Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το θεμα με το τελωνειο εχει καταντησει αηδια!

Εχω παραγγειλει 5 μικροπράγματα σε τεσσερης διαφορετικες παραγγελιες για να φτιαξω τα κινητα της οικογενειας (μιας και χαλασαν όλα μαζι μεσα στο καλοκαιρι) τον Ιουλιο ,όλα μικρης εως ευτελούς αξιας πλην της lcd που κοστιζει 12,5 ευρω( 2 dititizer,1 lcd,1 μπαταρια,1 καλυμα τιμονιού αυτοκινητου,1 τανκ ηλ,τσιγαρου)και όλα είναι κολλημένα στο τελωνειο!

Ετσι μας αναγκαζουν να μην παραγγείλουμε ξανα τιποτα απ'εξω ξανα αλλα αυτό δεν γινεται αφου υπαρχουν ηδει απαραίτητα που δεν μπορει καποιος να τα βρει ουτε από Ελλαδα αλλα ουτε και από Ευρωπη!

Ελεος πια !!!!!!!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δυνατόν. Παρόμοια περίπτωση και εγώ, είχε φτάσει Ελλάδα σύμφωνα με το tracking της nl post 17 Ιουλίου και παρέλαβα 28 Αυγούστου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Πλήρωσες κάτι παραπάνω για τελωνείο? Γιατί είναι στη "μόδα" τελευταία... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με το τελωνειο εχει καταντησει αηδια!

Εχω παραγγειλει 5 μικροπράγματα σε τεσσερης διαφορετικες παραγγελιες για να φτιαξω τα κινητα της οικογενειας (μιας και χαλασαν όλα μαζι μεσα στο καλοκαιρι) τον Ιουλιο ,όλα μικρης εως ευτελούς αξιας πλην της lcd που κοστιζει 12,5 ευρω( 2 dititizer,1 lcd,1 μπαταρια,1 καλυμα τιμονιού αυτοκινητου,1 τανκ ηλ,τσιγαρου)και όλα είναι κολλημένα στο τελωνειο!

Ετσι μας αναγκαζουν να μην παραγγείλουμε ξανα τιποτα απ'εξω ξανα αλλα αυτό δεν γινεται αφου υπαρχουν ηδει απαραίτητα που δεν μπορει καποιος να τα βρει ουτε από Ελλαδα αλλα ουτε και από Ευρωπη!

Ελεος πια !!!!!!!

 

Απ' ότι βλέπω, πλέον ότι αξία και αν έχει αυτό που θέλουμε, θα το παίρνουμε με priority...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα 2 δεματακια σημερα το ενα απο banggood 12$ (παραγγελια 9 Αυγουστου) και το αλλα απο ebay 7$ (παραγγελια 14 Αυγουστου) και τα 2 unregistered. :)
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες κάτι παραπάνω για τελωνείο? Γιατί είναι στη "μόδα" τελευταία... :D
Όχι δεν πλήρωσα, είχε επάνω όμως αυτοκόλλητο των ΕΛΤΑ που έγραφε τελωνειακώς ελεύθερο. Δεν παρατήρησα επίσης να έχει ανοιχτεί το δέμα, ένα smartband ήταν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το gearbest priority line που πηγε.....δεν το βλεπω....:O

Αυτα βλεπω τωρα......

Expedited Shipping 3 - 10 business days €5.56

Unregistered Air Mail (No Tracking Number) 15 - 45 business days €0.00

Add Shipping Insurance to your order €4.82

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το gearbest priority line που πηγε.....δεν το βλεπω....:O

Αυτα βλεπω τωρα......

Expedited Shipping 3 - 10 business days €5.56

Unregistered Air Mail (No Tracking Number) 15 - 45 business days €0.00

Add Shipping Insurance to your order €4.82

 

Δεν υπάρχει σε όλα τα προιόντα.

Ελπίζω να μη πήγες να αγοράσεις καμιά βίδα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σε όλα τα προιόντα.

Ελπίζω να μη πήγες να αγοράσεις καμιά βίδα :p

Μπα κινητα,τα ειδα σε προσφορα και ειπα να τσιμπησω 2-3 αλλα δεν....μονο με dhl λεει,οποτε ακυρο τρωει.

Και αυτο το No Tracking Number πολυ με χαλαει.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση.

46 ευρώ+23 ευρώ μεταφορικά, τα χαρτιά πάνω στην κούτα και ογκώδη συσκευασία.

 

https://drive.google.com/file/d/0Bz0bIxVt9n94VEg1RDFIM2diWms/view?usp=sharing

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπα κινητα,τα ειδα σε προσφορα και ειπα να τσιμπησω 2-3 αλλα δεν....μονο με dhl λεει,οποτε ακυρο τρωει.

Και αυτο το No Tracking Number πολυ με χαλαει.....:)

 

Εγώ έβαλα ένα στην τύχη και μου βγάζει την επιλογή για priority.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση.

46 ευρώ+23 ευρώ μεταφορικά, τα χαρτιά πάνω στην κούτα και ογκώδη συσκευασία.

 

https://drive.google.com/file/d/0Bz0bIxVt9n94VEg1RDFIM2diWms/view?usp=sharing

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ έβαλα ένα στην τύχη και μου βγάζει την επιλογή για priority.

Δηλαδη σε αυτο στο βγαζει?

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_684710.html?wid=4

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

@kostast1, το priority line του gearbest δεν είναι διαθέσιμο σε όλες τις αποθήκες του. το κινητό που έβαλες λινκ είναι από αποθήκη HK, δεν την έχει διαθέσιμη αυτή την επιλογή αποστολής (είναι διαθέσιμη επιλογή στην αποθήκη HK2, αποθήκη η οποία δυστυχώς δεν έχει πολλά ενδιαφέροντα προϊόντα).

η έκδοση του MI max 2 στο gearbest γράφει ότι είναι η global, αλλά δεν βλέπω την B20 για 4G στο description. αν θες οπωσδήποτε να πάρεις το συγκεκριμένο κινητό, παίζει το ίδιο αυτή τη στιγμή στα 202€ στο banggood, συν περίπου 10€ το δικό τους Priority (το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί κανένα παρατράγουδο).

τέλος, αν προβείς σε αγορά από banggood, και σε ενδιαφέρει να κερδίσεις $5 επιπλέον και μια επιστροφή 7% του ποσού αγοράς στον PayPal λογαριασμό σου, πριν κάνεις την αγορά μπορείς να μου στείλεις pm να σε ενημερώσω πώς. θα το έγραφα εδώ, αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα στον ίδιο σάκο είναι κάποια πράγματα! Το παράδοξο είναι ότι έχω παραγγείλει κάποια πράγματα πολύ πιο μετά και μου έρχονται κανονικά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και εγω το ιδιο προβλημα εχω.απο 4 πραγματα που παρειγγειλα το ενα δεν εχει ερθει ακομα.τα αλλα 2 τα παρειγγειλα μια εβδομαδα μετα μπηκαν ελλαδα στις 1/8 και εχουν κολησει.τα νευρα που πια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιος ειναι ο τακαρας????:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Για 8,41€ ακουστικά να βάλω pl από gear; τι λέτε;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να πληρώσεις εκτελωνισμο στα ΕΛΤΑ η στην DHL ή το τελικό ποσό θα ειναι το ίδιο κ στα 2? Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το mi mix από geekbuying ή gearbest αλλά θα ξεφύγει πολύ η τιμή με τα τελευταία μέτρα.
Link to comment
Share on other sites

@kostast1, το priority line του gearbest δεν είναι διαθέσιμο σε όλες τις αποθήκες του. το κινητό που έβαλες λινκ είναι από αποθήκη HK, δεν την έχει διαθέσιμη αυτή την επιλογή αποστολής (είναι διαθέσιμη επιλογή στην αποθήκη HK2, αποθήκη η οποία δυστυχώς δεν έχει πολλά ενδιαφέροντα προϊόντα).

η έκδοση του MI max 2 στο gearbest γράφει ότι είναι η global, αλλά δεν βλέπω την B20 για 4G στο description. αν θες οπωσδήποτε να πάρεις το συγκεκριμένο κινητό, παίζει το ίδιο αυτή τη στιγμή στα 202€ στο banggood, συν περίπου 10€ το δικό τους Priority (το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί κανένα παρατράγουδο).

τέλος, αν προβείς σε αγορά από banggood, και σε ενδιαφέρει να κερδίσεις $5 επιπλέον και μια επιστροφή 7% του ποσού αγοράς στον PayPal λογαριασμό σου, πριν κάνεις την αγορά μπορείς να μου στείλεις pm να σε ενημερώσω πώς. θα το έγραφα εδώ, αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Βρα καλα σοβαρα τωρα,το εγραψες αυτο σε καποιον σαν εμενα με εκατονταδες αγορες απο Κινα.:)

To max 2 το εχω απο την 1η στιγμη που βγηκε.Μια χαρα 4g εχω.

Καλη συνεχεια φιλε μου,και ευχαριστω για τα tips.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να πληρώσεις εκτελωνισμο στα ΕΛΤΑ η στην DHL ή το τελικό ποσό θα ειναι το ίδιο κ στα 2? Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το mi mix από geekbuying ή gearbest αλλά θα ξεφύγει πολύ η τιμή με τα τελευταία μέτρα.

 

ΕΛΤΑ σίγουρα καλύτερα.

 

Βρα καλα σοβαρα τωρα,το εγραψες αυτο σε καποιον σαν εμενα με εκατονταδες αγορες απο Κινα.:)

To max 2 το εχω απο την 1η στιγμη που βγηκε.Μια χαρα 4g εχω.

Καλη συνεχεια φιλε μου,και ευχαριστω για τα tips.

 

Η συγκεκριμένη έκδοση όμως που έδειξες, δεν είναι σίγουρο ότι θα είχε 4G παντού.

Εκεί που είσαι οκ.

Υπάρχουν όμως και κεραίες που δουλεύουν με την Β20 και δεν θα είχες, γι αυτό στο έγραψε :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ σίγουρα καλύτερα.

 

 

 

Η συγκεκριμένη έκδοση όμως που έδειξες, δεν είναι σίγουρο ότι θα είχε 4G παντού.

Εκεί που είσαι οκ.

Υπάρχουν όμως και κεραίες που δουλεύουν με την Β20 και δεν θα είχες, γι αυτό στο έγραψε :)

Ναι για εμενα εγραψα φιλε μου στην απαντηση μου,δεν με ενοχλει,δεν εχω θεμα στις περιοχες ανα την επικρατεια που εγω κινουμε.

Εαν ειχα προβλημα θα αγοραζα αλλη συσκευη.

 

Για την ιστορια και για να μπουμε παλι στο νημα,μολις περασαν αλλα 2 πακετακια με κινητα,αναιμακτα.

Οτι περναει Σαββατο μαλλον δεν το τσεκαρουν.......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

@kostast1, εγώ διάβασα ένα μήνυμα ενός συμφορουμίτη που έγραφε ότι δεν βρίσκει την επιλογή Priority του gearbest σε ένα προϊόν. για να ρωτάει, σημαίνει ότι έχει απορία, δεν γνωρίζει κάτι και θέλει να μάθει. καλό είναι αυτό.

κακό είναι το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;". δεν ξέρω και ούτε παίζει ρόλο αν αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει μία ή χιλιάδες παραγγελίες. είδα ότι είχε μια απορία και έσπευσα να του την λύσω. του έδωσα και εναλλακτική από άλλο κατάστημα και επιπλέον, για να κερδίσει κάποια έξτρα χρήματα στις αγορές του τού πρότεινα να επικοινωνήσει μαζί μου σε pm για περισσότερες λεπτομέρειες. αν έκανα κάπου λάθος επειδή προσπάθησα να βοηθήσω, ας το χρεωθώ.

 

καλή συνέχεια και σ' εσένα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

@kostast1, εγώ διάβασα ένα μήνυμα ενός συμφορουμίτη που έγραφε ότι δεν βρίσκει την επιλογή Priority του gearbest σε ένα προϊόν. για να ρωτάει, σημαίνει ότι έχει απορία, δεν γνωρίζει κάτι και θέλει να μάθει. καλό είναι αυτό.

κακό είναι το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;". δεν ξέρω και ούτε παίζει ρόλο αν αυτός ο άνθρωπος έχει κάνει μία ή χιλιάδες παραγγελίες. είδα ότι είχε μια απορία και έσπευσα να του την λύσω. του έδωσα και εναλλακτική από άλλο κατάστημα και επιπλέον, για να κερδίσει κάποια έξτρα χρήματα στις αγορές του τού πρότεινα να επικοινωνήσει μαζί μου σε pm για περισσότερες λεπτομέρειες. αν έκανα κάπου λάθος επειδή προσπάθησα να βοηθήσω, ας το χρεωθώ.

 

καλή συνέχεια και σ' εσένα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Φιλε και εγω σου ειπα ευχαριστω για το tip.Κανενα προβλημα.καλη συνεχεια και καλες αγορες.

 

Λοιπον κατι δεν παει το σ.κ.....περασε αλλο ενα πακετακι με ενα ταμπλετακι......Λοιπον το βρηκα.......θα υπολογιζω τις αγορες να σκανε Ελλαδα το σ.κ.:lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν αγόρασα ένα λάπτοπ από gearbest και πέρασε τελωνείο με DHL μου ζήτησαν την απόδειξη του καταστήματος και φωτό την τιμή στην ιστοσελίδα για να βγάλουν την λυπητερή , στα ΕΛΤΑ πως υπολογίζουν την αξία του προϊόντος? Αν είναι ότι γράφει πάνω στην συσκευασία , τότε μπορούμε να ζητήσουμε από τα καταστήματα να γράφουν εικονικές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

αν αγορασω κατι απο gearbest σε τιμη 15 ευρω με unregistered air mail,υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?Αν ναι,πόσο θα χρεωθω?
Link to comment
Share on other sites

αν αγορασω κατι απο gearbest σε τιμη 15 ευρω με unregistered air mail,υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?Αν ναι,πόσο θα χρεωθω?

Δεν υπαρχει κανονας φιλε μου,ολα ειναι πιθανα.Το λιγοτερο ενα 3ευρακι αν σου κατσει.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

σαν να κινηθηκε κατι σημερα. τι λετε?

2017-09-09 10:54 The item has been processed in the country of destination

2017-08-01 14:43 The item has arrived in the country of destination

2017-07-25 08:27 The item is on transport to the country of destination

2017-07-24 18:34 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-24 18:34 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-20 08:55 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

σαν να κινηθηκε κατι σημερα. τι λετε?

2017-09-09 10:54 The item has been processed in the country of destination

2017-08-01 14:43 The item has arrived in the country of destination

2017-07-25 08:27 The item is on transport to the country of destination

2017-07-24 18:34 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-24 18:34 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-20 08:55 The item is pre-advised

 

Ακριβώς το ίδιο φίλε μου!

 

2017-09-09 10:52 The item has been processed in the country of destination

2017-08-01 14:43 The item has arrived in the country of destination

2017-07-25 08:27 The item is on transport to the country of destination

2017-07-24 18:34 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-24 18:34 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-20 08:55 The item is pre-advised

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

10/9/2017, 08:32:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/7/2017, 13:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Στον ιδιο σακο ημασταν και οι τρεις :D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...