Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,είναι κανένας όπου στο tracking number να του γράφει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο από 20/02 και έπειτα και να έχει προχωρήσει ο εκτελωνισμος;

 

Μου ηρθαν 2 πακετα απο διαφορετικους πωλητές .

Ο πωλητής μου ειχε δωσει τρακ ναμπερ Χ κ τα πακετα ειχαν επανω τρακ ναμπερ Ψ.

Ενω τα εχω στα χερια μου, το τρακ17 τα διχνει ακομα στο τελωνείο (με το τρακ της πώλησης)

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημερα,είναι κανένας όπου στο tracking number να του γράφει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο από 20/02 και έπειτα και να έχει προχωρήσει ο εκτελωνισμος;

 

Μπααααα κι εγώ από 23/02 στην αναμονή τελωνείου είμαι.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ομοιπαθής από 23/2 στο τελωνείο, τι στο καλό έπεσε τόση πολύ δουλειά εκείνη την ημέρα ή έπεσε black out στο σύστημα τους? Και μου ήρθε το δέμα από Ασία σε 6 μέρες, λέω τυχερός θα το πάρω άμεσα αλλά που τέτοια τύχη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περιμένω κάτι μικροπραγματάκια σε ένα δέμα (συνολική αξία <20€) από Ανατολή μεριά (μέσω ebay). Ο πωλητής μου έδωσε tracking της μορφής LAOPH*******YQ. Απ'οτι βλέπω το νούμερο αντιστοιχεί στο ταχυδρόμειο του ΛΑΟΣ. Στο 17track είναι σε φάση "The item has been processed in the country of destination". Στα ΕΛΤΑ το tracking βγάζει error (δεν έχει σωστή μορφή.. Λογικό, αφού είναι τελείως διαφορετικό από τα νορμά 2 γραμματα - 9 αριθμοί - 2 γραμματα). Άρα δεν παίζει εντοπισμός εντός Ελλάδας?
Link to comment
Share on other sites

Στο 17track είναι σε φάση "The item has been processed in the country of destination".

Σε αντίστοιχη παραγγελία (LAOPH0005555109YQ) παρέλαβα ένα μήνα μετά από τη μέρα που βγήκε το παραπάνω μήνυμα στο 17track (δηλαδή την περασμένη εβδομάδα).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σκοπεύω να κάνω παραγγελία αξίας $250 (τελική τιμή με μεταφορικά) από Αμερική και αποστολή με USPS (Priority Mail International).

 

1) Θα παραλάβω από ΕΛΤΑ ή αλλού (courier, UPS κλπ);

 

2) Αν παραλάβω από ΕΛΤΑ (όπως αναμένω), τι χαράτσια θα πληρώσω για εκτελωνισμό (εφόσον το αναλάβει το ΕΛΤΑ);

 

Βλέπω εδώ ότι θα μου χρεώσουν μόνο €20 (CIF €150-500):

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

 

Ισχύει το παραπάνω; Χρεώνουν και τίποτα extra (όπως ΦΠΑ 24% στα $250);

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια επιπλέον ερώτηση:

 

Από Καναδά ισχύει ότι δεν περνάνε τελωνείο (λόγω CETA/FTA);

 

Γιατί κάτι πράγματα που είχαν παραγγείλει τον Δεκέμβρη (γύρω στα $110 CAD) ήρθαν χωρίς κάποια τελωνειακή χρέωση και μου φάνηκε παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα, θαύμα! Όσες παραγγελίες είχαν κολήσει από 22-23/2 στο τελωνείο, φαίνονται από χθες ότι ξεφορτώθηκαν. Άντε μπας και παραλάβουμε εντός 2019 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα το δεματάκι,αξίας 1€,κάτι μαγνητάκια,που έφυγαν από την Κίνα στις 11 Ιανουαρίου.

Πάλι καλά.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σκοπεύω να κάνω παραγγελία αξίας $250 (τελική τιμή με μεταφορικά) από Αμερική και αποστολή με USPS (Priority Mail International).

 

1) Θα παραλάβω από ΕΛΤΑ ή αλλού (courier, UPS κλπ);

 

2) Αν παραλάβω από ΕΛΤΑ (όπως αναμένω), τι χαράτσια θα πληρώσω για εκτελωνισμό (εφόσον το αναλάβει το ΕΛΤΑ);

 

Βλέπω εδώ ότι θα μου χρεώσουν μόνο €20 (CIF €150-500):

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

 

Ισχύει το παραπάνω; Χρεώνουν και τίποτα extra (όπως ΦΠΑ 24% στα $250);

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια επιπλέον ερώτηση:

 

Από Καναδά ισχύει ότι δεν περνάνε τελωνείο (λόγω CETA/FTA);

 

Γιατί κάτι πράγματα που είχαν παραγγείλει τον Δεκέμβρη (γύρω στα $110 CAD) ήρθαν χωρίς κάποια τελωνειακή χρέωση και μου φάνηκε παράξενο.

ΤΟ 24% ειναι δεδομενο και ειναι οντως στη συνολικη τιμη μαζι με μεταφορικα αρα στα 250$. Προσεχε να εχεις ετοιμη ηλεκτρονικη αποδειξη αγορας (πχ της πληρωμης στην καρτα σου) ωστε αν τη ζητησουν να τη στειλεις.

Για τον Καναδα για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα το δεματάκι,αξίας 1€,κάτι μαγνητάκια,που έφυγαν από την Κίνα στις 11 Ιανουαρίου.

Πάλι καλά.:lol:

Πριν τα Χριστουγεννα εγω εχθες.....μια θηκη για κινητο......οτι ναναι.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σκοπεύω να κάνω παραγγελία αξίας $250 (τελική τιμή με μεταφορικά) από Αμερική και αποστολή με USPS (Priority Mail International).

 

1) Θα παραλάβω από ΕΛΤΑ ή αλλού (courier, UPS κλπ);

 

2) Αν παραλάβω από ΕΛΤΑ (όπως αναμένω), τι χαράτσια θα πληρώσω για εκτελωνισμό (εφόσον το αναλάβει το ΕΛΤΑ);

 

Βλέπω εδώ ότι θα μου χρεώσουν μόνο €20 (CIF €150-500):

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

 

Ισχύει το παραπάνω; Χρεώνουν και τίποτα extra (όπως ΦΠΑ 24% στα $250);

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια επιπλέον ερώτηση:

 

Από Καναδά ισχύει ότι δεν περνάνε τελωνείο (λόγω CETA/FTA);

 

Γιατί κάτι πράγματα που είχαν παραγγείλει τον Δεκέμβρη (γύρω στα $110 CAD) ήρθαν χωρίς κάποια τελωνειακή χρέωση και μου φάνηκε παράξενο.

Εγώ ξέρω ότι από Αμερική πληρώνεις στάνταρ,και ότι μετά τα 150 μπαίνει και από πάνω από τον ΦΠΑ χαράτσι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Δράττομαι της ευκαιρίας, διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα, να ρωτήσω και εγώ κάτι παρόμοιο, γιατί δεν κατάλαβα!

Έχω παραγγείλει ένα μικρό αντικείμενο από Αμερική. Στο mail με ενημέρωσαν ότι έφυγε με USPS. Η αξία του προϊόντος είναι 20,99$ και τα μεταφορικά 15,63$. Σύνολο 36.62$. Ή 34€.

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Θα έρθει με ΕΛΤΑ;

Χίλια συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί ξανά!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Δράττομαι της ευκαιρίας, διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα, να ρωτήσω και εγώ κάτι παρόμοιο, γιατί δεν κατάλαβα!

Έχω παραγγείλει ένα μικρό αντικείμενο από Αμερική. Στο mail με ενημέρωσαν ότι έφυγε με USPS. Η αξία του προϊόντος είναι 20,99$ και τα μεταφορικά 15,63$. Σύνολο 36.62$. Ή 34€.

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Θα έρθει με ΕΛΤΑ;

Χίλια συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί ξανά!

Ναι φίλε εννοείτε υπάρχει περίπτωση από Αμερική είναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Δράττομαι της ευκαιρίας, διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα, να ρωτήσω και εγώ κάτι παρόμοιο, γιατί δεν κατάλαβα!

Έχω παραγγείλει ένα μικρό αντικείμενο από Αμερική. Στο mail με ενημέρωσαν ότι έφυγε με USPS. Η αξία του προϊόντος είναι 20,99$ και τα μεταφορικά 15,63$. Σύνολο 36.62$. Ή 34€.

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Θα έρθει με ΕΛΤΑ;

Χίλια συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί ξανά!

Ναι φίλε εννοείτε υπάρχει περίπτωση από Αμερική είναι.

Να προσθέσω και εγώ ότι η φορολόγηση γίνεται με βάση τη συνολική αξία (με τα μεταφορικά συν ό,τι άλλο - π.χ. τυχόν ασφάλιστρα), άρα τα $36.62, που σαφώς είναι πάνω από το όριο των €22 της ατέλειας. Άρα, μόνο αν είσαι τυχερός και το... "κόψουν" για μικρότερης αξίας (συμβαίνει ακόμα καμιά φορά, αλλά -δυστυχώς- όχι συχνά πια...).

Επίσης ναι, θα έρθει με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ ότι η φορολόγηση γίνεται με βάση τη συνολική αξία (με τα μεταφορικά συν ό,τι άλλο - π.χ. τυχόν ασφάλιστρα), άρα τα $36.62, που σαφώς είναι πάνω από το όριο των €22 της ατέλειας. Άρα, μόνο αν είσαι τυχερός και το... "κόψουν" για μικρότερης αξίας (συμβαίνει ακόμα καμιά φορά, αλλά -δυστυχώς- όχι συχνά πια...).

Επίσης ναι, θα έρθει με ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή μετράει το συνολικό ποσό που πλήρωσα εγώ ή μόνο η αξία του προϊόντος; Γιατί το προϊόν έχει 20.99$, άρα δεν ξεπερνάει το όριο των 22€!

Αν στην τελική με "τσιμπήσει" το τελωνείο, τι πληρώνω; Το ΦΠΑ συν τα έξοδα τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή μετράει το συνολικό ποσό που πλήρωσα εγώ ή μόνο η αξία του προϊόντος; Γιατί το προϊόν έχει 20.99$, άρα δεν ξεπερνάει το όριο των 22€!

Αν στην τελική με "τσιμπήσει" το τελωνείο, τι πληρώνω; Το ΦΠΑ συν τα έξοδα τελωνείου;

Όντως. ΦΠΑ 24% επί του συνολικού ποσού των $36.62 + άλλα €15 τα τέλη εκτελωνισμού.

Κοινώς άλλα €23 περίπου για προϊόν που κάνει ~ €19...(!)

Link to comment
Share on other sites

Όντως. ΦΠΑ 24% επί του συνολικού ποσού των $36.62 + άλλα €15 τα τέλη εκτελωνισμού.

Κοινώς άλλα €23 περίπου για προϊόν που κάνει ~ €19...(!)

Μμμμ... ωραία πράγματα!!

Να πληρώνεις γ@μησιάτικ@ περισσότερα απ' την αξία του προϊόντος!!

Ας ελπίσω, λόγω αξίας, να τ' αφήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα και έκανα κι εγώ το λάθος να κάνω παραγγελία από banggood...

Την 08/03/2019 έκανα μια παραγγελία, περίπου 10 αντικείμενα, συνολικής αξίας 154,46€, ένα εκ των οποίων ένα set από Uno, αξίας 113,59€.

Για κάποιο λόγο η παραγγελία έσπασε σε 5 διαφορετικές αποστολές. Η μια περιείχε μόνο το Uno με DHL Express.

Δεν θα σταθώ στο ότι η DHL μου έστειλε ένα μήνυμα να μπω στον ιστότοπό της για να διαχειριστώ την παράδοση, όπου είχε ως μόνη εναλλακτική (παραπλανητικά) την παραλαβή από το κατάστημά της στη Φιλελλήνων (μετά από σχετικό email παραπόνων έμαθα ότι γίνεται κανονικά η παράδοση στη δ/νση που δηλώνεις κατά την αγορά...), ούτε στο γεγονός ότι χρειάστηκε να επιμείνω και να επικοινωνήσω 3 φορές για να το παραδώσουν τελικά στο σπίτι μου, δεν θα μείνω επίσης στο γεγονός ότι απαιτούν να είναι κάποιος 11:00-17:00 στη διεύθυνση που δήλωσες (αν δουλεύεις φρόντισε να πάρεις άδεια γιατί η DHL δεν είναι για εργαζόμενους...) και παρότι είχα συνεννοηθεί να έρθουν μετά της 14:00 μου ήρθαν 11:30 οπότε από τύχει παρέλαβε κάποιος το δέμα για εμένα.

Θα μείνω όμως στο γεγονός ότι αντί να πληρώσω το ΦΠΑ για την αξία του δέματος και έξοδα courier πάλι για την αξία του δέματος με χρέωσαν και τα δυο σύμφωνα με την συνολική αξία της αγοράς (ναι ναι, καλά καταλάβατε, πλήρωσα ΦΠΑ και νταβατζιλίκια της DHL για προϊόντα που θα παραλάβω σε ένα μήνα από σήμερα αλλιώς δεν θα μου επιδίδονταν το ακριβότερο προϊόν στην αγορά).

Κλείνοντας και την εμπειρία αυτή, ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα, λυγισμένα πινάκια και .... ΣΠΑΣΜΕΝΗ η οθόνη lcd...

Πλήρης απογοήτευση...

https://www.youtube.com/watch?v=2RlDVuIWvWE (δείτε στο τέλος του 6ου λεπτού τη σπασμένη lcd)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... ωραία πράγματα!!

Να πληρώνεις γ@μησιάτικ@ περισσότερα απ' την αξία του προϊόντος!!

Ας ελπίσω, λόγω αξίας, να τ' αφήσουν!

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι σε όλα τα εισαγόμενα είδη από τρίτες χώρες (αυτ/τα, πλυντήρια, κινητά, τηλεοράσεις κλπ) χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού στην αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια).

Τα έξοδα εκτελωνισμού, μέσω ΕΛΤΑ, για αξία CIF μέχρι 150€ είναι ΦΠΑ συν 15€ και πάνω από αυτή την αξία αφενός προστίθεται και δασμός, ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου αφετέρου αυξάνεται το τέλος ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω κανει αρκετες αγορες εντος και εκτος Ε.Ε. αλλα μονο για καινουργια προιοντα.

Παρήγγειλα ενα floppy απο Αμερικη μεταχειρισμένο ομως.

Επιβαλλονται και στα μεταχειρισμένα ο ΦΠΑ και εξοδα εκτελωνισμου?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω κανει αρκετες αγορες εντος και εκτος Ε.Ε. αλλα μονο για καινουργια προιοντα.

Παρήγγειλα ενα floppy απο Αμερικη μεταχειρισμένο ομως.

Επιβαλλονται και στα μεταχειρισμένα ο ΦΠΑ και εξοδα εκτελωνισμου?

 

Ναι, και το μεταχειρισμένο είναι εισαγόμενο στη χώρα και χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα δεμα τι κανω ?

29/3/2019, 14:48:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

29/3/2019, 10:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/3/2019, 06:54:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/3/2019, 16:20:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

24/3/2019, 16:20:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/3/2019, 11:11:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Απευθείας Σύνδεσμος: https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=CH065518695US Αντιγραφή

 

 

Εκτύπωση

Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών:

 

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777 (Δευ - Παρ, 08:00 - 20:00)

Ηλεκτρονική διεύθυνση: service@elta-net.gr

Διεύθυνση: ΕΛΤΑ - Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών, Αδριανουπόλεως 45, 16070 Καισαριανή

 

 

29/3/2019, 14:48:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

29/3/2019, 10:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

29/3/2019, 06:54:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/3/2019, 16:20:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

24/3/2019, 16:20:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/3/2019, 11:11:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

17Bqw057Q-mvoxznDBvtUpKZJViuHh5rJfbdfFSvglyApJD-r76UBejSAXysLfckq1OdC22jtszqclRw1g902T7LzKQcw3bkl91mLzJzJEREtto4_W0k1u2BoGLzk_XF5SEQsEpHXH3LpFS21UIrgi7JgB5u1_NdY5njkulx7Es1dlbV61DflE1ws0ckLyPOGgrWnfOysWQlPDPNtX_cIO_sWoGwQujiO1cGZIluCcTIC7S_88Ho2Q22BB-dIrcJ81LOE0Z1o17tBLbek96FfrbnJTEG3Cd32nlradyrQNysKxZM57TZITMEXsX_vfPcCIenN0lPJAIr3cRiaT-HgZ4CxQizN2r7LuAeVGPV6E9hfavDZDWO4uKxYVtVKbFMTiDt5Uf3xCIHAX48ZZfctaRfGxFL7XeaXxEpygrbyIyWADBy6_7Lbf2Hu2cqpyqNoXnh8efOe3oJmGYqpG59CYsJd465t0FhPu07EUUNJp6LE6mqVgsibUTl6Th_6_vSmF14mw6bOxROR4roJMCjPc1VubfEj3jw0hleUESJoKZPn2cRVSClurPQt-ONM_xXrBQKFbtWCfvbohEoZeuiMl4WNCWlOIZuRP66M9E3er_4SVuyMp0693RKrX5VlumIvydYL_zrDXvADMfxkKT0Zn6spXs0SNV5INBI05Da7Qn2TRebNb_Tg2tQ5P0zpzR_VqrPwVcWnoe0uHpFg2gEGLOp3A=w1080-h2160-no

 

Πως τα βλέπετε τα πράγματα;; Ειναι απο aliexpress Κίνα μεσω του zipy.gr.

Το πακέτο είναι στα 170 ευρώ περίπου....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γνωρίζεις ότι σε όλα τα εισαγόμενα είδη από τρίτες χώρες (αυτ/τα, πλυντήρια, κινητά, τηλεοράσεις κλπ) χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού στην αξία CIF (κόστος +μεταφορικά+ασφάλεια).

Τα έξοδα εκτελωνισμού, μέσω ΕΛΤΑ, για αξία CIF μέχρι 150€ είναι ΦΠΑ συν 15€ και πάνω από αυτή την αξία αφενός προστίθεται και δασμός, ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου αφετέρου αυξάνεται το τέλος ΕΛΤΑ.

 

Ενημερωτικά, τα αντίστοιχα ποσά της DHL είναι:

http://myprintscreen.com/s/131bh/70cd42ea24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...