Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Παρηγγειλα χθες απο amazon.co.uk ενα elm327 obd2 device το οποιο αποστελεται απο Αγγλια με το IPARCEL_EU.

Παω λοιπον εκει και βαζω τον κωδικο που μου εχουν δωσει και βγαινει ενα μνμ που λεει:

Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export

Απο Αγγλια Export? δεν εχει καμια σχεση με ηλεκτρονικο τσιγαρο ή μπαταριες να πω οτι ειναι κατι περιεργο.

Βγηκε η Αγγλια απο EU κιολας και δεν το πηρα καν χαμπαρι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά δύο ερωτήσεις

1) έχει παραγγηλει κάνεις είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου από Ευρώπη και έχουν σταματήσει τελωνείο;;;

 

Ναι, αρκετοί έχουν αναφέρει ότι το δέμα τους σταμάτησε στο τελωνείο (αρχές του καλοκαιριού) και τώρα πλέον κατάσχονται. Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου Ατμιστών (ή κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Παρηγγειλα χθες απο amazon.co.uk ενα elm327 obd2 device το οποιο αποστελεται απο Αγγλια με το IPARCEL_EU.

Παω λοιπον εκει και βαζω τον κωδικο που μου εχουν δωσει και βγαινει ενα μνμ που λεει:

Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export

Απο Αγγλια Export? δεν εχει καμια σχεση με ηλεκτρονικο τσιγαρο ή μπαταριες να πω οτι ειναι κατι περιεργο.

Βγηκε η Αγγλια απο EU κιολας και δεν το πηρα καν χαμπαρι?

 

εγώ είχα παραγγείλει ασύρματο τηλέφωνο από αμαζον κι ερχόταν με iparcel και μου δείχνει (στο αγγλικό τρακινγκ) ότι μπήκε τελωνείο...τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα παραγγείλει ασύρματο τηλέφωνο από αμαζον κι ερχόταν με iparcel και μου δείχνει (στο αγγλικό τρακινγκ) ότι μπήκε τελωνείο...τί να πω...

 

Παρελαβες ή εισαι ακομα στην αναμονη? Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι και τελωνειο να μπει ειναι ευτελες το ποσο αλλα η καθυστερηση ειναι για κλαμματα

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβες ή εισαι ακομα στην αναμονη? Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι και τελωνειο να μπει ειναι ευτελες το ποσο αλλα η καθυστερηση ειναι για κλαμματα

 

στην αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο παίχτης.

Άσε τους άλλους να χαχανιζουν.

Ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα σαν εσένα, να δείχνουν και αυτό το πρόσωπο των Ελλήνων.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Ωραίος! Το έχω κάνει και γω δυο φορές στο παρελθόν και μάλιστα τη μια φορά που είχα παραγγείλει second hand βιβλία από το biblio, αναγνώρισαν την συμπεριφορά μου και μου έδωσαν κουπόνι για 50$ για την επόμενη αγορά μου!

Γενικά πέρα από το ηθικό της υπόθεσης το θέμα είναι ότι όταν βλέπουν ότι από Ελλάδα είμαστε ντάξει τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μας banάρουν από τα store τους. Διαφορετικά άμα δουν τζιψιλίκια άνετα μας βαράνε ένα μπλοκάρισμα και αντε γειά μας. Και μιλάω για γενική απαγόρευση επειδή πριν 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά, οι φίλοι μας από Fyrom αγόραζαν και μετά όταν παραλάμβαναν άνοιγαν dispute μέχρι που τους φέσωσαν την υποχρεωτική registered αποστολή ενώ πολλά store στο ebay δεν τους έστελναν καν.

 

Sent from my Cubot Manito using Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Σε ποσες μερες θεωρείται το δεμα χαμενο αγορα απο gearbest ; Γιατι βαρεθηκα να βλεπω το πακετο μου 2 μηνες ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Για να κανω refund και να το αγορασω απο Ελλαδα τερμα η Κινα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσες μερες θεωρείται το δεμα χαμενο αγορα απο gearbest ; Γιατι βαρεθηκα να βλεπω το πακετο μου 2 μηνες ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Για να κανω refund και να το αγορασω απο Ελλαδα τερμα η Κινα απο εμενα

Το gearbest θεωρεί χαμένο το πακέτο στους 2 μήνες. Φυσικά θα σε καθυστερήσουν λίγο με τυποποιημένα μηνύματα και ζητώντας πίστωση χρόνου, για να το ψάξουν κτλ.

Αν καταφέρεις να σου κάνουν οι ίδιοι το refund, θα γίνει πιο γρήγορα, απ' ό,τι αν ανοίξεις τίκετ στο paypal. Μόνο μη δεχτείς refund σε points ή wallet. Αν πάλι δεις ότι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, αναγκαστικά πας μέσω paypal.

Επειδή βλέπω ότι είναι το 1ο σου ποστ εδώ: καλώς ήρθες, καλή συνέχεια και έχε υπόψη σου ότι τα πακέτα καθυστερούν αρκετά τελευταία. Το δικό σου έχει αργήσει ήδη πολύ βέβαια, αφού δεν έφτασε καν Ελλάδα ακόμα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αυτη τη στιγμη ειμαστε στις 65-70 μερες ως προς τον αναμενομενο χρονο παραλαβης και δεν αξιζει πιστευω να ζηταμε refund και μετα απο 5 μερες να τα βαζουμε πισω. Ας περιμενουμε 70 μερες ως το νεο 60 μερες ατυπο οριο refund

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αυτη τη στιγμη ειμαστε στις 65-70 μερες ως προς τον αναμενομενο χρονο παραλαβης και δεν αξιζει πιστευω να ζηταμε refund και μετα απο 5 μερες να τα βαζουμε πισω. Ας περιμενουμε 70 μερες ως το νεο 60 μερες ατυπο οριο refund

Αφού έχει κλείσει δίμηνο και δε φάνηκε στην Ελλάδα το πακέτο, δεν έχει νόημα να περιμένει. Αν οι κινέζοι ή το paypal δεν ήθελαν κοντά ένα μήνα ακόμα, μετά το τίκετ, για να εγκρίνουν το refund, να πω εντάξει, ας περιμένει λίγο ακόμα όποιος μπορεί.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κατάσταση πλέον . . . . .....Bluetooth ακουστικό από gearbest αξίας σκάρτα 6 ευρώ έχει μπει στο τελωνείο από προχτές !!!!

ΕΥΓΕ !!!!!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κάτι οι καθυστερήσεις στα τελωνεία,

κάτι τα refund από κατεστραμμενα προϊόντα λόγω παραμονής των δεμάτων στην ....εξοχή και στα ....αστέρια,

αχνοφαίνεται το ban από Κίνα :cry::cry::cry:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

κάτι οι καθυστερήσεις στα τελωνεία,

κάτι τα refund από κατεστραμμενα προϊόντα λόγω παραμονής των δεμάτων στην ....εξοχή και στα ....αστέρια,

αχνοφαίνεται το ban από Κίνα :cry::cry::cry:

Το έγραψα κι εγώ πιο πριν,λογικο είναι άμα χάνουν λεφτά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα κι εγώ πιο πριν,λογικο είναι άμα χάνουν λεφτά.

Μήπως τελικά αυτό είναι το ζητούμενο από την πλευρά των Ελληνικών αρχών, να Οδηγήσουν εκεί την κατάσταση ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να πανε μεχρι εκει, ποτε δεν υπαρχει τοσο μακροπροθεσμος σχεδιασμος. Ειναι προς το παρον κατασταση win-win, κερδη για τα τελωνεια και κερδη για το ντοπιο κεφαλαιο. Αν σταματησουν να ερχονται, θα σταματησουν και τα κερδη για τα τελωνεια. Αν και το βασικο ειναι το δευτερο για τις κυβερνησεις, να ικανοποιουν τους "εργοδοτες" τους.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική "εργοδότες" των κυβερνήσεων τα προηγούμενα χρόνια ήταν οι Κινέζοι και τώρα τους άλλαξαν για τα ντόπια πολυκαταστήματα (με ξένη ή μη ιδιοκτησία)...

 

...πιθανότερο ότι οι κυβερνήσεις αδιαφορούσαν εν πολλοίς, τα ντόπια πολυκαταστήματα αντέτασσαν την αξιοπιστία των ονομάτων και την εγγύηση στα φθηνά "κινέζικα" (δεν τους ένοιαζε ίσως και τόσο με τη λογική ότι δεν χάνουν ακριβώς πελάτες όταν αυτός που παραγγέλλει απο Κίνα δεν θα αγόραζε απαραίτητα από Ελλάδα), λίγο κι ότι με την αύξηση του ηλεκτρονικού εμπορίου μάθαινε κι ο κόσμος στο ψηφιακό χρήμα (εύκολο και για τα καταστήματα, να βασίζονται λιγότερπ σε υπαλλήλους), λίγο κι ότι ο "φραγμός" στις μη επιβαρυμένες με τέλη εισαγωγές για ατομική χρήση μπορεί να είχε πολιτικό κόστος"...

 

...τώρα (δεν τους νοιάζει πλέον, εδώ συνηθίσαμε άλλα κι άλλα) σφίξαν περισσότερο οι ****ι, εδώ τα μάζευαν από τα προξενεία, δεν θα άρχιζαν να ελέγχουν περισσότερο τις εισαγωγές;;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αίτηση αναδασμολόγησής μου 7/11/2017 για το αντικείμενο αξίας 10+2 ευρώ με τέλη και ΦΠΑ 22 ευρώ, έφτασε σε δύο μέρες στο ΓΕΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/11/2017, 07:57:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/11/2017, 09:18:17 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

7/11/2017, 10:46:19 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

7/11/2017, 10:44:57 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΣΕ ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

3/11/2017, 07:48:17 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/11/2017, 01:57:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43))

2/11/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 10:01:31 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/11/2017, 14:10:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 11:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 09:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/11/2017, 00:39:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/10/2017, 13:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

31/10/2017, 00:13:19 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

31/10/2017, 11:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/10/2017, 00:08:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 06:59:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/9/2017, 20:12:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Τώρα καλό Πάσχα μέχρι να ξαναβγει λογικά

 

Την αίτηση την πήρα από εδώ:http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

και τη δεχτήκαν φυσικά

 

Πλέον μου βγάζει αυτό το μήνυμα στον εντοπισμό του δέματος των ΕΛΤΑ

«Η αναζήτησή σας δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί λόγω τεχνικού προβλήματος.

Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε αργότερα ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.»

 

Αυτό συμβάινει σε όλους ή απλά χάθηκε το tracking του δέματος τυχαία;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μου βγάζει αυτό το μήνυμα στον εντοπισμό του δέματος των ΕΛΤΑ

«Η αναζήτησή σας δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί λόγω τεχνικού προβλήματος.

Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε αργότερα ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.»

 

Αυτό συμβάινει σε όλους ή απλά χάθηκε το tracking του δέματος τυχαία;

Έχει γραφτεί αρκετές φορές στις τελευταίες σελίδες ότι το site των ΕΛΤΑ πρέπει να είναι... ανάσκελα εδώ και κάποιες μέρες (δε μου έχει χρειαστεί τον τελευταίο καιρό, οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

Δοκίμασε το tracking number σου και εδώ: http://www.elta-courier.gr/search_.php

Είναι η σελίδα του ELTA Courier και πρέπει να δουλεύει (ακόμα)...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, ναι δε κατάλαβα ότι αυτό εννούσατε ότι έχει πέσει.

νόμιζα ότι απλά δε μπαίνει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί αρκετές φορές στις τελευταίες σελίδες ότι το site των ΕΛΤΑ πρέπει να είναι... ανάσκελα εδώ και κάποιες μέρες (δε μου έχει χρειαστεί τον τελευταίο καιρό, οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

Δοκίμασε το tracking number σου και εδώ: http://www.elta-courier.gr/search_.php

Είναι η σελίδα του ELTA Courier και πρέπει να δουλεύει (ακόμα)...

Eκανα κι εγώ αυτό που έγραψες και πράγματι το κουριερ δουλεύει.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποιος είναι ο σκοπός τους, αλλά όπως πάντα την πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Εδω και μια εβδομάδα έχει κολλήσει στο ξεφόρτωμα από μεταφορικό μέσο...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδω τι κάνω? Που στέλνω την απόδειξη?dc98825a7bf580d4b34032942e2d5c23.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα ενα xiaomi mi mix απο geekbuying εκανα την βλακεια κ εβαλα dhl αφου διαβασα μετα διαφορα στο ιντερνετ κ φρικαρα τους εστειλα ενα mail στο support να μου αλαξουν το shiping απο dhl σε registered air mail...αλλα δεν τους βλεπω πολυ σπιρτοζους... Απο κει κ περα.. Αν το κανουν το κινητο κανει με εξοδα κ μπλα μπλα 400 ευρω αυτο φαινετε στο απλο ταχυδρομείο ; υπαρχει πιθανοτητα να την σκαπουλαρω;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...