Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπήκα σ' αυτό το topic επειδή ενδιαφέρομαι για το θέμα των "Αγορών από το εξωτερικό", έχοντας συντάξει το ΔΕΚ 2012 ένα οδηγό που ανάρτησα αρχικά στο insomnia και, στη συνέχεια σε άλλα fora, και διάβασα τις τελευταίες 25-30 σελίδες.

 

Με μεγάλη έκπληξη διάβασα αυτό το post (σελίδα 72, #1080, ημερομηνία 23/1/2014), που είναι πιστή αντιγραφή του δικού μου που ανάρτησα στο insomnia μια βδομάδα νωρίτερα (σελίδα 43, #632, ημερομηνία 16/1/2014).

 

Πιστεύω, κατ' αρχάς, ότι το μέλος που το ανέβασε, θα έπρεπε να γράψει και την πηγή αλλά ίσως ζητάω πολλά στις μέρες μας.

Εν πάση περιπτώσει, για την αποκατάσταση της σωστής ενημέρωσης, θέλω να πω ότι το κείμενο του οδηγού, καθώς και τα στοιχεία του νομοθετικού πλαισίου που ισχύει, συμπληρώθηκε μεταγενέστερα στα wiki του insomnia και επικαιροποιείται συνέχεια με νεώτερα στοιχεία.

 

Εάν οι συντονιστές κρίνουν ότι το forum διαθέτει χώρο, στον οποίο θα μπορώ να ενημερώνω στο μέλλον τον οδηγό με νεώτερα στοιχεία, όπως έχω τη δυνατότητα στα wiki του insomnia, ευχαρίστως θα ανεβάσω τον οδηγό και εδώ.

 

Σαφώς και υπάρχει χώρος :)

Κάνε ένα όμορφο οδηγό ή βάλε αυτούσιο αυτόν που έχεις φτιάξει ήδη και άνοιξε δικό σου θέμα εδώ.

Όταν και άμα το κάνεις, στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα, για να ρυθμίσουμε τα δικαιώματά σου, ώστε να μπορείς να τον επικαιροποιείς.

Όσον αφορά την πηγή σαφώς και έπρεπε απαραιτήτως να αναφερθεί, από τη στιγμή που είναι ακριβής αντιγραφή.

Δυστυχώς αυτό επαφίεται στην καλή πίστη του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αποδοχή της πρότασης.

Αφού υπάρχει η δυνατότητα ενημέρωσης, θα ανεβάσω τον οδηγό για τις "Αγορές από το εξωτερικό" και θα σε ενημερώσω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να ζητήσω τη βοήθεια σας;;;; Έχω παραγγείλει αρκετά τηλ και laptopια από America και Κίνα και ποτέ ευτυχώς δεν πέρασαν τελωνείο... λογικά φταίει που ήρθαν και με USPS και ChinaPost ή όπως την λένε. Εν προκειμένω σκέφτομαι να φέρω έναν στρόφαλο για το αμάξι ο οποίος τιμή θα έχει 360,00 συν τα οποια μεταφορικά μου χρεώσει το μαγαζί από Ηνωμ. Πολιτείες. Ο στρόφαλος ελλάδα έχει 900... τι με συμφέρει να κάνω; Σκέφτομαι να τον αγοράσω και να σταλεί με USPS ώστε να γλιτώσω τα καραγκιοζιλίκια με courier. Όμως ο αμερικάνος δε δηλώνει λέει μικρότερη αξία. Τι παίζει να πληρώσω για εκτελωνισμό; Θα με συμφέρει εν τέλει;;;;:cry:
Το θέμα δεν είναι πόσος χρόνος μας απομένει, αλλά το τι κάνουμε με αυτόν τον χρόνο που μας έχει δοθεί...
Link to comment
Share on other sites

Ο στρόφαλος θα έχει ογκώδη συσκευασία και αρκετά μεγάλο βάρος για να περάσει απαρατήρητος.

Το γεγονός ότι ο πωλητής δεν γράφει χαμηλότερη τιμή είναι ένα πρόσθετο μείον στην υπόθεση και ίσως να ζητήσει να προπληρώσεις και import charges, δηλαδή το ΦΠΑ, όπως ζητούν πολλά αμερικάνικα καταστήματα και ιδιώτες.

 

Ανεξάρτητα από αυτά, με βάση το ισχύον πλαίσιο, για αξία cif (κόστος + μεταφορικά+ ασφάλεια) πάνω από 150 ευρώ επιβάλλεται, εκτός από ΦΠΑ, και δασμός, με βάση τη δασμοφορολογική κλάση του εμπορεύματος. Το γεγονός ότι θα τον στείλει με ταχυδρομείο μειώνει κάπως τις πιθανότητες για δασμό αλλά τον ΦΠΑ νομίζω ότι τον έχεις σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ δεν με πειραζει να το πληρωσω, δεδομενου οτι λοιπον συνολικο ποσο βγαινει με μεταφορικα 450ευρώ στρογγυλά, πρέπει να υπολογίσω 103ευρώ ΦΠΑ και τι ποσό παίζει να είναι δασμοί κλπ;;; Δεδομένου ότι εδώ το αντικείμενο έχει 900-1000 θέλω να δω αν αξίζει... γιατί και 200 να γλιτώσω, δεν θα πω όχι από το να τα φάει η εδώ αντιπροσωπεία...
Το θέμα δεν είναι πόσος χρόνος μας απομένει, αλλά το τι κάνουμε με αυτόν τον χρόνο που μας έχει δοθεί...
Link to comment
Share on other sites

Το δασμό για το συγκεκριμένο εμπόρευμα θα το μάθεις μόνο από εκτελωνιστή ή την αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

Που πρεπει να απευθυνθω; Μηπως ξερεις;
Το θέμα δεν είναι πόσος χρόνος μας απομένει, αλλά το τι κάνουμε με αυτόν τον χρόνο που μας έχει δοθεί...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, να ρωτησω. Θελω να αγορασω ενα κινητο απο minideal.com.. Αν το κινητο υπαρχει στο european warehouse και το παραγγειλω απο εκει με dhl θα πληρωσω τελωνειο ή θα το παραλαβω δωρεαν;
Link to comment
Share on other sites

Εάν η αποστολή του δέματος γίνει από χώρα της ΕΕ. δεν έχεις πρόβλημα με έξοδα εκτελωνισμού.

 

Για όσους ενδιαφέρονται, έχω αναρτήσει οδηγό για "Αγορές από το εξωτερικό".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω, οταν περασει απο το τελωνειο το πακετο με Dhl, και θα μου το φερουν σπιτι δεν θα μου δωσουν αποδειξη που να γραφει καμια π.χ. 60 ή 80 ευρω να πληρωσω ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, για να μην υπάρχει παρανόηση, ότι εάν το δέμα ξεκινήσει από ΕΕ για Ελλάδα, είτε με ταχυδρομείο είτε με courier, δεν έχει τελωνειακές διατυπώσεις.

 

Συνεννοήσου, όμως, με τον πωλητή και ξεκαθάρισε το θέμα γιατί αν στο στείλει με dhl από Κίνα ... την κάτσαμε τη βάρκα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το βάρος με το τελωνείο αλλά με τα μεταφορικά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το βάρος με το τελωνείο αλλά με τα μεταφορικά.

 

 

Περιμενω ενα δεμα απο χωρα Ε.Ε. το οποιο ζυγιζει πανω απο 70 κιλα,η αξια του δεματος επισης ειναι μεγάλη...

 

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-08-2014 13:08 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 2 1-08-2014 04:32 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-08-2014 06:20 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 29-08-2014 08:06 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 29-08-2014 08:49 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 29-08-2014 08:49 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-09-2014 08:24 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 05-09-2014 08:33 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Και θελω να ρωτησω,ειναι νορμαλ η καθυστερηση στον ΥΕΔ?γιατι υπαρχει κλεισιμο απο τον ΥΕΔ 2 φορες?

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί "Κλείσιμο από ΥΕΔ" 2 φορές μέσα σε 13 λεπτά, δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί, ίσως να είναι και λάθος.

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι έφυγε από το τελωνείο χθες το πρωί και ανάλογα με το πόσο μακριά είσαι από εκεί θα το περιμένεις από ΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί "Κλείσιμο από ΥΕΔ" 2 φορές μέσα σε 13 λεπτά, δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί, ίσως να είναι και λάθος.

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι έφυγε από το τελωνείο χθες το πρωί και ανάλογα με το πόσο μακριά είσαι από εκεί θα το περιμένεις από ΔΕ.

 

 

Πως προκυπτουν τα 13 λεπτα..?Εγω βλεπω 2 κλεισιματα.το πρωτο εγινε 29/8 και το δευτερο 5/9.

Οποτε εμειναν μια βδομαδα στον ΥΕΔ?

Ειναι νορμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, πρόσεξα μόνο την ώρα και όχι την ημερομηνία αλλά σημασία έχει ότι έφυγε από το τελωνείο για παράδοση, εκτός αν πρόκειται για αντικείμενο/α μεγάλης αξίας που έχει/ουν διαφορετική δασμοφορολογική αντιμετώπιση ακόμη και αν διακινείται/ούνται εντός ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κινητο απο το ebay οπου ο πωλητης βρισκεται στο Hong Kong. Το κινητο εχει αξια £115.99 = 146.223 ευρω. Θα πληρωσω και επιπλεον φορο? Διαβασα απο το αρθρο του makap οτι μεχρι 150 ευρω δεν υπαρχει καποιος φορος, αν δεν κανω λαθος.. ειναι ακριβως ετσι? Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει οδηγός είναι ότι για αξία CIF (κόστος + μεταφορικά) μέχρι 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ που είναι φόρος.

Πάνω από την αξία αυτή πληρώνουμε και δασμό με βάση τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

 

Πάντως, υπάρχουν επώνυμα κινεζομάγαζα, τα οποία φροντίζουν να στέλνουν τα κινητά στην Ελλάδα μέσω ταχυδρομείου και διαδικασίας με την οποία δεν πληρώνονται επιπλέον έξοδα από τον αγοραστή. Ένα εξ αυτών εγγυάται, δηλαδή πληρώνει, τα έξοδα, στην περίπτωση που συμβεί το ... μοιραίο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Να προσθεσω βεβαια οτι ο συγκεκριμενος πωλητης εχει εξοδα αποστολης £18.00. Το θεμα ειναι οτι ειχα βρει το ιδιο κινητο απο αλλο πωλητη παλι απο hong kong οπου εκεινος δεν ειχε εξοδα αποστολης. Δηλαδη η γνωμη σου ειναι να το αποφυγω καλυτερα? Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιο ενδιαφέρεσαι αλλά σύγκρινε την τιμή του με αυτές που θα βρεις στα minideal, to2c, vickmall και μερικά άλλα που θα βρεις στο forum, θεωρούνται αξιόπιστα, δεν χρεώνουν μεταφορικά και το τελευταίο εγγυάται και τα έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για ενα παλιο.. το samsung galaxy s2, και δεν το βρισκεις καθολου ευκολα.. ξερω θα με κοιτας τωρα.. :worry:

εε κολληματα.. :p γενικα μ'αρεσει αυτο το κινητο. :)

 

Yγ: Κοιταξα στα site που εστειλες αλλα δεν βρηκα κατι δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν θα βρεις αφού ψάχνεις για τόσο παλιό.

Αλλά αυτό που ζητάς έχει και το ρίσκο του τελωνείου και πρέπει να το συνυπολογίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε αναφορά, έμμεση ή άμεση, σε ότι έχει να κάνει με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου.

Οποιαδήποτε ανάλογη αναφορά διαγράφεται.

 

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.
Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...