Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο forum θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι καινουργιο.

Παρηγγειλα 11-09 ενα μοντακι ηλεκτρονικου τσιγαρου απο Ali με 22,76$ free shipping.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/10/2017, 00:20:21 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

26/9/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

26/9/2017, 06:25:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/9/2017, 20:24:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μηπως εχουνε λαλησει??

Εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

Ευχαριστω.

 

Δυστυχώς αυτό είναι φυσιολογικό μιας και απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προιόντων, απλά τόσο καιρό τα άφηναν να περνάνε και δεν εφάρμοζαν τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν το γνωριζα. Νομιζα οτι αφορα μονο υγρα αναπληρωσης....Και τωρα τι γινεται?

Παει πισω στον πωλητη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν το γνωριζα. Νομιζα οτι αφορα μονο υγρα αναπληρωσης....Και τωρα τι γινεται?

Παει πισω στον πωλητη?

 

Δυστυχώς όχι

Η φυσιολογική διαδικασία αν και τελείως παράλογο είναι η καταστροφή του πακέτου, τώρα τι θα κάνει το αθάνατο τελωνείο εδώ δε γνωρίζω. Σίγουρα πάντως δε το παραλαμβάνεις δυστυχώς.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

πολυ ηλ.τσιγαρο κατασχουν τελευταια βλεπω

απαγορευεται ο εκτελωνισμος το μηνυμα η καπως ετσι

 

απο μοντακια μεχρι αντιστασεις,συρματα και βαμβακια και ΟΧΙ υγρα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ηλ.τσιγαρο κατασχουν τελευταια βλεπω

απαγορευεται ο εκτελωνισμος το μηνυμα η καπως ετσι

 

απο μοντακια μεχρι αντιστασεις,συρματα και βαμβακια και ΟΧΙ υγρα

 

Ουπς !! και αντιστάσεις ?!? και περιμένω - όπως έχω ξαναγράψει - μια παραγγελία που έχει φτάσει Ελλάδα από τις 7/9ου... λες ?

Η ίδια παραγγελία από τον ίδιο πωλητή (στο ali) έφθασε Ελλάδα και παρέλαβα τον Μάιο μέσα σε 18 μέρες... και τώρα είμαι στις 45 από παραγγελία και 38 από shipping...

 

Και τι εννοείς "ΟΧΙ υγρα" ?? Αφήνουν υγρά και δεν επιτρέπουν τα άλλα ? παράλογο μου ακούγεται....

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

29/9/2017, 07:25:52 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

28/9/2017, 22:18:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)

28/9/2017, 22:16:08 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/9/2017, 21:59:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ (--> ΕΛΛΑΔΑ)

28/9/2017, 17:46:23 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

28/9/2017, 15:54:46 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

28/9/2017, 15:50:09 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/9/2017, 14:04:03 ΚΑΤ. ΑΙΓΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

28/9/2017, 13:54:46 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

22/9/2017, 10:23:37 ΚΑΤ. ΑΙΓΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/9/2017, 01:28:36 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΚΑΤ. ΑΙΓΙΟΥ)

20/9/2017, 23:24:05 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/9/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/9/2017, 18:40:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

20/9/2017, 12:13:43 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

20/9/2017, 10:13:43 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

19/9/2017, 19:12:50 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/9/2017, 13:44:25 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

19/9/2017, 00:13:36 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

19/9/2017, 11:44:25 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

18/9/2017, 00:15:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

15/9/2017, 15:04:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/8/2017, 13:28:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αυτό είναι το κινητό που έχω πάρει στα 42€ και μου ζήτησαν 39€....το έστειλα για αναδασμολογιση την ίδια μέρα και από τότε είναι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν το γνωριζα. Νομιζα οτι αφορα μονο υγρα αναπληρωσης....Και τωρα τι γινεται?

Παει πισω στον πωλητη?

Δυστυχώς όχι

Η φυσιολογική διαδικασία αν και τελείως παράλογο είναι η καταστροφή του πακέτου, τώρα τι θα κάνει το αθάνατο τελωνείο εδώ δε γνωρίζω. Σίγουρα πάντως δε το παραλαμβάνεις δυστυχώς.

Όχι, πιστεύω ότι μπορείς να δηλώσεις ότι επιθυμείς να επιστραφεί στον αποστολέα (το έχει κάνει 2 φορές φίλος του οποίου τα δέματα χαρακτήρισαν ως απαγορευμένα προς εισαγωγή).

Απλά πρέπει να πας εκεί και να υπογράψεις σχετική δήλωση. Αν το αφήσεις στην τύχη του, όντως θα το κατάσχουν / κατστρέψουν / ο,τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ουπς !! και αντιστάσεις ?!? και περιμένω - όπως έχω ξαναγράψει - μια παραγγελία που έχει φτάσει Ελλάδα από τις 7/9ου... λες ?

Η ίδια παραγγελία από τον ίδιο πωλητή (στο ali) έφθασε Ελλάδα και παρέλαβα τον Μάιο μέσα σε 18 μέρες... και τώρα είμαι στις 45 από παραγγελία και 38 από shipping...

 

Και τι εννοείς "ΟΧΙ υγρα" ?? Αφήνουν υγρά και δεν επιτρέπουν τα άλλα ? παράλογο μου ακούγεται....

 

απο ευρωπη ολα λογικα οκ

απο κινα υγρα δεν νομιζω

 

θα πεσει κλαμα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.κριμα

Link to comment
Share on other sites

22.20 ευρώ για πακέτο 17 ευρώ καλή φάση, πάμε για αναδασμολόγηση

Το αστείο είναι ότι και στην Ελλάδα 17 με 20 ευρώ έκανε απ'ότι έψαξα σήμερα, που το βρήκαν και το κοστολόγησαν 30 ένας θεός ξέρει.

 

 

Όχι, πιστεύω ότι μπορείς να δηλώσεις ότι επιθυμείς να επιστραφεί στον αποστολέα (το έχει κάνει 2 φορές φίλος του οποίου τα δέματα χαρακτήρισαν ως απαγορευμένα προς εισαγωγή).

Απλά πρέπει να πας εκεί και να υπογράψεις σχετική δήλωση. Αν το αφήσεις στην τύχη του, όντως θα το κατάσχουν / κατστρέψουν / ο,τι άλλο...

 

Εως τώρα δεν έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που μπόρεσαν να το επιστρέψουν πίσω όταν τους έγραψε ότι απαγορεύεται η εισαγωγή. Αν ο φίλος σου το έκανε αυτό σε αυτή τη περίπτωση καλό θα ήταν να μας πεις και τι ακριβώς δήλωση έκανε γιατί σήμερα στα ΕΛΤΑ που πήγα για να δω τι θα πληρώσω στο δικό μου, δεν ήξεραν τίποτα για αυτό το πράγμα.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

απο ευρωπη ολα λογικα οκ

απο κινα υγρα δεν νομιζω

 

θα πεσει κλαμα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο.κριμα

 

Τώρα κατάλαβα... πριν εννοούσες με έμφαση όχι υγρά (εξ ου και τα κεφαλαία).

Δεν με ενδιαφέρει πλέον η αγορά υγρών από Κίνα (μέχρι πέρσι έπαιρνα μια χαρά) αλλά έχω βρει άκρη από αλλού (όχι Ασία και Απω Ανατολή) και ψάχνομαι... ;)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα powerbank , στα 15€ το πήρα,14,99€ έγραφε πάνω το δέμα.με βελγικό unregistered

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα powerbank , στα 15€ το πήρα,14,99€ έγραφε πάνω το δέμα.με βελγικό unregistered

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να φανταστώ απο gearbest το πήρες;Πόσες μέρες σου έκανε; Γιατί περιμένω και εγώ ένα αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

20 Σεπτέμβρη το παρήγγειλα και σήμερα το παρέλαβα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με China post αναφέρει ότι έφτασε Ελλάδα και τώρα είναι Στα Γ. Ε. Τ. Α. Δεν ανέφερε πιο πριν εισαγωγή στο τελωνείο. Τη γλύτωσα ή δεν παίζει ρόλο;

 

 

5491f559965feff95b39422cf0618abb.jpg

Edited by PraetorianGR
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα powerbank , στα 15€ το πήρα,14,99€ έγραφε πάνω το δέμα.με βελγικό unregistered

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρέλαβες από ΕΛΤΑ;

Φαίνεται το tracking που δίνουν (LVS...), όταν μπαίνει Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το έφερε ο ταχυδρόμος.με το βελγικό φαίνεται, γράφει το αντικείμενο είναι προς παράδοση

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια θελω να παραγγειλω ενα μετεωρ.σταθμο απο ebay china post με απλο ταχυδρομειο κοστος 15-20 ευρω παιζει εκτελωνισμος η ειναι θεμα τυχης να μην περασει;

Παντως κατι ψιλοπραγματα (μικρα δεματακια) που παρελαβα προσφατα δεν με χρεωσαν κατι επιπλεον..

 

 

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου παρέλαβε κανονικά χωρίς τελωνείο μοντάκι, ατμοποιητή, βαμβάκι, σύρμα, κόφτη, θήκη για το μοντάκι, θήκη κινητού και tempered glass όλα σε ένα πακέτο από fasttech με traking number Singapore post. Ενα μήνα και 3 μέρες. Τελικά είναι όπως κάτσει η μπίλια στην ρουλέτα.
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου παρέλαβε κανονικά χωρίς τελωνείο μοντάκι, ατμοποιητή, βαμβάκι, σύρμα, κόφτη, θήκη για το μοντάκι, θήκη κινητού και tempered glass όλα σε ένα πακέτο από fasttech με traking number Singapore post. Ενα μήνα και 3 μέρες. Τελικά είναι όπως κάτσει η μπίλια στην ρουλέτα.

Εδώ εγώ παρέλαβα κανονικά και με τρακ ναμπερ 5 μπουκάλια υγρό αναπλήρωσης 30ml κανονικά χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο forum θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι καινουργιο.

Παρηγγειλα 11-09 ενα μοντακι ηλεκτρονικου τσιγαρου απο Ali με 22,76$ free shipping.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

11/10/2017, 00:20:21 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ

26/9/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

26/9/2017, 06:25:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/9/2017, 20:24:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μηπως εχουνε λαλησει??

Εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

Ευχαριστω.

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ με mod που πήρα από Gearbest από 16/8, έφτασε τελωνείο 3/10 (!) και έβγαλε μήνυμα το tracking ότι απαγορεύεται η εισαγωγή στις 11/10.

 

Πάει η Κίνα για αγορές ηλεκτρονικού τσιγάρου (κλαψ)...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει γκαβάτσα οι τελωνειακοί από είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα ανοίξουν σε λίγο mega store!!! Γιατί σιγά να μην τα καταστρέφουν!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει γκαβάτσα οι τελωνειακοί από είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα ανοίξουν σε λίγο mega store!!! Γιατί σιγά να μην τα καταστρέφουν!!!

 

...,.................

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει γκαβάτσα οι τελωνειακοί από είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα ανοίξουν σε λίγο mega store!!! Γιατί σιγά να μην τα καταστρέφουν!!!

 

Θα βγουν σε αγγελίες του τύπου '' 1 στήσιμο και δε τα βρήκαμε '' 100% :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, εχω παραγγείλει απο ali 2 κάμερες yi home (συνολο 55€) και βλέπω το παρακάτω στην αναζήτηση δέματος του aliexpress

Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

2017-10-07 13:22:00 [GMT+8]

 

Από τότε δεν έχει αλλάξει η ενημέρωση. Η αναζήτηση των ελτα έχει μείνει πολυ πίσω και μου βγάζει το παρακάτω

1/10/2017, 09:26:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Η αποστολή έγινε με singapore post. Τι λέτε? Την έφαγα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, εχω παραγγείλει απο ali 2 κάμερες yi home (συνολο 55€) και βλέπω το παρακάτω στην αναζήτηση δέματος του aliexpress

Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

2017-10-07 13:22:00 [GMT+8]

 

Από τότε δεν έχει αλλάξει η ενημέρωση. Η αναζήτηση των ελτα έχει μείνει πολυ πίσω και μου βγάζει το παρακάτω

1/10/2017, 09:26:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Η αποστολή έγινε με singapore post. Τι λέτε? Την έφαγα?

 

Κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα ναι φίλε μου. Θα σου έλεγα πως ναι σίγουρα, αλλά δεν θέλω να είμαι απόλυτος για τίποτα. Ανάλογα τα κέφια του τελώνη. Τα δεματα προς εκτελωνισμό διαλεγονται δειγματοληπτικά. Η αλήθεια είναι πως έχουν αυστηροποιηθεί ιδιαίτερα τα πράγματα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...