Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ηθελα να ρωτήσω αν παραγγείλω μια θυροτηλεοραση για το σπίτι θα περάσει τελωνείο???

δλδ θα πληρώσω αν περάσει? γτ ανταλακτικά που παραγγέλνω συχνα απλα με χρεώνουν 3 ευρώ και όχι σε όλα!

να το επιχειρήσω η οχι???

 

btw εχω παραγγείλει παρα πολλα κιν αλλα το τελευταίο περασε τελωνείο!

 

Oukitel K6000 130 ευρω + 45,86 τελωνείο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ηθελα να ρωτήσω αν παραγγείλω μια θυροτηλεοραση για το σπίτι θα περάσει τελωνείο???

δλδ θα πληρώσω αν περάσει? γτ ανταλακτικά που παραγγέλνω συχνα απλα με χρεώνουν 3 ευρώ και όχι σε όλα!

να το επιχειρήσω η οχι???

 

btw εχω παραγγείλει παρα πολλα κιν αλλα το τελευταίο περασε τελωνείο!

 

Oukitel K6000 130 ευρω + 45,86 τελωνείο!!!!

Φιλε εδω μεσα κανεις δεν κατεχει τη μαντικη,θεωρω,οποτε μην περιμενεις αξιοποιστες απαντησεις.

Ρισκαρεις και μας λες το αποτελεσμα......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν περιμενα την μαντικη!!! αλλιως θα λεγοταν αλλιως το φορουμ!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Απλα η αξια ειναι 150 ευρω και θα ειναι κάπως μεγαλο το δεμα!!! και είμαι και απο Κοζάνη!!!

οποτε μάλλον δεν θα την γλυτώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, μόνο αν έχεις συνεννοηθεί προηγουμένως με τον πωλητή και δεχτεί την μη παραλαβή του δέματος, την επιστροφή του σ' αυτόν και, τελικά, την επιστροφή των χρημάτων.

 

Αλλιώς, δεν γίνεται αφού το δέμα έφτασε στον προορισμό του (παρακολουθεί ο πωλητής την πορεία του) και δεν ευθύνεται αυτός για την επιβολή εξόδων εκτελωνισμού.

Μπορεί να μου είχε προτείνει ο ίδιος την επιστροφή και αποζημίωση, αλλά είναι μόνο ο λόγος του ουσιαστικά? Αν με ρίξει δεν μπορώ να το διεκδικήσω μέσω PayPal?

 

Μου πρότεινε να ξαναδοκιμάσει με άλλο κούριερ και του είπα αν είναι να έχουμε τα ίδια, καλύτερα να το στείλει Ελλάδα όταν θα είμαι εκεί... Είχε κι άλλο ένα και μάλιστα κι εκείνο το είχε στείλει Ελλάδα με τον ίδιο τρόπο και ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα... Αν του στείλω μια μικρή προκαταβολή π.χ. 15 δολλάρια, σε περίπτωση που κολλήσει στο τελωνείο, μπορώ να τους δείξω την απόδειξη και να με χρεώσουν με βάση αυτήν? Αυτό είναι πλέον το plan C μου, αλλιώς το ξεχνάω εκτός κι αν το βρω από Ευρώπη...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

2017-05-14 08:27 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Εαν το σταματησουν την @@@@σα....:lol::lol::lol::lol:παει το μηνιατικο......:lol::lol::lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου είχε προτείνει ο ίδιος την επιστροφή και αποζημίωση, αλλά είναι μόνο ο λόγος του ουσιαστικά? Αν με ρίξει δεν μπορώ να το διεκδικήσω μέσω PayPal?

 

Μου πρότεινε να ξαναδοκιμάσει με άλλο κούριερ και του είπα αν είναι να έχουμε τα ίδια, καλύτερα να το στείλει Ελλάδα όταν θα είμαι εκεί... Είχε κι άλλο ένα και μάλιστα κι εκείνο το είχε στείλει Ελλάδα με τον ίδιο τρόπο και ούτε τελωνεία, ούτε τίποτα... Αν του στείλω μια μικρή προκαταβολή π.χ. 15 δολλάρια, σε περίπτωση που κολλήσει στο τελωνείο, μπορώ να τους δείξω την απόδειξη και να με χρεώσουν με βάση αυτήν? Αυτό είναι πλέον το plan C μου, αλλιώς το ξεχνάω εκτός κι αν το βρω από Ευρώπη...

 

Σ' αυτές τις περιπτώσεις αρκεί ο λόγος του που συνήθως είναι γραπτός, αφού μιλάτε με μηνύματα.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να περάσει απόδειξη 15€ για ένα ακριβό αντικείμενο.

Με την ευκαιρία, γιατί μιλάς για "ραβασάκι 19%";

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάνω στο δέμα φαίνεται αξία π.χ. 15 ευρώ και πάω είτε εγώ είτε κάποιος από την οικογένεια να το παραλάβει με απόδειξη Paypal στο όνομά μου με κοντινή ημερομηνία αποστολής και ίδια αξία, ίδιο αποστολέα, η χρέωση του τελωνείου είναι 3 ευρώ ό,τι κι αν έχει μέσα? (στην περίπτωσή μου smartphone) Ή θα υπάρχει εξτρα επιβάρυνση;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεδιαλύνεις τη φάση που βρίσκεται το δέμα σου ή μιλάς για νέο υποθετικό σενάριο;
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτές τις περιπτώσεις αρκεί ο λόγος του που συνήθως είναι γραπτός, αφού μιλάτε με μηνύματα.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να περάσει απόδειξη 15€ για ένα ακριβό αντικείμενο.

Με την ευκαιρία, γιατί μιλάς για "ραβασάκι 19%";

 

Με πρόλαβες την ώρα που ήμουν στο γράψιμο :)

 

Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν χαλασμένα κινητά για ανταλλακτικά που δίνονται σε χαμηλή τιμή, νομίζω κάτι τέτοιο θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε... Έτσι κι αλλιώς η συσκευή ποτέ δεν κυκλοφόρησε Ελλάδα, οπότε είναι άγνωστη η αξία της...

 

19% μάλλον είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμα, είναι ο φόρος στην Γερμανία (Ελλάδα πόσο έχουμε τώρα 24%??), μιας και το παρήγγειλα εδώ που είμαι τον τελευταίο καιρό...

 

Το πιο σημαντικό σε πρώτη φάση είναι μην χαθούν τα χρήματα κι είναι κρίμα, μιας και το ήθελα περισσότερο για δοκιμή, όχι για να αντικαταστήσω κάποιο άλλο... Το CM1 δεν το αλλάζω ακόμη :)

 

Μετά αν μπορέσω επιτέλους να το πάρω μέσω Ελλάδας, καλό θα είναι :happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να ξεδιαλύνεις τη φάση που βρίσκεται το δέμα σου ή μιλάς για νέο υποθετικό σενάριο;

 

Αυτή την στιγμή είναι στο τελωνείο της Γερμανίας (εδώ που είμαι τώρα) και μου ζητάνε 19% φόρο, που είναι πολλά... Γιαυτό έλεγα να το αφήσω να επιστραφεί και να μου το στείλει Ελλάδα να το παραλάβει κάποιος δικός μου... Ή να μου κάνει αποζημίωση και να τον ξαναπληρώσω εκ νέου για να καλύπτει την ελληνική διεύθυνση το PayPal...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλλίτερο είναι να εξασφαλίσεις από τον πωλητή την επιστροφή των χρημάτων αφού παραλάβει το δέμα και μετά αποφασίζεις.

 

Edit

Ένα αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι και στη Γερμανία γίνονται έλεγχοι και χρεώνεται ΦΠΑ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλλίτερο είναι να εξασφαλίσεις από τον πωλητή την επιστροφή των χρημάτων αφού παραλάβει το δέμα και μετά αποφασίζεις.

 

Edit

Ένα αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι και στη Γερμανία γίνονται έλεγχοι και χρεώνεται ΦΠΑ.

 

Δεν φαίνεται να είναι απατεώνας ο άνθρωπος, είχαν γίνει κι άλλα λάθη με τις διευθύνσεις PayPal κλπ και με αποζημίωσε την ίδια μέρα... Και πριν από λίγο μου έστειλε ένα μέρος της αποζημίωσης (του τα είχα στείλει σε δύο δόσεις), οπότε θα περιμένω και το υπόλοιπο σύντομα...

 

Νομίζω την συγκεκριμένη συσκευή δεν την έχει κανένα μέλος στο myphone, όπως και το CM1 όπως φαίνεται, αλλά σύμφωνα με τον πωλητή, το έχει ακόμη ένας στην Ελλάδα (είχε 2 και είχε πουλήσει το 1ο και ακριβότερο, επίσης στην Ελλάδα)... Παρόλα αυτά έστω και για δοκιμή θα άξιζε πιστεύω και θα ανέβαζα δείγματα κι εδώ... Ανάλογα πως θα είναι τα οικονομικά τον Αύγουστο, αν βγαίνουν και τότε, θα το ξανατολμήσω :rolleyes:

 

Αλλά με πολλή σκέψη και καλό σχέδιο για να γλιτώσουμε τα τελωνεία αυτή την φορά ;) (Ή έστω να πληρώσω ένα μικρό ποσό)

 

Για ένα smartphone άραγε "άγνωστο" στην Ελλάδα, τι τιμή θα ήταν πιστευτή; χμμ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

15/5/2017, 09:43:20 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/5/2017, 07:45:11 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

13/5/2017, 12:50:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/5/2017, 18:54:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Αυτο το status τι μας λεει? "περασε"???

Link to comment
Share on other sites

Αφού μένεις στα Σπάτα, ναι, το δέμα σου πέρασε χωρίς να μπει στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

76 ευρω αξία τηλεφώνου 36 ευρω τελωνείο 24συν 12 .Το κατάστημα εγραφε πανω την κανονική τιμή του τηλεφωνου
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την σειρά μου μου τσακωσανε στο τελωνείο από τής 2/5 ένα tv box από gearbest με NL Post.

Εχω πάρει παρα πολλά πράγματα ως τώρα και είναι το​ πρώτο που μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την σειρά μου μου τσακωσανε στο τελωνείο από τής 2/5 ένα tv box από gearbest με NL Post.

Εχω πάρει παρα πολλά πράγματα ως τώρα και είναι το​ πρώτο που μπαίνει.

Αθήνα η Θεσσαλονίκη είσαι;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Σε κάποιες περιπτώσεις το ρίσκο επιβάλλεται. Μετά από 6 παραλαβές κινητών από Κίνα, χωρίς το " τέρας" του τελωνείου, ήρθε η ώρα να το αντιμετωπίσω. Μακάρι να τη γλιτώσουμε ανώδυνα με το 3€.

Κράτα μας, σε παρακαλώ ενήμερους για την εξέλιξη της υπόθεσής σου. Πιθανόν να έχεις νέα νωρίτερα από εμένα.

 

Τα νεα μου ειναι τα εξης : 2017-05-16 10:21 YED THES/NIKIS, ITEM ARR YED THES/NIKIS

 

Και λογικα αυτην την ωρα εχει κλεισει το τελωνειο οποτε δεν το βλεπω για κλεισιμο σημερα..... Αρα μαλλον θα μας ριμαξουνε και μας με την σειρα μας...... Τελος παντων

Link to comment
Share on other sites

ε ε ερχεται!! :lol: (κινητό για Αθήνα)

 

2017-05-12 08:24 ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-05-12 08:24 HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED

2017-05-12 06:43 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-05-03 10:05 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-05-03 10:05 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

κανονικη αξια 130$.Το πληρωσα 100$ με εκπτωση λογω preorder.Θα πληρωσω κερατιατικo ΦΠΑ μου φαινεται.Χώρια τα υπολοιπα έξοδα (το 3ευρω ειναι το κερασακι).Σε περιπτωση που δεν δεχτω να το παραλαβω (ασύμφορο κοστος), πληρωνω τα παντα εκτος την αξια που το αγορασα και το στελνουν πισω;

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ημερομηνίες εκτελωνίζουν αυτές τις μέρες στην Αθήνα; Έχω δέμα από 10 Απριλίου (ήδη 5 εβδομάδες) και δεν το έχουν εκτελωνίσει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Τα νεα μου ειναι τα εξης : 2017-05-16 10:21 YED THES/NIKIS, ITEM ARR YED THES/NIKIS

 

Και λογικα αυτην την ωρα εχει κλεισει το τελωνειο οποτε δεν το βλεπω για κλεισιμο σημερα..... Αρα μαλλον θα μας ριμαξουνε και μας με την σειρα μας...... Τελος παντων

 

Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα να έχεις!!!

Ανυπομονώ να μάθω τη συνέχεια.....,άλλωστε πλησιάζει και η σειρά μου.

Good luck!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παρω ενα κινητό αξίας περίπου 450 ευρώ αλλά διάβασα μέχρι 10 σελίδες πίσω και ετσι οπως βλεπω θα μπει και θα πληρώσω αρκετά τελωνείο;
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παρω ενα κινητό αξίας περίπου 450 ευρώ αλλά διάβασα μέχρι 10 σελίδες πίσω και ετσι οπως βλεπω θα μπει και θα πληρώσω αρκετά τελωνείο;

 

Εάν πέσεις στους δειγματοληπτικούς ελέγχους, θα πληρώσεις ΦΠΑ στην αξία που θα βρει ο τελωνειακός και 12€ ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...