Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!! Ερωτηση: Εχει αλλαξει καποιος οθονη στο Doogee του?Αν ναι ,απο που και ποσο???Αν την αλλαξω μονος μου ,ξερει κανενας

τι κολλα χρησιμοποιειται για τη κολληση της οθονης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Έχω αλλάξει εγώ την οθόνη με μια καινούρια από aliexpress γύρω στα 40 ευρώ με τα εργαλειακια , αλλά μετά από 2μιση μήνες εμφανίστηκαν γραμμές. Ελαττωματικο προϊόν και δεν με κάλυπτε η εγγύηση επειδή το άλλαξα μόνος.

Υπάρχουν οδηγίες στο YouTube για την διαδικασία. Ταινίας διπλής όψεως χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Το κινητό μετά από επανεκκίνηση ή εάν κλείσω και ξανανοίξω το wifi ενώ για λίγη ώρα (λεπτά) λειτουργεί κανονικότατα, μετά κρεμάει. Εάν κλείσω και ξανανοίξω το wifi, συνδέεται κανονικά αλλά μετά από λίγο ξανακρεμάει. Το σήμα δείχνει κανονικά, τα βελάκια ανταλλαγής δεδομένων δεν παίζουν, στο δίκτυο είναι και άλλες συνδεδεμένες συσκευές και παίζουν κανονικά.

 

Το σήμα μπορεί πχ να χαθεί κατά τη διάρκεια βιντεοκλήσης ή παρακολούθησης βίντεο. Μπορεί να κρεμάσει την ώρα που ανοίγω ένα Link. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι απλά θα κρεμάσει κάποια στιγμή και δεν θα συνδέεται. Αλλά και να κλείσω και να ξανανοίξω τα ίδια γίνονται. Για λίγο Ok και μετά τίποτα.

 

Έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών και ενώ στην αρχή φάνηκε να στρώνει δεν πέρασε μια μέρα και έγιναν τα ίδια.

 

Έχω κάνει αλλαγές στο router όσον αφορά κανάλι μετάδοσης (11), έχω αλλάξει από WEP σε WPA ή και καθόλου ασφάλεια, σήμερα βρήκα μια άλλη κατάσταση διαβάζοντας στο internet όπου αφορούσε το google και πως έπρεπε να δώσω μια διεύθυνση στο router αλλά τίποτα. Συνέχεια το ίδιο.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας πει γιατί είμαι έτοιμος να το στείλω καλοτάξιδο...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο dg310 και παρατήρησα ότι το κάνει μόνο με cyta, με conex δεν το κανει

Και πιστεύω ότι φταίει η συνεργασία με το ρουτερ

Μήπως έτσι είναι και σε εσένα;

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι έτσι.. Και σε οτε και σε wind και σε ανοικτα δικτυα (αγνωστο τι παροχο εχουν) μετα απο λιγο πρεπει να κλεισω και να ξανανοιξω WiFi.. Ακομα και για να γραψω το μηνυμα και να σταλει επρεπε να κανω το ιδιο...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και καλη χρονια με υγεια!!!:)

 

ΕΧΩ ΕΚΔΟΣΗ android 4.4.2 βασικου φασματος DOOGE-GAGGER-DG550 2014/07/08

KERNEL 2014/07/08 ΕΚΔΟΣΗΣ ANDROID_4.4_2014/08/21.

 

Το DG550 κινητο μου παρουσιάζει τα εξής:

 

1) Όταν τραβαω φωτογραφιες, (με το original προγραμμα) ξαφνικά μαυριζει - σβηνει και επανεκκινει στα ... κινεζικα..

μπορει να το κανει στην 3η φωτο, στην 4η, σπανια στην πρωτη φωτογραφια. Φυσικα και δεν αποθηκευεται η φωτογραφια πανω στην οποια επαθε "κοκομπλόκο"...

 

Επιλεγω με το volume down ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ %$#&*MCC

ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ..

Φτου και απο την αρχή... δηλαδη...

 

2) Όταν παιρνω καποιον τηλεφωνο -τον οποιο εχω ψαξει από τις επαφες μου - μιλαω ολα καλα.

 

η κληση 'αποθηκευεται' στο αρχειο κλησεων..

Αν ξαναχρειαστεί να τον καλέσω εκ νέου, -για να μην τον ξαναψαχνω στις επαφες μου- πηγαινω στο αρχειο κλησεων , τον βρισκω και καλω από εκει..

Βλέπω το ονομά του ΑΛΛΑ... απο το νουμερό του ..λειπει το...6

δηλαδη το αντι για πχ 6944*****5 βλέπω οτι "κρατησε' ..944*****5 που δεν ειναι νουμερο για κανεις κληση.

 

Οι επαφες μου ολες ειναι αποθηκευμενες στο τηλέφωνο - οχι στην cim - και φυσικά στην κάρτα microSD σαν αρχείο .vcf

 

------------------------------------------------------------

ΔΕΝ εχω κανει καμια αναβάθμιση (η επόμενη ειχε θεμα με το gps σε κινητο που πηρε ενας φιλος), περιμένοντας μπας και φιλοτημηθει η dooge να βγαλει επίσημο lolipop.... (θα ασπρίσουν τα μαλλιά μου πρώτα...)

 

Θεωρω οτι ειναι ώρα για αλλη rom και να πάει στο ...καλό η επίσημη...

Ποιά θεωρείτε καλύτερη? και σταθερή?:help: and :thanks:

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

juke Ευχαριστώ για την απάντηση...:thanks:

========================

 

τα συμπτωματα 1 και 2 συμβαίνουν σε αλλον ή ειμαι ο πρώτος?

Δεκάδες DG550 έχουν περάσει απ τα χέρια μου, με 4.2 ή 4.4, δεν έχω ξανακούσει τέτοια προβλήματα, ούτε κ σ άλλα τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδω και κανα βδομαδα παρατηρησα οτι η μπαταρια πεφτει πολυ γρηγορα

την εβγαλα και παρατηρησα οτι σαν να φουσκωσε λιγο

Ειμαι ετοιμος να παραγκειλω μια και ψαχνωντας στο ebay βρηκα με 2600mAh οπως ειναι και η τωρινη

αλλα βρηκα και με 3000mAh ισχυει κατι τετοιο δλδ εχουν βγαλει μπαταρια για αυτο το κινητο και με 3000mAh

http://www.ebay.com/itm/BATER-A-ORIGINAL-DOOGEE-DG550-Li-Ion-de-ALTA-CAPACIDAD-3000mAh-BATTER

η ειναι μουφα λιγο περιεργο μου φενεται.

 

Τελικα αν γνωριζει καποιος κατι ας γραψει ποια με προτεινει να παραγκειλω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα..

 

Φίλος μου εδωσε το κινητό DG550 (που το χειρίζεται ο γυιός του), το οποίο όταν ανοίγει, κολλάει από οτι μου είπε.

 

Οταν το ανοιξα πριν 8 ώρες στην δουλειά, είχε βαλει μοτίβο σχήματος ως κωδικό.

Οταν μιλησα με τον γυιό του και μου εξήγησε το μοτίβο, μπήκα στο κινητό. (το κινητό δεν έχει sim ούτε memory card).

παρατήρησα κατι σαν κολλημα ελαφριά στο χρώμα της οθόνης. (όπως κολλαει καμια φορά η καρτα γραφικών στο pc).

 

τελος παντων το εκλεισα -βγαζοντας του την μπαταρία... (απο το κουμπι...δεν...)

 

τωρα στο σπίτι προσπαθω να το ανοιξω, αλλα δεν .. ανοίγει να μπεί και να με βγάλει για το μοτίβο-κωδικό.

 

ξεκινάει η οθόνη (με τα κομμάτια - γραφικά - όπως ξεκινάει) , αλλά δεν ολοκληρώνει. Σβήνει η οθόνη και ...δεν ακουει κανενα κουμπί.

 

πλαϊνό ή volume up/down.

Με τα πολλά ...

κρατώντας το volume down και πατώντας το power ανοιξε και επέλεξα το ... @#$*&@MΜC για να κάνω reset, μπήκε στην επόμενη κατάσταση με τα κινέζικα γράμματα.

 

Μετά εσβησε η οθόνη και ακουγόταν ενας θόρυβος σαν γρήγορη...προπέλα απο το ηχείο του...και μας αφησε χρονους και καιρούς..

 

πάπαλα... ουτε φωνή ούτε ακρόαση..

 

Τι κάνουμε και πώς το κάνουμε?

 

να πω εδώ πως αρχικά πριν κάνω όλα αυτά ... στο σπίτι, το συνδεσα με καλώδιο usb στο laptop και μία το είδε σαν συσκευή ΜΚΤ ή κατι τέτοιο, μετα το ειδε σαν αγνωστη συσκευή. ψιλοπαίζει και το καλώδιο στο βυσμα του κινιτού. Αλλά οταν το κρατησα σταθερα με το χερι, τα ιδια πάλι. προσπαθουσε να το αναγνωρίσει.

 

μετα εκανα αυτο με το hardware reset. και παπαλα...

 

καμια ιδέα? αυτο σημαινει ... μπρικαρε?

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επειδη δοκιμασα να γραψω το προβλημα μου σε αλλο section αλλα δεν μου εδινε δικαιωμα δεν ξερω το γιατι ας το δουν αν θελουν οι διαχειριστες παρακαλω θα το ανεβασω εδω και ας το μεταφερουν στο σωστο κομματι του foroym (αρκει να εχω και δικαιωαμα απαντησης βρε παπιδια οχι μονο read.

 

Λοιπον εχω το doogee dg 550 σκυλι μαυρο 3 χρονια τωρα κανενα προβλημα δυστυχως ομως η ευτυχως τοσο αντεξε η μπαταρια του και αρχισε να τα παιζει στην διαρκεια της λογικο λοιπον να ψαξω για νεα μπαταρια ψαχνωντας βρηκα την πιο φθηνη και original μπαταρια απο το dikarto.gr και την πραηγγειλα ολα καλα μεχρι εδω η μπαταρια ηρθε και λειτουργουσε μια χαρα .

Παρατηρησ α ομως οτι η μπαταρια μετα απο 1-2 μερες η αποδοση της απο 48 ωρες επεσε στα 2/3 των 24 ωρων και μου φανηκε παραξενο οποτε και εστειλα μαιλ στην εταιρεια οριστε λοιπον η απαντηση τους

 

<<Καλώς ή κακώς, δεν πρόκειται να βρείτε πουθενά, ούτε στην ελλάδα ούτε στην Κίνα νεότερη μπαταρία, καθώς το εργοστάσιο σταμάτησε να παράγει απ όταν σταμάτησε και τη παραγωγή της συσκευής, το 2014. Απ οπουδήποτε λοιπόν κι αν πάρετε μπαταρία πλέον για αυτό το μοντέλο, θα είναι τα ίδια χάλια. Εμείς τις διατηρούμε στις καλύτερες δυνατές συνθήκες, μακρυά από υγρασία και υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν μπορούμε να εγγυηθούμε και το ίδιο για το διάστημα πριν τις εισάγουμε, αλλά ούτε είναι δυνατόν οι μπαταρίες να διατηρηθούν στην αρχική τους αντοχή μετά από χρόνια αποθήκευσης.>>

 

ΚΟΙΝΩΣ ΟΣΟΙ ΤΟ ΧΕΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕΝ ΠΑΙΔΕΣ

 

πηρα ακομα και την ΟΕΒΕ ΕΛΕΚΤΡΙΚ ΕΛΛΑΣ σαν αντειπρωσοπεια στην Ελλαδα οι οποιοι μου ειπαν πανω κατω τα ιδια και ισως να ξαναφερουν οταν η εταιρεια στην κινα αναπαραγει και κατι τετοια

εστειλα και μαιλ εδω και 2 εβδομαδες στην ιδια την εταιρεια doggee.cc και βεβαιως σιγα και μην απαντησουν δεν τους συμφερει αρα

τα κινεζακια δεν εχουν την υποστηριξη που εχουν τα επωνυμα τηλεφωνα οσο καλα και αν ειναι . ειναι τηλεφωνα 3-4ετιας μαξ

 

το θεμα και η απορια μου ειναι υπαρχει site που να φτιαχνει combatible μπαταριες?? για το μοντελο αυτο ελλαδα η και εξωτερικο να βαλουμε παραγγελια? αλλα μονο combatible oxi γνησια γιατι θα ειναι στο στοκ της 2-3 χρονια αρα ληγμενη ενω η combatible πιθανων να ειναι φτιαγμενη η αναγωμομενη μεσα στο 2016 και ισως να αντεχει 48 ωρες χρησης μαξ ,ευχαριστω για το χρονο και την κατανοηση

 

υγ MODERATORS ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΑΜ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ POST στο φορουμ σας??:blink:

Link to comment
Share on other sites

<<Καλώς ή κακώς, δεν πρόκειται να βρείτε πουθενά, ούτε στην ελλάδα ούτε στην Κίνα νεότερη μπαταρία, καθώς το εργοστάσιο σταμάτησε να παράγει απ όταν σταμάτησε και τη παραγωγή της συσκευής, το 2014. Απ οπουδήποτε λοιπόν κι αν πάρετε μπαταρία πλέον για αυτό το μοντέλο, θα είναι τα ίδια χάλια. Εμείς τις διατηρούμε στις καλύτερες δυνατές συνθήκες, μακρυά από υγρασία και υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν μπορούμε να εγγυηθούμε και το ίδιο για το διάστημα πριν τις εισάγουμε, αλλά ούτε είναι δυνατόν οι μπαταρίες να διατηρηθούν στην αρχική τους αντοχή μετά από χρόνια αποθήκευσης.>>

 

blink:

 

ο τεχνικος τησ δικαρτο ειναι σοφος και ειλικρινης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παπαλα το κινητό!!! Πήγαινε να ανοίξει και κλείνει...

Τώρα τίποτα!!! Η αλήθεια είναι ότι το κακομεταχειρίστηκα λίγο καθώς το "λέρωσα" με βρώμικα χέρια όταν τράβαγα φωτογραφίες από την επισκευή των ιμιαξονίων σε τουοτα κορόλα του 2004. Αλλά το σκούπισα με πανί και μετά με βαμβάκι με λίγο οινόπνευμα...

 

το πήγα σε τεχνικό μαζί με αλλα 2 κινητά DG550 (το ένα με σπασμένη οθόνη - θρύψαλα ενός φίλου) και το άλλο -αλλου φίλου που μου έσβησε πάνω στο hardware reset που περιέγραψα πιο πισω).

 

Από τα τρία μπας και φιάξει κανένα...

 

Τίποτα.... έχει οξειδωθεί το δικό μου μεσα...και τα άλλα μπρικάρανε..

 

Εν το μεταξύ τα πλαστικά του έχουν φυράνει λίγο, μου λύγιζε πιο εύκολα (πιο εύπλαστο στα πλαϊνά αλουμίνια και στο σημείο των πλαϊνών κουμπιών σηκωνώτανε το γυρω αλουμίνιο).

 

Τέλος πάντων οσο με έβγαλε με έβγαλε...

 

Καλές επιδόσεις για την εποχή του, απογοητεύτηκα από την ποιότητα κατασκευής του (με βάση την τιμή του - 138ευρώ μου στοίχησε τότε) καθώς και την μή περαιτέρω υποστήριξή του.

 

Δεν ξέρω εαν η Doogee βελτίωσε την ποιότητα των συσκευών της στην ανάλογη τιμή, αλλά είμαι αρνητικός στο να ξαναδοκιμάσω με Doogee. (ειδικά αν το χρυσοπληρώσεις από κατάστημα στην Ελλάδα).

 

Τώρα έχω παραγγείλει και αναμένω το Apollo lite της Vernee σε ακριβότερη βέβαια κατηγορία!!!

 

Ελπίζω να μου βγεί καλύτερο στο χρόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου έδωσαν πριν 1 βδομάδα το κινητό δώρο γιατί δεν φορτωνε το λειτουργικό του. Ο κάτοχος άλλαξε τηλ και μου το έστειλε πακέτο με όλα τα παρελκόμενα. Πέρασα τους drivers στο pc, εκανα format+download και άνοιξε το κινητό μια χαρά, αλλά με διεγραμμενα imei. Πέρασα και τα imei με to mtk engineer. Κομπλε το κινητό σαν καινουριο. Ποιότητα κατασκευής έχει καλουτσικη όχι σαν τα φτηνά κινέζικα των 50-60€. Απο πλευρας λογισμικου το κανεις ο,τι θες το κινητακι. Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφόρησε και 6αρα custom στο site της needrom. Την έχει φορέσει κάποιος?

 

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μου έδωσαν πριν 1 βδομάδα το κινητό δώρο γιατί δεν φορτωνε το λειτουργικό του. Ο κάτοχος άλλαξε τηλ και μου το έστειλε πακέτο με όλα τα παρελκόμενα. Πέρασα τους drivers στο pc, εκανα format+download και άνοιξε το κινητό μια χαρά, αλλά με διεγραμμενα imei. Πέρασα και τα imei με to mtk engineer. Κομπλε το κινητό σαν καινουριο. Ποιότητα κατασκευής έχει καλουτσικη όχι σαν τα φτηνά κινέζικα των 50-60€. Απο πλευρας λογισμικου το κανεις ο,τι θες το κινητακι. Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφόρησε και 6αρα custom στο site της needrom. Την έχει φορέσει κάποιος?

 

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

 

φίλε μου έχω κι εγώ θέμα με τα ΙΜΕΙ,είχα κάνει επαναφορά το κινητό και διαγράφτηκαν ,πώς τα επαναφέρεις με την εφαρμογή αυτή? Αν έχεις την καλοσύνη καθοδήγησέ με ,ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...