Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1+1 σημερα για εμενα στα πακετακια.......το 1 περασε ελευθερα,το αλλο εκρατηθη για ελενχο......:(

Ευτηχως αυτο που παει προς ελενχο ειναι ενα κινητο των 99$.....

Edited by impreza_sti

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Εφόσον προσκομίσω το δελτίο παραγγελίες στο τελώνιο δεν πρέπει να την κοστολογησουν σωστά;

Άραγε αν την πάρει κάποιος με EMS θα περάσει τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Εφόσον προσκομίσω το δελτίο παραγγελίες στο τελώνιο δεν πρέπει να την κοστολογησουν σωστά;

Άραγε αν την πάρει κάποιος με EMS θα περάσει τελωνείο;

Ναι το στέλνουν για επανελεγχο και σε χρεώνουν +10 ευρώ σε ότι βγει

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η DHL χρεώνει κάπου 40 ευρώ ως έξοδα εκτελωνισμού, αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Εφόσον προσκομίσω το δελτίο παραγγελίες στο τελώνιο δεν πρέπει να την κοστολογησουν σωστά;

Άραγε αν την πάρει κάποιος με EMS θα περάσει τελωνείο;

 

Αφού και η EMS εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ, θα ακολουθήσει την ίδια διαδικασία με το συστημένο δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το έξοδα εκτελωνισμού της DHL ειναι θέμα ,αλλα αν εχει παρατηρήσει κανεις τα φερνει τελευταια με χαλια συσκευασίες ,ταλαιπωρημενα ,δεν τα προσεχουν καθόλου ,ακομα και πακετα απο ΕΕ .
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες και όλους!

 

Θα ήθελα να παραγγείλω τη ρομποτική σκούπα της Xiaomi από Κίνα. Κόστος 345 δολλάρια η σκούπα και 70 δολλάρια τα μεταφορικα στο Gearbest με courier. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το στείλουν αυτοί.

 

Τι κόστος συνολικά θα έχω στο τελωνείο; Μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά!

κανα διακοσάρι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακριά από DHL

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

.

Εμένα μου ήλθε ένα δέμα με DHL από Γερμανία,(το φέρανε στο σπίτι),και μιά χαρά ήταν από συσκευασία.

Και δεν πλήρωσα και τίποτα βέβαια.Τώρα περιμένω άλλο ένα με τον ίδιο τρόπο.

Και μία ερώτηση.Αν ένα δέμα έρχεται από χώρα της ΕΕ,ανεξάρτητα από το από πού ξεκίνησε κάποτε,σαν ΕΕ δεν λογίζεται στο Τελωνείο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα δέμα έρχεται από χώρα της ΕΕ, ανεξάρτητα από το από πού ξεκίνησε κάποτε, σαν ΕΕ δεν λογίζεται στο Τελωνείο;

 

Η χώρα αποστολής μετράει και όχι η χώρα καταγωγής. Χώρα αποστολής είναι εκεί όπου εκδίδεται η εντολή πώλησης με το τιμολόγιο πώλησης στην έδρα του κατόχου να θεωρείται φορολογικό στοιχείο κατοχής.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Oπου εκδιδεται τιμολογιο ή αποδειξη πώλισης, και αναφερεται προορισμός όπως πχ το δελτίο αποστολής. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ φίλε μου, από 22/12 τελωνείο και ακόμα τίποτα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα ελτα μου εδωσαν ενα τηλεφωνο να ρωτησω αλλα μου ειπαν πως θελουν και 10 15 μερες εκει μεσα.που να τα περνουσαν ολα τελωνειο θα τα περναμε μετα απο μηνες
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει, πάνω από πόσα χρήματα αγορά, μπορεί να πληρώσουμε τελωνείο;

Και αν τα χρήματα αυτά είναι με τα μεταφορικά ή χωρίς..

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο, σταματάνε τυχαία και από το 1ο ευρώ.

Είναι με τα μεταφορικά μάλλον

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει, πάνω από πόσα χρήματα αγορά, μπορεί να πληρώσουμε τελωνείο;

Και αν τα χρήματα αυτά είναι με τα μεταφορικά ή χωρίς..

Ευχαριστώ παιδιά!

Πάνω από 0.1 λεπτό μπορεί να περάσει οκ μπορεί να μην πληρώσεις φπα κλπ αλλά 8+2 του ΕΛΤΑ σίγουρα και κάτι άλλα

Δλδ μπορεί να πήρες ένα αυτοκόλλητο 50 cent αν περάσει ένα 12 το σκας χαλαρά (μου έτυχε κάμποσες φορές απλά δεν παρέλαβα και τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει, πάνω από πόσα χρήματα αγορά, μπορεί να πληρώσουμε τελωνείο;

Και αν τα χρήματα αυτά είναι με τα μεταφορικά ή χωρίς..

Ευχαριστώ παιδιά!

Κανονικά από 22€ και πάνω είναι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ψωνίσει αρκετές φορές κινητά τηλέφωνα -αξεσουάρ. Μέχρι στιγμης τα δέματα δέν έχουν περάσει τελωνείο.

Συνήθως παραλμβάνω με NL Post ή Airmail.

Περιμένω αυτή τη στιγμη συσκευή απο το Geekbuying.

Στην περίπτωση που το δέμα περάσει απο το τελωνείο ποιός σε ειδοποιεί τα ΕΛΤΑ ή το καταστημα απο το οποίο έχει γίνει η αγορά?

Συνήθως πόσα χρήματα πληρώνεις στο τελωνείο, καθορίζεται βάσει του ποσού της παραγγελίας?

Ευχαριστω

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει, πάνω από πόσα χρήματα αγορά, μπορεί να πληρώσουμε τελωνείο;

Και αν τα χρήματα αυτά είναι με τα μεταφορικά ή χωρίς..

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Το θέμα των εξόδων εκτελωνισμού είναι μεγάλο και δεν περιγράφεται με λίγες λέξεις.

Για τον εκτελωνισμό χρησιμοποιείται η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια).

 

Η ατέλεια για τα δέματα εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή αυτά που αγοράζουμε από τρίτες χώρες είναι 22€ και λεπτομέρειες αναφέρονται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου. Ήδη, όμως, η ΕΕ αποφάσισε πρόσφατα να καταργήσει τις ατέλειες και ένας από τους λόγους που μας ενδιαφέρει άμεσα περιγράφεται στην προτελευταία παράγραφο του κειμένου.

 

Εκτός, όπως από τον ΦΠΑ, στα δέματα που διακινούνται μέσω ταχυδρομείων, επιβάλλονται και τέλη ΕΛΤΑ, τα οποία ορίζονται α) σε 3€ στην απλή περίπτωση που το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, ανεξάρτητα από τη δηλωμένη ή/και την πραγματική αξία, και β) σε (8+4=) 12€ στην περίπτωση που υπολογιστούν έξοδα εκτελωνισμού, δηλαδή ΦΠΑ.

 

Στους 2 τελευταίους μήνες καταγράφηκαν, σ' αυτό και σε άλλα νήματα, πολλές περιπτώσεις με αυτά τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ψωνίσει αρκετές φορές κινητά τηλέφωνα -αξεσουάρ. Μέχρι στιγμης τα δέματα δέν έχουν περάσει τελωνείο.

Συνήθως παραλμβάνω με NL Post ή Airmail.

Περιμένω αυτή τη στιγμη συσκευή απο το Geekbuying.

Στην περίπτωση που το δέμα περάσει απο το τελωνείο ποιός σε ειδοποιεί τα ΕΛΤΑ ή το καταστημα απο το οποίο έχει γίνει η αγορά?

Συνήθως πόσα χρήματα πληρώνεις στο τελωνείο, καθορίζεται βάσει του ποσού της παραγγελίας?

Ευχαριστω

 

Εάν το δέμα σου σταματήσει στο τελωνείο (Αθήνα ή Θεσ/νικη) και ο τελωνειακός υπολογίσει έξοδα, θα το προωθήσει στο Γραφείο της περιοχής σου, θα σου αφήσει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος και θα το παραλάβεις αφού πληρώσεις τον ΦΠΑ και τα τέλη ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμης τα δέματα δέν έχουν περάσει τελωνείο.
Για να είμαστε ακριβείς, ΟΛΑ τα δέματα εκτός Ε.Ε. (ή χωρών με ειδικές συμφωνίες) ΠΕΡΝΑΝΕ τελωνείο. Απλά δεν ελέγχονται όλα.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν είναι εύκολο να μου απαντήσει κάποιος. Περιμένω κινητό 153 ευρώ λογικά θα πάει τελωνείο. Στην χειρότερη θα πληρώσω 10 ευρω ενσταση(αν εχουν βγάλει υπερβολικό ποσό) θα δώσω την απόδειξη του paypal +12 ελτά +37 φπα? Δεδομένου οτι είμαι επαρχία θα ξανασταλεί πίσω στο τελωνειο το πακέτο για να ξαναυπολογιστει και θα μου πάρει κανεναν μήνα? Λογικα η απόδειξη paypal δεν δέχεται αμφισβήτηση?(αναφέρομαι στην περίπτωση που θα μου βγάλουν υπερβολικό ποσό)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...