Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα ρε παιδιά πότε πληρώνει κάποιος τελωνεία και τέτοια εκτός ΕΕ; Υπάρχουν κάποιοι σταθεροί κανόνες ή όποτε τους καπνίσει; Μήπως όταν υπερβαίνει κάποιο ποσό; Για μικροποσά που αγοράζουμε μέχρι 200-300€ μήπως δεν χρεώνουν τίποτα; :confused:

 

Πολύ χρήσιμη η παρατήρησή σου φίλε. :D

 

Εξαρταται απο τον τοπο προελευσης και το αν θα εισαι τυχερος απο ο,τι εχω καταλαβει. Επισης, νομιζω (και παλι δεν ειμαι σιγουρος, ετσι μου ειχαν πει) οτι βλεπουν το προϊον, και υπολογιζουν την αξια του βασει καποιας λιστας που εχουν (πχ: Τηλεοραση 24": - τυχαια τιμη- 300 ευρω) και αν η τιμη που φαινεται στο τιμολογιο ειναι μικροτερη, επιβαρυνεσαι με το αναλογο ποσο.

 

Οπως ανεφερα και παραπανω, σε ερωτηση μου στο τελωνειο θεσσαλονικης για το αν θα χρεωθω παραπανω για να παραλαβω ενα Psp απο το Lik-Sang (κοινως απο την Κινα) εψαξε να δει περιπου τι προϊον ειναι και μου απαντησε οτι η τιμη θα εβγαινε περιπου διπλασια! :!:

 

 

 

Επειδη τα παραπανω τα λεω απο ο,τι θυμαμαι απο ενα πιο "ειδικευμενο" θεμα εδω, δεν το ψαχνεις να το βρεις (θα το εκανα εγω για σενα, αλλα δεν εχω πολυ χρονο τωρα :O );

 

EDIT: ...Τελικα καθησα και το εψαξα! Δες αυτο, αυτο και αυτο!

Edited by impreza_sti

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα παραπανω τα λεω απο ο,τι θυμαμαι απο ενα πιο "ειδικευμενο" θεμα εδω, δεν το ψαχνεις να το βρεις (θα το εκανα εγω για σενα, αλλα δεν εχω πολυ χρονο τωρα :O );

Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά, απλά να ξέρουμε τι μας γίνεται. Όταν βλέπουμε πχ προϊόν από Αμερική να κάνουμε αυτομάτως πέρα γιατί δεν μας συμφέρει. Ή να μην κάνουμε γιατί όσα λέγονται πχ. περί φόρων είναι απλά φήμες. Εγώ συνήθως από Γερμανία (ebay) και Γαλλία (pixmania) αγοράζω.

 

Ενδιαφέροντα αυτά που είπες φίλε συντοπίτη. :D

 

Αν έχει και κανείς εμπειρίες για αγορές εκτός ΕΕ, Σένγκεν και όπως αλλιώς τα λένε και γνωρίζει το καθεστώς περί τελωνείων καλό θα ήταν να μας ενημερώσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα αστη στο τελωνιο και παρε μια απο την Ελλαδα πιο φθηνα θα σου βγει.

Με καθυστέρηση ενός χρόνου (:p), γίνεται να αφήσεις κάτι στο τελωνείο αν δε σε συμφέρει τελικά; Δηλαδή επιστρέφεται; Αν όμως έχεις πληρώσει στην εταιρεία τα χρήματα, σου τα επιστρέφει; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα...αρκει να μην ειναι τρομπας αυτος που θα σου στειλει το δεμα. Εντος EE εννοειται δεν υπαρχει τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αν αγοράσω ρούχα από ΗΠΑ ισχύουν πάλι τα ίδια με τα τελωνεία;

 

Από Αγγλία που έχω αγοράσει έρχονται κατευθείαν στο σπίτι (είτε με courrier - είτε με ταχυδρομείο),

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

τρελλο ξεθαμα...

 

ελπιζω να εχουν ανανεωθει οι γνωσεις σας...

με Ντουμπαι ξερει κανεις τι ακριβως παιζει;

ας πουμε παω,και αγοραζω μια βιντεοκαμερα με τις φθηνες τιμες τους οχι απο το duty free του αεροδρομιου,απο μαγαζι.

στο αεροδρομιο εδω τι γινεται;θα την φορολογησουν κανονικα και θα πληρωσω την αξια της η οχι;

απο duty free τι;

 

τι παιζει;ξερει κανεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι ειναι αφοροληγητα γιατι να το κανω αυτο;

αλλωστε στο πηγαινε δεν δηλωνεις πραγματα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα ειναι να τα παρω απο κει φθηνα και ερθω εδω και πληρωσω την διαφορα...αστα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μπαινει σε διαδικασιες ταχυδρομειου?

ας ξε-πακεταρει την καμερα(η οτι αλλο αγορασει τελος παντων) και τα ενχειριδια που δεν ειναι και κανας τομος εγκυκλοπαιδειας τα στριμωχνει καπου(φυσικα μακρια απο την καμερα,αν γινεται και σε αλλη βαλιτσα)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν ψαχνουν βαλιτσες.

αν οχι δεν υπαρχει προβλημα.αλλα αν ψαχνουν και στο πηγαινε δηλωνεις κ πραγματα τοτε υπαρχει θεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα την αεροπορικη και λενε να την ανοιξω να την βαλω στην βαλιτσα (με κινδυνο να σπασει) και ειναι ανετα ή να την παρω ως χειρααποσκευη και να καταφερω να τους πεισω οτι ειναι απο Ελλαδα χρησιμοποιημενη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

e ki εσυ.με το που θα την αγορασεις τραβα κανα πλανακι,κανε κατι να μην φαινεται του κουτιου!!

ενα αναγκη αγορασε απο κανα σαιτ καποια χρησιμοποιημενη φθαρμενη θηκη και βαλτη μεσα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

'Η να "χαθεί".;)

 

εχει "χαθει" laptop γνωστης μου με αυτο τον τροπο

 

(λογω της απαγορευσης μεταφορας laptop ως χειραποσκευη στις πτησεις για Αγγλια)

Link to comment
Share on other sites

εχει "χαθει" laptop γνωστης μου με αυτο τον τροπο

 

(λογω της απαγορευσης μεταφορας laptop ως χειραποσκευη στις πτησεις για Αγγλια)

 

Δεν υπαρχει τετοια απαγορευση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τετοια απαγορευση.

 

Υπήρχε τον πρώτο καιρό πέρυσι τον Αύγουστο (η μήπως ήταν Σεπτέμβριος) για λίγες μέρες όταν και καλά ανακάλυψαν και απέτρεψαν την υποτιθέμενη τρομοκρατική ενέργεια που οδήγησε σε όλα τα νέα μετρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε τον πρώτο καιρό πέρυσι τον Αύγουστο (η μήπως ήταν Σεπτέμβριος) για λίγες μέρες όταν και καλά ανακάλυψαν και απέτρεψαν την υποτιθέμενη τρομοκρατική ενέργεια που οδήγησε σε όλα τα νέα μετρα ;)

 

ακριβως! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...