Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Revan1926

Κάτι άσχετο. Έχουμε ταχυδρομικό γραφείο στην Χατζηιακώβου, στις Σέρρες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Revan1926

Κάτι άσχετο. Έχουμε ταχυδρομικό γραφείο στην Χατζηιακώβου, στις Σέρρες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλα ντε..

Θα πάω αύριο να δω. Να το παραλάβω πάντως δεν πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενα 2-3 ευρω τα παραγγελνουμε απο ebay και 1000% θα ειναι χωρις tracking και οχι απο banggood, gearbest .

 

Αν σαν ερθει να πληρωσετε 22 ευρω τα αφηνετε να γυρισουν πισω και λετε στον πωλητη οτι δεν ηρθε ποτε και θα παρετε refund.-Θα σας πιστεψει γιατι ετσι και αλλιως καποια στιγμη θα το παραλαβει-

 

Αυτο που καταστέφονται τα αντικειμενα που δεν παραδίδονται ειναι μπαρουφα.Ολα επιστρέφονται στον αποστολεα.

 

Αν δεν θελετε να τα στειλετε πισω το site των Ελτα λεει καθαρα οτι υπαρχει ατελεια 22 ευρω.Επομενως οταν θα πατε να παραλαβετε θα εχετε την αποδειξη απο paypal ή πιστωτικη και θα ζητησετε απο την υπαλληλο να στειλει το δεμα πισω για να το ξανακοιταξουνε.

Αν αρχισουν να τους γυρνανε πισω 10-10 μικρα δεματακια θα δειτε οτι θα κόψουν τις ******ες απο το τελωνειο.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας....ειμαι νιου τζερσει αμερικη και πηρα ενα αεροπλανοφορο τζιαι τζο με κουτι το οποιο εχει διαστασεις 45 ιντσες επι 35 πλατος.θελω να το στειλω σπιτι ελλαδα μπορω να το στειλω με καποιον τροπο??το τελωνιο μπορει να μου ζητησει χρηματα αφου το στελνω εγω στουσ δικους μου και ειναι ανοιχτο μεταχειρισμενο???ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια.
galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας....ειμαι νιου τζερσει αμερικη και πηρα ενα αεροπλανοφορο τζιαι τζο με κουτι το οποιο εχει διαστασεις 45 ιντσες επι 35 πλατος.θελω να το στειλω σπιτι ελλαδα μπορω να το στειλω με καποιον τροπο??το τελωνιο μπορει να μου ζητησει χρηματα αφου το στελνω εγω στουσ δικους μου και ειναι ανοιχτο μεταχειρισμενο???ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια.

 

Λόγω μεγέθους θα το ανοίξουν σίγουρα να δουν τι είναι και θα σου ζητήσουν λεφτά στο τελωνείο (και πολλά μάλιστα όταν δουν την τιμή του).

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να μην το στείλεις καν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όταν ζεις σε μια χώρα σαν την μπανανια. Που πάνε δήθεν να παταξουν τα αφορολόγητα αλλά οι προϋποθέσεις πληρωμής είναι μαφιοζικες. Με εύρος έως 150ε παραγγελία να πληρώνεις 15€+φπα. Δεν πάει να έχεις δύο τζάμια αξίας 2.5€ όπως ο φίλος παραπάνω, τι ένα κινητό το ίδιο θα δώσεις. Όπως γίνεται με την φορολογία εισοδήματος. Πλούσιοι και φτωχοί τα ίδια πληρώνουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όταν ζεις σε μια χώρα σαν την μπανανια. Που πάνε δήθεν να παταξουν τα αφορολόγητα αλλά οι προϋποθέσεις πληρωμής είναι μαφιοζικες. Με εύρος έως 150ε παραγγελία να πληρώνεις 15€+φπα. Δεν πάει να έχεις δύο τζάμια αξίας 2.5€ όπως ο φίλος παραπάνω, τι ένα κινητό το ίδιο θα δώσεις. Όπως γίνεται με την φορολογία εισοδήματος. Πλούσιοι και φτωχοί τα ίδια πληρώνουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να ζητάς τότε από τον πωλητή να κάνει πραγματικό custom declaration και μετά έχεις όλα τα δίκια.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητάς τότε από τον πωλητή να κάνει πραγματικό custom declaration και μετά έχεις όλα τα δίκια.

Με 17 λεξεις αυτου του ποστ τα ειπες ολα. Τα υπολοιπα ειναι προφασεις εν αμαρτιαις.

Link to comment
Share on other sites

Η έμμεση φορολογία είναι όντως αμαρτία, αλλά όχι δικιά μας, της άλλης πλευράς.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

26 Ιουνίου παρήγγειλα 1 tempered glass για κινητό, συνολικό κόστος 3.60€ με μεταφορικά. Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε το εξής:

 

http://i.imgur.com/vz3x16T.jpg

 

http://i.imgur.com/mel00Qw.jpg

 

Είναι σοβαροί οι τύποι εκεί κάτω? Για 1 tempered glass αξίας 1.20 σου έρχεται τελωνείο 21 ευρώ? φπα 1800%?? :mad:

είναι μαζί και αυτά που δεν φορολογηθηκες στον παρελθόν...κάτι σαν εκκαθάριση

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έμμεση φορολογία είναι όντως αμαρτία, αλλά όχι δικιά μας, της άλλης πλευράς.

 

Εσύ είσαι και η άλλη πλευρά.

Αλλά εδώ μιλάμε για τελωνεία και όχι για δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, έχεις δίκιο. Τόσο βγήκε μαζί με τα μεταφορικά (άντε να ήταν 28-29 ευρώ).

Απορώ πως βρήκαν την τιμή πάντως. Να ήταν κανένα κινητό θα έλεγα οκ..

 

Οπότε θα μιλήσω με τον πωλητή και θα δω τι θα κάνω..

Δεν ξέρω αν γυρίσει πίσω μήπως την κρατήσει και δεν στείλει κάποια αποζημίωση!

 

Τέλος έχω παραλάβει ένα σκασμό πράγματα και δεν πλήρωσα τελωνείο, αν αξίζει θα τα πληρώσω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σίγουρα αλλά μέχρι να το καταλάβουν, θα βρούνε άλλο τρόπο οι κινέζοι!

αν θέλουν τα τελωνεία δεν περνάει τίποτα

ούτε καρφίτσα,χωρίς φόρο

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι σοβαροί οι τύποι εκεί κάτω? Για 1 tempered glass αξίας 1.20 σου έρχεται τελωνείο 21 ευρώ? φπα 1800%?? :mad:

 

Να το εκτυπώσεις μαζί και την απόδειξη που έχεις (πιστωτική, paypal κλπ) και να ζητήσεις αναδασμολόγηση.

 

Απαράδεκτοι τι πράγματα είναι αυτά. Προφανώς το στέλνεις πίσω και ας το ξανά στείλει ο πωλητής.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Τι φταίει ο πωλητής;

Φαντάσου τον εαυτό σου ως πωλητή να στο κάνουν αυτό.

Το τι θα γίνει στο τελωνείο είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θέμα και όχι του πωλητή.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Να το εκτυπώσεις μαζί και την απόδειξη που έχεις (πιστωτική, paypal κλπ) και να ζητήσεις αναδασμολόγηση.

 

 

 

Τι φταίει ο πωλητής;

Φαντάσου τον εαυτό σου ως πωλητή να στο κάνουν αυτό.

Το τι θα γίνει στο τελωνείο είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θέμα και όχι του πωλητή.

Μα τι μπορείς να κάνεις? Να πληρώσει αποκλείεται για κάτι τόσο φθηνό αυτά τα χρήματα. Μόνη λύση η επιστροφή η επανακοστολογηση που θέλει 10 ευρώ νομίζω άρα πάλι άκυρο. Αυτό που συμβαίνει είναι το θέατρο του παραλόγου όπως ότι γίνεται σε αυτή την χώρα με αυτούς που μπλέξαμε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

26 Ιουνίου παρήγγειλα 1 tempered glass για κινητό, συνολικό κόστος 3.60€ με μεταφορικά. Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε το εξής:

 

http://i.imgur.com/vz3x16T.jpg

 

http://i.imgur.com/mel00Qw.jpg

 

Είναι σοβαροί οι τύποι εκεί κάτω? Για 1 tempered glass αξίας 1.20 σου έρχεται τελωνείο 21 ευρώ? φπα 1800%?? :mad:

Οχι αγαπητέ.Να πάει να βάλει τις φωνές.Τι τακτική του σφάξε με πασά μου ν' αγιάσω είναι αυτή;Ούτε 10€ ούτε τίποτα.Και ας μαζευτούν και μερικοί άλλοι παθόντες να πάνε μαζί.Να βρει κανα δημοσιογράφο από κάποια εφημερίδα ή τηλεόραση,και ας το κάνει θέμα.Αλλο που δεν θέλει ο δημοσιογράφος να κάνει θέμα.Ας πάει στο σκάι.

Αν τους αφήσουμε,θα μας αναγκάσουν να σταματήουμε να φέρνουμε πράγματα από όπου μας αρέσει.

Σταλινισμό θα φέρουμε;

ΕDIT.

Εγώ το έκανα ήδη.Εστειλα μήνυμα σε δημοσιογράφο,και έβαλα το λινκ της σελίδας του σάιτ,αφού έστειλα μαζί και τις φωτογραφίες από το χαρτί του Τελωνείου και του πωλητή.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι μπορείς να κάνεις? Να πληρώσει αποκλείεται για κάτι τόσο φθηνό αυτά τα χρήματα. Μόνη λύση η επιστροφή η επανακοστολογηση που θέλει 10 ευρώ νομίζω άρα πάλι άκυρο. Αυτό που συμβαίνει είναι το θέατρο του παραλόγου όπως ότι γίνεται σε αυτή την χώρα με αυτούς που μπλέξαμε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Δεν έχει κόστος.

Αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα του πωλητή.

Αν δεν δουλεύουν σωστά τα τελωνεία μας, είτε δεν παραγγέλνουμε καθόλου, είτε παραγγέλνουμε με δική μας ευθύνη.

Φαντάσου να σου παραγγέλνει κάποιος εσένα πχ από Αμερική.

Και επειδή είτε περνάει νόμιμα όπως πρέπει τελωνείο και δε γουστάρει να πληρώσει ο άλλος (επειδή περίμενε να την σκαπουλάρει), να στο στέλνει πίσω ή επειδή τα τελωνεία ας πούμε στην Αμερική τον... παίζουν και του κόβουν ότι νά ' ναι κοστούμι πάλι να στο στέλνει πίσω.

Δε θα ξαναπούλαγες Αμερική...

Επίσης ΑΝ θέλει ο πωλητής το παίρνει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ μιλάμε για ψιλά. Πράγματα που κάνουν 0.50-15€ είναι σε μια κατηγορία έως 150€. Δεν είπαμε να μην πληρώσουμε και ΦΠΑ και δασμούς. Αλλά κάτσε ρε φίλε. Ίδιο είναι να πάρεις κινητό 149.99 και ίδιο είναι να πάρεις ένα μπρελόκ που κάνει 5€;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κόστος.

Αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα του πωλητή.

Αν δεν δουλεύουν σωστά τα τελωνεία μας, είτε δεν παραγγέλνουμε καθόλου, είτε παραγγέλνουμε με δική μας ευθύνη.

Φαντάσου να σου παραγγέλνει κάποιος εσένα πχ από Αμερική.

Και επειδή είτε περνάει νόμιμα όπως πρέπει τελωνείο και δε γουστάρει να πληρώσει ο άλλος (επειδή περίμενε να την σκαπουλάρει), να στο στέλνει πίσω ή επειδή τα τελωνεία ας πούμε στην Αμερική τον... παίζουν και του κόβουν ότι νά ' ναι κοστούμι πάλι να στο στέλνει πίσω.

Δε θα ξαναπούλαγες Αμερική...

Επίσης ΑΝ θέλει ο πωλητής το παίρνει πίσω.

Ο πωλητής δεν φταίει σε τίποτα. Να περάσει τελωνείο αλλά να πληρώσει τα νόμιμα. Για προϊόν 3 ευρώ να πληρώσει 72 λεπτά ΦΠΑ.. Ούτε τα 15ευρω που πρόσθεσαν ούτε τα 6 ευρώ ΦΠΑ. Αφού προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους να την κάνουν σωστά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το έχετε καταλάβει, αλλά ειδικά στα χαμηλού κόστους αντικείμενα το πρόβλημα είναι κυρίως τα 15€ που χρεώνουν τα Ελ.Τα. τον εκτελωνισμό. Αυτά, ακόμα κι αν γίνει επανέλεγχος, νομίζω ότι δεν τα γλιτώνουμε...
Link to comment
Share on other sites

απο 1.20 αξία φόροι 21 ευρω....

 

είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.....

 

και η πλακα ειναι ότι έχει συνέχεια.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

απο 1.20 αξία φόροι 21 ευρω....

 

είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.....

 

και η πλακα ειναι ότι έχει συνέχεια.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Όλα αυτά τα χρόνια που παίρνατε κινητά τηλέφωνα των 200-250 ευρώ με 0 φόρους και gift label δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να τραβάει τις τρίχες του. Το νόμισμα έχει 2 πλευρές.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής δεν φταίει σε τίποτα. Να περάσει τελωνείο αλλά να πληρώσει τα νόμιμα. Για προϊόν 3 ευρώ να πληρώσει 72 λεπτά ΦΠΑ.. Ούτε τα 15ευρω που πρόσθεσαν ούτε τα 6 ευρώ ΦΠΑ. Αφού προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους να την κάνουν σωστά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Το είπα επειδή είπες να το στείλει πίσω και να το ξαναστείλει ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα χρόνια που παίρνατε κινητά τηλέφωνα των 200-250 ευρώ με 0 φόρους και gift label δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να τραβάει τις τρίχες του. Το νόμισμα έχει 2 πλευρές.

 

Σαφέστατα και ''δε θα τραβούσε κανένας τις τρίχες του'' εαν του ''χάριζαν χρήματα'', στο χέρι τους ήταν να μη τα άφηναν.

Και οι 2 πλευρές όμως είναι προβληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...