ακουμπάει κάποια καλωδια και να βραχυκυκλωνει.

Φίλε juke,

 

Πόσο καιρό την έχεις την πιο μεγάλη μπαταρία? κρατάει? ... πιο πολύ?

Παρακάτω είναι ένα βίντεο αλλαγής οθόνης στο DG550..

 

παρατήρησε στο 3:03 λεπτό , που βγάζει το μαύρο πλαίσιο - γύρω από την μπαταρία - , δείχνει ότι υπάρχει ένα γρί καλώδιο κατα μήκος της αριστερής πλευράς - όπως κοιτάμε το κινητό από πισω - το οποίο ενώνεται με την πλακέτα πάνω από την μπαταρία, (πλακέτα στην οποία υπάρχει εκτός των αλλων η κάμερα και το κολλημένο led flash), την οποία και αφαιρεί στο 6:47 λεπτό, αφού ξεκουμπώσει το γκρί καλωδιο.

Δεν πιστεύω ότι η μπαταρία πιέζει το γκρί καλώδιο (το μοναδικό που υπάρχει στο πλαϊ) ώστε να προκαλεί βραχυκύκλωμα στο φλας...

 

κάτι αλλο πρέπει να φταίει... (γνώμη μου)

 

 

*πες μου αν γενικά κρατάει παραπάνω από την 2650άρα, ή μας κοροϊδεύουν...

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κρατάει παραπάνω, άσε που μπορεί να είναι και καμιά άλλη γιατί δεν είναι ίδια με την μαμισια, έχει πιο στρογγυλεμενες πλευρές
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κρατάει παραπάνω, άσε που μπορεί να είναι και καμιά άλλη γιατί δεν είναι ίδια με την μαμισια, έχει πιο στρογγυλεμενες πλευρές

"φάτη" λίγο με κανενα ... σβουράκι η λίμα η γυαλόχαρτο όπως ταίριαξε ο φίλος παρακάτω...

 

 

===========

κριμα που δεν κρατάει....

 

 

==========

 

ξέρει κανείς τις διαστάσεις απο αυτήν την μπαταρία του inew I6000? μήπως και ταιριάξει?

 

http://www.inewmobile.com/original-3150mah-battery-for-inew-i6000-quad-core.html

 

Καλησπέρα..

 

Για την ιστορία... μόλις το έκανα root με το root genius χωρις κανενα προβλημα...

 

οδηγίες εδώ http://androidxda.com/download-root-genius

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia....exw ki egw ena doogee dg550...edw k ena mhna sxedon.....loipon epsaxna arketes fores ola ta mhnumata .....alla den vrhka plhrofories apo kapoion pou na 3erei na veltiwnei thn camera ap to Mobileuncle Tools! Gnwrizei kanenas kati sxetika me auto ? euxaristw
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πει καποιος πως λειτουργει το φωτακι για τις ειδοποιησης

και αν υπαρχει καποιος τροπος να γινει ποιο δυνατος ο ηχος κλησης

εχω και καποιο αλλο προβλήμα με την φωτογραφικη μηχανη οταν παω να τραβηξω μια φωτο με το που παταω το κουμπι σβηνει το τηλεφωνο τι εχει γνωριζει καποιος να μου πει

ευχαριστω

Το ίδιο έπαθα όταν άλλαξα μπαταρία. Το κάνει σίγουρα η μπαταρία και μόνο όταν έχεις το φλας ανοιχτό, αν τραβήξεις χωρίς φλας η βάλεις την μαμισια μπαταρία δεν το κάνει

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό έπεσε και η οθόνη έσπασε. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κινεζομάγαζο για παραγγελία οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό έπεσε και η οθόνη έσπασε. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κινεζομάγαζο για παραγγελία οθόνης;

καλησπερα!!!

 

Γραφτηκα και παρήγγειλα το DG700 TITANS2 από εδώ: http://www.doogeephoneshop.com/

 

πρέπει να είναι Doogee Official Store site, ή μας κοροϊδεύει...

παρήγγειλα στις 9/3/2015. να δουμε... ακόμα .. proccesing ... λέει...!!!

 

Τουλάχιστον είναι μέσω paypall... θα δείξει..

Πάντως προλαβα τιμή site 93 ευρώ , συν μεταφορικά μέσω hong kong, συν τα του paypall, τελική τιμή ... 103 ευρώ!!!

 

μετά από 2 μερες, το είχε τιμή (και το εχει ακόμη) 103 ευρώ!!! (τιμή site). (ισοτιμία $ με ευρώ στο 1,07)

 

To ... δικό μας παντως (dg550) το εχει 106 ευρώ. (φθηνότερο ... αρκετά από αρκετά επωνυμα κινεζομάγαζα).

το ξέρει κανεις? ή θα ανοίγουμε θέμα sto paypall?

 

Mπορεις να τους γράψεις για οθόνη αν πουλάν και πόσο ... αν είναι όντως official!!

 

Θα ενημερώσω για την εξελιξη της παραγγελίας...

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...:)

 

Ερώτηση .... (μήπως και μου διεφυγε της προσοχής και απαντήθηκε κάπου...)

- Εχουμε επίσημη ενημέρωση αν θα βγεί - σύντομα - έκδοση lollipop?

 

γνωρίζει κανεις?

 

μια και δεν βλέπω κατι στο επίσημο site....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποια περιοχή είσαι, αν έχει καλό σήμα στην περιοχή σου, άλλα κινητά πώς συμπεριφέρονται; Το πρόβλημα το έχεις σε 3G ή 2G; Αν είναι σε 3G, μπορεί στην περιοχή η Vodafone να καλύπτει με WCDMA900, το κινητό δεν ξέρω αν έχει 850 ή 900

Δυστυχώς το DG550 υποστηρίζει WCDMA850 & WCDMA2100. Από GSM υποστηρίζει όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Έχω και εγώ σοβαρό πρόβλημα με την λήψη της WIND. Στην κιτ-κατ δεν μπορώ να βρω ρύθμιση που να βάλω 2G ή WCDMA ή αυτόματο κλπ στην SIM. Τελικά υπάρχει η επιλογή μόνο στο power saving management να κλείνει το 3G.

Υπάρχει για κιτ-κατ εφαρμογή που να μπορείς να βλέπεις τις συχνότητες ή να επιλέγεις 2G κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το DG550 υποστηρίζει WCDMA850 & WCDMA2100. Από GSM υποστηρίζει όλο το φάσμα των συχνοτήτων. Έχω και εγώ σοβαρό πρόβλημα με την λήψη της WIND. Στην κιτ-κατ δεν μπορώ να βρω ρύθμιση που να βάλω 2G ή WCDMA ή αυτόματο κλπ στην SIM. Τελικά υπάρχει η επιλογή μόνο στο power saving management να κλείνει το 3G.

Υπάρχει για κιτ-κατ εφαρμογή που να μπορείς να βλέπεις τις συχνότητες ή να επιλέγεις 2G κλπ?

Η Wind δεν έχει WCDMA900, μονο 2100. Μόνο η Vodafone χρησιμοποιεί wcdma900 σε καποιες περιοχες της επαρχίας, μαζί με 2100.

Link to comment
Share on other sites

Η Wind δεν έχει WCDMA900, μονο 2100. Μόνο η Vodafone χρησιμοποιεί wcdma900 σε καποιες περιοχες της επαρχίας, μαζί με 2100.

Σταύρο σε ευχαριστώ για την ενημέρωση άρα δεν είναι θέμα συχνότητας με την Wind.

Το DG550 αγοράστηκε τον Ιούλιο και είχα κάρτα COSMOTE ROM 4.2.9. Όλα φαινόταν να δουλεύουν κανονικά. Το GPS κλείδωνε σε χρόνο DT.

Τέλη Αυγούστου-Σεπτέμβριο πέρασα την 2η kit-kat που έβγαλε η Doogee τον Αύγουστο και το κινητό δούλευε πιο σφαίρα. Το GPS συνέχιζε να δουλεύει. Κάποια στιγμή το κινητό μου έπεσε από κάποιο ύψος σε μια σκάλα αλλά έδειχνε να δουλεύει κανονικά. Εκείνες τις μέρες άλλαξα από Cosmote σε Wind και άρχισα να παρατηρώ χαμηλό σήμα και έχανα τηλέφωνα. Παράλληλα άρχισε να φουσκώνει η μπαταρία την οποία και άλλαξα. Κάποια στιγμή άλλαξα την kit-kat με την 4,2,9 που είχε βγάλει η Doogee τον Σεπτέμβριο. Eδειξε να ανεβαίνει το σήμα αλλά τελικά ήταν εικονική η ένδειξη γιατί ορισμένες φορές και με 2 γραμμές δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο και τελικά είχα την ίδια λήψη στις διάφορες περιοχές με πριν. Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι το GPS δεν κλείδωνε κανένα δορυφόρο. Τελευταία έβαλα την kit-kat που είχε έβγαλε η Doogee τον Ιανουάριο του 2015 με επιλογή firmware upgrade. Το κινητό δουλεύει σφαίρα και κλειδώνει το GPS σχετικά όλα τα άλλα καλά (ζουμάρει η κάμερα κατά την λήψη βίντεο κλπ) αλλά τα προβλήματα στην λήψη παραμένουν.

Τι προτείνεις να κάνω?

Να το ανοίξω να δω μήπως υπάρχει πρόβλημα με την κεραία GSM (που βρίσκεται? ) ή να ψάξω να βρώ να δοκιμάσω κάποια παλιά ROM?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...