Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι τα ευρωπαικά καταστήματα της αμαζόνας έχουν ελληνικό ΑΦΜ και, πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία, ο τοπικός ΦΠΑ μετατρέπεται στον ελληνικό και ΔΕΝ γλυτώνεις τη διαφορά.

 

Ήταν πρόσθετο από το υπόψιν και μετά για την οικονομία της συζήτησης και το διευκρίνησα ήδη.

Διάβασε και τα επόμενα 2 posts.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα ευρωπαικά καταστήματα της αμαζόνας έχουν ελληνικό ΑΦΜ και, πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία, ο τοπικός ΦΠΑ μετατρέπεται στον ελληνικό και ΔΕΝ γλυτώνεις τη διαφορά.

 

24% ΦΠΑ πληρωνουμε οταν ο πωλητης ειναι το ιδιο το amazon.

Αν ειναι τριτοι πληρωνουμε τον εκαστοτε της χωρας πχ 20 σε Αγγλια η 19 σε Γερμανια.

Κάποιος τρόπος θα βρεθεί να συνεχίσει τις εμπορικές συναλλαγές με Ευρώπη.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ το Amazon Uk πχ να σταματάει να στέλνει στις τόσες χώρες που εξυπηρετεί εκτός Αγγλίας.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Μπορει να μεταφερει στην Ιρλανδια τις εγκαταστασεις της.

Τροποι υπαρχουν:lol:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημέρα.

 

Παρήγγειλα μια οθόνη κινητού γιατί έσπασε από μια φίλη μου και πέρασε τελωνείο και μου ζητάνε 39 ευρώ για ένα ανταλλακτικό των 18 ευρώ. Μάλλον το πέρασαν για κινητό. Τι κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση??

 

αίτηση αναθεώρησης δασμών

Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερθεί επίσης πως μετά το μήνα πλέον αν δε κάνω λάθος χάνεις και τα δικαιώματα/προστασία σου στο ebay πχ για την περίπτωση που κάποιος αντί για την κάμερα, σου έστειλε πέτρες, εκτός και αν δεχτεί κάποιο deal/δείξει κατανόηση ο seller, πράμα που προφανώς δε θα γίνει αν πρόκειται και για άσχετο/απατεώνα ! Και μετά τους 2(?) δε μπορείς και να αφήσεις και feedback.

 

Και λογικό απολύτως από μέρους τους, προφανώς δε γνωρίζουν την κατάσταση στη μπανανία...

Με τα είδη που ασχολούμαι τουλάχιστον δεν είναι σπάνιο το "I do not ship to Italy and Greece" και μιλάμε και για εντός ΕΕ (!)

Είναι απορίας άξιο το πως δε το βλέπουμε ήδη πολύ συχνότερα σε μαγαζιά εκτός ΕΕ...

Eγώ,ως παλιός,έχω αγοράσει από τα 4 σημεία του Ορίζοντα άπειρα πράγματα.Απειρα λέμε.Μία φορά είχε χαθεί ένα cd,που τελικά ήλθε καθυστερημένα,αλλά η εταιρία μου έσετιλε άλλο προς αντικατάσταση,κάτι ακουστικά,που ο Κινέζος επίσης μου τα αντικατέστησε,και τίποτ' άλλο.

Από πληρωμές,πλήρωσα,όταν είχα φέρει κάτι ακριβές ζυγαριές από την Αμερική,με την DHL,δεν ήξερα τότε τι παίζει,και ένας φακός ζουμ,πολύ ακριβός, Νikon,που πάλι πλήρωσα.

Με τη νέα... τάξη πραγμάτων,έχω φέρει λίγα πραγματάκια φθηνά,και ευτυχώς δεν με έχουν χαρατσώσει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Που την βρίσκω??? Υπάρχει κάπου να την κατεβάσω???
στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα σου. μιλάς με τον υπάλληλο. εσύ χρειάζεσαι την ταυτότητα σου, και εκτύπωση από το invoice του πωλητή και της PayPal.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ που βρίσκεται το δέμα σου. μιλάς με τον υπάλληλο. εσύ χρειάζεσαι την ταυτότητα σου, και εκτύπωση από το invoice του πωλητή και της PayPal.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Πήρα στα ελτα που είναι το δέμα και δεν ξερουν τι τους γίνεται!! μου λέει ο υπάλληλος οτι το ψάχνει γτ άλλαξε κατι με μια εγκύκλιο και αλλαξε και η διαδικασία!!!Εκτύπωσα την συναλλαγή απο την τράπεζα που πλήρωσα!!! και την σελιδα που το παρήγγειλα!!! χρειαζεται και κάτι άλλο??(εκτός απο την ταυτότητα)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στα ελτα που είναι το δέμα και δεν ξερουν τι τους γίνεται!! ... χρειαζεται και κάτι άλλο??(εκτός απο την ταυτότητα)

 

για την ώρα, ας βρεθεί το δέμα σου...

αίτηση αναδασμολόγησης κάνεις στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ. αν δεν γνωρίζουν πώς γίνεται, και έχεις διαθέσιμο χρόνο, πες τους να καλέσουν στα κεντρικά τους να μάθουν και να σε καλέσουν χωρίς νουμεράκι να ξεμπερδεύεις. αλλιώς, φύγε και πέρνα πάλι όταν μάθουν.

 

πάντως, βλέπω τραγικές καταστάσεις στα ΕΛΤΑ τους τελευταίους μήνες. μήπως τόσο καιρό υπήρχαν τα προβλήματα και δεν τα βλέπαμε; μήπως πιέζονται και εμφανίζονται συνέχεια προβλήματα λόγω ανθρώπινου παράγοντα; ήμουν υπέρ των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ, αλλά κάτι τέτοια "δεν ξέρουν πού είναι το δέμα" με κάνουν να αναθεωρήσω για την άποψή μου.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση καλημέρα, φέρνω 4 μπουκαλάκια αναπλήρωσης για ηλεκτρικό τσιγάρο και μου τα σταματήσανε πρώτη φορά στο τελωνείο οι γύφτοι, δεν φθάνει που μας βάλανε ΕΦΚ επειδή πάμε να κόψουμε το τσιγάρο, μας περάσανε τελωνέιο ενα δεματάκι 4*30ml, αξίας πραγματικής 16 ευρώ. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Να κάνω dispute δυσκολο γιατι θα σταματήσουν να μου στέλνουν τελειώς. Απο εδω και πέρα αυτο θα γίνεται? Ευχαριστώ Edited by breaker
Link to comment
Share on other sites

Τυχερός θα είσαι αν δεν σου τα κατάσχουν και δεν σε πάνε μέσα για λαθραία εισαγωγή.

Απαγορεύονται οι διασυνοριακές συναλλαγές υγρών αναπλήρωσης δια νόμου.

Ακόμα βέβαια δεν έχει συμβεί σε κάποιον, αλλά κάποτε θα τηρήσουν το νόμο.

Αν σου τα εκτελωνισουν και στα δώσουν, μη κάνεις θέμα, γιατί κινδυνεύεις με σοβαρές κυρώσεις.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση καλημέρα, φέρνω 4 μπουκαλάκια αναπλήρωσης για ηλεκτρικό τσιγάρο και μου τα σταματήσανε πρώτη φορά στο τελωνείο οι γύφτοι, δεν φθάνει που μας βάλανε ΕΦΚ επειδή πάμε να κόψουμε το τσιγάρο, μας περάσανε τελωνέιο ενα δεματάκι 4*30ml, αξίας πραγματικής 16 ευρώ. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Να κάνω dispute δυσκολο γιατι θα σταματήσουν να μου στέλνουν τελειώς. Απο εδω και πέρα αυτο θα γίνεται? Ευχαριστώ

Από που προκύπτει αυτό? λαθραία εισαγωγή επειδή ψώνισα απο εξωτερικό? πλάκα κάνεις? βρές μου στον νόμο κάπου που να το λέει αυτο, οτι ο αγοραστής αμα παραγγείλει απο εξωτερικό είναι υπόλογος, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό? λαθραία εισαγωγή επειδή ψώνισα απο εξωτερικό? πλάκα κάνεις? βρές μου στον νόμο κάπου που να το λέει αυτο, οτι ο αγοραστής αμα παραγγείλει απο εξωτερικό είναι υπόλογος, ευχαριστώ

 

Νόμος 4419/2016 - ΦΕΚ 174/Α/20-9-2016

Παράγραφος 6 του άρθρου 21

Απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης στους καταναλωτές. Τα κράτη μέλη συνεργάζονται για την πρόληψη των πωλήσεων αυτών. Τα καταστήματα λιανικής πώλησης που πραγματοποιούν διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων και περιεκτών επαναπλήρωσης δεν προμηθεύουν τους καταναλωτές με αυτά τα προϊόντα στα κράτη μέλη όπου έχουν απαγορευθεί οι εν λόγω πωλήσεις.

 

Απ'την στιγμή που απαγορεύετε, μάντεψε αν είσαι νόμιμος αν τα παραγγείλεις...

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό? λαθραία εισαγωγή επειδή ψώνισα απο εξωτερικό? πλάκα κάνεις? βρές μου στον νόμο κάπου που να το λέει αυτο, οτι ο αγοραστής αμα παραγγείλει απο εξωτερικό είναι υπόλογος, ευχαριστώ

 

Βάσει του νέου νόμου είναι σαν να εισάγεις προϊόντα καπνού, τσιγάρα κτλ το οποίο είναι παράνομο. Δυστυχώς μέσω του TPD έχει επέλθει η πλήρη εξίσωση του ατμίσματος με το συμβατικό τσιγάρο. Όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω είναι , ρίξε μια ματιά στον TPD και παρακάλα να μην στα κατασχέσουν .

 

Sorry για το off topic.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, γιατί τα έψαχνα για τον φίλο, που δεν πιστεύει, και δεν εχω και χρόνο.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ζήτημα με την Αγγλία ειναι αν θα υπάρχει τελωνειακη εν ένωση με την ΕΕ..... αν υπάρχει το amazon uk δεν θα έχει κανένα πρπβλημα....

 

και γιατί να μην υπάρχει τελωνειακη ένωση οταν ακομα και η Τουρκία έχει τελωνειακη ένωση με την ΕΕ.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

geekbyuing - SF Express

Coolicool - SF Express

Gearbest - Priority Line

Bangood - Priority Direct Mail

 

δεν πρεπει να τα γραφουμε αυτα εδω ομως γιατι τους ανοιγουμε τα ματια τα βοδια..αν και μαλλον δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι φαινεται οτι ερχεται απο ευρωπη

 

Πόσο σίγουρο ειναι οτι οι επιλογές αυτές οδηγούν σε τριγωνικές? ειναι 100% δοκιμασμένες?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρο ειναι οτι οι επιλογές αυτές οδηγούν σε τριγωνικές? ειναι 100% δοκιμασμένες?

Οι τελευταίες 2 είναι δοκιμασμένες ναι.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η μία παραγγελία που μου ήρθε πριν 10 μέρες περίπου από Banggood, με priority mail, δεν εκτελωνίστηκε. Το επιπλέον κόστος ήταν τα 1-2 € για το priority mail. Συνολικό κόστος γύρω στο 20άρι ευρώ.

Κι άλλη μια που έκανα που κι αυτή έρχεται μέσω Ολλανδίας (PostNL) πάλι με επιλογή priority mail, είναι καθ' οδόν από Ολλανδία για Ελλάδα. Κόστος γύρω στο 9άρι ευρώ.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται αν παραγγείλω κάτι πιο ακριβό. Μάλλον όταν πρόκειται για μικροπράγματα, π.χ. καλώδια, φορτιστές κλπ, βολεύει καλύτερα να σπας τις παραγγελίες ώστε να είναι περισσότερα και μικρότερα ποσά. Ίσως εκεί υπάρχει μια κάποια σχετική ασφάλεια.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Στο banggood όταν επιλέγεις priority σε χρεώνουν περίπου 1-3€ ενώ το gearbest τουλάχιστον 15€. Ξέρουμε τον λόγο; Ή μήπως το κάνουν γιατί μπορούν;
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Στο banggood όταν επιλέγεις priority σε χρεώνουν περίπου 1-3€ ενώ το gearbest τουλάχιστον 15€. Ξέρουμε τον λόγο; Ή μήπως το κάνουν γιατί μπορούν;

 

Τι λες τώρα... Τόσα πολλά ζητάνε;;;; :blink: :heat:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Στο banggood όταν επιλέγεις priority σε χρεώνουν περίπου 1-3€ ενώ το gearbest τουλάχιστον 15€. Ξέρουμε τον λόγο; Ή μήπως το κάνουν γιατί μπορούν;

 

Δε κοστίζει 1-3 σε όλα τα προιόντα αλλά από 1 εως 20-25.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω τώρα για να μοιραστώ ένα γεγονός που δείχνει σε κάποιο βαθμό τι θα συμβεί με το Amazon αν μπουν τελωνειακοί δασμοί στις αγορές από τη Μ. Βρετανία. Παραγγελία σημερινή λοιπόν, που έγινε dispatched την ίδια μέρα, από το Amazon.co.uk: η ενημέρωση πληρωμής ανέφερε το Λουξεμβούργο και η αποστολή ξεκίνησε από τη Γερμανία. Μ. Βρετανία ήταν τελικά μονάχα η παραγγελία...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, το πάτε, συνεχίστε. 15 μηνύματα διέγραψα απόψε. :down: Συνεχίστε το ίδιο βιολί και θα κλειδώσει πάλι.

 

Breaker τα παιδιά σου απαντησαν σαρέσει δεν σουαρέσει. Πήρες την απάντησή σου και αμέσως το πήγες στο πολιτικό. Τέτοιες συζητήσεις για πολιτικά θέματα απαγορεύονται στο myphone. Αν δεν σου αρέσει, μη συμμετέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φέρει κανεις τελευταία Κανα ηλεκτρονικό τσιγάρο από fasttech να μας πει αν πέρασε τελωνείο;από ποια χώρα έρχονται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...