Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ακουστικα μου τελικα ευτυχως περασανε αλωβητα χωρις να τα στειλουν ΥΕΔ. Μικρης αξιας φυσικα και ευτυχως αρκετα πριν την αναμενομενη ημερομηνια παραλαβης.
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη παρέλαβα mi mix με SGpost κ στο δέμα έγραφε 620$ τιμή κ έγραφε στο δέμα ξεκαθαρα πάνω xiaomi mi mix 256gb mobile

 

Δεν πέρασε τελωνείο.

 

Δύο κινητά, ένα Xiaomi Redmi Note 4 κι ένα Leeco x829 4-64GB πέρασαν χωρίς τελωνείο, το ίδιο και τα παρελκόμενά τους (θήκες, γυαλί, φορτιστής qc 3.0 κ.α.)

...παραλαμβάνω αύριο (παραγγελία 25 Μαρτίου)

 

Τα κινητά με NL Post, τα παρελκόμενα με SG και CN post από Banggood / Aliexpress

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη ! Είμαι νέο μέλος και γράφω για να τονίσω ότι όντως οι έλεγχοι απο τελωνείο γίνονται δειγματολυπτικά και μπορεί να τύχει στον καθένα. Το παράδειγμα μου: Τα χριστουγεννα είχα παραγγείλει για ένα φίλο το Xiaomi mi5s Pro από Geekbuying με SG post και πέρασε τελωνείο με κόστος 46 ευρώ. Στις 05/04/2017 παραγγέλνω απο Gearbest το Mi5s και το παραλαμβάνω αύριο ή μεθαύριο χωρίς τελωνείο. Η Παραλαβή γίνεται στην Ήπειρο. Το αν θα περάσει ή όχι τελωνείο είναι ένα ρίσκο για όποιον κάνει αγορές από τρίτες χώρες. Ορίστε και η κατάσταση απο το Xiaomi mi5s:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/4/2017, 14:53:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

18/4/2017, 14:14:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/4/2017, 13:55:03 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

17/4/2017, 03:49:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/4/2017, 11:48:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Edited by kasparov1
Το μήνυμα στάλθηκε από Blackberry Passport.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φτάσε ποντίκι από Κίνα με china post από Αλίεξπρές.

Το τράκινγκ είναι Κινεζικό και δε βγαίνει στη σελίδα του ΕΛΤΑ.

Δεν πέρασα τελωνείο και έφτασε και σε λιγότερο από 30 μέρες...

Τη συσκευασία την πέταξε η κοπελιά να δω αν έλεγε κάτι...

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα με CN Post ένα λουράκι για το Mi band 2, το δεματάκι είχε tracking number - συστημένο και πέρασε από ΥΕΔ Θεσσαλονίκης (μπήκε - βγήκε στο ΥΕΔ μέσα σε 10 λεπτά), Είχε επάνω την γνωστή μπλε σφραγίδα "........ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

 

Στα ΕΛΤΑ πλήρωσα 3€, τέλη παρουσίας σε τελωνείο (με απόδειξη φυσικά). Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως στην πραγματικότητα μου στοίχισε περίπου 2$ αφού είχα χρησιμοποιήσει ένα κουπόνι 5$ από το aliexpress.

 

Άρα 2€ για το δεματάκι με τα μεταφορικά --> 3€ στα ΕΛΤΑ για την βόλτα και την σφραγίδα από το ΥΕΔ Θεσσαλονίκης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα με CN Post ένα λουράκι για το Mi band 2, το δεματάκι είχε tracking number - συστημένο και πέρασε από ΥΕΔ Θεσσαλονίκης (μπήκε - βγήκε στο ΥΕΔ μέσα σε 10 λεπτά), Είχε επάνω την γνωστή μπλε σφραγίδα "........ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

 

Στα ΕΛΤΑ πλήρωσα 3€, τέλη παρουσίας σε τελωνείο (με απόδειξη φυσικά). Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως στην πραγματικότητα μου στοίχισε περίπου 2$ αφού είχα χρησιμοποιήσει ένα κουπόνι 5$ από το aliexpress.

 

Άρα 2€ για το δεματάκι με τα μεταφορικά --> 3€ στα ΕΛΤΑ για την βόλτα και την σφραγίδα από το ΥΕΔ Θεσσαλονίκης!!!!

Δεν είμαι νομικός, αλλα αυτό το 3ευρω δε νομίζω σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου, να μπορούσε να σταθεί νομικά. Και ακόμα και αν επιβαλλόταν μέσα σε λίγες μέρες με την πρώτη διαμαρτυρία των πολιτών θα κρινόταν παράνομο και θα σταματούσε η επιβολή του.

Δεν είναι δύσκολο να κατανοήσει ακόμα και ο μη γνωρίζων τα νομικά να καταλαβει ότι δεν εχει καμία λογική να επιβάλλεται 3 ευρώ πρόστιμο ουσιαστικά για παρουσία ενος δεματος στο τελωνειο ενω θα έπρεπε να περάσει ατελώς και ελεύθερο. Ουσιαστικα πληρώνει πρόστιμο ο απλος πολίτης επειδή κακως καπιοι εβαλαν στο τελωνειο ενα δεμα που δεν επρεπε να μπει βασει αξίας και τους απασχολησαμε αδικα αφου δεν ειχε μεσα κανενα xiaοmi να τα κονομησουν:worry:

Απασχολήθηκε λοιπον ο υπαλληλος του τελωνειο αδικα με το ευτελες και αχρηστο δέμα μας και μας τιμωρούνε με 3 ευρω λες και εμεις τους ειπαμε να το βαλουν τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι αυτό το τέλος παρουσίας στο τελωνείο δεν έχει λογική (τι έχει σ' αυτό το κράτος; ). Δεν γίνεται για κάτι μικρής αξίας να πληρώνεις 3€, ποσό που είναι μεγάλο για την συνολική αξία του προϊόντος.

 

Από το λίγο που έψαξα, το θέμα είχε ξεκινήσει από το 2011, απλά τώρα που αποφάσισαν να τα περνάνε όλα (;;; ) από το τελωνείο το καταλάβαμε. Είχαν γίνει καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και είχε δημοσιεύσει σε ανακοίνωσή της :

 

"Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ "τέλους παρουσίασης στο τελωνείο" στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη."

 

 

Τα ΕΛΤΑ με δική τους ανακοίνωση απάντησαν :

 

"Αναφορικά με το από 21.07.2011 Δελτίο Τύπου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ), που αφορά μεταξύ άλλων και στην 600/057/14.04.2011 Απόφασή της για το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» κατά τον εκτελωνισμό δεμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων επιστολικού ταχυδρομείου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διευκρινίζουν τα εξής:

Τα ΕΛ.ΤΑ. τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία.

Το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» (3€) εισπράττεται από τα ΕΛ.ΤΑ για την παροχή υπηρεσιών προσκόμισης των ταχυδρομικών αντικειμένων στο Τελωνείο στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα. Η προσκόμιση αυτή απαιτεί μια σειρά διαδικασιών που προβλέπονται από την ΚΥΑ 2014/78 (σύνταξη πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης κλπ), οι οποίες έχουν ιδιαίτερο κόστος. Το προαναφερόμενο τέλος, όπως και όλα τα τέλη τα οποία επιβάλλονται και εισπράττονται υπέρ ΕΛ.ΤΑ. κατά τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων, βάσει της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης, ανταποκρίνονται σε υπηρεσίες που τα ΕΛ.ΤΑ. προσφέρουν και το τέλος αυτό είναι γνωστό στους χρήστες από το ταχυδρομικό τιμολόγιο που βρίσκεται στα Ταχυδρομικά Καταστήματα και στην ιστοσελίδα του. Τα ΕΛ.ΤΑ. έχουν υποστηρίξει τη νομιμότητα είσπραξης του παραπάνω τέλους ενώπιον της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και θα συνεχίσουν ενώπιον του Υπουργού Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων προς τον οποίο εστάλη η παραπάνω απόφαση με την οποία η Ε.Ε.Τ.Τ. εισηγείται τις θέσεις της. Οι θέσεις των ΕΛ.ΤΑ. ως Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας για τις παραπάνω υπηρεσίες έχουν ήδη κριθεί από το καταναλωτικό κοινό που τα εμπιστεύεται και στη διακίνηση ταχυδρομικών αντικειμένων εξωτερικού.

Είναι ευνόητο ότι τα ΕΛ.ΤΑ. θα σεβαστούν την απόφαση της εποπτεύουσας αρχής μόλις το θέμα τελεσιδικήσει.

ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε.

27-07-2011"

 

Από ότι καταλαβαίνω τα 3€ είναι δική τους απόφαση, λέγοντας ότι είναι νόμιμοι (;;;; ), ότι τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία και προφασιζόμενα ότι τηρούν πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης και ένα σωρό άλλες διαδικασίες χρεώνουν αυτό το ποσό.

 

Στην πραγματικότητα μια σφραγίδα μπαίνει για να το βλέπει ο υπάλληλος στον γκισέ των ΕΛΤΑ και να κόβει την ταρίφα των 3€.

Edited by pgia
Link to comment
Share on other sites

τι ψαχνεται ρε παιδια. παραλαμβανω δεμα που ειχε μπει στο τελωνειο ως ελευθερο δεν πληρωνω τιποτα , μετα απο 4 ημερες παραλαμβανω δευτερο δεμα που και αυτο ειχε μπει τελωνειο και επεσα σε διαφορετικο υπαλληλο στα ελτα και με χρεωσε 3 ευρω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη ! Είμαι νέο μέλος και γράφω για να τονίσω ότι όντως οι έλεγχοι απο τελωνείο γίνονται δειγματολυπτικά και μπορεί να τύχει στον καθένα. Το παράδειγμα μου: Τα χριστουγεννα είχα παραγγείλει για ένα φίλο το Xiaomi mi5s Pro από Geekbuying με SG post και πέρασε τελωνείο με κόστος 46 ευρώ. Στις 05/04/2017 παραγγέλνω απο Gearbest το Mi5s και το παραλαμβάνω αύριο ή μεθαύριο χωρίς τελωνείο. Η Παραλαβή γίνεται στην Ήπειρο. Το αν θα περάσει ή όχι τελωνείο είναι ένα ρίσκο για όποιον κάνει αγορές από τρίτες χώρες. Ορίστε και η κατάσταση απο το Xiaomi mi5s:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/4/2017, 14:53:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

18/4/2017, 14:14:42 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/4/2017, 13:55:03 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

17/4/2017, 03:49:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/4/2017, 11:48:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

απολύτως σύμφωνοι, το έχω γράψει πολλάκις ο ίδιος σε όλους τους τόνους ότι ο έλεγχος είναι δειγματοληπτικός και μπορεί να τύχει στον καθένα, έναντι αυτών που γράφουν ορισμένοι ωσάν να περιμένουν τα ΕΛΤΑ να τσιμπήσουν τηλέφωνα από ό,τι τυχόν πληροφορίες θα γράψει κανείς εδώ (την ίδια ώρα που λένε ότι γνωρίζουν απολύτως τί ακριβώς περιέχει κάθε δέμα, αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι αντιφάσκουν στο συνδυαστικό αυτό επιχείρημα).

 

...οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις το μήνυμά μου ωσάν να έχει περιεχόμενο αντιθετικό προς το δικό σου.

 

Απλώς μία από τις ελάχιστες χρησιμότητες που έχει πλέον το παρόν θέμα είναι στατιστικά (χονδρικά) να παρακολουθούμε πότε εντείνονται οι έλεγχοι και σε ποιό βαθμό κι αν έχουν κάποια ειδική εστίαση ή εφαρμογή.

 

...οπότε ως κριτήρια "ανάγνωσης" της τελωνειακής κινητοποίησης καλό είναι να αναφέρονται:

- ταχυδρομείο (αν έρχεται απευθείας από Ασία ή μέσω Ευρώπης)

- περιεχόμενο (ως χονδικό μέτρο διαστάσεων πακέτου και της αξίας)

- κατάστημα αγοράς (πολλά κάνουν πατάτες, όπως πχ να δηλώνουν την ακριβή αξία στο εξωτερικό κουτί, πχ έχω παραλάβει πακέτο με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ασπόμαυρη του προϊόντος + επωνυμία, από Αλιεξπρες)

 

...κι αυτό έκανα, ανέφερα τα τυπικά χαρακτηριστικά της αποστολής, μήπως αναδειχθεί κάποια τάση στατιστικά....δεν διατύπωσα επιχείρημα περί μη ύπαρξης ελέγχων ή κάτι τέτοιο.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μέσω ebay μια αγορά (απο Αμερική), ο πωλητής θέλει ,για το αντικείμενο 750 USD+40 USD περίπου τα μεταφορικά +220 περίπου USD import charges ,θα πληρώσω και τίποτα άλλο έξτρα? Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως σας βρήκα.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έκανα μια online αγορά από Αμερική πριν 2 εβδομάδες περίπου (είδη χειροτεχνίας- ακρυλικά χρώματα) και από εκεί έφυγε με DHL, έφτασε Γερμανία και σήμερα το βλέπω Ελλάδα μέσω Ελτά στην αναζήτηση δεμάτων με αριθμό αναζήτησης τύπου ελτά. Μεταφορικά δωρεάν και αξία γύρω στα 47 ευρώ. Θα περάσει τελωνείο ;

Link to comment
Share on other sites

απολύτως σύμφωνοι, το έχω γράψει πολλάκις ο ίδιος σε όλους τους τόνους ότι ο έλεγχος είναι δειγματοληπτικός και μπορεί να τύχει στον καθένα, έναντι αυτών που γράφουν ορισμένοι ωσάν να περιμένουν τα ΕΛΤΑ να τσιμπήσουν τηλέφωνα από ό,τι τυχόν πληροφορίες θα γράψει κανείς εδώ (την ίδια ώρα που λένε ότι γνωρίζουν απολύτως τί ακριβώς περιέχει κάθε δέμα, αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι αντιφάσκουν στο συνδυαστικό αυτό επιχείρημα).

 

...οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις το μήνυμά μου ωσάν να έχει περιεχόμενο αντιθετικό προς το δικό σου.

 

Απλώς μία από τις ελάχιστες χρησιμότητες που έχει πλέον το παρόν θέμα είναι στατιστικά (χονδρικά) να παρακολουθούμε πότε εντείνονται οι έλεγχοι και σε ποιό βαθμό κι αν έχουν κάποια ειδική εστίαση ή εφαρμογή.

 

...οπότε ως κριτήρια "ανάγνωσης" της τελωνειακής κινητοποίησης καλό είναι να αναφέρονται:

- ταχυδρομείο (αν έρχεται απευθείας από Ασία ή μέσω Ευρώπης)

- περιεχόμενο (ως χονδικό μέτρο διαστάσεων πακέτου και της αξίας)

- κατάστημα αγοράς (πολλά κάνουν πατάτες, όπως πχ να δηλώνουν την ακριβή αξία στο εξωτερικό κουτί, πχ έχω παραλάβει πακέτο με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ασπόμαυρη του προϊόντος + επωνυμία, από Αλιεξπρες)

 

...κι αυτό έκανα, ανέφερα τα τυπικά χαρακτηριστικά της αποστολής, μήπως αναδειχθεί κάποια τάση στατιστικά....δεν διατύπωσα επιχείρημα περί μη ύπαρξης ελέγχων ή κάτι τέτοιο.

Καλησπέρα vgiozo, έβαλα τις παραθέσεις (δικιά σου και ενός άλλου μέλους) ώστε να δει ο κόσμος ότι οι τελωνειακοί κάνουν δειγματολυπτικούς ελέγχους και όχι αυτά που ισχυρίζονται μερικοί περί σκάνερ... και παραθέτουν links με πληροφορίες για δωρεά σκάνερ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΥ για τον έλεγχο δεμάτων .. γιατί κάποιος θα κανει google αναζήτηση για τους ελέγχους στα τελωνεία και θα πει .. πωω γίνεται χαμός !

Και μια συμβουλή παιδιά, αν δεν έχετε υπομονή και σας δημιουργεί φόβο η παραπάνω πληρωμή για το αν τυχόν περάσει κάτι τελωνείο σε παραγγελίες από τρίτες χώρες (αναφέρομαι κυρίως από Κίνα και συγκεκριμένα τα site Geekbuying, everbuying, Gearbest, Banggood) πηγαίνετε στο scroutz (ελάχιστη η διαφορά με τις ευρωπαικές αποθήκες).

Το μήνυμα στάλθηκε από Blackberry Passport.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που παρακολουθεί το νήμα αν δέματα προς Ηράκλειο περνάνε τελωνείο;

 

Σκέφτομαι να πάρω Redmi Note 4 από Geekbuying.

Φίλος παρέλαβε Redmi Note 4 προχθές από Gearbest με NL Post χωρίς να περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που παρακολουθεί το νήμα αν δέματα προς Ηράκλειο περνάνε τελωνείο;

 

Σκέφτομαι να πάρω Redmi Note 4 από Geekbuying.

Φίλος παρέλαβε Redmi Note 4 προχθές από Gearbest με NL Post χωρίς να περάσει τελωνείο.

 

Δεν εχει σημασία ποιος είναι ο αποστολέας και με ποια μεταφορική. Αν είναι να σε κάτσει θα σε κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Κινητο αγορασμενο απο aliexpress σταλθηκε προς Αθηνα 3/4/2017 με SG post και χωρις "περασμα" απο τελωνειο αυριο παω να το παραλαβω !
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μέσω ebay μια αγορά (απο Αμερική), ο πωλητής θέλει ,για το αντικείμενο 750 USD+40 USD περίπου τα μεταφορικά +220 περίπου USD import charges ,θα πληρώσω και τίποτα άλλο έξτρα?

 

Λογικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι αυτό το τέλος παρουσίας στο τελωνείο δεν έχει λογική (τι έχει σ' αυτό το κράτος; ). Δεν γίνεται για κάτι μικρής αξίας να πληρώνεις 3€, ποσό που είναι μεγάλο για την συνολική αξία του προϊόντος.

 

Από το λίγο που έψαξα, το θέμα είχε ξεκινήσει από το 2011, απλά τώρα που αποφάσισαν να τα περνάνε όλα (;;; ) από το τελωνείο το καταλάβαμε. Είχαν γίνει καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και είχε δημοσιεύσει σε ανακοίνωσή της :

 

"Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ "τέλους παρουσίασης στο τελωνείο" στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη."

 

 

Τα ΕΛΤΑ με δική τους ανακοίνωση απάντησαν :

 

"Αναφορικά με το από 21.07.2011 Δελτίο Τύπου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (Ε.Ε.Τ.Τ), που αφορά μεταξύ άλλων και στην 600/057/14.04.2011 Απόφασή της για το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» κατά τον εκτελωνισμό δεμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων επιστολικού ταχυδρομείου από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διευκρινίζουν τα εξής:

Τα ΕΛ.ΤΑ. τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία.

Το «τέλος παρουσίασης στο τελωνείο» (3€) εισπράττεται από τα ΕΛ.ΤΑ για την παροχή υπηρεσιών προσκόμισης των ταχυδρομικών αντικειμένων στο Τελωνείο στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα. Η προσκόμιση αυτή απαιτεί μια σειρά διαδικασιών που προβλέπονται από την ΚΥΑ 2014/78 (σύνταξη πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης κλπ), οι οποίες έχουν ιδιαίτερο κόστος. Το προαναφερόμενο τέλος, όπως και όλα τα τέλη τα οποία επιβάλλονται και εισπράττονται υπέρ ΕΛ.ΤΑ. κατά τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων, βάσει της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης, ανταποκρίνονται σε υπηρεσίες που τα ΕΛ.ΤΑ. προσφέρουν και το τέλος αυτό είναι γνωστό στους χρήστες από το ταχυδρομικό τιμολόγιο που βρίσκεται στα Ταχυδρομικά Καταστήματα και στην ιστοσελίδα του. Τα ΕΛ.ΤΑ. έχουν υποστηρίξει τη νομιμότητα είσπραξης του παραπάνω τέλους ενώπιον της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων και θα συνεχίσουν ενώπιον του Υπουργού Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων προς τον οποίο εστάλη η παραπάνω απόφαση με την οποία η Ε.Ε.Τ.Τ. εισηγείται τις θέσεις της. Οι θέσεις των ΕΛ.ΤΑ. ως Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας για τις παραπάνω υπηρεσίες έχουν ήδη κριθεί από το καταναλωτικό κοινό που τα εμπιστεύεται και στη διακίνηση ταχυδρομικών αντικειμένων εξωτερικού.

Είναι ευνόητο ότι τα ΕΛ.ΤΑ. θα σεβαστούν την απόφαση της εποπτεύουσας αρχής μόλις το θέμα τελεσιδικήσει.

ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε.

27-07-2011"

 

Από ότι καταλαβαίνω τα 3€ είναι δική τους απόφαση, λέγοντας ότι είναι νόμιμοι (;;;; ), ότι τηρούν πιστά τις υποχρεώσεις τους, που απορρέουν από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και την ελληνική τελωνειακή νομοθεσία και προφασιζόμενα ότι τηρούν πρωτοκόλλου παραλαβής, σύνταξη πρακτικού αποσφράγισης και ένα σωρό άλλες διαδικασίες χρεώνουν αυτό το ποσό.

 

Στην πραγματικότητα μια σφραγίδα μπαίνει για να το βλέπει ο υπάλληλος στον γκισέ των ΕΛΤΑ και να κόβει την ταρίφα των 3€.

χαχα!! αυτο μονο σε πειραξε?! Εδω πληρωνουμε εισφορα για τον OEK μεσω των ασφαλιστικων ταμειων και ο ΟΕΚ εκει κλεισει εδω και 4 χρονια!!!! Που πανε τα χρηματα αυτα οεο?! Δεν μιλαει κανεις φιλε μου, ολοι ειμαστε επαναστατες του καναπε, και εγω μεσα, δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δέμα απο 18 Απριλίου σταματημένο στο τελωνείο και δεν εχεω κάποια ενημέρωση τι θα γίνει. Ετει αργούν? Πρεπει να πάρω κάπου τηλέφωνο να ρωτησω και ποιο είναι αν ξέρετε το τηλέφωνο. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δέμα απο 18 Απριλίου σταματημένο στο τελωνείο και δεν εχεω κάποια ενημέρωση τι θα γίνει. Ετει αργούν? Πρεπει να πάρω κάπου τηλέφωνο να ρωτησω και ποιο είναι αν ξέρετε το τηλέφωνο. Ευχαριστώ.

 

Νομίζω φίλε μου έχεις να μπεις μήνες στο φόρουμ :lol: στο τελωνείο τα δέματα μενουν 1-1,5 μήνα περίπου, τώρα βγαίνουν δέματα που μπήκαν Μάρτιο σκέψου. Για Αθήνα τουλάχιστον θεσ/νικη είναι ίσως πιο γρήγοροι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασία ποιος είναι ο αποστολέας και με ποια μεταφορική. Αν είναι να σε κάτσει θα σε κάτσει.

 

Η μεταφορική έχει σημασία ή φαίνεται να έχει...νομίζω οι περισσότεροι νιώθουμε πιο άνετα με ευρωπαϊκά ταχυδρομεία, παρά με τα ασιατικά, με τα οποία το δέμα εισάγεται απευθείας από μη ΕΕ χώρα στην Ελλάδα.

 

...απλώς δεν υπάρχει κανόνας για το αν και τί θα περάσει από τελωνείο...οπότε δεν είσαι ούτε εξασφαλισμένος ούτε καταδικασμένος, όποια λύση κι αν επιλέξεις...τα ποσοστά μπορεί να είναι διαφορετικά (ή να αλλάζουν κατά περιόδους).

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί κάποια δέματα με παραλήπτη στη Θεσσαλονίκη περνάνε από Θεσσαλονίκη, ενώ άλλα από Αθήνα...σε tracking μόνο μια φορά έχω δει να έρχεται δέμα κατευθείαν σε αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, όλα τα άλλα μέχρι τώρα έρχοναι μέσω Αθηνών (οπότε η ανησυχία για τελωνείο τελειώνει με την εξαγωγή από το αεροδρόμιο).

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μια μπλούζα που παρέλαβα σήμερα, ο έξυπνος είχε βάλει αξία $5.000

Πάλι καλά δεν το σταμάτησαν για πολύτιμους λίθους :P

Link to comment
Share on other sites

Μια μπλούζα που παρέλαβα σήμερα, ο έξυπνος είχε βάλει αξία $5.000

Πάλι καλά δεν το σταμάτησαν για πολύτιμους λίθους :P

 

μήπως ΔΕΝ ήταν xiaomi και τη γλίτωσε; :p

Link to comment
Share on other sites

μήπως ΔΕΝ ήταν xiaomi και τη γλίτωσε; :p

 

Πάλι καλά δεν είχε αυτοκόλλητο της xiaomi απ'εξω :D

2η φορά που μου συμβαίνει απ'το ali, είναι large στα μηδενικά οι κινέζοι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου έχεις να μπεις μήνες στο φόρουμ :lol: στο τελωνείο τα δέματα μενουν 1-1,5 μήνα περίπου, τώρα βγαίνουν δέματα που μπήκαν Μάρτιο σκέψου. Για Αθήνα τουλάχιστον θεσ/νικη είναι ίσως πιο γρήγοροι

 

Ευχαριστώ, δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα γιατί είναι το πρώτο δέμα που μου κρατάνε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...