Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προχθές παρέλαβα δέμα φορτωμένο Κίνα στις 22/12! :p
Οπότε να ελπίζω ακόμη ,που περιμένω ένα δεματακι με αποστολή στις 18/12....

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γλυτωσαμε ή οχι το τελωνείο συμφωνα με το τελευταιο status???

 

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γλυτωσαμε ή οχι το τελωνείο συμφωνα με το τελευταιο status???

 

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ)

ναι.............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να ελπίζω ακόμη ,που περιμένω ένα δεματακι με αποστολή στις 18/12....

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άνετα...δεν πίστευα στα μάτια μου. Θυμάμαι κάποτε (1,5-2 χρόνια πριν), βλέπαμε δέματα διμήνου και τα θεωρούσαμε χαμένα απο χέρι.

Πλέον παίζει επίσημα και το 3μηνο.

Το θέμα είναι που είναι οι σάκοι παρατημένοι; Πραγματιμά παίζει να τους βρίσκουν στα σκουπίδια και να τους επιστρέφουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

17Bqw057Q-mvoxznDBvtUpKZJViuHh5rJfbdfFSvglyApJD-r76UBejSAXysLfckq1OdC22jtszqclRw1g902T7LzKQcw3bkl91mLzJzJEREtto4_W0k1u2BoGLzk_XF5SEQsEpHXH3LpFS21UIrgi7JgB5u1_NdY5njkulx7Es1dlbV61DflE1ws0ckLyPOGgrWnfOysWQlPDPNtX_cIO_sWoGwQujiO1cGZIluCcTIC7S_88Ho2Q22BB-dIrcJ81LOE0Z1o17tBLbek96FfrbnJTEG3Cd32nlradyrQNysKxZM57TZITMEXsX_vfPcCIenN0lPJAIr3cRiaT-HgZ4CxQizN2r7LuAeVGPV6E9hfavDZDWO4uKxYVtVKbFMTiDt5Uf3xCIHAX48ZZfctaRfGxFL7XeaXxEpygrbyIyWADBy6_7Lbf2Hu2cqpyqNoXnh8efOe3oJmGYqpG59CYsJd465t0FhPu07EUUNJp6LE6mqVgsibUTl6Th_6_vSmF14mw6bOxROR4roJMCjPc1VubfEj3jw0hleUESJoKZPn2cRVSClurPQt-ONM_xXrBQKFbtWCfvbohEoZeuiMl4WNCWlOIZuRP66M9E3er_4SVuyMp0693RKrX5VlumIvydYL_zrDXvADMfxkKT0Zn6spXs0SNV5INBI05Da7Qn2TRebNb_Tg2tQ5P0zpzR_VqrPwVcWnoe0uHpFg2gEGLOp3A=w1080-h2160-no

 

Πως τα βλέπετε τα πράγματα;; Ειναι απο aliexpress Κίνα μεσω του zipy.gr.

Το πακέτο είναι στα 170 ευρώ περίπου....

 

Τελικά μου εβαλαν 59 ευρώ τελωνείο....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου εβαλαν 59 ευρώ τελωνείο....
Το μότο τους εκεί στο zipy είναι "eBay στα Ελληνικά. Απλές αγορές χωρίς δασμούς."......... μάλιστα! :!:
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα μικρό αντικείμενο από Αμερική. Στο mail με ενημέρωσαν ότι έφυγε με USPS. Η αξία του προϊόντος είναι 20,99$ και τα μεταφορικά 15,63$. Σύνολο 36.62$. Ή 34€.

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Θα έρθει με ΕΛΤΑ;

Έτσι ως πληροφόρηση...... το δικό ήρθε σήμερα χωρίς τελωνείο!! :D

Αποστόλη 01/04/19 από Σαν Φρανσίσκο, σε 10 μέρες στα χέρια μου με πράσινο αυτοκόλλητο "Τελωνειακός ελεύθερο"!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ως πληροφόρηση...... το δικό ήρθε σήμερα χωρίς τελωνείο!! :D

Αποστόλη 01/04/19 από Σαν Φρανσίσκο, σε 10 μέρες στα χέρια μου με πράσινο αυτοκόλλητο "Τελωνειακός ελεύθερο"!

Tzoker.............:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το μότο τους εκεί στο zipy είναι "eBay στα Ελληνικά. Απλές αγορές χωρίς δασμούς."......... μάλιστα! :!:

 

Τωρα θα δουμε αν θα μου επιστρέψουν τα 60 ευρώ του τελωνίου ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια -τυχόν- απάντηση.

 

Θέλω να παραγγείλω από Κινεζό-σάιτ ένα access point router.

Με κόστος αγοράς τα 30€.

 

Σκέφτηκα να επιλέξω το banggοod, λόγω ότι στο -σχετικά- πρόσφατο παρελθόν είχε με τη μέθοδο αποστολής 'Priority Direct Mail' δωρεάν τα τελωνειακά;

 

Την επιλογή στη σελίδα αγοράς την έχει ακόμα με επιπλέον χρέωση 6€, το θέμα είναι ότι εάν ακόμη με την εν λόγω μέθοδο είναι δωρεάν τα τελωνειακά, ή έχει αλλάξει κάτι.

 

Για οικονομία χρόνου, για να μη ξαναρωτάω (σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι με τα τελωνειακά), ποιό σάιτ (πχ gearbest, Ali κλπ) προσφέρει -και εάν- δωρεάν τελωνειακά.

 

Ευελπιστώ σε κάποια απάντηση, ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια -τυχόν- απάντηση.

 

Θέλω να παραγγείλω από Κινεζό-σάιτ ένα access point router.

Με κόστος αγοράς τα 30€.

 

Σκέφτηκα να επιλέξω το banggοod, λόγω ότι στο -σχετικά- πρόσφατο παρελθόν είχε με τη μέθοδο αποστολής 'Priority Direct Mail' δωρεάν τα τελωνειακά.

 

Την επιλογή στη σελίδα αγοράς την έχει ακόμα με επιπλέον χρέωση 6€, το θέμα είναι ότι εάν ακόμη με την εν λόγω μέθοδο είναι δωρεάν τα τελωνειακά, ή έχει αλλάξει κάτι.

 

Για οικονομία χρόνου, για να μη ξαναρωτάω (σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι με τα τελωνειακά), ποιό σάιτ (πχ geatbest, Ali κλπ) προσφέρει -και εάν- δωρεάν τελωνειακά.

 

Ευελπιστώ σε κάποια απάντηση, ευχαριστώ.

 

Βασικά, κάνεις λάθος πιστεύοντας ότι το Banggood προσφέρει δωρεάν τα έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτό που κάνει και έχει αποδειχθεί αξιόπιστο μέχρι σήμερα είναι η "τριγωνική" αποστολή με χαμηλό κόστος που εξασφαλίζει την μεταφορά του δέματος στην Ολλανδία, τον εκτελωνισμό του εκεί, την επανασυσκευασία του με αποστολέα ταχυδρομική θυρίδα και όχι το μαγαζί και την αποστολή του στον παραλήπτη.

 

Με τον τρόπο αυτό το δέμα φαίνεται ότι έρχεται από χώρα της ΕΕ και δεν χρεώνεται με νέα έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάνεις λάθος πιστεύοντας ότι το Banggood προσφέρει δωρεάν τα έξοδα εκτελωνισμού.

Αυτό που κάνει και έχει αποδειχθεί αξιόπιστο μέχρι σήμερα είναι η "τριγωνική" αποστολή με χαμηλό κόστος που εξασφαλίζει την μεταφορά του δέματος στην Ολλανδία, τον εκτελωνισμό του εκεί, την επανασυσκευασία του με αποστολέα ταχυδρομική θυρίδα και όχι το μαγαζί και την αποστολή του στον παραλήπτη.

 

Με τον τρόπο αυτό το δέμα φαίνεται ότι έρχεται από χώρα της ΕΕ και δεν χρεώνεται με νέα έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα.

 

Ναι στην τριγωνική αναφέρομαι, εκ παραδρομής παράλειψα να το αναφέρω, ευχαριστώ για την ορθή προσθήκη.

Πιθανολογώ ότι μου απάντησες εμμέσως στο ερώτημά μου, εάν ναι, ελπίζω να κατάλαβα καλά ότι δε θα χρεωθώ επιπλέον έξοδα τελωνείου.

Σε αντίθετη περίπτωση,

όποιος λοιπόν μπορεί να μου απαντήσει με βάση τα ανωτέρω δεδομένα, ευχαρίστως.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ξεκάθαρα στο ερώτημά σου.

Διάβασε πάλι την τελευταία φράση.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ξεκάθαρα στο ερώτημά σου.

Διάβασε πάλι την τελευταία φράση.

 

Καλώς, σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου.

 

To Banggood με βάση 4-5 πρόσφατες παραγγελίες (όλες άνω των 30 ευρώ) φαίνεται και πολύ γρήγορο για Κίνα και κυρίως ασφαλές όσον αφορά τελωνείο...

Ισχύει αυτό που ανέφερε ο φίλος, δεν έρχεται απλά μέσω Ολλανδίας... Φαίνεται ότι ξεκινάει από Ολλανδία και δε φαίνεται κάπου ότι το δέμα έχει ξεκινήσει από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα και έκανα κι εγώ το λάθος να κάνω παραγγελία από banggood...

Την 08/03/2019 έκανα μια παραγγελία, περίπου 10 αντικείμενα, συνολικής αξίας 154,46€, ένα εκ των οποίων ένα set από Uno, αξίας 113,59€.

Για κάποιο λόγο η παραγγελία έσπασε σε 5 διαφορετικές αποστολές. Η μια περιείχε μόνο το Uno με DHL Express.

Δεν θα σταθώ στο ότι η DHL μου έστειλε ένα μήνυμα να μπω στον ιστότοπό της για να διαχειριστώ την παράδοση, όπου είχε ως μόνη εναλλακτική (παραπλανητικά) την παραλαβή από το κατάστημά της στη Φιλελλήνων (μετά από σχετικό email παραπόνων έμαθα ότι γίνεται κανονικά η παράδοση στη δ/νση που δηλώνεις κατά την αγορά...), ούτε στο γεγονός ότι χρειάστηκε να επιμείνω και να επικοινωνήσω 3 φορές για να το παραδώσουν τελικά στο σπίτι μου, δεν θα μείνω επίσης στο γεγονός ότι απαιτούν να είναι κάποιος 11:00-17:00 στη διεύθυνση που δήλωσες (αν δουλεύεις φρόντισε να πάρεις άδεια γιατί η DHL δεν είναι για εργαζόμενους...) και παρότι είχα συνεννοηθεί να έρθουν μετά της 14:00 μου ήρθαν 11:30 οπότε από τύχει παρέλαβε κάποιος το δέμα για εμένα.

Θα μείνω όμως στο γεγονός ότι αντί να πληρώσω το ΦΠΑ για την αξία του δέματος και έξοδα courier πάλι για την αξία του δέματος με χρέωσαν και τα δυο σύμφωνα με την συνολική αξία της αγοράς (ναι ναι, καλά καταλάβατε, πλήρωσα ΦΠΑ και νταβατζιλίκια της DHL για προϊόντα που θα παραλάβω σε ένα μήνα από σήμερα αλλιώς δεν θα μου επιδίδονταν το ακριβότερο προϊόν στην αγορά).

Κλείνοντας και την εμπειρία αυτή, ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα, λυγισμένα πινάκια και .... ΣΠΑΣΜΕΝΗ η οθόνη lcd...

Πλήρης απογοήτευση...

https://www.youtube.com/watch?v=2RlDVuIWvWE (δείτε στο τέλος του 6ου λεπτού τη σπασμένη lcd)

 

Εδώ ενημερωτικά από banggood προτάθηκε μια πίστωση για τη σπασμένη οθόνη αλλά για το θέμα της λανθασμένης χρέωσης από πλευράς DHL η μεν DHL δεν απαντάει καν στα ηλεκτρονικά μηνύματα η δε banggood κάνεi τον κινέζο... λέγοντας ξανά και ξανά για το tarif insurance, το οποίο και για το φίλο που ρωτάει ΔΕΝ καλύπτει τα χαράτσια (μεταφορικά...) που γουστάρει να χρεώνει αυθαίρετα η κάθε DHL...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ενημερωτικά από banggood προτάθηκε μια πίστωση για τη σπασμένη οθόνη αλλά για το θέμα της λανθασμένης χρέωσης από πλευράς DHL η μεν DHL δεν απαντάει καν στα ηλεκτρονικά μηνύματα η δε banggood κάνεi τον κινέζο... λέγοντας ξανά και ξανά για το tarif insurance, το οποίο και για το φίλο που ρωτάει ΔΕΝ καλύπτει τα χαράτσια (μεταφορικά...) που γουστάρει να χρεώνει αυθαίρετα η κάθε DHL...

 

Επειδή φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις πολλά για τις αγορές από το εξωτερικό και, κυρίως, για τις αποστολές με ιδιωτική courier και τις έξτρα χρεώσεις με (αρκετά) υψηλή αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα κλπ, αλλά και το τι σημαίνει και πότε επιλέγουμε tarif insurance κ.α., καλό είναι να διαβάσεις και να ενημερωθείς για όλα αυτά τα θέματα, ώστε να μην σου συμβεί πάλι κάτι απρόοπτο στην επόμενη αγορά σου.

 

Επίσης, δεν αγοράζουμε ποτέ πολλά είδη μαζί και επιλέγουμε αποστολή με PDM, από το συγκεκριμένο μαγαζί, που έχει αποδειχθεί το πιο αξιόπιστο μέχρι σήμερα, γιατί με κάθε άλλη μέθοδο αποστολής είναι σίγουρο ότι το δέμα σου θα σταματήσει στο τελωνείο και θα έχεις τις αντίστοιχες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος φίλος να μου πει, αν αυτό που ακολουθεί είναι κανονικό tracking number και ποιας εταιρείας; Ευχαριστώ.

UH4*******8TR (συνολικά 9 αριθμοί, μεταξύ των γραμμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος φίλος να μου πει, αν αυτό που ακολουθεί είναι κανονικό tracking number και ποιας εταιρείας; Ευχαριστώ.

UH4*******8TR (συνολικά 9 αριθμοί, μεταξύ των γραμμάτων).

 

Δεν γνωρίζω με σιγουριά αλλά πάντως το TrackChecker Mobile δεν το αναγνωρίζει αν αυτό λέει κάτι...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω με σιγουριά αλλά πάντως το TrackChecker Mobile δεν το αναγνωρίζει αν αυτό λέει κάτι...

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.

Ίσως δεν πρόκειται για κανονικό tracking number, παρ'όλο που στην ενημέρωση του e-bay το αναφέρει ως τέτοιο.

 

Tracking details

Other tracking #UH4*******8TR

 

Apr 17, 2019 Tracking number provided

23:23pm PDT

 

Η αποστολή έγινε με

 

Economy Shipping (Economy Int'l Postage)

 

όπως αναφέρει ο Κινέζος πωλητής, που από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι συνήθως δεν δίνει tracking number.

Link to comment
Share on other sites

(Εκτός και πρόκειται για tracking number καμιάς "περίεργης" Κινέζικης μεταφορικής που το μεταφέρει στο εσωτερικό τους, από πόλη σε πόλη. Και δεν μπορεί να το "δουν" οι διεθνείς μηχανές παρακολούθησης. Ίσως, αν-όποτε το παραλάβει εταιρεία διεθνών μεταφορών, μου έρθει άλλος αριθμός που οι μηχανές θα τον "βλέπουν". Θα δείξει.)
Link to comment
Share on other sites

Και...έλαβα απάντηση σε μήνυμά μου προς τον πωλητή. Τελικά, όντως δεν είναι tracking number - με αυτό τον τρόπο αποστολής, tracking number δεν δίνεται όπως μου εξήγησε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...