Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νόμος 4419/2016 .Απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από το εξωτερικό προς την Ελλάδα.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τον νόμο;

Εννοεί και από Ευρώπη; Αφού στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχουμε πλέον σύνορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι κοινοτική οδηγία και όχι ελληνική ανακάλυψη, οπότε αργά ή γρήγορα θα γίνει νόμος σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Για να μπορεί κάποιος να πωλήσει σε χώρα της ΕΕ, θα πρέπει να εγγραφεί στα μητρώα της χώρας του καταναλωτή και όχι απλά σε οποιαδήποτε χώρα της ένωσης.

Αν το κάνει μπορεί να πουλάει ελεύθερα (μαζί με μερικές άλλες προυποθέσεις βέβαια, όπως επαλήθευση ηλικίας του καταναλωτή κ.α.).

Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4419/2016 .Απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης από το εξωτερικό προς την Ελλάδα.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τον νόμο;

Εννοεί και από Ευρώπη; Αφού στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχουμε πλέον σύνορα!!!

 

Διασυνοριακές εξ'αποστάσεως πωλήσεις είναι κάθε αγορά εκτος Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε πάντως να μαζευτούμε να πάμε μία μέρα τελωνείο όσοι είμαστε εδώ στην Αθήνα με τα αποδεικτικά μας μπας και βγάλουμε άκρη με τα δέματα που περιμένουμε/έχουν φτάσει και δεν έχουν ανοιχτεί ακόμα/είναι σε αναδασμολόγηση, εγώ είμαι μέσα.

Εμένα το κινητό που αγόραρα 111€ μου το κοστολόγησαν 350€ και μου ήρθε φόρος 104€. Αν είναι δυνατόν... και τώρα δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει η αναδασμολόγηση γι'αυτό σκέφτομαι να παω μόλις βρω χρόνο μπας και μου βάλουν τουλάχιστον φόρο πάνω στα 111€ και πληρώσω 30€-40€ να το πάρω να τελειώνει... από 26 Ιουλίου το παρήγγειλα... ήμαρτον πια...

Link to comment
Share on other sites

Διασυνοριακές εξ'αποστάσεως πωλήσεις είναι κάθε αγορά εκτος Ελλάδας.

 

Εξ αποστασεως ομως μονο, εαν πας δλδ απο εκει να το παρεις και το φερεις ελλαδα ειναι οκ ;)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

γράφουμε... γράφουμε... γράφουμε...

αλλά πόσοι κάνουμε;

επειδή θέλω να είμαι ένας από αυτούς που κάνουν και όχι απλά γράφουν, υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει έγκυρες πληροφορίες/οδηγίες/κατευθύνσεις για να ξεκινήσω διαδικασία παραπόνων και στη συνέχεια να ζητήσω/απαιτήσω κάποια δικαίωση κατά των ΕΛΤΑ και του τελωνείου;

 

η απάντηση των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ "δεν έχει φτάσει Ελλάδα ακόμα" στην ερώτηση μου "πού βρίσκεται το δέμα με tracking number τάδε του οποίου δέματος αγνοείται η τύχη εδώ και 45+ μέρες;" δεν με καλύπτει.

αιτήσεις αναδασμολόγησης από τον Αύγουστο (ναι! τον Αύγουστο!) ακόμα δεν έχουν διεκπεραιωθεί.

την προηγούμενη βδομάδα έκανε μπαμ η κατάσχεση σε προϊόντα που χρησιμοποιούνται από ατμιστές (μπουκαλάκια, βαμβάκια, σύρματα, πενσάκια κτλ) χωρίς να υπάρχει αναφορά σε κάποια νομοθεσία ότι αυτά απαγορεύονται (μέχρι στιγμής κατάσχονται βάσει νόμου υγρά αναπλήρωσης, ατμοποιητές, μοντάκια).

και πόσες ακόμη περιπτώσεις γράφονται εδώ μέσα, αλλά και σε άλλα φόρουμς και fb, καθημερινά.

 

 

--- η κατάσταση είναι επιεικώς ΓΤΠ! ---

 

 

4 φάκελοι και δέματα που έχουν ξεπεράσει τις 50μερες (αρχομένης του πρώτου στάτους στο tracking number) και δεν έχουν παραδοθεί στα χέρια μου ακόμη. αρκετοί έχουμε δέματα που περιμένουμε πάνω από μήνα για να παραλάβουμε, όπως επίσης έχουμε παραλάβει και δέματα σε λιγότερο από 2 βδομάδες. μηδέν λογική στην προτεραιότητα.

 

τι κάνουμε;;; πέρα από υπομονή η οποία έχει αρχίσει να εξαντλείται. δεν ξέρω αν οι άνθρωποι στα ΕΛΤΑ και το τελωνείο είναι ήρωες που βγάζουν τη δουλειά αφιερώνοντας και επιπλέον προσωπικό χρόνο και τους αξίζει ένα μπράβο επειδή είναι υποστελεχομένες υπηρεσίες για χι-ψι λόγους, ή αν απλά τον παίζουν και με τα 2 χέρια και καμιά φορά ο ένας στον άλλον εκεί μέσα για να περνάει η ώρα.

ευχαριστώ και σόρρυ για το σεντόνι. αναμένω οδηγίες.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Κι εμένα ένα δέμα κλείνει τώρα ένα μήνα στο τελωνείο, ΧΩΡΙΣ να αναφέρεται αυτό στο tracking.

 

...επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου απάντησαν ότι σύμφωνα με τη παρακολούθηση των πακέτων που είναι διαθέσιμη μόνο στις υπηρεσίες ταχυδρομείων, το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο.

 

τους (ξανα) έστειλα τα αποδεικτικά αγοράς, όπου φαίνεται το περιεχόμενο του πακέτου - τζαμάκι και θήκη κινητού - η αξία του και το tracking (για λόγους ταυτοποίησης) και περιμένω είτε νέα απάντηση είτε καμιά κίνηση στο tracking.

 

Ωστόσο είναι το μόνο πακέτο που βιαζόμουν...έχω ένα Honor 8, αγορασμένο προ μηνών, που ακόμη δεν το χρησιμοποιώ ως πρωτεύον τηλέφωνο, επειδή δεν είχα βρει τζαμάκι / θήκη που να προστατεύει το κινητό επαρκώς.

Περίμενα αυτό το πακέτο πώς και πώς για να μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς φόβο φθοράς.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν βιαζομαι παντως για κατι, και δεν το βρισκω ελλαδα ή στην πολη μου, το παραγγελνω απο amazon.de. λιγο πιο ακριβα φυσικα, αλλα σε 10 μερες στην πορτα μου με courier χωρις τελωνεια κλπ Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι "μέσα" σε μια τέτοια κίνηση, την συνυπογράφω ως και δικό μου αίτημα, έχει φτάσει στο απροχώρητο.. είμαι σε δέμα 47 ημέρες για κινητό. Δείχνει Ελλάδα από τις 7 Σεπτεμβρίου.

Στον ίδιο σάκο θα είμαστε :lol: περιμένω ένα TV box.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ένα δέμα κλείνει τώρα ένα μήνα στο τελωνείο, ΧΩΡΙΣ να αναφέρεται αυτό στο tracking.

 

...επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου απάντησαν ότι σύμφωνα με τη παρακολούθηση των πακέτων που είναι διαθέσιμη μόνο στις υπηρεσίες ταχυδρομείων, το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο.

 

Περιμενω κι εγω συστημενο δεμα χαμηλης αξιας (πλαστικο ανταλακτικο αυτοκινητου). Συμφωνα με το tracking number το δεμα βρισκεται Ελλαδα απο 5/9. Πριν 2 εβδομαδες εστειλα μυνημα στα Ελτα ζητωντας πληροφοριες.. Αυτη ειναι η απαντηση που πηρα..

 

"Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι η αποστολή στην οποία περιέχεται το εν λόγω ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα στις 05.09.2017 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο.

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού. "

 

Σχεδον 1.5 μηνα στο τελωνειο και τιποτα ακομα..

 

Η αγορα εχει γινει απο το aliexpress και η παραγγελια "κλεινει" σε 7 μερες.. Συμφωνα με το buyers protection θα πρεπει να ξητησω επιστροφη χρηματων εφοσον δεν το εχω παραλαβει...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν βιαζομαι παντως για κατι, και δεν το βρισκω ελλαδα ή στην πολη μου, το παραγγελνω απο amazon.de. λιγο πιο ακριβα φυσικα, αλλα σε 10 μερες στην πορτα μου με courier χωρις τελωνεια κλπ

 

ενταξει το amazon δεν είναι λιγο πιο ακριβο ουσιαστικα με τα μεταφορικά ερχεται μια ή άλλη από ελλαδα και σαφως καμια σχεση με τις τιμες κινας.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο σάκο θα είμαστε :lol: περιμένω ένα TV box.

 

Πάντως, πολλά παιδιά είναι με την συγκεκριμένη ημερομηνία, ή τέλος πάντων εκεί γύρω. Κάτι παίζει με τους σάκους εκείνης της περιόδου και έχουν κολλήσει έτσι.

Δέματα μεταγενέστερων ημερομηνιών έχουν ξεκολλήσει.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο gearbest τα Meizu EP51 με κοστος 25 ευρω, εχει φτασει εδω και 5 μερες Ελλαδα και ακομα τιποτα οποτε πιθανο να περασει τελωνειο.. Θα πληρωσω για εκτελωνισμο? Ηξερα οτι υπηρχε ενα ποσο μεχρι το οποιο δεν πληρωνες τελωνειο, αν το φορολογησουν βλεπω να μου ζητανε στο χαλαρο τα διπλασια απο την τιμη αγορας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πολλά παιδιά είναι με την συγκεκριμένη ημερομηνία, ή τέλος πάντων εκεί γύρω. Κάτι παίζει με τους σάκους εκείνης της περιόδου και έχουν κολλήσει έτσι.

Δέματα μεταγενέστερων ημερομηνιών έχουν ξεκολλήσει.

Έτοιμος είμαι για καταγγελία στην ΕΕΕΤ... για πιο λόγο εμποδίζεται η διακίνηση δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος είμαι για καταγγελία στην ΕΕΕΤ... για πιο λόγο εμποδίζεται η διακίνηση δεμάτων.

 

Μπορούμε αρχικά να τους ενοχλούμε στα τηλέφωνα των ΓΕΤΑ:

210-3538103/104 Είναι του Γ.Ε.Τ.Α Αθηνών - Ελ. Βενιζέλου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από γνωστό μου έμαθα για άλλη υπόθεση σχετικά με τα τελωνεία ότι μετά απο καταγγελία εισαγγελέα βγήκαν 180 τελωνειακοί υπάλληλοι σε αναγκαστική αργία λόγω εμπλοκής σε σκάνδαλο λαθρεμπορίας καυσίμων. Αυτό έχει σαν συνέπεια την καθυστέρηση των εκτελωνισμών λόγω έλλειψης προσωπικού και την πραγματοποίηση γι'αυτο απεργιών χωρίς προειδοπόίηση. Υπομονή επομένως :mad:
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω κι εγω συστημενο δεμα χαμηλης αξιας (πλαστικο ανταλακτικο αυτοκινητου). Συμφωνα με το tracking number το δεμα βρισκεται Ελλαδα απο 5/9. Πριν 2 εβδομαδες εστειλα μυνημα στα Ελτα ζητωντας πληροφοριες.. Αυτη ειναι η απαντηση που πηρα..

 

"Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι η αποστολή στην οποία περιέχεται το εν λόγω ταχυδρομικό αντικείμενο αφίχθη στην Ελλάδα στις 05.09.2017 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο.

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα προωθούνται προς επίδοση μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας εκτελωνισμού. "

 

Σχεδον 1.5 μηνα στο τελωνειο και τιποτα ακομα..

 

Η αγορα εχει γινει απο το aliexpress και η παραγγελια "κλεινει" σε 7 μερες.. Συμφωνα με το buyers protection θα πρεπει να ξητησω επιστροφη χρηματων εφοσον δεν το εχω παραλαβει...

 

Δεν πρόκειται να σου δώσουν καμία επιστροφή χρημάτων, θα σου παρατείνουν το διάστημα προστασίας μέχρι νεωτέρας.

Τσάμπα θα χάσεις το χρόνο σου αν επιμείνεις σε κάτι τέτοιο, δεν φταίει ο πωλητής εξάλλου και το πακέτο είναι εμφανές ότι στάλθηκε.

 

ακριβώς την ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ, αλλά μου έδωσαν και την διεύθυνση email των ΓΕΤΑ, όπου τους έστειλα μήνυμα παρέχοντας το αποδεκτικό αγοράς και τα στοιχεία της παραγγελίας από aliexpress, αιτούμενος την επίσπευση της προώθησης του πακέτου και δηλών έτοιμος για παροχή ό,τι αποδεικτικών κριθούν αναγκαία.

 

Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να σου δώσουν καμία επιστροφή χρημάτων, θα σου παρατείνουν το διάστημα προστασίας μέχρι νεωτέρας.

Τσάμπα θα χάσεις το χρόνο σου αν επιμείνεις σε κάτι τέτοιο, δεν φταίει ο πωλητής εξάλλου και το πακέτο είναι εμφανές ότι στάλθηκε.

 

ακριβώς την ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ, αλλά μου έδωσαν και την διεύθυνση email των ΓΕΤΑ, όπου τους έστειλα μήνυμα παρέχοντας το αποδεκτικό αγοράς και τα στοιχεία της παραγγελίας από aliexpress, αιτούμενος την επίσπευση της προώθησης του πακέτου και δηλών έτοιμος για παροχή ό,τι αποδεικτικών κριθούν αναγκαία.

 

Ίδωμεν...

 

Τέλη Αυγούστου πάντως-δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει τώρα-,χρησιμοποιώντας το buyers protection του ali,μου εκαναν refund μια μερα μετα το άνοιγμα dispute.

Για την ιστορία,το δεμα μου ήρθε τελικά μετά απο δύο εβδομάδες(έκλεισε σχεδόν 3 μήνες μεχρι να φτάσει),ζήτησα να μου κάνει μια έκπτωση ο κινέζος για την καθυστέρηση(δεν εφταιγε αυτός αλλά ουτε και εγω),μου την έκανε,τον πλήρωσα και έτσι...ειμαστε όλοι ευχαριστημένοι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το γλιτωσα η οχι το τελωνειο ??? τι ειναι αυτο το ΓΕΤΑ?? γνωριζω οτι εχουν σφιξει τα πραγματα με το τελωνειο αλλα πρωτη φορα βλεπω να κανει σταση δεμα στο ΓΕΤΑ.

 

ευχαριστω.

 

 

20/10/2017, 15:21:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

20/10/2017, 13:21:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/10/2017, 09:28:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/9/2017, 12:52:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/9/2017, 23:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το γλιτωσα η οχι το τελωνειο ??? τι ειναι αυτο το ΓΕΤΑ?? γνωριζω οτι εχουν σφιξει τα πραγματα με το τελωνειο αλλα πρωτη φορα βλεπω να κανει σταση δεμα στο ΓΕΤΑ.

 

ευχαριστω.

 

 

20/10/2017, 15:21:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

20/10/2017, 13:21:04 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/10/2017, 09:28:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/9/2017, 12:52:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/9/2017, 23:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Γραφείο Εκτελωνισμού Τελωνείου Αθηνών.

Το μπές-βγές είναι μια θετική ένδειξη πως ίσως και να την γλύτωσες, αλλά κανείς δεν μπορεί να στο πεί υπεύθυνα. Το υπεύθυνο είναι να σου πω ότι θα το δείς μόλις παραλάβεις.

Ίσως ήταν κάτι φθηνό, και στον έλεγχο δεν το έψαξαν παραπάνω. ή ήταν με ταχυδρομειο που δεν χρειάστηκε να το ανοίξουν το δέμα καν. Συμπέρασμα: Τα σενάρια πολλά.

Για την ιστορία, με τι ταχυδρομειο ήσουν, και τι είχες παραγγείλει εάν επιτρέπεται;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γραφείο Εκτελωνισμού Τελωνείου Αθηνών.

Το μπές-βγές είναι μια θετική ένδειξη πως ίσως και να την γλύτωσες, αλλά κανείς δεν μπορεί να στο πεί υπεύθυνα. Το υπεύθυνο είναι να σου πω ότι θα το δείς μόλις παραλάβεις.

Ίσως ήταν κάτι φθηνό, και στον έλεγχο δεν το έψαξαν παραπάνω. ή ήταν με ταχυδρομειο που δεν χρειάστηκε να το ανοίξουν το δέμα καν. Συμπέρασμα: Τα σενάρια πολλά.

Για την ιστορία, με τι ταχυδρομειο ήσουν, και τι είχες παραγγείλει εάν επιτρέπεται;

 

ειδη μοντελισμου 17 δολλαρια ηταν απο aliexpress china post.Μολις μιλησα με τα ελτα περασε χωρις χρεωση.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

ειδη μοντελισμου 17 δολλαρια ηταν απο aliexpress china post.Μολις μιλησα με τα ελτα περασε χωρις χρεωση.

 

Καλώς να παραλάβεις!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα θα χάσεις το χρόνο σου αν επιμείνεις σε κάτι τέτοιο, δεν φταίει ο πωλητής εξάλλου και το πακέτο είναι εμφανές ότι στάλθηκε.

ακριβώς την ίδια απάντηση έλαβα κι εγώ, αλλά μου έδωσαν και την διεύθυνση email των ΓΕΤΑ, όπου τους έστειλα μήνυμα παρέχοντας το αποδεκτικό αγοράς και τα στοιχεία της παραγγελίας από aliexpress, αιτούμενος την επίσπευση της προώθησης του πακέτου και δηλών έτοιμος για παροχή ό,τι αποδεικτικών κριθούν αναγκαία.

Ίδωμεν...

 

Προφανως και δεν φταιει ο πωλητης αλλα κι εγω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα παραλαβω αυτο που παραγγειλα ή οτι δεν θα ερθει π.χ. σπασμενο...

Η παραταση της προστασιας ειναι σιγουρα το πιο σωστο μεχρι τουλαχιστον να δω τι ακριβως μου εχει στειλει ο πωλητης και σε τι κατασταση ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν φταιει ο πωλητης αλλα κι εγω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα παραλαβω αυτο που παραγγειλα ή οτι δεν θα ερθει π.χ. σπασμενο...

Η παραταση της προστασιας ειναι σιγουρα το πιο σωστο μεχρι τουλαχιστον να δω τι ακριβως μου εχει στειλει ο πωλητης και σε τι κατασταση ειναι..

 

Ζήτησε τουλάχιστον 1 παράταση 10-15 ημερών ( αν και θα στην κάνουν 20 κατά πάσα πιθανότητα ) για να χεις ένα θετικό στο ότι έκανες παραπάνω υπομονή. Στο ali δεν έχω βρεθεί ποτέ σε περίπτωση ίδια με τη δική σου αλλά έχω βρεθί σε ίδια περίπτωση με site και τελικά μου έκανε refund το paypal απ'τη δική του τσέπη χωρίς να τα πάρει ο πωλητής λόγω του ότι ούτε αυτός έφταιγε για την τρομερή καθυστέρηση( 3μιση μήνες σύνολο και 2 μήνες εν πτήση σύμφωνα με τα ελτα ), άρα μπορεί και το ali να χει κάποια τέτοια προστασία και για τους δύο σας. .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...