Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα έφυγε απο Πολωνία, πηγε Ιταλια (Carpi) και μετα ηρθε Ελλαδα.

Και αυτα που ειχαν μπει πρωτα Αγγλια, περνουν τωρα απο Πολωνια

 

Απο τη στιγμη της αναχώρησης απο Πολωνια (Dobra Strykow) θελει 7 μερες για να παραδοθει με UPS

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από Πολωνία,αφού πέρασε από την Αγγλία.Εχουν περάσει ήδη δύο ημέρες,οπότε θέλω ακομη πέντε,σύμφωνα με το λογαριασμό σου.

Αντε γιατί κοντεύουν Χριστούγεννα...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παρακευη μεσημερι παραγγειλα απο Amazon Αγγλιας, Τρίτη πρωί ήρθε Χίο.....Jesus Christ!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει κανείς εμπειρία από AliExpress και επιλογή αποστολής "seller's shipping method";

 

Είναι ασφαλής μια τέτοια μέθοδος; Θέλω να παραγγείλω gps android σύστημα για το αυτοκίνητο

 

Επίσης με το Αλί τι γίνεται από θέμα προστασιας και επιστροφής χρημάτων; Στο ebay είναι το paypal από πίσω, αλλά στο Αλί πας κατευθείαν με την κάρτα σου...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει κανείς εμπειρία από AliExpress και επιλογή αποστολής "seller's shipping method";

 

Είναι ασφαλής μια τέτοια μέθοδος; Θέλω να παραγγείλω gps android σύστημα για το αυτοκίνητο

 

Επίσης με το Αλί τι γίνεται από θέμα προστασιας και επιστροφής χρημάτων; Στο ebay είναι το paypal από πίσω, αλλά στο Αλί πας κατευθείαν με την κάρτα σου...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εδω πετυχες τζοκερ . ΜΗ Ν το κανεις . δεν ξερω αν φταιει η περιοχη μου , αλλ δεν μπορουσε να το στειλει με ups oyte dhl , κ θα εβαζε 60 δολαρια τιμη κατι που θα ετρωγα παλι τελωνιο ενω ειχα πληρωση υποτιθεται 25 ευρο για εξοδα αποστολης κ τελωνιο ωστε να ερθει φρι . :X μετα απο 10 μερες πηρα τα λεφτα μου πισω , πηγη αυτοκινητου . οποτε ψαξε ebay co.uk η de να εισαι ανετος , αν σκασει τελωνειο μην περιμενεις refund οπως κανει το gearbest , εχω κ της συητησης αν θες για πιστιριο , φιλε θα την ετρωγα , οκ μολις σου ζητηση αποδειξη το τελωνειο καληνυχτα , κ πες οτι δινεις 50 ευρο , τσακκκκκκκ θα σοου πει εγω το κοστολογο 100 . παρτα στα μουτρα τωρα . αστο . πες μου τ ψαχνεις να ψαξω κ εγω να βοηθησω αν θες

Edited by giorgos_xperia
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχει κανείς εμπειρία από AliExpress και επιλογή αποστολής "seller's shipping method";

 

Είναι ασφαλής μια τέτοια μέθοδος; Θέλω να παραγγείλω gps android σύστημα για το αυτοκίνητο

 

Επίσης με το Αλί τι γίνεται από θέμα προστασιας και επιστροφής χρημάτων; Στο ebay είναι το paypal από πίσω, αλλά στο Αλί πας κατευθείαν με την κάρτα σου...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρώτα τον πωλητή με ποια εταιρία το στέλνει, το σύνηθες είναι να το αναφέρει στη σελίδα, οπότε στην περίπτωση αυτή μόνο από τον πωλητή μπορείς να το μάθεις. Από Ali αν το αντικείμενο κοστίζει πάνω από 22€, ασφαλής μέθοδος αποστολής είναι μόνο από ευρωπαϊκή αποθήκη όπου συνήθως αναφέρει tax free κλπ.

Απο θέμα επιστροφής χρημάτων αν χρειαστεί έχεις ασφάλεια από το ίδιο το Ali. Έχει δικό του σύστημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

In transit είναι μια γενική έκφραση και, στην περίπτωσή σου, σημαίνει ότι το δέμα ταξιδεύει.
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα έφυγε απο Πολωνία, πηγε Ιταλια (Carpi) και μετα ηρθε Ελλαδα.

Και αυτα που ειχαν μπει πρωτα Αγγλια, περνουν τωρα απο Πολωνια

 

Απο τη στιγμη της αναχώρησης απο Πολωνια (Dobra Strykow) θελει 7 μερες για να παραδοθει με UPS

Εμένα πέρασαν οι 7 ημέρες που βρίσκεται στην Πολωνία,σύνολο 44 ημέρες από την παραγγελία και τίποτα ακόμη.:(:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρασαν οι 7 ημέρες που βρίσκεται στην Πολωνία,σύνολο 44 ημέρες από την παραγγελία και τίποτα ακόμη.:(:mad:
Υπομονή.... Η πρώτη μου παραγγελία σήμερα είναι 60 ημέρες....και η δεύτερη 55 ημέρες.... Μπλέξαμε.... Έχω ανοίξει υπόθεση και για τις δύο στο PayPal και περιμένω..

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή.... Η πρώτη μου παραγγελία σήμερα είναι 60 ημέρες....και η δεύτερη 55 ημέρες.... Μπλέξαμε.... Έχω ανοίξει υπόθεση και για τις δύο στο PayPal και περιμένω..

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις πόσες ημέρες τις άνοιξες;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Στις πόσες ημέρες τις άνοιξες;
Και τις δύο στις 54 ημέρες από την αποστολή, ευτυχώς είχα προλάβει και είχα τραβήξει φωτογραφίες από την κανονική αποστολή, όχι την ψεύτικη που έγραψαν σήμερα...που φαίνεται ξεκάθαρα η ημερομηνία αποστολής και η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης. Οπότε αν αρχίσουν τα μα μου στο PayPal θα πέσει πολύ γέλιο όταν τους στείλω τις μαίμουδιές τους!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εκανα παραγγελία από ebay 35 ευρώ περίπου και βλέπω τώρα αυτό στο tracking .

 

Κ.Α.Τ.ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ30/6/2019, 11:51:00Κ.Α.Τ.ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

Πρέπει να πληρώσουμε τελωνείο; τι πρέπει ν κσνουμε;

Link to comment
Share on other sites

35 * 24% =8,40

Τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 15 ευρώ

Σύνολο 23,40

πρέπει να στείλεις την απόδειξη αγοράς στο e-mail του τμήματος εκτελωνισμού των Ελτα

geta@elta-net.gr

δοκίμασε και geta@elta-geta.gr

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παραλάβεις θα πληρώσεις.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πληρώνω αυτά; Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Θα σου στείλουν ειδοποιητήριο από το Γραφείο της περιοχής σου και εκεί θα πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού για να παραλάβεις το δέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Και τις δύο στις 54 ημέρες από την αποστολή, ευτυχώς είχα προλάβει και είχα τραβήξει φωτογραφίες από την κανονική αποστολή, όχι την ψεύτικη που έγραψαν σήμερα...που φαίνεται ξεκάθαρα η ημερομηνία αποστολής και η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης. Οπότε αν αρχίσουν τα μα μου στο PayPal θα πέσει πολύ γέλιο όταν τους στείλω τις μαίμουδιές τους!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μου είπες πού σου δείχνει το 17track ότι βρίσκεται το δέμα σου.Στην Πολωνία;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

@Theodore41 Καλημέρα! Και τα δύο δέματα είναι σε αυτό το σημείο : 2019-07-20 21:06:39In Transit (Nysa)

Εγώ την Δευτέρα αν δεν μου έχουν απαντήσει- δώσει λύση το PayPal θα τους πάρω τηλέφωνο, το πρώτο δέμα σήμερα είναι 61 ημέρες....να πάνε να γα@#@&ν, δεν θα περιμένω τα λεφτά μου σαν τον ζητιάνο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Theodore41 Καλημέρα! Και τα δύο δέματα είναι σε αυτό το σημείο : 2019-07-20 21:06:39In Transit (Nysa)

Εγώ την Δευτέρα αν δεν μου έχουν απαντήσει- δώσει λύση το PayPal θα τους πάρω τηλέφωνο, το πρώτο δέμα σήμερα είναι 61 ημέρες....να πάνε να γα@#@&ν, δεν θα περιμένω τα λεφτά μου σαν τον ζητιάνο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και μένα εκεί είναι...

Θα μπορέσεις να συνεννοηθείς όμως με τους Κινέζους;Τα Αγγλικά τους είναι άθλια.Εχεις κάνει chat καθόλου μαζί τους;

Αμα δεν έχεις απάντηση από το PayPal σε καμιά βδομάδα,κοίτα να δεις πώς μπορείς να ανέβεις επίπεδο στη διαμαρτυρία σου.Υπάρχει δηλαδή και επόμενο επίπεδο από το απλό dispute.

Εγώ,υπ' όψιν,έχω πληρώσει και λεφτά στο μαγαζί, για να ασφαλίσω την παραγγελία μου.Εκτός δηλαδή από το Paypal.Είμαι ακόμη πιο ριγμένος δηλαδή.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα εκεί είναι...

Θα μπορέσεις να συνεννοηθείς όμως με τους Κινέζους;Τα Αγγλικά τους είναι άθλια.Εχεις κάνει chat καθόλου μαζί τους;

Αμα δεν έχεις απάντηση από το PayPal σε καμιά βδομάδα,κοίτα να δεις πώς μπορείς να ανέβεις επίπεδο στη διαμαρτυρία σου.Υπάρχει δηλαδή και επόμενο επίπεδο από το απλό dispute.

Εγώ,υπ' όψιν,έχω πληρώσει και λεφτά στο μαγαζί, για να ασφαλίσω την παραγγελία μου.Εκτός δηλαδή από το Paypal.Είμαι ακόμη πιο ριγμένος δηλαδή.

Σε αυτό το σημείο του tracking είναι σε όλους, γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι απλά είναι ένα ψεύτικο σκαναρισμα μόνο και μόνο για να μας δείξουν ότι προχωράν κανονικά τα δέματα. Πιστεύω ότι ή έχουν χαθεί τα δέματα ή έχουν κολλήσει μαζικά κάπου λόγω εκτελωνισμου. Και ακριβώς για αυτούς τους λόγους το banggood έκανε resend τις παραγγελίες και βλέπουμε διαφορετική ημερομηνία αποστολής από αυτήν που είχαμε.

Το chat μαζί τους δεν βγάζει πουθενά...Μου δίνουν 300 points για την καθυστέρηση... χαχαχα...3$ δηλαδή...

Έχω κάνει και τα δύο dispute " escalate " και περιμένω την απόφαση.

 

.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο του tracking είναι σε όλους, γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι απλά είναι ένα ψεύτικο σκαναρισμα μόνο και μόνο για να μας δείξουν ότι προχωράν κανονικά τα δέματα. Πιστεύω ότι ή έχουν χαθεί τα δέματα ή έχουν κολλήσει μαζικά κάπου λόγω εκτελωνισμου. Και ακριβώς για αυτούς τους λόγους το banggood έκανε resend τις παραγγελίες και βλέπουμε διαφορετική ημερομηνία αποστολής από αυτήν που είχαμε.

Το chat μαζί τους δεν βγάζει πουθενά...Μου δίνουν 300 points για την καθυστέρηση... χαχαχα...3$ δηλαδή...

Έχω κάνει και τα δύο dispute " escalate " και περιμένω την απόφαση.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τώρα που το έγραψες,ξανακοίταξα στο order details και είδα ότι πράγματι έχουν βάλει άλλη ημερομηνία αποστολής,δηλαδή την 26η Ιουλίου,που σημαίνει ότι μάλλον θα τους τα φάγανε οι αλήτες οι Πολωνοί,και τα ξαναστέλνουν.

Βέβαια,δεν μπορούν να κάνουν μαγκιές με το PayPal,διότι έχω το αρχικό mail που έχουν στείλει όταν απέστειλαν το δέμα,που ήταν με ημερομηνία 14/06,και έτσι αυτό θα στείλω σε περίπτωση που μπλέξουν τα πράγματα.Αν και,επειδή τους έχω δώσει πρόσθετα λεφτά για την ασφάλιση του δέματος,δε νομίζω ότι μπορεί να κάνουν λαδιά.

 

.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο του tracking είναι σε όλους, γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι απλά είναι ένα ψεύτικο σκαναρισμα μόνο και μόνο για να μας δείξουν ότι προχωράν κανονικά τα δέματα. Πιστεύω ότι ή έχουν χαθεί τα δέματα ή έχουν κολλήσει μαζικά κάπου λόγω εκτελωνισμου. Και ακριβώς για αυτούς τους λόγους το banggood έκανε resend τις παραγγελίες και βλέπουμε διαφορετική ημερομηνία αποστολής από αυτήν που είχαμε.

Το chat μαζί τους δεν βγάζει πουθενά...Μου δίνουν 300 points για την καθυστέρηση... χαχαχα...3$ δηλαδή...

Έχω κάνει και τα δύο dispute " escalate " και περιμένω την απόφαση.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eκανα ένα μεγάλο chat,και μυυ έγραψε ότι η Banggood εγγυάται παράδοση για Ευρώπη τις 60 ημέρες,και ότι το site της πλάκας Royal shipping,με το οποίο έχουν στείλει, έχει κάνει ανανέωση στις 20 και ότι θα το δούμε σε 1-2 ημέρες.

 

.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έγραψες,ξανακοίταξα στο order details και είδα ότι πράγματι έχουν βάλει άλλη ημερομηνία αποστολής,δηλαδή την 26η Ιουλίου,που σημαίνει ότι μάλλον θα τους τα φάγανε οι αλήτες οι Πολωνοί,και τα ξαναστέλνουν.

Βέβαια,δεν μπορούν να κάνουν μαγκιές με το PayPal,διότι έχω το αρχικό mail που έχουν στείλει όταν απέστειλαν το δέμα,που ήταν με ημερομηνία 14/06,και έτσι αυτό θα στείλω σε περίπτωση που μπλέξουν τα πράγματα.Αν και,επειδή τους έχω δώσει πρόσθετα λεφτά για την ασφάλιση του δέματος,δε νομίζω ότι μπορεί να κάνουν λαδιά.

 

.

Η καινούργια ημερομηνία αποστολής δύο πράγματα σημαίνει, ή όντως τα έστειλαν πάλι ή κάποια που@#@ια για να αποφύγουν τα refund. Θα δείξει...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια ημερομηνία αποστολής δύο πράγματα σημαίνει, ή όντως τα έστειλαν πάλι ή κάποια που@#@ια για να αποφύγουν τα refund. Θα δείξει...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα άμα τα είχαν ξαναστείλει,δεν θα έπρεπε να έχουν και καινούριο tracking number;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα τα είχαν ξαναστείλει,δεν θα έπρεπε να έχουν και καινούριο tracking number;
Με το ίδιο tracking, ότι θέλουν κάνουν με τους αριθμούς αποστολής, και αφού πρόκειται για τον ίδιο αποστολέα μπορούν να στείλουν πάλι άλλο δέμα με τον ίδιο αριθμό αποστολής.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...