Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω κάνει μια παραγγελία γύρω στα 100 ευρώ ένα κινητό με priority από banggood βάση αυτά που αναγράφονται εδώ ότι δεν περνάνε τελωνείο... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Αλλα το ρίσκαρα.. Ελπίζω να μην μπει τελωνείο

 

Μου έχουν δώσει κωδικό που ξεκινάει από

LX****NL δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Ελπίζω να μην με κοροϊδεύουν... Πρώτη φορά παραγγέλνω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω κάνει μια παραγγελία γύρω στα 100 ευρώ ένα κινητό με priority από banggood βάση αυτά που αναγράφονται εδώ ότι δεν περνάνε τελωνείο... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Αλλα το ρίσκαρα.. Ελπίζω να μην μπει τελωνείο

 

Μου έχουν δώσει κωδικό που ξεκινάει από

LX****NL δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Ελπίζω να μην με κοροϊδεύουν... Πρώτη φορά παραγγέλνω..

Το banggood (και η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής) έχει μέχρι στιγμής αποδειχθεί από τα ασφαλέστερα και σοβαρότερα στο χώρο.

Εξαίρεση (σοβαρή όμως...!) αποτέλεσε η πρόσφατη περίπτωση, όπου λόγω προβλήματος στο σύστημά τους (σύμφωνα με τους ίδιους), παραγγελίες που έγιναν με priority στάλθηκαν με άλλες μεθόδους και πιάστηκαν στο τελωνείο.

Τώρα μένει να φανεί αν το μαγαζί θα αποδειχθεί αντάξιο της καλής φήμης που είχε δημιουργήσει ως τώρα και θα αποζημιώσει πλήρως τους πελάτες ή όχι... Ακούστηκαν ήδη παράπονα για ελλιπή αποζημίωση (χωρίς τα €15 που χρεώνονται για τον εκτελωνισμό) και είμαι περίεργος να δω πώς θα καταλήξει το θέμα (ελπίζω οι παθόντες να μας ενημερώσουν εδώ για όποια εξέλιξη - θετική ή αρνητική, για να κανονίσουμε κι εμείς την πορεία μας σε σχέση με το κατάστημα...).

 

Το banggood υποστηρίζει ότι το πρόβλημα έχει διορθωθεί - και το tracking number από PostNL που πήρες είναι μια καλή ένδειξη.

Μπες και στη σελίδα με την παραγγελία σου στο κατάστημα και βεβαιώσου ότι ως μέθοδο αποστολής γράφει "priority air mail" - και πρέπει να είσαι εντάξει. Αν έφυγε με τη 'σωστή' μέθοδο, μπορούμε να περιμένουμε και ότι θα φτάσει χωρίς προβλήματα - και γρήγορα επίσης!

 

Τα ίδια συνέβησαν με παραγγελία που μου έστειλαν κι εμένα σήμερα το πρωί - και ομολογώ ότι ήμουν λίγο ανήσυχος μέχρι να βεβαιωθώ ότι δε μου έκαναν καμία... λαδιά - αλλά όλα φαίνονται να είναι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι το να γράφουμε πράγματα άνευ νοήματος,δεν εξυπηρετεί το σκοπό που υποτίθεται ότι εξυπηρετεί το thread. Αν ήμουν εγώ πχ θα έγραφα μόνον όταν η μέθοδος δεν δουλέψει,όχι αν δουλέψει.Ούτε να αναρωτιέμαι αν δουλέψει.

Φωνάζω,γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαθεί αυτή η μέθοδος και να φταίμε εμείς οι ίδιοι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους ..

Φιλε μου έχεις δίκιο αλλα μπήκα στην σελίδα μου βγάζει priority direct mail ..περιμενω 3 ημέρες τώρα κ δεν μου βγάζει τιποτα το track number ..δεν ξερω κατά ποσο συχνά ενημερώνετε...αν παραλάβω θα ενημερώσω για την εξέλιξη του .. Ελπίζω να το πάρουμε στα χέρια μας χωρίς προβλήματα ...χαχαχα..

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους ..

Φιλε μου έχεις δίκιο αλλα μπήκα στην σελίδα μου βγάζει priority direct mail ..περιμενω 3 ημέρες τώρα κ δεν μου βγάζει τιποτα το track number ..δεν ξερω κατά ποσο συχνά ενημερώνετε...αν παραλάβω θα ενημερώσω για την εξέλιξη του .. Ελπίζω να το πάρουμε στα χέρια μας χωρίς προβλήματα ...χαχαχα..

Θέλει αρκετές μέρες για να φτάσει στο πλησιέστερο hub της... δυτικής μεταφορικής (π.χ. PostNL) που θα αναλάβει την παράδοση, προκειμένου να ενημερωθεί και το status, οπότε μην ανησυχείς - απλώς... περιμένεις.

Κατά το πρώτο σκέλος της διαδρομής, εντός Κίνας, το χειρίζεται κάποια... τοπική μεταφορική.

Παλιότερα ξέραμε ποιες ήταν οι πιθανές τέτοιες και το ψάχναμε στα αντίστοιχα sites (FlytExpress, 4PX, sky56 κλπ), αλλά τώρα φαίνεται ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα, γιατί δικά μου δέματα δεν μπορώ να τα εντοπίσω πλέον με αυτόν τον τρόπο, οπότε περιμένω κι εγώ την ενημέρωση της... επίσημης μεταφορικής.

Φωνάζω,γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαθεί αυτή η μέθοδος και να φταίμε εμείς οι ίδιοι.

Ένας καλός τρόπος για να κάνουμε ζημιά και να χάσουμε τις μεθόδους αυτές αποστολής είναι οι διάφορες... αναλύσεις που κάνουμε κατά καιρούς εδώ (και δηλώνω κι εγώ ένοχος...), με συζητήσεις του τύπου "μα πώς το κάνουν;", "πώς περνάνε το δέμα στην ευρώπη;", "τι αυτοκόλλητα έχει πάνω το δέμα;" - και άλλα παρόμοια, με τα οποία πάμε όντως γυρεύοντας...

Κατά τα άλλα, το να υπάρχει μια ενημέρωση στην κοινότητα για το πώς τα πάει μια δεδομένη στιγμή ένα μαγαζί ή/και μια μέθοδος αποστολής το θεωρώ θεμιτό (χωρίς την υπερ-ανάλυση που περιέγραψα παραπάνω! :))

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι ή έτυχε να είναι 10 μέρες δέμα σε αναμονή προς παρουσίαση στο τελωνείο.
Εμένα έμειναν ακριβώς 20 μέρες....

21-09 ήρθαν, 11-10 βγήκαν.. Τουλάχιστον δεν πλήρωσα κάτι

 

5c977a8fc44064d54dccff764d1dfc0a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mutunas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έμειναν ακριβώς 20 μέρες....

21-09 ήρθαν, 11-10 βγήκαν.. Τουλάχιστον δεν πλήρωσα κάτι

 

5c977a8fc44064d54dccff764d1dfc0a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ήταν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι ήταν;;;;
Το ένα δέμα, μια ασύρματη βάση φόρτισης, το άλλο 2 θήκες σιλικόνης και 2 tempered glass

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... ενδιαφέρομαι για ένα κινητό από το Mi Global Strore(aliexpress) αυτοί διαφημίζουν ότι με DHL αποστολή το έχεις σε 6-8 εργάσιμες και χωρίς φόβο τελωνείου για Ευρώπη ... ισχυει κάτι τέτοιο? γιατί παλιά ήξερα ότι DHL=τελωνείο...

Οποίος έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει... συγνώμη αν έχει απαντηθεί παρόμοια ερώτηση.

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... ενδιαφέρομαι για ένα κινητό από το Mi Global Strore(aliexpress) αυτοί διαφημίζουν ότι με DHL αποστολή το έχεις σε 6-8 εργάσιμες και χωρίς φόβο τελωνείου για Ευρώπη ... ισχυει κάτι τέτοιο? γιατί παλιά ήξερα ότι DHL=τελωνείο...

Οποίος έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει... συγνώμη αν έχει απαντηθεί παρόμοια ερώτηση.

Εαν σταλει απο Ευρωπη δεν εχεις θεμα,αλλιως............:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση παιδια θελω να παραγγειλω μια θηκη απο gearbeast αξιας 5 ευρω να το αφησω σαν παραγγελια ως Unregistered Air Mail που κανει 15-20 μερες??και να περασω τελωνειο μεν ως ελευθερο αλλα με την καθυστερηση και τα χαρτια που θελουν??η να βαλω priority line αλλα παλι γραφει 15-20 μερες ειναι δυνατον οι ιδιοι χρονοι αποστολης με priority line??...και τι μεθοδο αποστολης εχει το gearbeast με priority line??το βελγικο η το ολλανδικο??το βελγικο εχει προβληματα??...οποιος ξερει ας απαντησει..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω Θεσσαλονίκη καταλαβαίνει κανείς γιατί πάει Λάρισα ;:O

Το γλίτωσα το τελωνείο ;

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/10/2018, 18:24:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

19/10/2018, 13:40:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/10/2018, 09:29:06 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/10/2018, 06:11:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/10/2018, 17:16:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Edited by dkastani_1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... ενδιαφέρομαι για ένα κινητό από το Mi Global Strore(aliexpress) αυτοί διαφημίζουν ότι με DHL αποστολή το έχεις σε 6-8 εργάσιμες και χωρίς φόβο τελωνείου για Ευρώπη ... ισχυει κάτι τέτοιο? γιατί παλιά ήξερα ότι DHL=τελωνείο...

Οποίος έχει την καλοσύνη ας με διαφωτίσει... συγνώμη αν έχει απαντηθεί παρόμοια ερώτηση.

 

Ισχύει και το λέω όχι από προσωπική μου εμπειρία αλλά από γνωστούς σε forum που έχουν αγοράσει με αυτό τον τρόπο και δεν πλήρωσαν τελωνείο. Έρχεται με την λεγόμενη τριγωνική απόστολή

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα παρέλαβα ένα κινητό από banngood με priority ..ήρθε σε εξαιρετικη κατάσταση... ασφαλές χωρίς χτυπήματα και άλλα..πέρασε μπαμ ..ούτε τελωνείο ούτε τίποτα ... Όλα καλά ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα παρέλαβα ένα κινητό από banngood με priority ..ήρθε σε εξαιρετικη κατάσταση... ασφαλές χωρίς χτυπήματα και άλλα..πέρασε μπαμ ..ούτε τελωνείο ούτε τίποτα ... Όλα καλά ....

 

Καλοδούλευτο. Για στατιστικούς λόγους, πόσες μέρες έκανε να φτάσει;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Καλημέρα παιδιά. Περιμένω ένα tv remote από ebay.co.uk, χώρα προέλευσης Κίνα. Στο site των ΕΛ.ΤΑ. εμφανίζει μόνο 21/09/2018 παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό. Ο ποιητής εννοεί πως το έχουν παραλάβει στα κεντρικά κι απλά περιμένω να ξεκολλήσει? Διότι πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μήνυμα :O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Περιμένω ένα tv remote από ebay.co.uk, χώρα προέλευσης Κίνα. Στο site των ΕΛ.ΤΑ. εμφανίζει μόνο 21/09/2018 παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό. Ο ποιητής εννοεί πως το έχουν παραλάβει στα κεντρικά κι απλά περιμένω να ξεκολλήσει? Διότι πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μήνυμα :O

Κατά πάσα πιθανότητα εννοεί ότι η ταχυδρομική εταιρία παρέλαβε από τον πελάτη της (τον πωλητή που στο στέλνει) το δέμα.

Κοινώς το πρώτο (μόνο) βήμα της διαδρομής...

Δεν είναι απαραίτητα πάντως λόγος ανησυχίας - αν και ομολογουμένως έχει περάσει πλέον αρκετός καιρός και κ ά π ο ι α ενημέρωση θα έπρεπε ίσως να την έχει ως τώρα...

Το πιο πιθανό είναι πάντως να αρχίσει ξαφνικά το tracking να ενημερώνεται με το που έρθει Ελλάδα.

Με ποια μεταφορική έρχεται;

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Κατά πάσα πιθανότητα εννοεί ότι η ταχυδρομική εταιρία παρέλαβε από τον πελάτη της (τον πωλητή που στο στέλνει) το δέμα.

Κοινώς το πρώτο (μόνο) βήμα της διαδρομής...

Δεν είναι απαραίτητα πάντως λόγος ανησυχίας - αν και ομολογουμένως έχει περάσει πλέον αρκετός καιρός και κ ά π ο ι α ενημέρωση θα έπρεπε ίσως να την έχει ως τώρα...

Το πιο πιθανό είναι πάντως να αρχίσει ξαφνικά το tracking να ενημερώνεται με το που έρθει Ελλάδα.

Με ποια μεταφορική έρχεται;

 

Καλημέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Η παραγγελία έγινε 19/09/2018, εστάλη με China Post, στο 17track σταματά στις 21/09/2018 με το εξής μήνυμα: 2018-09-21 23:55 Guangdong Foshan Receiving Center, has left, the next station processing center και τίποτε άλλο. Μετά έβαλα τον κωδικό στα ΕΛ.ΤΑ κι εμφάνισε το μήνυμα που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανίζεται (και) στα ΕΛΤΑ, προφανώς είναι πλήρες, end to end tracking (και όχι σαν κάποια που γίνονται track μόνο εντός Κίνας), άρα το ενδεχόμενο να έχει φρακάρει κάπου εδώ και να περιμένει έλεγχο από το τελωνείο δεν παίζει (θα φαινόταν στο tracking των ΕΛΤΑ).

Άρα λογικά είναι ακόμα κάπου... στο δρόμο.

Το China Post δεν είναι ακριβώς... υπόδειγμα ταχύτητας, οπότε δεν είναι και ανήκουστοι οι χρόνοι αυτοί.

Αν πάντως περάσει και αυτή η εβδομάδα και δεν υπάρξει ενημέρωση, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μια επικοινωνία με τον πωλητή...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7
Για να εμφανίζεται (και) στα ΕΛΤΑ, προφανώς είναι πλήρες, end to end tracking (και όχι σαν κάποια που γίνονται track μόνο εντός Κίνας), άρα το ενδεχόμενο να έχει φρακάρει κάπου εδώ και να περιμένει έλεγχο από το τελωνείο δεν παίζει (θα φαινόταν στο tracking των ΕΛΤΑ).

Άρα λογικά είναι ακόμα κάπου... στο δρόμο.

Το China Post δεν είναι ακριβώς... υπόδειγμα ταχύτητας, οπότε δεν είναι και ανήκουστοι οι χρόνοι αυτοί.

Αν πάντως περάσει και αυτή η εβδομάδα και δεν υπάρξει ενημέρωση, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μια επικοινωνία με τον πωλητή...

 

Έγινε! Και πάλι, ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο. Για στατιστικούς λόγους, πόσες μέρες έκανε να φτάσει;

 

13 ημέρες έκανε ..πάρα πολύ γρήγορα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ένας φίλος μου με ρωτάει το εξης: θέλει να του στείλει ένας ξάδερφος του για δώρο δυο iPhone X από Αμερική!

Τι τρόπο να επιλέξει σαν μέθοδο αποστολής ως ο πιο οικονομικός;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ένας φίλος μου με ρωτάει το εξης: θέλει να του στείλει ένας ξάδερφος του για δώρο δυο iPhone X από Αμερική!

Τι τρόπο να επιλέξει σαν μέθοδο αποστολής ως ο πιο οικονομικός;

 

Που να ξέρουμε το κόστος στην Αμερική.

Αυτός θα πρέπει να μάθει.

Βασικά όμως το τελωνείο να ξέρεις δεν το γλυτώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το Τελωνείο , με όποια μεθοδο και αν το στυείλει από Αμερική, θα φορολογηθούν κανονικά εκτός αν το στείλει με επιβάτη ή τα φέρει ο ίδιος με το αεροπλάνο , ανοικτά ( έξω από το κουτί τους )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...