Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρηγγελα με DHL κατι απο Αμερικη...θα περασει τελωνειο?

 

Ναι, όπως κάθε κούριερ. Από Αμερική μόνο με USPS.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

παρηγγελα με DHL κατι απο Αμερικη...θα περασει τελωνειο?

 

το 100 ευρω δεν το γλειτωνεις! Περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, μου βγάζει αυτό....

 

26/4/2017, 09:25:20 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Κ.Κ.))

26/4/2017, 09:24:12 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

26/4/2017, 08:45:02 Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

25/4/2017, 09:51:03 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

25/4/2017, 07:59:02 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/4/2017, 07:51:03 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/4/2017, 16:03:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

24/4/2017, 11:40:41 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/4/2017, 22:57:08 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

22/4/2017, 15:03:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

8/4/2017, 00:39:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/4/2017, 20:22:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Τι σημαίνειιιιιιιιιιιιιιιιιι????????????????

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα σου έρθει ειδοποίηση. Εσύ θα πας αν βλέπεις να καθυστερεί. Θα σου γράψει λογικά το Tracking και σε ποιο ταχυδρομείο είναι
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις απο Gearbest με Malaysia Registered? 28 Μαρτιου εχω κανει την παραγγελια 30 εφυγε απο το Gearbest και απο τοτε το Tracking γραφει αυτο

 

2017-04-03 13:16:24Item dispatched out ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU)

2017-04-03 11:39:21Item posted over the counter

2017-04-03 11:29:13Initial item information received

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω παραγγείλει 3 παλιά κινητά από aliexpress (μιλάμε για πολύ παλιά, κατι refurbished nokia n-series και τέτοια, που κόστισαν περίπου 30-50 ευρώ το καθένα). Σήμερα έφτασε η παραγγελία που είχα κάνει τελευταία, ενώ οι δύο πρώτες (από διαφορετικό κινέζο) έχουν κολλήσει εδώ και καιρό. Στο tracking των ελτα μου βγάζει μόνο το εξής:

 

10/4/2017, 10:43:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Παρ'όλα αυτά, στο aliexpress δείχνει ότι έχουν φτάσει εδώ και καιρό Αθήνα (πριν ακόμη φτάσει αυτό που παρέλαβα σήμερα). Σήμερα τσέκαρα και πάλι στο aliexpress και είδα ότι έχει βγάλει και ένα μήνυμα για τελωνείο, το οποίο δεν νομίζω πως υπήρχε πριν κανα 2 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πληρώσω τίποτα εξτρά για τόσο παλιά κινητά; Θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ αν περάσουν τελωνείο ή θα μείνω με την απορία μέχρι να μου έρθει ειδοποιητήριο;

Edited by orestes13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω παραγγείλει 3 παλιά κινητά από aliexpress (μιλάμε για πολύ παλιά, κατι refurbished nokia n-series και τέτοια, που κόστισαν περίπου 30-50 ευρώ το καθένα). Σήμερα έφτασε η παραγγελία που είχα κάνει τελευταία, ενώ οι δύο πρώτες (από διαφορετικό κινέζο) έχουν κολλήσει εδώ και καιρό. Στο tracking των ελτα μου βγάζει μόνο το εξής:

 

10/4/2017, 10:43:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Παρ'όλα αυτά, στο aliexpress δείχνει ότι έχουν φτάσει εδώ και καιρό Αθήνα (πριν ακόμη φτάσει αυτό που παρέλαβα σήμερα). Σήμερα τσέκαρα και πάλι στο aliexpress και είδα ότι έχει βγάλει και ένα μήνυμα για τελωνείο, το οποίο δεν νομίζω πως υπήρχε πριν κανα 2 μέρες. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πληρώσω τίποτα εξτρά για τόσο παλιά κινητά; Θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ αν περάσουν τελωνείο ή θα μείνω με την απορία μέχρι να μου έρθει ειδοποιητήριο;

 

Εγώ παρέλαβα χθες δύο επιστολές/δεματάκια που είχαν μπει Ελλάδα στο πρώτο 10ήμερο του Απριλίου, πιο νωρίς από άλλα που ήρθαν πιο αργά και παρέλαβα νωρίτερα.

 

Μπορέι να τύχει να καταγραφεί από το ταχυδρομείο του αποστολέα η άφιξη του δέματος στην χώρα προορισμού, αλλα να μην φανεί στα ΕΛΤΑ προτού το επεξεργαστούν στο αεροδρόμιο.

 

...δεν έχω ξαναδεί το μήνυμα που φαίνεται εκεί, δοκίμασε καλύτερα στο www. elta-courier/search να δεις τί σου βγάζει....

σίγουρα δεν είναι "αισιόδοξο", αλλά μπορεί να είναι generic...αν μπει τελωνείο θα φανεί στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέει κάτι κακό, όλα περνάνε τελωνείο το θέμα είναι τι θα πιάσουν για έλεγχο. Απλά σου λέει ότι έφτασε και δεν έχει σκαναριστεί/ ''περάσει'' ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα χθες δύο επιστολές/δεματάκια που είχαν μπει Ελλάδα στο πρώτο 10ήμερο του Απριλίου, πιο νωρίς από άλλα που ήρθαν πιο αργά και παρέλαβα νωρίτερα.

 

Μπορέι να τύχει να καταγραφεί από το ταχυδρομείο του αποστολέα η άφιξη του δέματος στην χώρα προορισμού, αλλα να μην φανεί στα ΕΛΤΑ προτού το επεξεργαστούν στο αεροδρόμιο.

 

...δεν έχω ξαναδεί το μήνυμα που φαίνεται εκεί, δοκίμασε καλύτερα στο www. elta-courier/search να δεις τί σου βγάζει....

σίγουρα δεν είναι "αισιόδοξο", αλλά μπορεί να είναι generic...αν μπει τελωνείο θα φανεί στα ΕΛΤΑ.

 

Και στο elta-courier μόνο αυτή τη μία καταχώρηση μου βγάζει . Βέβαια αυτά τα δύο δέματα είχαν φτάσει μέσα στις αργίες του Πάσχα και ίσως γι'αυτό να κόλλησαν. Ίδωμεν. Θα ενημερώσω αν μου έρθει να πληρώσω καμια τρελή ταρίφα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μια παραγγελία από USA που περίμενα. Έφυγε 20/04 με First-Class Package International (USPS) και παρέλαβα -σε χρόνο ρεκόρ- 27/04. Ούτε τελωνείο μπήκε και προφανώς δε χρεώθηκε και τίποτα. Ήταν μικρό πακέτο και ελαφρύ αλλά έγραφε την πλήρη αξία στο κουτί ($120).
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα τηλεφωνακι αξιας 70€ απο gearbest. Ποια μεθοδο αποστολης να τους πω να το στειλουνε απο hk ωστε να ελαχιστοποιησουμε της πιθανοτητες του τελωνειου;
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω ενα τηλεφωνακι αξιας 70€ απο gearbest. Ποια μεθοδο αποστολης να τους πω να το στειλουνε απο hk ωστε να ελαχιστοποιησουμε της πιθανοτητες του τελωνειου;

 

nl post , cz post, sweden post

Link to comment
Share on other sites

nl post , cz post, sweden post

 

Ευχαριστω. Εχει nl post. Να βαλω και Shipping Insurance με 2,4€ κερδιζω κατι η δεν χρειαζεται;

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Εχει nl post. Να βαλω και Shipping Insurance με 2,4€ κερδιζω κατι η δεν χρειαζεται;

 

Αν πληρωσεις με paypal ειναι αχρηστο το shipping insurance αφου αν κατι παει στραβα εχεις το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να επισημάνουμε, πως αν (αν αν) τυχόν δεν παραλάβεις και σου πει το gear πως χάθηκε το δέμα και ότι δεν δικαιούσε ριφάντ επειδή δεν έβαλες insurance, σου λένε υπέρτατες παράλογες μ----ς (είναι τρομερό το πως τρώνε αυτό το απάλευτο παραμύθι κάποιοι και το δέχονται αφήνοντας τα χρήματα τους, αλλά δυστυχώς συμβαίνει). Με το που σου πούνε αυτή την αηδιαστική απάτη, θα πας κατευθείαν για dispute και άμεσα claim στο πέιπαλ κι ας κελαϊδάνε αυτοί τα δικά τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περίμενα ένα δεματάκι από Κίνα με αντικείμενο αξίας 18 δολαρίων. Που βασικά πιστεύω ο πωλητής θα το δήλωσε σαν gift.

 

Παίρνω πολύ συχνά τέτοια αντικείμενα και πρώτη φορά ήρθε ο ταχυδρόμος και με είπε να πάω από το ταχυδρομείο, πέρασε από τελωνείο το δέμα.

 

Τι ποσό θα μου ζητηθεί να πληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Τα gift δεν τα τρώνε στο τελωνείο. Ειναι μερικοί μήνες, που γίνεται χαμός στο τελωνείο, ειδικά με κινητά, όπου σου βγαίνει το τελικό κόστος όσο αν το αγόραζες απο εδώ αλλά και με μικρότερης αξίας δέματα σαν το δικό σου, όπου σε τέτοιες περιπτώσεις, χρεώνουν απο 0 εως 3 ευρώ.

Οταν παραλάβεις κάνε έναν κόπο να μας πεις, αν πλήρωσες κάτι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μέχρι τώρα αναγνώστης. Περιμένω και εγώ ενα δεματάκι από αλιεξπρες, μια θήκη για κινητό. Σήμερα είδα στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ ότι γράφει ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΉΣ -> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ​. Θα πληρώσω αυτά τα 3 ευρώ ή δεν γίνεται να το γνωρίζουμε; Για παραπάνω δεν νομίζω, η αξία του είναι 7,90.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μέχρι τώρα αναγνώστης. Περιμένω και εγώ ενα δεματάκι από αλιεξπρες, μια θήκη για κινητό. Σήμερα είδα στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ ότι γράφει ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΉΣ -> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ​. Θα πληρώσω αυτά τα 3 ευρώ ή δεν γίνεται να το γνωρίζουμε; Για παραπάνω δεν νομίζω, η αξία του είναι 7,90.

 

Οι πιθανότητες είναι είτε 3€ είτε "ελεύθερο".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μέχρι τώρα αναγνώστης. Περιμένω και εγώ ενα δεματάκι από αλιεξπρες, μια θήκη για κινητό. Σήμερα είδα στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ ότι γράφει ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΉΣ -> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ​. Θα πληρώσω αυτά τα 3 ευρώ ή δεν γίνεται να το γνωρίζουμε; Για παραπάνω δεν νομίζω, η αξία του είναι 7,90.

Φίλε πες μου πόσες μέρες περίμενες για να δούμε πότε έχουμε σειρά και εμεις! Σε ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...