Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα μόλις έλαβα σήμερα αυτό το ειδοποιητήριο http://www.hfaa.gr/wp-content/uploads/2011/08/eidopitirio.jpg για ένα δέμα από αμερική που μου στείλανε κάποιοι συγγενείς ( από στιγμή σε στιγμή αναμένω να μάθω με ποιά εταιρία το στείλανε UPS,FEDEX, USPS κ.α.). Βασικά είναι ένα ipad και θα ήθελα την πολύτιμή βοήθεια σας στις εξής παρακάτω ερωτήσεις.

 

1) Απο το υποτιθέμενο ειδοποιητήριο και την τιμή που βλέπετε, μήπως με έγδαραν λίγο, ρωτώ???

2) Αν το εκτελωνίσω μόνος μου (γίνεται ???) τι ποσό περίπου θα γλιτώσω ???

3) Όπως βλέπετε στο ειδοποιητήριο δεν έχει ούτε ένα τηλέφωνο για να απευθυνθείς σε κάποιον. Απού πρέπει να ξεκινήσω και σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ για να μπορέσω να το εκτελωνίσο μόνος μου??? Πρέπει να παω στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης ?? (Που ακριβώς αν γνωρίζει κανείς ?? Υπάρχει στάνταρτ μέρος όπου πηγαίνεις ?? Τι χαρτιά θα πρέπει να έχω μαζί μου ?? π.χ. Ταυτότητα κτλ. ή κάτι άλλο?? )

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Παίδες!!!

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Πάνω δεξιά στη σφραγίδα φαίνεται ένα τηλέφωνο που αρχίζει με 2310 που αν δεν κάνω λάθος είναι ο κωδικός για Θεσσαλονίκη.. Είναι άσχετο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Σε χρέωσαν μια χαρά. Ipad ηταν και ήρθε εκτος ΕΕ!! Τι περιμενες; Είχε και δηλωμένη την αξία σε Δολάρια την οποία μετατρέψανε σε Ευρώ βάση ισοτιμίας και σε χρεώσανε με το νόμιμο ΦΠΑ συν κάποια έξοδα. Είναι τα λεφτά που έχασε το ελληνικό κράτος από την αγορά που δεν έκανες στην Ελλάδα. Να χαίρεσαι που στο εκτελώνισαν επαγγελματίες (υπάλοιλοι των ΕΛΤΑ) και σε χρέωσαν μόνο 12 Ευρώ! Αυτά θα γλίτωνες αν το εκτελώνιζες μόνος σου. Η αν το είχε στα χέρια της καμιά κούριερ αυτά τα 12 ίσως γινόταν και κατοστάρικο. Οπότε τυχερός είσαι στην ατυχία σου που δεν έκανες το λάθος να το φέρεις με κούριερ. Για να ήρθε με ΕΛΤΑ στο στείλανε με USPS (αντίστοιχα των ΕΛΤΑ στην Αμερική).

 

Ο εκτελονισμος εγινε. Δε ξαναγίνεται από όσο ξέρω. Αυτό το "δικαστήριο" δεν έχει έφεση. Βέβαια αν είναι εξωπραγματικά τα ποσά και έχει όντως γίνει κάποια σοβαρή παρανόηση (πχ αν δεν ήταν ipad αλλά κάποιο άλλο tablet η κανένα dummy βιτρίνας) τότε επικοινωνείς μαζί τους και τους το λες αλλά εδώ δε παίζει. Αλλά γενικά αν σε χρειαστούν επικοινωνούν αυτοί μαζί σου. Δε τους απευθύνεσαι εσύ. Εσύ σκύβεις, κάνεις μία μετάνια και πληρώνεις αυτά που θα σου πουν. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

 

Πληροφοριακά, ένας εκτελωνιστής μου είχε πει ότι επειδή τα περισσότερα έρχονται με ΕΛΤΑ, τα ΕΛΤΑ έχουν ειδικό τμήμα στα κεντρικά κάθε πόλης όπου γίνονται οι εκτελωνισμοί. Τα υπόλοιπα (κούριερ κλπ) εκτελωνίζονται στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Πλήρωσέ τα και πες κι ευχαριστώ. Φιλική συμβουλή. ;)

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Σε χρέωσαν μια χαρά. Ipad ηταν και ήρθε εκτος ΕΕ!! Τι περιμενες; Είχε και δηλωμένη την αξία σε Δολάρια την οποία μετατρέψανε σε Ευρώ βάση ισοτιμίας και σε χρεώσανε με το νόμιμο ΦΠΑ συν κάποια έξοδα. Είναι τα λεφτά που έχασε το ελληνικό κράτος από την αγορά που δεν έκανες στην Ελλάδα. Να χαίρεσαι που στο εκτελώνισαν επαγγελματίες (υπάλοιλοι των ΕΛΤΑ) και σε χρέωσαν μόνο 12 Ευρώ! Αυτά θα γλίτωνες αν το εκτελώνιζες μόνος σου. Η αν το είχε στα χέρια της καμιά κούριερ αυτά τα 12 ίσως γινόταν και κατοστάρικο. Οπότε τυχερός είσαι στην ατυχία σου που δεν έκανες το λάθος να το φέρεις με κούριερ. Για να ήρθε με ΕΛΤΑ στο στείλανε με USPS (αντίστοιχα των ΕΛΤΑ στην Αμερική).

 

Ο εκτελονισμος εγινε. Δε ξαναγίνεται από όσο ξέρω. Αυτό το "δικαστήριο" δεν έχει έφεση. Βέβαια αν είναι εξωπραγματικά τα ποσά και έχει όντως γίνει κάποια σοβαρή παρανόηση (πχ αν δεν ήταν ipad αλλά κάποιο άλλο tablet η κανένα dummy βιτρίνας) τότε επικοινωνείς μαζί τους και τους το λες αλλά εδώ δε παίζει. Αλλά γενικά αν σε χρειαστούν επικοινωνούν αυτοί μαζί σου. Δε τους απευθύνεσαι εσύ. Εσύ σκύβεις, κάνεις μία μετάνια και πληρώνεις αυτά που θα σου πουν. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

 

Πληροφοριακά, ένας εκτελωνιστής μου είχε πει ότι επειδή τα περισσότερα έρχονται με ΕΛΤΑ, τα ΕΛΤΑ έχουν ειδικό τμήμα στα κεντρικά κάθε πόλης όπου γίνονται οι εκτελωνισμοί. Τα υπόλοιπα (κούριερ κλπ) εκτελωνίζονται στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Πλήρωσέ τα και πες κι ευχαριστώ. Φιλική συμβουλή. ;)

Φίλε τι υφάκι είναι αυτό?Έχεις κανένα συγγενή στα τελωνεία και τους εξυμνείς λες και είναι οι καλύτεροι επαγγελματιές που υπάρχουν?

Θα σκύψουμε και θα προσκυνήσουμε τους απατεώνες που τις περισσότερες φορές χρεώνουν ό,τι νάναι και που το μόνο τους ενδιαφέρον είναι να γδάρουν τον κοσμάκη?Τι κάνουν δηλαδή?Κάθονται και χρεώνουν ό,τι βρούνε.

Και άμα δεν γνωρίζεις να μην γράφεις αρλούμπες.Ο εκτελωνισμός μπορεί να ξαναγίνει αν φέρει ο αγοραστής κάποια διαφορετικά στοιχεία, πχ άλλο τιμολόγιο ή ζητήσει επανέλεγχο με βάση νέα δεδομένα.

Άκου συμβουλή, να πληρώσει και να πει και ευχαριστώ!! :mad::mad:

 

Όχι φίλε kirk86, μην τα πληρώσεις χωρίς να το ψάξεις.Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα τώρα, γιατί φαίνεται ότι δεν ήξερες και την πάτησες, αλλά θα σε συμβούλευα αν μπορείς να κοιτάξεις μήπως βρεις κανένα άλλο τιμολόγιο.Ρώτα τους συγγενείς που το έστειλαν αν το 432 που βλέπω στο ΦΠΑ είναι η τιμή του σε €, η οποία αν αναγραφόταν πάνω στο πακέτο.Γιατί μου κάνει εντύπωση δέμα από Αμερική να είχε τιμή σε €.Εκτός αν έκαναν ήδη την μετατροπή στο τελωνείο.Και πάλι, δες μήπως μπορέσεις να βρεις κάποιο τιμολόγιο να τους πας με μικρότερη τιμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξυμνώ κανένα. Ξέρω τη σκληρή πραγματικότητα. Αν δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό δε μπορώ να βοηθήσω. Όχι, δεν έχω κανένα στα τελωνεία. Απλά είναι νταβατζήδες. Αυτό του είπα αλλά με ποιό ευγενικό τρόπο. Αν θέλει να πάει κόντρα ας πάει. Έχουν το ipad του στα χέρια τους.

 

Έχει δύο επιλογές

Α) Να πληρώσει και να το πάρει.

Β) Να τους το αφήσει να "καταστραφεί" (να καταλήξει δηλαδή στα χέρια κάποιου υπαλλήλου).

 

Τι διαφορετικό του είπα δηλαδή; Ότι εάν υπάρχουν στοιχεία, σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση! Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Άρα ο μόνος που μιλάει χωρίς να ξέρει είσαι εσύ. Γιατί αν δεις στη φωτογραφία, έχει την τιμή σε δολάρια. Την μετατρέψανε σε ευρώ βάσει ισοτιμίας. Δεν είχε την τιμή σε ευρώ. Προφανώς είχε δηλωμένη αξία ή είχε τιμολόγιο σε δολάρια μέσα στο πακέτο. Χωρίς καλά καλά να ρίξεις μια προσεκτική ματιά στην υπόθεση μου επιτίθεσαι και σαν άξιο φορουμόπαιδο πετάς και λάσπη. Πετάς εξυπνάδες τύπου "Έχεις κανένα συγγενή στα τελωνεία και τους εξυμνείς λες και είναι οι καλύτεροι επαγγελματιές που υπάρχουν?" και ρίχνεις το επίπεδο. Και σε ρωτώ, με ξέρεις κι από χτες; Πέρα από το ποστ μου παραπάνω έχεις άλλα στοιχεία γραφής για μένα; Γιατί θεωρείς ότι έχω υφάκι; Μπόρεσες και κατάλαβες τόσα πολλά από το γραπτό μου λόγο; Όσο θες να τον βοηθήσεις εσύ, τόσο θέλω κι εγώ φίλε. Οπότε πρόσεχε πως αντιμετωπίζεις τους άλλους χωρίς καν να τους γνωρίζεις.

 

Αν είσαι τόσο μάγκας εσύ μη πληρώνεις το φόρο που θα σου ζητήσουν όταν έρθει η δήλωση, μη πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, μη πληρώνεις τίποτα στο κράτος. Η πάνε διαπραγματέψου τα. Πάνε πες τους "350 ευρώ τέλη για το 10ετίας αμαξάκι μου είναι πολλά. Δίνω 200 κι αν θέλετε." Μπορείς να το κάνεις; Ε σε πληροφορώ ότι κι εδώ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Είναι κράτος έναντι πολίτη. Δε μπορεί να κάνει και πολλά. Όποιος δε θέλει να μπλέκει με τελωνεία δε φέρνει υψηλή τεχνολογία εκτός ΕΕ. Αυτό είναι πασίγνωστο. Αν πάρεις το ρίσκο, αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου. Είσαι έτοιμος, αν φας εκτελωνισμό να σκάσεις και να πληρώσεις. Αυτοί είναι οι κανόνες.

 

Αν τους πάει άλλο τιμολόγιο με μικρότερη τιμή θα του πουν: "Αδερφέ, εδώ μέσα έλεγε τόσο. Μας κοροϊδεύεις; Προσπαθείς να κλέψεις το κράτος;". Αν δεν είχε καθόλου τιμολόγιο μέσα θα παίρνανε την τιμή σε ευρώ βάση καταλόγου (ο οποίος περιέχει την τιμή πώλησης στην ελληνική αγορά) και εκεί ίσως μπορούσε να κάνει κάτι (να τους πάει το τιμολόγιο σε δολάρια και να πει εγώ δε το πήρα 600 ευρώ, το πήρα 585 δολάρια ήτοι 422 ευρώ) αλλά και πάλι, επειδή είναι νταβατζήδες, αν θέλανε θα λαμβάνανε υπόψιν το δικό του τιμολόγιο.

 

Δε θα βγάλει άκρη, του το είπα φιλικά και γιατί μάλλον κάτι ξέρω παραπάνω από σένα. Γιατί εγώ φέρνω πράγματα από εκεί και από άλλες χώρες εκτός ΕΕ πολύ συχνά. Εσύ απλά κράζεις στα φόρουμ.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες για την βοήθεια.

Δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε μεταξύ μας όπως και να το κάνουμε οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους μας και τα ευρώπουλα δεν τα βρίσκει κανείς στον δρόμο για αυτό ότι είναι δυνατόν και ότι μπορεί κανείς να γλιτώσει κάλο είναι.

 

Τέλος είπα να μοιραστώ μαζί σας ένα link με πληροφορίες για το πως να εκτελωνίσει κάποιος (για τους αρχάριους βέβαια σαν και εμένα) αντικείμενα που προέρχονται εκτός Ε.Ε.

 

http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos#more-7099

 

 

Παίδες μια τελευταία ερώτηση.

Όταν πάω να πληρώσω σου δίνουν κανονική απόδειξη (από dot matrix εκτυπτωτή) ή απλά μου δίνουν πάλι κάτι παρόμοιο με το ειδοποιητήριο, γιατί μου φαίνεται πολύ πρόχειρο.

Edited by kirk86
Link to comment
Share on other sites

Δεν εξυμνώ κανένα. Ξέρω τη σκληρή πραγματικότητα. Αν δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό δε μπορώ να βοηθήσω. Όχι, δεν έχω κανένα στα τελωνεία. Απλά είναι νταβατζήδες. Αυτό του είπα αλλά με ποιό ευγενικό τρόπο. Αν θέλει να πάει κόντρα ας πάει. Έχουν το ipad του στα χέρια τους.

 

Έχει δύο επιλογές

Α) Να πληρώσει και να το πάρει.

Β) Να τους το αφήσει να "καταστραφεί" (να καταλήξει δηλαδή στα χέρια κάποιου υπαλλήλου).

 

Τι διαφορετικό του είπα δηλαδή; Ότι εάν υπάρχουν στοιχεία, σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση! Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Άρα ο μόνος που μιλάει χωρίς να ξέρει είσαι εσύ. Γιατί αν δεις στη φωτογραφία, έχει την τιμή σε δολάρια. Την μετατρέψανε σε ευρώ βάσει ισοτιμίας. Δεν είχε την τιμή σε ευρώ. Προφανώς είχε δηλωμένη αξία ή είχε τιμολόγιο σε δολάρια μέσα στο πακέτο. Χωρίς καλά καλά να ρίξεις μια προσεκτική ματιά στην υπόθεση μου επιτίθεσαι και σαν άξιο φορουμόπαιδο πετάς και λάσπη. Πετάς εξυπνάδες τύπου "Έχεις κανένα συγγενή στα τελωνεία και τους εξυμνείς λες και είναι οι καλύτεροι επαγγελματιές που υπάρχουν?" και ρίχνεις το επίπεδο. Και σε ρωτώ, με ξέρεις κι από χτες; Πέρα από το ποστ μου παραπάνω έχεις άλλα στοιχεία γραφής για μένα; Γιατί θεωρείς ότι έχω υφάκι; Μπόρεσες και κατάλαβες τόσα πολλά από το γραπτό μου λόγο; Όσο θες να τον βοηθήσεις εσύ, τόσο θέλω κι εγώ φίλε. Οπότε πρόσεχε πως αντιμετωπίζεις τους άλλους χωρίς καν να τους γνωρίζεις.

 

Αν είσαι τόσο μάγκας εσύ μη πληρώνεις το φόρο που θα σου ζητήσουν όταν έρθει η δήλωση, μη πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, μη πληρώνεις τίποτα στο κράτος. Η πάνε διαπραγματέψου τα. Πάνε πες τους "350 ευρώ τέλη για το 10ετίας αμαξάκι μου είναι πολλά. Δίνω 200 κι αν θέλετε." Μπορείς να το κάνεις; Ε σε πληροφορώ ότι κι εδώ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Είναι κράτος έναντι πολίτη. Δε μπορεί να κάνει και πολλά. Όποιος δε θέλει να μπλέκει με τελωνεία δε φέρνει υψηλή τεχνολογία εκτός ΕΕ. Αυτό είναι πασίγνωστο. Αν πάρεις το ρίσκο, αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου. Είσαι έτοιμος, αν φας εκτελωνισμό να σκάσεις και να πληρώσεις. Αυτοί είναι οι κανόνες.

 

Αν τους πάει άλλο τιμολόγιο με μικρότερη τιμή θα του πουν: "Αδερφέ, εδώ μέσα έλεγε τόσο. Μας κοροϊδεύεις; Προσπαθείς να κλέψεις το κράτος;". Αν δεν είχε καθόλου τιμολόγιο μέσα θα παίρνανε την τιμή σε ευρώ βάση καταλόγου (ο οποίος περιέχει την τιμή πώλησης στην ελληνική αγορά) και εκεί ίσως μπορούσε να κάνει κάτι (να τους πάει το τιμολόγιο σε δολάρια και να πει εγώ δε το πήρα 600 ευρώ, το πήρα 585 δολάρια ήτοι 422 ευρώ) αλλά και πάλι, επειδή είναι νταβατζήδες, αν θέλανε θα λαμβάνανε υπόψιν το δικό του τιμολόγιο.

 

Δε θα βγάλει άκρη, του το είπα φιλικά και γιατί μάλλον κάτι ξέρω παραπάνω από σένα. Γιατί εγώ φέρνω πράγματα από εκεί και από άλλες χώρες εκτός ΕΕ πολύ συχνά. Εσύ απλά κράζεις στα φόρουμ.

Απλά lol με το edit σου.Είδα το αρχικό post σου και μετά έτρεξες να το διορθώσεις :X .Αλλά δεν πειράζει, δεν ασχολούμαι μαζί σου για να μη σου κάνω την χάρη.Απλά ήθελα να πω στο παληκάρι ότι η λογική "σκύψε ευλογημένη" που πρότεινες και που πας τώρα να το αλλάξεις με δήθεν ευγενικό τρόπο δεν πρέπει να περάσει σε κανέναν.

Τώρα πού βλέπεις εσύ και σε ποια φόρουμ (ο πληθυντικός είναι ακόμα πιο αστείος :lol: :lol:) ότι κράζω, εσύ ξέρεις καλύτερα.Αλλά δεν ξέρεις και τόσα όσα νομίζεις ότι ξέρεις για τα τελωνεία.Γιατί σε πληροφορώ ότι αν πας άλλο τιμολόγιο είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούνε, απλά να δείχνει ότι είναι για το ίδιο πράγμα.Το ξέρω γιατί το έχω κάνει και κατάφερα και άλλαξα το πολύ υψηλό ποσό που κάποτε με χρέωσαν για εισαγωγή πραγμάτων από Κίνα που μου τα σταμάτησαν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε άλλο τιμολόγιο; Κανονικά υποχρεούται ο πωλητής να δηλώνει στο πράσινο χαρτάκι την αξία του προϊόντος και να έχει κολλημένο και το τιμολόγιο. Πώς γίνεται ένα προϊόν να έχει δύο τιμές; :blink:

 

 

Εκτός αν δεν καταλαβαινω κάτι καλά από αυτά που λέτε...οπότε παρακαλώ να μου εξηγήσετε για να μπω στο κλίμα...

Link to comment
Share on other sites

@soublaki-3

Απλά του φίλου του κάνανε τη χάρη να του το δεχτούνε σε κάποια φάση άλλο τιμολόγιο (ακριβώς γιατί είναι νταβατζήδες και κάνουν ότι θέλουν, μερικές φορές είναι στις καλές τους και τους πιάνουν οι καλοσύνες όπως όλους τους ανθρώπους) και νομίζει τώρα ότι ξέρει από τελωνεία. Στην πραγματικότητα τα κυρίως ενδεχόμενα είναι αυτά που ανέφερα: Είτε το δέμα έχει δηλωμένη αξία η/και τιμολόγιο το οποίο χρησιμοποιούν σαν στοιχείο (όπως στην περίπτωση του φίλου εδώ) είτε αν δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό χρησιμοποιείται η τιμή καταλόγου από τον κατάλογο που έχουν εκεί με ενδεικτικές αξίες ελληνικής αγοράς. Αν μάλιστα υπάρχει δηλωμένη αξία και είναι περίεργη (μηδενική ή πολύ μικρή) τότε και πάλι δε τη λαμβάνουν υπόψιν γιατί θεωρούν ότι προσπαθείς να αποφύγεις τον εκτελωνισμό. Κοινώς δεν υπάρχει στάνταρ, ο τελώνης εκεί μέσα είναι αυτοκράτορας και παίρνει ότι απόφαση θέλει όπως πχ κι ο δικαστής στο δικαστήριο.

 

@junglist

Ναι, έκανα edit γιατί στο αρχικό μου ποστ σε αποκαλούσα γελοίο επειδή αντέδρασα παρορμητικά σαν άνθρωπος. Και δεύτερο επειδή πάντα μου έρχονται διάφορα πράγματα για να συμπληρώσω. Η διαφορά μου με σένα είναι ότι το πήρα πίσω αυτό που είπα. Κατάλαβα ότι είναι λάθος να σου αντεπιτεθώ έτσι. Εσύ παρορμητικά αντέδρασες, το ίδιο συνεχίζεις να κάνεις και τώρα.

 

Εμένα φίλε δε μου κάνεις καμιά χάρη. Κάνε τη χάρη στον ευατό σου και μάθε να μιλάς όμορφα στους άλλους που δε ξέρεις. Α, και μη το παίζεις παντού έξυπνος. Στη ζωή δε λειτουργούν τα πράγματα με τη λογική "εμένα όμως μια φορά...". Επειδή εσένα μια φορά στη χαρίσανε δε σημαίνει ότι ξαφνικά "είναι υποχρεωμένοι να δέχονται τιμολόγια". Με τη λογική σου δηλαδή, αν πάω στο μαγαζί του φίλου μου εδώ παρακάτω και του πω να μου κόψει ένα τιμολόγιο για iPad 50 ευρώ (μαγαζί του είναι όσο γουστάρει πουλάει στο κάτω κάτω) και σκάσω με αυτό στο τελωνείο, είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούνε, έτσι; Άκου λογική! Επίσεις το χαρακτηρισμό "αστείος" στον επιστρέφω και έχω λόγους αφού μέχρι και στον πληθυντικό που ήταν σχήμα λόγου πάτησες. Εντάξει λοιπόν, το αλλάζω: "στο φόρουμ" αφού αυτό σε πλήγωσε.

 

@kirk86:

Απόδειξη δίνουν κανονικά εκτυπωμένη. Στα ελτά θα σου δώσουν όταν πληρώσεις και παραλάβεις το δέμα. Όχι σαν αυτό το χαρτί, αυτό είναι απλά η "απόφασή" τους για το τι χρωστάς.

 

Επίσης να επισημάνω ότι αν έκανες τη διαδικασία που παραθέτεις στον οδηγό θα γλίτωνες τα 12 ευρώ που το χαρτί σου γράφει κάτω κάτω. Και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται, πρέπει να ξέρεις τι να συμπληρώσεις στα κουτάκια αυτού του πράσινου φύλου με τα πεδία. Υπάρχουν κωδικοί και ένα σωρό άλλα πράγματα που πρέπει να συμπληρώσεις σωστά. Κι αν δεν το κάνεις, έχεις και κυρώσεις (ακριβώς όπως γίνεται κι αν κάνεις λάθος με τη φορολογική δήλωση που λέει και στον οδηγό και την οποία συμπληρώνουν οι λογιστές μας στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων και όχι μόνοι μας γιατί δε ξέρουμε και δε τολμάμε να δοκιμάσουμε).

 

Επειδή το να είσαι εκτελωνιστής δεν είναι και τίποτα τρομερή επιστήμη (δεν είσαι και πυρηνικός φυσικός), οι εκτελωνιστές κρατάνε τα μυστικά του επαγγέλματός τους κρυφά με νύχια και με δόντια. Γιατί αν ξέραμε όλοι πως να συμπληρώνουμε αυτό το πράσινο χαρτί αυτοί δε θα είχαν δουλειά. Οπότε αν μπορείς πραγματικά να βρεις τρόπο ορθής συμπλήρωσης του εντύπου τότε όλα οκ. Διαφορετικά αφήνεις τον εκτελωνιστή του ταχυδρομείου να το κάνει μόνος του σε μερικά λεπτά και συ πληρώνεις την κλειστή αυτή γνώση 12 ευρώ. Αυτό είναι όλο. Αν πάντως ψάξεις στο google οδηγίες για το πως συμπληρώνεται το ΕΔΕ δεν είναι τυχαίο που δε θα βρεις τίποτα.

 

Τα ελτα ήξερα ότι χρεώνανε 4 ευρώ. Τόσο έλεγε και στους τιμοκαταλόγους. Προφανώς το αυξήσανε. Οι κούριερ από την άλλη χρεώνουν κέρατα. Έχω ακούσει ποσά από 70 έως 150. Αν ρίξεις μια ματιά μερικές σελίδες πιο πίσω θα δεις περιπτώσεις εξωπραγματικές. Αυτές σαν ιδιωτικές εταιρίες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι πρόκειται για νταβατζιλίκι και την αδυναμία σου να βρεις το δίκιο σου ώστε να βγάλουν εξτρά κέρδος. Δεν είναι τυχαίο. Αν μπορούσες να πεις "αφήστε το, θα το εκτελωνίσω μόνος μου" και ήξεραν ότι πράγματι είσαι ικανός να το κάνεις επιτυχώς δε θα βαράγανε έτσι. Άλλα ξέρουν ότι θα πας εκεί και δε θα τα καταφέρεις, θα αγανακτίσεις και θα τους τα σκάσεις στο τέλος.

 

Αν πας εκεί και προσπαθήσεις να συμπληρώσεις το έντυπο, οι υπάλληλοι θα αρνούνται να σε εξυπηρετήσουν (του στυλ "μα καλά, τι ρωτάτε, δεν έχετε εκτελωνιστή; θα πηγαίνατε στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο;" κι άλλα τέτοια όμορφα) και οι εκτελωνιστές θα στέκονται σε μια άκρη και θα γελάνε μαζί σου. Το έχω ζήσει, το ξέρω. Γι' αυτό και είχα αυτό το στυλ "σκύψε ευλογημένη" που λέει και ο φίλος πιο πάνω. Γιατί όντως παίζει να τα βρεις πολύ μπαστούνια εκεί πέρα και μάλλον θα χάσεις την ηρεμία σου και δουλειά στο τέλος δε θα κάνεις. Όχι γιατί έχω σκοπιμότητα, ούτε γιατί είναι το στυλ μου "δε βαριέσαι τώρα αδερφέ".

 

Υ.Γ.: Να περιμένω να μου την ξαναπούνε τώρα που έχω κάνει καμιά 10αριά edit; :whistle:

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν θέλετε τα μακροσκελή post σας να μην μεταφερθούν στον κάδο, παρακαλώ ρίξτε τους τόνους και συζητήστε πολιτισμένα. Τα πράγματα είναι απλά, δεν έχετε να χωρίσετε τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω και εδώ να το ξέρετε:

Για το αμερικανικό Αμαζον το εψαξα και τελικά ισχύει αυτό για το τελωνείο.Το πληρωνεις απο την αρχή και καθαριζεις.

Εβαλα σε παραγγελια το Kindle και πέρα απο τα 20$ για μεταφορικά βαλανε και άλλα 40€ για τελωνείο.

Οπότε μπορείτε να κάνετε παραγγελίες από εκεί άφοβα.

 

junglist μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις με ποιο τρόπο διάλεξες να στο στείλουν; ή δεν έχει σχέση αυτό με το τελωνείο;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

junglist μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις με ποιο τρόπο διάλεξες να στο στείλουν; ή δεν έχει σχέση αυτό με το τελωνείο;

Εφόσον έχεις διεύθυνση δηλωμένη στην Ελλάδα, δεν θέλει κάτι άλλο.

Διαλέγεις το Kindle στο amazon.com και στην τελική σελίδα που βγάζει τις αναλυτικές χρεώσεις για το προϊόν και τα μεταφορικά, πρέπει να έχει αυτόματα και μια τρίτη χρέωση για το τελωνείο.

Μόνο 1 επιλογή αποστολής δίνει για Ελλάδα: Priority International Courier

Στην τελική σελίδα βγάζει:

Order Summary

Items: $139.00

Shipping & Handling: $20.98

Total Before Tax: $159.98

Estimated Tax To Be Collected: $0.00

Import Fees Deposit $39.75 (τελωνείο)

Order Total: $199.73

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

OK!!! Σε ευχαριστώ πολύ! Και κάτι άλλο αμα το έχεις ψάξει..! Άμα γίνει η παραγγελία από το amazon.co.uk μήπως βγαίνει φθηνότερα;

 

Και κάτι off topic :O Εκεί που λέει αν θέλω να παραγγείλω ευρωπαϊκό φορτιστή.. να τον αγοράσω ή είναι απάτη και μπορώ να το πάρω πολύ φθηνότερα από πχ ebay;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

OK!!! Σε ευχαριστώ πολύ! Και κάτι άλλο αμα το έχεις ψάξει..! Άμα γίνει η παραγγελία από το amazon.co.uk μήπως βγαίνει φθηνότερα;

 

Και κάτι off topic :O Εκεί που λέει αν θέλω να παραγγείλω ευρωπαϊκό φορτιστή.. να τον αγοράσω ή είναι απάτη και μπορώ να το πάρω πολύ φθηνότερα από πχ ebay;

 

νομιζω οτι το αμερικανικό amazon μόνο πουλαει το kindle.αλλιώς σίγουρα θα εβγαινε πιο φτηνά αν υπήρχε στο αγγλικό.για τον φορτιστη δεν γνωρίζω.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το αμερικανικό amazon μόνο πουλαει το kindle.αλλιώς σίγουρα θα εβγαινε πιο φτηνά αν υπήρχε στο αγγλικό.για τον φορτιστη δεν γνωρίζω.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

 

Το amazon.co.uk στέλνει μόνο εντός UK, κι εγώ από us το πήρα και όλα καλα με τελεωνείο. Επίσης έχω πάρει και τον ευρωπαικό φορτιστή. 9$ κάνει νομίζω, δεν είναι και κανένα τρελό ποσο οποτε δεν εψαξα σε ebay Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το amazon.co.uk στέλνει μόνο εντός UK, κι εγώ από us το πήρα και όλα καλα με τελεωνείο. Επίσης έχω πάρει και τον ευρωπαικό φορτιστή. 9$ κάνει νομίζω, δεν είναι και κανένα τρελό ποσο οποτε δεν εψαξα σε ebay Κλπ

Κάτι έχεις μπερδέψει.

Το amazon.co.uk στέλνει σε όλη την Ευρώπη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο πηγα σον αλλο κοσμο αλλα ευτυχως γυρισα:heat:

εχω παραγγελει ενα δερματινο jacket και μου χε πει θα το στειλει με express mail international.μου στελενει λοιπον το tracking και βλεπω EG,λεω εχει γουστο να το στειλε με κανα global express που συνεργαζεται με fedex(λογω του "G").Eυτυχως τωρα που ενημερωθηκε το tracking ειδα οτι ειναι express mail inter.Δεν ειχα ξαναδει tracking usps express να εχει "G" δευτερο γραμμα συνηθως μου εχουν ΕΕ.εχει τυχει σε κανενα να εχει EG?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την πρωτη μου εμπειρια απο τελωνειο αν και οχι για μενα. Πηγα να παραλαβω κατι απο dhl που χε παραγγειλει ενας θειος μου απο Κινα με τιμολογιο 50 δολλαρια. Ρωτησα τελωνειακο μεχρι ποσα χρηματα μπορει να ρθει κατι και να περασει απο το τελωνειο και μου πε μολις μεχρι 26 ευρω!!! Απο κει και πανω ειναι θεμα τυχης, τελωνειακου υπαλληλου, φορτου εργασιας (αν εχει πολλη δουλεια και δεν πολυκοιταει τα μικρα φορτια).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείτε να μου δώσετε οποιος γνωρίζει δηλαδή μερικά site για αγορά παπουτσιών απο το εξωτερικό;
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσε τελικά;

 

Ναι πληρωσα 20 ευρω τελικα. Ο τελεωνειακος εβαλε τον υπαλληλο της dhl να ανοιξει το πακετο να δει τι εχει μεσα. Ειχε ενα κινεζικο tablet κι ηθελε να το εκτιμησει και περισσοτερο απ οσο ελεγε το τιμολογιο. Τεσπα. Αφου το πηρα, ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι να φέρω ένα δέμα με 80 μπλουζες περίπου. Πόσο να υπολογίζω τελωνείο; Ο προμηθευτής μου δεν δέχεται να το σπάσει σε μικρότερα κομμάτια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι να φέρω ένα δέμα με 80 μπλουζες περίπου. Πόσο να υπολογίζω τελωνείο; Ο προμηθευτής μου δεν δέχεται να το σπάσει σε μικρότερα κομμάτια.

 

Καλα δεν εγινα και ειδικος επειδη πηγα μια φορα και ειδα τι παιζει! :) Ποσο τιμολογιο γραφουν πανω; Επειδη ρωτησα μου πε πανω απο 26 ευρω παιζει φορος. Μπορει και να σαι τυχερος και να τη σκαπουλαρεις. Επισης απ' οτι καταλαβα αν σου γραψει ο προμηθευτης σου 80 μπλουζες 10 ευρω συνολο, δε θα το πιστεψουν και θα γραψουν ΕΚΕΙΝΟΙ ποσο πιστευουν οτι κανουν. Χωρις να μαι απολυτα σιγουρος, απ' οσο ρωτησα και 2-3 υπαλληλους εκει και καταλαβα κι απο την περιπτωση για την οποια πηγα εγω. Κανονικα ειναι 23% ΦΠΑ και κατι για 7% ακουσα αναλογα με τη χωρα που θα ρθουν. Στην καλυτερη 23 στη χειροτερη 30% περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...