Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο πάνω από 2 κιλά και μόνο μέχρι 2 κιλά στέλνουν με priority direct mail.

 

Tο είδα στο λινκ.Σε ρώτησα γιατί ήλπιζα μήπως και το στέλνει ο Gearbest με priority,αλλά δεν το στέλνει.Αν και το πουλάει τα διπλά λεφτά..

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

Το τελευταίο δίμηνο έχετε παρατηρήσει καθυστερήσεις ή αφύσικο αριθμό απωλειών από παραγγελίες Κίνα μέσω ebay;

 

Και βεβαια. Αυτο λεμε ολοι....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει σχέση αφού ένα τμήμα των καθυστερήσεων είναι η αναμονή στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει αυτη η ερωτηση με το τοπικ?

 

Ότι στο τελωνείο καθυστερούν εδώ και 2 μήνες υπερβολικά και με την σειρά τους τα ΕΛΤΑ.

Σε καλυψα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει κανενας απο εδω εμπειρια με usps? Απ οτι καταλαβα το tracking number δουλευει μεχρι να φτασει ελλαδα και μετα νεκρα το δεμα παει στα τυφλα. 10 μερες τωρα υποτιθεται εχει φτασει ελλαδα και δεν ξερω τι γινεται πηρα τηλεφωνο τα ελτα κουριερ της περιοχης μου και η υπαλληλος δεν ειχε ιδεα δεν ηξερε καν οτι απο usps τα ελτα περνουν το δεμα μετα και απλα μου ειπε να της πω το tracking number που φυσικα και δεν δουλευε στα ελτα. Ξερει κανεις που πρεπει να παρω τηλεφωνο για να δω που βρισκεται το δεμα μου? Υποψιαζομαι κανα τελωνειο η αξια ηταν 33 ευρω με μεταφορικα και βαρος καπου στα 300 γρ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

Το τελευταίο δίμηνο έχετε παρατηρήσει καθυστερήσεις ή αφύσικο αριθμό απωλειών από παραγγελίες Κίνα μέσω ebay;

εμενα 4 παραγγελίες εχουν πανω απο 2,5 μηνες Α.πορώ, πλεον δεν έρχεται τιποτα μη συστημένο
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αυτό; πρέπει να τους πάρω εγώ κάποιο τηλέφωνο; την απόδειξη θέλουν; του PayPal τους κάνει;

 

http://i67.tinypic.com/2h2m9s4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα ενα τεραστιο pad για το γραφειο και εγραφε πανω τελωνειακος ελευθερο. Περασε δηλαδη τελωνειο εκατσε 15 μερες και το εστειλαν χωρις παραπανω φορο. 8 ευρω οποτε καπου θα βρηκαν ποσα ειχε γιατι αποδειξη δεν ζητησαν. Περιμενω τωρα και 2 βραχιολα για activity tracking 11 ευρω το καθενα σε ξεχωριστες παραγγελιες οπως και μετερεωλογικο σταθμο wifi 7ιντσο στα 14 ευρω οποτε λογικα θα κατσουν και αυτα και παλι θα γραφει ελευθερο απο τελωνειο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι σημαίνει αυτό; πρέπει να τους πάρω εγώ κάποιο τηλέφωνο; την απόδειξη θέλουν; του PayPal τους κάνει;

 

http://i67.tinypic.com/2h2m9s4.jpg

 

Λογικα πρεπει να στειλεις την αποδειξη αγορας για να δουν αν βαλουν φορο η το περασουν στην ατελεια κατω των 22 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

50$ κοστίζει το προϊόν. Πόσο θα με χρεώσουν;

 

Να τους πάρω τηλέφωνο εγώ το πρωί; τι τους λέω; το tracking number?

Link to comment
Share on other sites

50$ κοστίζει το προϊόν. Πόσο θα με χρεώσουν;

 

Να τους πάρω τηλέφωνο εγώ το πρωί; τι τους λέω; το tracking number?

 

50 δολλαρια ειναι 44 ευρω. Θα μπουν 15 ευρω που ειναι η ταριφα του τελωνειακου και ενα 24% πανω στα 44 ευρω δηλαδη 10 ευρω ακομα. 44+25 θα σε βγει ενα 70αρι συνολο.

 

Βγαλε ενα screenshot απο την παραγγελια στο site και ενα του paypal να φαινεται tracking number ονομα και τιμη και στειλτα εδω

 

geta@elta-net.gr

Link to comment
Share on other sites

50 δολλαρια ειναι 44 ευρω. Θα μπουν 15 ευρω που ειναι η ταριφα του τελωνειακου και ενα 24% πανω στα 44 ευρω δηλαδη 10 ευρω ακομα. 44+25 θα σε βγει ενα 70αρι συνολο.

 

Βγαλε ενα screenshot απο την παραγγελια στο site και ενα του paypal να φαινεται tracking number ονομα και τιμη και στειλτα εδω

 

geta@elta-net.gr

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια. Συγνώμη και που σας πρήζω αλλά δεν μου έχει τύχει ξανά τελωνείο. Έστειλα το email με τα αποδεικτικά. Περιμένω τώρα να συνεχίσει το προϊόν ή πρέπει να τους ενοχλήσω να το δουν ότι έχω στείλει mail?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια. Συγνώμη και που σας πρήζω αλλά δεν μου έχει τύχει ξανά τελωνείο. Έστειλα το email με τα αποδεικτικά. Περιμένω τώρα να συνεχίσει το προϊόν ή πρέπει να τους ενοχλήσω να το δουν ότι έχω στείλει mail?

Όχι θα το δουν μην ανησυχείς. Πιο παλιά έβαζαν ότι τιμή ήθελαν. Τώρα με αυτό που κάνουν πληρώνει ο καθένας ακριβώς όσα πρέπει. Θα φανεί στο tracking όταν τα δουν και προχωρήσει ο εκτελωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.RP089259505CN

τι περιμενω να γινει εδω ?ποσο ακομα μπορει να καθυστερησει?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.RP089259505CN

τι περιμενω να γινει εδω ?ποσο ακομα μπορει να καθυστερησει?

 

"Άγνωσται αι βουλαί του τελώνου". Είχα αντίστοιχη περίπτωση, με δέμα αξίας 5 ευρω, από 22/12 σε κατάσταση "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Εχθές το πρωϊ, απελευθερώθηκε και σήμερα το παρέλαβα...

Link to comment
Share on other sites

"Άγνωσται αι βουλαί του τελώνου". Είχα αντίστοιχη περίπτωση, με δέμα αξίας 5 ευρω, από 22/12 σε κατάσταση "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Εχθές το πρωϊ, απελευθερώθηκε και σήμερα το παρέλαβα...
Εσένα καλά απελευθερώθηκε εμένα από την ίδια μέρα ακόμα... Ας ελπίσουμε αύριο να κάνει κανένα βήμα...
Link to comment
Share on other sites

"Άφιξη στο ταχυδρομικό γραφείο της χώρας προορισμού"

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εσένα καλά απελευθερώθηκε εμένα από την ίδια μέρα ακόμα... Ας ελπίσουμε αύριο να κάνει κανένα βήμα...
Υπομονή, δικό μου δέμα είναι σε αναμονή από τις 16/12.

Η ειρωνεία είναι ότι δεύτερο δέμα που παρήγγειλα μπήκε τελωνείο στις 16/12 και βγήκε κανονικά και παρέλαβα εδώ και καιρό.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περιμενω δεμα απο αμερικη μπηκε τελωνειο εστειλα email την αποδείξει συνολικα εδωσα 53$ αλλα τα μεταφορικα ειχαν 18$ θα ισχυουν και αυτα?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπολογίζεται η αξία CIF, δηλαδή το κόστος και τα μεταφορικά
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από ένα site το οποίο στις πληροφορίες έλεγε ότι η εταιρεία έχει καταστήματα στην αγγλία, γερμανία και ισπανία (δεν αναφερόταν πουθενά η κίνα) και όταν ολοκλήρωσα την παραγγελία ανακάλυψα ότι είναι από Κίνα. Η παραγγελία ήταν 2 προϊόντα σύνολο 56 ευρώ , πληρωμή με κάρτα (βάζω λεφτά όταν θέλω να αγοράσω κάτι), από τον λογαριασμό κρατήθηκαν 62 ευρώ. Μόλις κατάλαβα ότι είναι από Κίνα τους ζήτησα να ακυρώσουν την παραγγελία μέσω της φόρμας επικοινωνίας, email. Δεν μου απάντησαν και όταν την επόμενη μέρα μου στείλανε email ότι έλαβαν τα χρήματα, τους απάντησα ζητώντας να ακυρώσουν την παραγγελία. Μου είπαν ότι έχει σταλεί ήδη, ότι θα ρωτήσουν την εταιρεία που τα στέλνουν και να το ξανασκεφτώ. Τους απαντάω ότι θέλω να ακυρωθεί, μου απαντούν να το ξανασκεφτώ και τους απαντά ξανά ότι θέλω να ακυρωθεί και τελικά σήμερα μου απάντησαν ότι έχει γίνει η αποστολή και δεν μπορούν να κρατήσουν το δέμα. Έχω ένα email (order confirmation) που αναφέρει τι έχω παραγγείλει τον τρόπο πληρωμής και σύνολο 56 χωρίς να διευκρινίζει το αν είναι ευρώ η κάτι άλλο. Στο τελωνείο πόσο θα πληρώσω; Αν κάνω αμφισβήτηση της συναλλαγής μέσω τραπέζης, υπάρχει περίπτωση να πάρω τα χρήματα πίσω; Μετά απλά δεν παραλαμβάνω.
Link to comment
Share on other sites

Στο τελωνείο θα πληρώσεις 62*24%+15= 14,88+15=29,88€.

Μπορείς να αμφισβητήσεις τη συναλλαγή, αλλά θα πρέπει να δώσεις στην τράπεζα επαρκή αιτιολογία, για να την ακυρώσει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...