Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τοσο τραγικα πραγματα;;

δλδ τι πρεπει να κανουμε;βαλιτσα με συναγερμο;

 

και πως το δικαιολογησαν;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σόρρυ που ξεθάβω αλλα πρέπει να ρωτήσω!

 

υπάρχει περίπτωση να πληρώσω δασμούς στο τελωνείο όταν μου στείλουν από Αμερική μέσω FEDEX 2 φανέλλες??

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ που ξεθάβω αλλα πρέπει να ρωτήσω!

 

υπάρχει περίπτωση να πληρώσω δασμούς στο τελωνείο όταν μου στείλουν από Αμερική μέσω FEDEX 2 φανέλλες??

 

Τις φανέλες θα τις αγοράσεις απο κατάστημα ή θα σου τις στείλει κάποιος γνωστός σου; Αν είναι το πρώτο, ποια είναι η αξία τους; Συνήθως κάτω απο 45 δολάρια δεν φορολογούνται...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

όχι είναι από το NBCstore

 

Subtotal: $48.00

Shipping: $24.95

0.00% Tax: $0.00

Total: $72.95

 

Ypopsi oti pote mou den plirwsa telwneio gia TIPOTA apo ameriki kai etyxe na agorasw kai dvd axias £150 kai panw

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι από το NBCstore

 

Subtotal: $48.00

Shipping: $24.95

0.00% Tax: $0.00

Total: $72.95

 

Ypopsi oti pote mou den plirwsa telwneio gia TIPOTA apo ameriki kai etyxe na agorasw kai dvd axias £150 kai panw

 

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα φορολογηθεί... Δυστυχώς δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, χρεώνουν ότι θέλουν. Για παράδειγμα αντικείμενο αξίας 135 δολαρίων, ήρθε κανονικά χωρίς να φορολογηθεί. Απο την άλλη για 82 δολάρια σε κάποια άλλη παραγγελία, πλήρωσα κανονικά δασμούς...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

σόρρυ που ξεθάβω αλλα πρέπει να ρωτήσω!

 

υπάρχει περίπτωση να πληρώσω δασμούς στο τελωνείο όταν μου στείλουν από Αμερική μέσω FEDEX 2 φανέλλες??

Απο δικη μου εμπειρια με τη FED EX υπαρχει η για να ειμαι ακριβης υπηρχε μεγαλο προβλημα στο παρελθον, διοτι εδινε ΟΛΑ τα πακετα, μικρα, μεγαλα,ανεξαρτητου αξιας, στο τελωνειο του αεροδρομιου η στα γραφεια τους στο αεροδρομιο (θα σε γελασω), και για να παρεις το πακετο σε υποχρεωναν να χρησιμοποιησεις εκτελωνιστη κλπ. Δλδ αν η αξια του αντικειμενου ηταν 20$ μπορει να πληρωνες γ#&eaa-ka 100 €. Ζητησε να τις στειλουν με USPS Global Express Mail. Αξιοπιστη,γρηγορη,παραδοση στη διευθυνση σου και 99,99% δε θα πληρωσεις δασμους

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

ήρθαν ήδη Κύπρο οι φανέλλες το βλέπω με το tracking number online
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά μόλις πήρα από Αμερική ένα κομπιουτεράκι HP 50G αξίας $100 και τα μεταφορικά $35. Θα το στείλει με USPS είναι η αλήθεια και του είπα να μην το ασφαλίσει για να μη περάσει τελωνείο. Με ασφάλεια θα πάνε $45 τα μεταφορικά. Αξίζει η διαφορά αλλά μετά είναι σα να κάνω 100% σίγουρο οτι θα φάω τελωνείο για $145 σωστά; Τέλος ζήτησα να μου αλλάξει την πληρωμή στο PayPal και να την κάνει $20, να πληρώσω τα άλλα $115 "από πίσω" και να βάλει μέσα στο πακέτο την απόδειξη των $20. Φαντάζομαι ότι καλύπτομαι αρκετά έτσι γιατί έχω ακούσει τρελές καταστάσεις!

 

Καλά, δε σε διασφαλίζει τίποτα από αυτό το γ@μοτελωνείο; Κανόνες δεν υπάρχουν; Πρέπει να πληρώνεις ότι τους γουστάρει τους κυρίους; Γενικά πως διασφαλίζεται μια δίκαια φορολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτήσω κατι αλλο εγω. προκειται να ταξιδεψω σε λιγο καιρο αμερικη. θέλω να αγοράσω ενα Apple iMac. αν το αγοράσω εκει και ερθω αεροπορικώς, θα εχω προβλημα στο τελωνειο μπαινοντας ελλάδα; θα με βάλουν να πληρώσω τελωνεια και τετοια; αν τους πω οτι το αγορασα στην αμερικη για προσωπικη μου χρήση και εχω και αποδειξη που να λεει ξεκάθαρα οτι πλήρωσα τον φόρο της πολιτειας που το αγόρασα; ξέρει κανεις τι γίνεται;
"Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something."
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

enzo φαντασου εσυ που ειναι να δωσεις ενα τοσο μικρο ποσο...

 

εγω να δεις...

 

Εγω θελω να αγορασω κατι για την δουλεια που σπουδαζω και η τιμή του ειναι περίπου 16.000$ ή σε ευρω περίπου 11.100€

 

τι πρεπει να κανω? hah! εδω σε θελω. σε ενα αλλο ποστ εδω στο φορουμ μου ειπαν να βρω εναν τελωνιακο να μου κανει την δουλεια :p

 

μαλλον πρεπει να κανεις το ιδιο... αν ξερει καποιος ας μας πει ομως. και για εμενα πλιζ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ενα ipod apo ebay.

Θα περάσει απο τελωνείο ?Θα πρεπει να πληρώσω ΚΑΙ στο ελτα?

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas paidia...thelw na parw to n82 apo amerikh...

tha plhrwsw telwneio?

kai an nai giati? ef'oson einai kati to opoio den kukloforei sthn ellada..

nokia 6210/nokia 3210/nokia 3310/nokia 3410/nokia 3650/nokia 6600/nokia 6220/nokia n73/nokia n82
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν το εχεις εκτως κουτιου σα να το δουλευεις κλπ δε νομιζω να σου πει κανεις τπτ. Σιγα μην ξερουν στο τελωνιο οτι δεν κυκλοφορει αυτο το μοντελο ελλαδα ;)
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν θα χρειαστει service (που θα χρειαστει, Nokia ειναι..) αν θα το αναλαβουν οι αχρειοι της Alpha Copy ή θα σου πουν οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση...

Κλασσικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Σκέφτομαι τώρα να πάρω ενα EEEPC 900 αλλά προβληματίζομε τρομερά γιατι η ταλαιπωρία εκει στο el venizelos ήταν πολυ μεγάλη και έφαγα ολο το πρωινό μου...

Για να αποφυγεις τελωνειακες κλπ διατυπωσεις, θα πρεπει να εισαι απολυτα σιγουρος οτι ο πωλητης στελνει με USPS. Αν δεν εισαι βεβαιος, πριν αγορασεις φροντισε να το διευκρινησεις. Μ αυτο το τροπο αποστολης καθως και με δηλωμενη χαμηλωτερη αξια, μειωνεται αρκετα η πιθανοτητα να πληρωσεις δασμους, αλλα εστω κι αν πληρωσεις, τους πληρωνεις στα ΕΛΤΑ κατα τη παραλαβη. Μακρυα απο πωλητες εκτος ευρωζωνης οι οποιοι στελνουν με UPS, FEDEX και αλλες εταιριες κουριερ

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Με FEDEX εχω πάρει απο κίνα δίαφορα πράματα (κινητα gps κτλ κτλ) και ποτε δεν μου εχουν πει τπτ...

Χρήστης: Nokia 5140i,PSP 1004k EU

Παλαιότερα: nokia 3510, Ipaq 1915, nokia 3200,Ipaq 1940, nokia 6600, Κ700i,6230i,K750i,W900i,Mitac Mio 168,K800i,N73 Music Edition,N95 8GB, HP 614c,Κ810i,JC777s,Nokia 5800,Nokia n97 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τίποτα δεν ισχύει. Είναι καθαρά θέμα τύχης. Και gift να λέει πάνω, αν το δουν μεγάλο και βαρύ και το ανοίξουν και υπάρχει αυτό το προϊόν στην Ελλάδα ή είναι ένα προϊόν που οι τιμές δεν παίζουν πολύ ανάλογα με τη μάρκα και τα χαρακτηριστικά (πχ κοινές μνήμες RAM, usb stick και άλλες memory card) τότε απλά τη μ@μησες. Τώρα αν πάρεις ένα stick των 4Gb που κάνει κι εδώ 30 ευρώ δε θα ασχοληθούν. Αν δουν όμως 4-5 Ram των 2Gb τότε μπορεί και να ασχοληθούν. Γι αυτό μη παίρνετε πράγματα μεγάλης αξίας εκτός EOK ή αν πάρετε τότε δεχτείτε το ρίσκο. Εγώ το πιο ακριβό που έχω πάρει είναι ένα κομπιουτεράκι ανώτερων μαθηματικών HP 50G που το εύρισκα μόνο σε online ευρωπαϊκό κατάστημα στα 240 ευρώ + μεταφορικά και από Αμερική το πήρα 140 δολάρια με τα μεταφορικά. Βασίστηκα στο ότι αφενός δεν υπήρχε στην Ελλάδα και στο ότι σε τυχόν έλεγχο ο υπάλληλος δε θα καταλάβαινε την αξία του και θα το περνούσε για απλό επιστημονικό κομπιουτεράκι. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά αλλά για ένα μήνα, μέχρι να φτάσει, δε κοιμόμουν ήσυχος τα βράδια.

 

Τώρα για τις δηλωμένες αξίες: Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ότι αξία δηλωθεί αυτά τα χρήματα θα πάρεις αν γίνει στραβή και καταστραφεί η κλαπεί στη μεταφορά. Ζουλάρουν μέχρι και οι υπάλληλοι πράγματα. Όποιος έρχεται σε επαφή κατά τη μεταφορά με αυτό που παράγγειλες μπορεί να το κλέψει. Είχα γνωρίσει κάποιον που δούλευε στα τρένα και έχει κάποια γκατζετάκια που, όπως μου είχε εκμυστηρευτεί, τα είχε "δανειστεί". Γι αυτό τα καταστήματα συνήθως, για να είναι προστατευμένοι και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, δηλώνουν τις πραγματικές αξίες όταν στέλνουν πράγματα ώστε αν γίνει η στραβή να μη μπορείς να τους ζητήσεις ρέστα. Πρέπει να το ασφαλίσεις λοιπόν και αν το ασφαλίσεις θα έχει αξία από έξω. Τέλος, έστω ότι τα βρίσκεις με τον πωλητή, δέχεσαι να πάρεις το ρίσκο και δηλώνει αυτός μια πολύ μικρότερη αξία. Όσο μικρή αξία και αν δηλώσεις, αν το προϊόν υπάρχει στην Ελλάδα, ο τελώνης μπορεί να σου βάλει να πληρώσεις 25% επί της αξίας που έχει στην ελληνική αγορά. Δεν τον ενδιαφέρει πόσο το αγόρασες. Τον ενδιαφέρει πόσα λεφτά έχασε το ελληνικό κράτος από την αγορά σου αυτή. Αν το έπαιρνες από εδώ, το 19% θα πήγαινε στο κράτος. Αυτά προσπαθεί να βγάλει και δε τα βγάζει με βάση την τιμή που λέει πάνω εκτός αν βαριέται να ψάχνει.

 

Καταλάβετε ότι ο τελώνης είναι υπάλληλος του κράτους και έχει τον ίδιο ρόλο που έχει ο εισαγγελέας στο δικαστήριο: Προσπαθεί να σου βγάλει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποινή. Έχει το δικαίωμα να ζητήσει ότι του γουστάρει αρκεί να το αιτιολογήσει κάπως. Ο εκτελωνιστής είναι αντίστοιχα ο δικηγόρος σου που τον βάζει στη θέση του. Γι αυτό μη την ψάχνετε. Δεν υπάρχουν κανόνες ούτε πεπατημένες. Ή είσαι τυχερός ή την πατάς λίγο ή την πατάς χοντρά.

 

Για τους τρόπους αποστολής: Μακριά από Courier ειδικά αυτές που έχουν δικά τους υποκαταστήματα στην Ελλάδα. Την έχουν δει κάπως και στην περίπτωση που πιαστείς στο τελωνείο και χρειαστείς εκτελωνισμό σε σκίζουν επειδή τους έχεις ανάγκη. Σου λέει το πλήρωσες. Τα λεφτά τα έδωσες. Άμα δε θες μη το παραλαμβάνεις ή πάνε να το εκτελωνίσεις μόνος σου. Αν θες να στείλουμε εκτελωνιστή εμείς τότε σκασ'τα. Έχω ακούσει από 60 έως 130 ευρώ μόνο για τον εκτελωνιστή εκτός φυσικά από τον φόρο που θα βγει να πληρώσεις. Έτσι απλά για την υπηρεσία. Αντίθετα τα Ελτα για την ίδια υπηρεσία σε χρεώνουν 4 ευρώ και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Έχει γίνει πριν από σένα. Το πακέτο σου θα έρθει, θα πληρώσεις τους φόρους +4 ευρώ και θα το πάρεις. Τόσο απλά. Οπότε από Αμερική ζητήστε μόνο USPS και γενικά ζητάτε αποστολή με το απλό ταχυδρομείο της κάθε χώρας.

 

Πάντως αν θες τη γνώμη μου για λάπτοπ από εξωτερικό είμαι κάθετα αντίθετος. Μακριά. Σκέψου πως θα αισθανθείς αν στο πιάσουν στο τελωνείο και τρέχεις. Σκέψου πως θα αισθανθείς αν το πάρεις στα χέρια σου και έχει το παραμικρό και δεν είσαι καλυμμένος από πουθενά! Θα τον κυνηγήσεις τον άλλο στην Αμερική; Για μένα δεν αξίζει κυρίως το ψυχικό κόστος. Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας ότι πλέον παίρνεις από Ελλάδα φορητό με 500 ευρώ που ξέρεις ότι θα έχεις και μια πλάτη αν γίνει κάτι. Το να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο" είναι για μένα πολύ σημαντικός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση babylonx!

 

Μια ακομα ερωτηση: Αν ερθει κατι απο αμερικη και σταματησει στο τελωνειο και το χρεωσουν περισσοτερο απο οτι θα δεχομουν να καταβαλω, εχω το δικαιωμα να μην το παραλαβω? Σε αυτη την περιπτωση δεν πρεπει να πληρωσω την αποθηκη οσες μερες περιμενε εκει το δεμα? Αλλα υποχρεωτικα εξοδα υπαρχουν?

 

Ρωτω γιατι αν ειναι τοσο απλο, γιατι ανησυχει ο κοσμος με το τελωνειο? Αν δεν θες δεν το παραλαμβανεις και τελειωσε. Ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Για τους τρόπους αποστολής: Μακριά από Courier ειδικά αυτές που έχουν δικά τους υποκαταστήματα στην Ελλάδα. Την έχουν δει κάπως και στην περίπτωση που πιαστείς στο τελωνείο και χρειαστείς εκτελωνισμό σε σκίζουν επειδή τους έχεις ανάγκη. Σου λέει το πλήρωσες. Τα λεφτά τα έδωσες. Άμα δε θες μη το παραλαμβάνεις ή πάνε να το εκτελωνίσεις μόνος σου. Αν θες να στείλουμε εκτελωνιστή εμείς τότε σκασ'τα. Έχω ακούσει από 60 έως 130 ευρώ μόνο για τον εκτελωνιστή εκτός φυσικά από τον φόρο που θα βγει να πληρώσεις. Έτσι απλά για την υπηρεσία. Αντίθετα τα Ελτα για την ίδια υπηρεσία σε χρεώνουν 4 ευρώ και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Έχει γίνει πριν από σένα. Το πακέτο σου θα έρθει, θα πληρώσεις τους φόρους +4 ευρώ και θα το πάρεις. Τόσο απλά. Οπότε από Αμερική ζητήστε μόνο USPS και γενικά ζητάτε αποστολή με το απλό ταχυδρομείο της κάθε χώρας.

 

Συμφωνώ σε όσα αναφέρεις, απλά να προσθέσω εδώ και το εξής. Οι courier επίσης επιδιώκουν να περάσουν απο το τελωνείο δέματα τα οποία αν ερχόντουσαν με απλό ταχυδρομείο κανείς δεν θα τους έδινε σημασία. Προφανώς για τον λόγο που πολύ σωστά περιγράφεις. Οπότε ένας ακόμα λόγος για να μην επιλέγουμε courier σε τέτοιες περιπτώσεις!

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση babylonx!

 

Μια ακομα ερωτηση: Αν ερθει κατι απο αμερικη και σταματησει στο τελωνειο και το χρεωσουν περισσοτερο απο οτι θα δεχομουν να καταβαλω, εχω το δικαιωμα να μην το παραλαβω? Σε αυτη την περιπτωση δεν πρεπει να πληρωσω την αποθηκη οσες μερες περιμενε εκει το δεμα? Αλλα υποχρεωτικα εξοδα υπαρχουν?

 

Ρωτω γιατι αν ειναι τοσο απλο, γιατι ανησυχει ο κοσμος με το τελωνειο? Αν δεν θες δεν το παραλαμβανεις και τελειωσε. Ετσι ειναι?

 

Όχι, δεν σε υποχρεώνει κανείς να παραλάβεις το δέμα. Αν δεν το παραλάβεις θα επιστρέψει πίσω. Οπότε η ανησυχία θα μπορούσε να προκύψει απο το εξής γεγονός. Θα πάει το δέμα πίσω ή θα "ξεχαστεί" σε κανένα ράφι;; Λάβε υπόψιν σου ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ο αποστολέας έχει πάρει τα λεφτά του. Οπότε απο την στιγμή που αδιαφορεί ο παραλήπτης... Πόσο μάλλον και απο την στιγμή που δεν είναι ασφαλισμένο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...