Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατι αλλο που παρατηρησα στην παραγγελια ηταν να σταλει με UPS και τελικα αυτοι το αλλαξαν μετα και το εστειλαν με DHL. Ισως με την UPS να μην ειχα προβληματα

 

δυστυχώς την πάτησες σε κάτι που θα έπρεπε να το ξέρεις από πριν...ό,τι έρχεται εκτός ΕΕ ,υπάρχει ο κίνδυνος να στον πιάσουν κανονικά! ή το παρατάς και χάνεις τα χρήματα που πλήρωσες, ή το παραλαμβάνεις και next time be careful..:(

 

το προβλημα ειναι οτι ζητανε τρελλα λεφτα για τον εκτελωνισμο.δεν ειναι δυνατον να θελουν 140 ευρω για κατι που εχει αξια 105 δολλαρια.πως γινετε αυτο?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι.Θελω να αγορασω κατι μπλουζακια απο το ambercrombie.com που οπως διαβασα παραπανω στελνει με UPS kai DHL.Αν η αγορα μου δεν ξεπερνα τα 40 δολαρια(χωρις τα μεταφορικα )το κοιτανει στο τελωνειο η οχι.γτ σκεφτομαι αν πχ θελω δυο μπλουζακια να τα φερω ενα ενα πιο φτηνα θα μου βγει απο το να δωσω 130-150 ευρω στο τελωνειο,τα μεταφορικα βλεπετε ειναι 40 δολαρια.επισης αν υποτεθει οτι με πιανουν τελωνειο αν παω ο ιδιος στο αεροδρομιο μοσα θα γλυτωσω απο τα 130 ευρω?στο περιπου...
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι ζητανε τρελλα λεφτα για τον εκτελωνισμο.δεν ειναι δυνατον να θελουν 140 ευρω για κατι που εχει αξια 105 δολλαρια.πως γινετε αυτο?

 

Απο τη στιγμη που θελει εκτελωνισμο, οσο μικρο και να ειναι το ποσο που εδωσες για την αγορα, θα δωσεις τουλαχιστον 90€. Και αυτο γιατι μονο ο εκτελωνιστης ο ιδιος σαν αμοιβη παιρνει 79,73€.

 

να ρωτησω και γω κατι.Θελω να αγορασω κατι μπλουζακια απο το ambercrombie.com που οπως διαβασα παραπανω στελνει με UPS kai DHL.Αν η αγορα μου δεν ξεπερνα τα 40 δολαρια(χωρις τα μεταφορικα )το κοιτανει στο τελωνειο η οχι.γτ σκεφτομαι αν πχ θελω δυο μπλουζακια να τα φερω ενα ενα πιο φτηνα θα μου βγει απο το να δωσω 130-150 ευρω στο τελωνειο,τα μεταφορικα βλεπετε ειναι 40 δολαρια.επισης αν υποτεθει οτι με πιανουν τελωνειο αν παω ο ιδιος στο αεροδρομιο μοσα θα γλυτωσω απο τα 130 ευρω?στο περιπου...

 

Συγκεκριμενα απο το abercrombie εχω αγορασει εγω ρουχα. Πρωτον, αν ειναι να δωσεις 80 δολλαρια για 1-2 μπλουζακια, και να χεις και το αγχος αν θα στα σταματησουν στο τελωνειο (οποτε υπολογισε αλλα 60 ευρω οπως ειπα παραπανω) γιατι να μην τα αγορασεις απο Ελλαδα; Δευτερον, για αυτο το λογο εγω εκανα μεγαλυτερη αγορα, και φυσικα τα σταματησε το τελωνειο. Ετσι πληρωσα τελικα 171,73 € για εκτελωνισμο! Τριτον, επειδη τα στελνει αποκλειστικα με courier, ειναι απειρως πιο πιθανο να σταματησει το πακετο.

 

Αν πας στο αεροδρομιο, θα ταλαιπωρηθεις κανα τριωρο, αλλα θα γλυτωσεις τα 79,73 του εκτελωνιστη. Το ποσο που θα πληρωσεις εχει να κανει μετα με τους δασμους. (φυσικα ολα αυτα αν μενεις Αθηνα, οπου και θα σταματησει το δεμα)

 

Τελος, αν δεν το παραλαβεις χανεις ολα τα λεφτα σου. Αυτοι κανουν συνεννοηση με την abercrombie για να τους τα επιστρεψουν, και η εταιρια δεν σου δινει πισω κανενα μερος των χρηματων σου (ουτε καν το ποσο πληρωμης χωρις τα μεταφορικα). Στο λεω γιατι εχω επισημη απαντηση τους. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω κανει μια παραγγελια ενως ρουτερ απο HONG KONG και μου το εστειλαν με DHL courier. Η αξια του ειναι 105 dollars και 25 dollars τα μεταφορικα . με πηρε τηλ η DHL courier και μου ειπε οτι για να εκτελωνιστη πρεπει να πληρωσω 140 ευρω, ειναι δυνατον να θελει τοσα λεφτα για εκτελωνισμο?

 

για ενημερωση μιλησα με το τελωνειο στην θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι για εκτελωνισμο πληρωνεις το φπα τις αξια του δεματος και τιποτα αλλο. Η DHL courier ζηταει 33 ευρω για τα χαρτια που ετοιμαζει. ειναι παγιο αυτο οσο αξια και να εχει το δεμα (αυτο και αν ειναι κλεψιμο).....θα ενημερεσω με λεπτομερειες μολις παρω το δεμα .Μακρια απο DHL courier

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί και θα τα ξαναλέω: μακριά από courier όταν φέρνουμε εκτός ΕΕ. Οι courier ζητάνε τρέλα λεφτα. Παιζει τα 100 από τα 140 που ζητάνε να είναι δικό τους νταβατζιλικι. Κι αν θες κανε αλλιώς. Είσαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δυστυχώς την πατησες. Και ναι, ο εκτελωνιστης παίρνει στάνταρ ταρίφα ΑΛΛΆ ότι έρχεται με ΕΛΤΑ έχει στάνταρ κόστος υπηρεσίας εκτελωνισμου 4 ευρώ και δε χρειάζεται να σκάς 80αρια. Το μόνο ασφαλές από Αμερική αν δε θες να σε γδαρουν courier και εκτελωνιστες είναι η USPS. Από Κίνα αντίστοιχα η China Post, η Hong Kong Post και η EMS που αν και courier εξυπηρετείται από τις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ που επίσης έχουν 4 ευρώ κόστος για την υπηρεσία εκτελωνισμου. Οπότε εάν οι τρόποι αποστολής δεν περιλαμβάνουν το κλασσικό ταχυδρομείο της εκάστοτε χώρας αλλά μόνο κάποιες courier μη το κάνετε το λάθος. Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί και θα τα ξαναλέω: μακριά από courier όταν φέρνουμε εκτός ΕΕ. Οι courier ζητάνε τρέλα λεφτα. Παιζει τα 100 από τα 140 που ζητάνε να είναι δικό τους νταβατζιλικι. Κι αν θες κανε αλλιώς. Είσαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δυστυχώς την πατησες. Και ναι, ο εκτελωνιστης παίρνει στάνταρ ταρίφα ΑΛΛΆ ότι έρχεται με ΕΛΤΑ έχει στάνταρ κόστος υπηρεσίας εκτελωνισμου 4 ευρώ και δε χρειάζεται να σκάς 80αρια. Το μόνο ασφαλές από Αμερική αν δε θες να σε γδαρουν courier και εκτελωνιστες είναι η USPS. Από Κίνα αντίστοιχα η China Post, η Hong Kong Post και η EMS που αν και courier εξυπηρετείται από τις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ που επίσης έχουν 4 ευρώ κόστος για την υπηρεσία εκτελωνισμου. Οπότε εάν οι τρόποι αποστολής δεν περιλαμβάνουν το κλασσικό ταχυδρομείο της εκάστοτε χώρας αλλά μόνο κάποιες courier μη το κάνετε το λάθος.

 

εχεις απολυτο δικιο. πληρωσα 28 ευρω φπα, 33 DHL ,20 εκτελωνιστη και 5 εργατικα που ετοιμασαν τα χαρτια.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουν σφίξει οι κ*λοι στην Αμερική γιατί όποιος στέλνει και δε δηλώνει τι πραγματικά στέλνει κινδυνεύει να υποστεί βαριές κυρώσεις όπως μεγάλο χρηματικό πρόστιμο και φυλακή. Οπότε όλοι γράφουν τι στέλνουν και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο αλλά πληρώνεις και αμερικάνικο τελωνείο σε αυτό που έχει δηλωθεί. Κάποια στιγμή πήρα μια μεταχειρισμένη οθόνη LCD για λάπτοπ γύρω στα 65 ευρώ και ο τύπος το δήλωσε και μου ήρθε διαφορετικό ειδοποιητήριο στο σπίτι, όχι αυτό των ΕΛΤΑ αλλά ένα πιο μεγάλο με το λογότυπο USPS το οποίο προέβλεπε ότι θα πλήρωνα τελωνείο γύρω στα 3 ευρώ. Πήγα στο ταχυδρομείο, τα πλήρωσα και πήρα το αντικείμενό μου. Δε μπορώ να το εξηγήσω.

 

Πάντως να ξέρεις ότι οι πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο για κάτι που φέρνεις από Αμερική αυξάνονται αστρονομικά σε σχέση με Ασία, Αυστραλία κλπ. Όμως και πάλι η καλύτερή σου επιλογή είναι η USPS.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε και πάλι, μάλλον είμαι άσχετη, αλλά πέστε μου:

Αν είχα πάει, ας πούμε, εγώ στις ΗΠΑ και είχε τύχει να ξεχάσω εκεί στο σπίτι του φίλου μου το μπουφάν μου, και μετά του ζητήσω να μου το ταχυδρομήσει, τι θα συμβεί; Θα πάει στο ταχυδρομείο USPS στη γειτονιά του και θα του πουν "τι στέλνεις και πόσο κάνει";

Δεν μιλάω για ηλεκτρονικά ήδη αλλά για κανένα μπλουζάκι από καμιά φίρμα που δεν υπάρχει στη Ελλάδα.

Κι αν είναι για 3 ή για 10 ευρώ, δεν υπάρχει πρόβλημα, να μην μας έρθει κανένα 80 ή 100 ή 300 και τρελαθούμε...

 

Και για κάποιον που ρώτησε για τα abercrombie στην Ελλάδα, ειχα δει παλιότερα κάτι τεμάχια, πανακριβα φυσικά, σε ένα μαγαζί στην κηφισιά παραδίπλα από τα σταρμπαξ στο εμπορικό κέντρο στον πλατανο. Δεν ξέρω αν έχει ακόμα και δεν εγγυόμαι γνησιότητα -μου είχε τύχει κάποτε να πάρω μαϊμούδες στο φαχτορι δίπλα στο ικέα.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα τον ρωτήσουν "τι στέλνεις και πόσο κάνει". Η τουλάχιστον απλά "τι στέλνεις" και να το δηλώσει σαν δώρο. Αν όντως το ανοίξουν και δουν ότι όντως είναι ενα μεταχειρισμένο μπουφάν δε θα του πουν κάτι που δε δηλώνει αξία. Αλλά δε μπορείς να στέλνεις πράγματα στο εξωτερικό χωρίς να δηλώνεις περι τίνος πρόκειται.

 

Και ο φόρος είναι λογικά ποσά. Δεν είναι 80 ή 100 ή 300 ευρώ. Αν πάρεις γύρω στα 100 ευρώ ρούχα εγώ θα έλεγα να υπολογίζεις περίπου 10-20 ευρώ αν εκτελωνιστούν. Φυσικά όλα αυτά για τη USPS. Αν τα στείλουν με καμιά UPS παίζει να πληρώσεις τα παραπάνω συν κανένα 100άρικο νταβατζιλίκι σε αυτούς γιατί έτσι απλά μπορούν να σε φεσώσουν και το κάνουν.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψήσει να πάρω το καινούργιο kindle της amazon. Κάνει 139$, έχει 20$ μεταφορικά και δυστυχώς το στέλνει μόνο από Αμερική. Πόσο περίπου θα κοστίσει ο εκτελωνισμός;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το έχω ψήσει να πάρω το καινούργιο kindle της amazon. Κάνει 139$, έχει 20$ μεταφορικά και δυστυχώς το στέλνει μόνο από Αμερική. Πόσο περίπου θα κοστίσει ο εκτελωνισμός;

 

Bumpity bump

Link to comment
Share on other sites

κερδισα ενα λαπτοπ και απο ανοησια δικη μου δεκτηκα να σταλει μεσω global value service απο uk που ηταν πιο φθηνο,το προβλημα ειναι οτι περασαν 15 μερες και ακομα να παραλαβω τιποτα ,τα ελτα λενε οτι θα πρεπει να ειχε ερθει φυσιλογικα εστω και αν ειναι 2nd royal mail package

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψήσει να πάρω το καινούργιο kindle της amazon. Κάνει 139$, έχει 20$ μεταφορικά και δυστυχώς το στέλνει μόνο από Αμερική. Πόσο περίπου θα κοστίσει ο εκτελωνισμός;

 

Τα ιδια που γραφει ο ακριβως απο πανω σου ισχυουν. Εξαρταται πως το στελνει η amazon. Νομιζω με USPS. Αν ειναι με courier, δες εδω

 

Γενικα, αν στο σταματησουν και ειναι με κουριερ μπορει να το πληρωσεις και διπλο. Αν ειναι με USPS, σαφως λιγοτερα. Δεδομενου οτι ειναι απο εταιρια ομως (αρα οχι δωρο) με αξια μεγαλυτερη των 100+ €, ειναι αρκετα πιθανο να στο σταματησουν.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά έχω βρει ένα ρολόι από Αμερική το οποίο κοστίζει $349 και θα σταλεί με UPS ή FedEx,γνωρίζει κανείς να μου πει αν θα πληρώσω τελωνείο και πόσο,Ευχαριστώ. Edited by arlaadams72
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βρει ένα ρολόι από Αμερική το οποίο κοστίζει $349 και θα σταλεί με UPS ή FedEx,γνωρίζει κανείς να μου πει αν θα πληρώσω τελωνείο και πόσο,Ευχαριστώ.

Τελωνειο θα πληρωσεις 99% μιας και ειναι ιδιωτικες κουριερ,(αν μπορεις επελεξε ems ή usps)

υπολογιζε ενα 150αρι εξτρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

O Πωλήτης λέει ότι γνωρίζει πως λειτουργούν τα ευρωπαικά τελωνεία ότι έχει ξαναστείλει

Δυσκολεύομαι να τον πιστέψω και από αυτά που έχω διαβάσει διστάζω να κάνω την παραγγελία,αν είναι να μου στοιχήσει ο κούκος αηδόνι άστο καλύτερα.

Πάντως από Κίνα που έχω παραγγείλει μέσω EMS δεν πληρώνεις τελωνείο.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Απλα αν στο στειλει με fedex ή ups ειναι ιδιωτικες κουριερ και θελουν να βγαλουν χρηματα και γι αυτο σταματανε περισσοτερα δεματα...αν εισαι τοσο τυχερος...

απλα αν στο εστελνε με usps η ems θα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να σταματησει στο τελωνειο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας γρηγορα!!!Πηρα ενα μηχανημα (διαγνωστικο αυτοκινητου) απο την Κινα,το οποιο το εστειλαν με DHL.Σημερα το μεσημερι εφτασε Αθηνα,μου πηραν τηλεφωνο απο την DHL και ζητανε 110€+ για τον εκτελωνισμο μονο :mad:.Πως γινεται αυτη η διαδικασια εκτελωνισμου?Αν το στειλουν Θεσσαλονικη μπορω να το περασω μονος μου?
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το και πες να στο στείλουν με EMS.

 

Αν το στειλουν με ems το παιρνουν τα ελτα οταν φτασει?

Link to comment
Share on other sites

EMS είναι το κούριερ των ΕΛΤΑ, που "συνήθως" ο φόρος εκτελωνισμού ειναι 3 ευρώ.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Ή πληρώνεις τον εκτελωνισμό ή το χάνεις και μαζί χάνεις και όσα λεφτά πλήρωσες. Το λογικό είναι ότι δε θα στο δεχτούν πίσω γιατί στην τελική αυτοί τα έχουν πάρει τα λεφτά τους και μάλλον θα έχουν και terms and conditions που τους καλύπτουν για τυχόν έξοδα τελωνείου και από τη στιγμή που αγοράζεις αποδέχεσαι ότι αναλαμβάνεις κάθε ευθύνη για τυχόν τέτοια έξοδα. Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί τους αλλά το μόνο στο οποίο μπορείς να βασιστείς είναι η καλή τους θέληση. Δε θα βρεις το δικαίωμά σου με κανένα άλλο τρόπο.

 

Τώρα ξέρεις. Εκτός ΕΕ + αποστολή με courier που έχει παράρτημα στην Ελλάδα = Υπέρογκες χρεώσεις για εκτελωνισμό. Διάβασε και τις τελευταίες σελίδες του τόπικ και θα καταλάβεις. Συνεχώς τα ίδια λέμε και στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας γρηγορα!!!Πηρα ενα μηχανημα (διαγνωστικο αυτοκινητου) απο την Κινα,το οποιο το εστειλαν με DHL.Σημερα το μεσημερι εφτασε Αθηνα,μου πηραν τηλεφωνο απο την DHL και ζητανε 110€+ για τον εκτελωνισμο μονο :mad:.Πως γινεται αυτη η διαδικασια εκτελωνισμου?Αν το στειλουν Θεσσαλονικη μπορω να το περασω μονος μου?

 

 

Αυτο που λεει ο BabylonX. Συν οτι δεν στο στελνουν Θεσσαλονικη. Σε οποιο τελωνειο σταματησει, εκει θα μεινει ή θα εκτελωνιστει.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...