Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γράφεις, όμως, το ποσό που πλήρωσες στην DHL για να πάρεις τη διασάφηση και να προχωρήσεις στα επόμενα βήματα εκτελωνισμού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις, όμως, το ποσό που πλήρωσες στην DHL για να πάρεις τη διασάφηση και να προχωρήσεις στα επόμενα βήματα εκτελωνισμού.
Η 5,η 10 ευρώ έδωσα στην dhl.

νομίζω 5 έδωσα αλλά επειδή πάει καιρός, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά.πάντως ήταν πολύ λίγα.πάνω από 10 δεν ήταν με τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος, γιατί στον τιμοκατάλογο 2017 η DHL αναγράφει ότι, εάν αναλάβει ο παραλήπτης τη διαδικασία εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος από τον Αερολιμένα, πρέπει να πληρώσει 51€ (37€ τα πρακτορειακά-διατακτική) και 14€ τα εργατικά, για αποστολές έως 5 κιλά.
Link to comment
Share on other sites

Μου στέλνουν ένα δέμα (παπούτσια) από κατάστημα στην Αμερική με USPS όπου η αξία είναι 100€ τα παπούτσια και 30€ τα μεταφορικά. Γνωρίζετε πόσο θα πληρώσω εδώ και αν θα παραλάβω από ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο τελωνειακός δεχτεί τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά (σύνολο 130€), θα πληρώσεις ΦΠΑ 24% και τέλος ΕΛΤΑ 15€
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος, γιατί στον τιμοκατάλογο 2017 η DHL αναγράφει ότι, εάν αναλάβει ο παραλήπτης τη διαδικασία εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος από τον Αερολιμένα, πρέπει να πληρώσει 51€ (37€ τα πρακτορειακά-διατακτική) και 14€ τα εργατικά, για αποστολές έως 5 κιλά.

Δεν έδωσα πάνω από δέκα ευρώ.θα ψάξω να βρω το κουτί και θα σου πω ακριβώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο τελωνειακός δεχτεί τη δηλωμένη αξία και τα μεταφορικά (σύνολο 130€), θα πληρώσεις ΦΠΑ 24% και τέλος ΕΛΤΑ 15€
Η αξία τους αυτή είναι έχω και απόδειξη από το Amazon οπότε φαντάζομαι να το δεχτεί. Αργεί πολύ να εκτελωνιστεί με ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση! Απο Αγγλια ακόμη αγοράζουμε κανονικά φαντζομαι... Δεν πληρώνουμε δασμους τελωνείου έτσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση! Απο Αγγλια ακόμη αγοράζουμε κανονικά φαντζομαι... Δεν πληρώνουμε δασμους τελωνείου έτσι δεν είναι?
Κανονικά ναι

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μια εκτίμηση

Περιμένω ένα δέμα που ξεκινάει ο αριθμός αποστολής απο RS και τελειώνει σε DE

Λέτε να έχω θέμα με τα αγορια στο τελωνείο;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα ξεκινάει από κινα για Ελλάδα

Δεν είναι περίεργο όμως που φαίνεται βάση του αριθμού αποστολής ότι το δέμα ουσιαστικά ξεκίνα από Γερμανία για Ελλάδα;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το κινητό μου βάσει του αριθμού φαίνεται για Cosmote αλλά δεν είναι . Τα τελωνεία γνωρίζουν πιά ότι ο αριθμός αποστολής δείχνει ταχυδρομείο καί όχι χώρα . DE είναι πλέον τα Γερμανικά ταχυδρομεία και όχι η Γερμανία.
Link to comment
Share on other sites

Οκ και αυτοί πως μπορούν να δουν από που ξεκίνησε το δέμα όταν φενετε ότι ξεκινάει από Γερμανία??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουνε πολύ καλά από που ξεκινάει το δέμα. Προφανώς δεν κοιτάνε το Tracking.

Αφού δεν έρχεται από Γερμανία αλλά από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ και αυτοί πως μπορούν να δουν από που ξεκίνησε το δέμα όταν φενετε ότι ξεκινάει από Γερμανία??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γράφει επάνω το δέμα από που ξεκινάει
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...θα γραψω και εγω την περιπετεια πυ εζησα σημερα να μου πειτε τις αποψεις σας...παραγγειλα απο τουρκια μια ξυλινη λαβη γι αεροβολο οπλο τυπου airsoft. Κ μου λεει στο tracking number οτν το χτυπαγα οτι θελει να στειλω τν αποδειξει...μετα απι 1000 τηλ στο τελωνειο το σηκωσε μια ευγενικη κυρια και με εξυπηρετησε λεγοντας μυ οτι εκτος απο αποδειξει χρειαζουντε εγκρισει απο την γαδα..μετα απο 10 τηλ στν γαδα κπου επερνα τν ενα κ μυ εδινε αλλον να παρω..αστα να πανε..μυ λεει εκει οτι το αντικειμενο αυτο δν χρειαζετε εγκρισει βαση τυ νομου 2168/93 αρθρο2..περνω πισω στο τελωνειο αλλες 1000 φορες κ εκει μυ λεει να στειλω την αποδειξει την ταυτοτητα μυ υπευθηνη δηλωσει οτι ειναι για προσωπικη χρηση και τον νομο σε pdf με e mail στο geta@elta-net.gr.. δηλαδη για ονομα τυ θεου υπαρχει καποιος αλλος με αντιστιχη αντιμετωπηση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...θα γραψω και εγω την περιπετεια πυ εζησα σημερα να μου πειτε τις αποψεις σας...παραγγειλα απο τουρκια μια ξυλινη λαβη γι αεροβολο οπλο τυπου airsoft. Κ μου λεει στο tracking number οτν το χτυπαγα οτι θελει να στειλω τν αποδειξει...μετα απι 1000 τηλ στο τελωνειο το σηκωσε μια ευγενικη κυρια και με εξυπηρετησε λεγοντας μυ οτι εκτος απο αποδειξει χρειαζουντε εγκρισει απο την γαδα..μετα απο 10 τηλ στν γαδα κπου επερνα τν ενα κ μυ εδινε αλλον να παρω..αστα να πανε..μυ λεει εκει οτι το αντικειμενο αυτο δν χρειαζετε εγκρισει βαση τυ νομου 2168/93 αρθρο2..περνω πισω στο τελωνειο αλλες 1000 φορες κ εκει μυ λεει να στειλω την αποδειξει την ταυτοτητα μυ υπευθηνη δηλωσει οτι ειναι για προσωπικη χρηση και τον νομο σε pdf με e mail στο geta@elta-net.gr.. δηλαδη για ονομα τυ θεου υπαρχει καποιος αλλος με αντιστιχη αντιμετωπηση?
Πρώτον πολύ καλά σου είπαν από τη ΓΑΔΑ ότι δεν χρειάζεται άδεια. Ο ένας σου έδινε τον άλλο να μιλήσεις, γιατί έπρεπε να μιλήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο στο αρμόδιο τμήμα.

Δεύτερον από το τελωνείο κακώς σου ζητάνε να τους στείλεις τον νόμο. Οφείλουν να τον γνωρίζουν εφόσον καλούνται να τον εφαρμόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου παρήγγειλε από aliexpress μια λεντοταινια με china free unregistered airmail αξίας 52€. Ο κινέζος το έστειλε με DHL με δική του πρωτοβουλία χωρίς να χρεώσει μεταφορικά. Η DHL ζητάει τώρα 40.5€ + έξοδα τελωνείου. Κόστος που ξεπερνάει την αξία του προϊόντος. Τι πρέπει να κάνει; Εκτός αυτού θέλει λέει και 7€ την ημέρα ενοίκιο για τον χώρο που κρατάει το προϊόν στο ράφι της! Αν ανοίξει Dispute θα πάρει τα χρήματα του πίσω; Ο κινέζος πωλητής του είπε ότι αν το προϊόν επιστραφεί θα χρεωθεί ο αγοραστής με πολλαπλάσια έξοδα από την αξία του προϊόντος λόγω κινέζικου τελωνείου! Να σημειώσω ότι αυτή είναι η 2η ίδια παραγγελία, την 1η φορά ήρθε κανονικά μέσω DHL, πάλι χωρίς να το επιλέξει ο φίλος μου αλλά δεν υπήρξε πρόβλημα...

 

Στάλθηκε από το Power 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που επέλεξε china free ταχυδρομείο και αυτός έκανε του κεφαλιού του, είναι το λάθος του πωλητή, να ανοίξει dispute στο Ali και να εξηγήσει την κατάσταση, θεωρώ ότι θα τον δικαιώσει στο να μην το παραλάβει και να γυρίσει πίσω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πολύ καλά σου είπαν από τη ΓΑΔΑ ότι δεν χρειάζεται άδεια. Ο ένας σου έδινε τον άλλο να μιλήσεις, γιατί έπρεπε να μιλήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο στο αρμόδιο τμήμα.

Δεύτερον από το τελωνείο κακώς σου ζητάνε να τους στείλεις τον νόμο. Οφείλουν να τον γνωρίζουν εφόσον καλούνται να τον εφαρμόσουν.

Ναι εχεις δικιο οτι επρεπε να το ξερουν..αλλα δν ξερω και τι εχει γραψει κ ο τουρκος επανω..γιατι αν τα ανοιξαν κ τα ειδαν καποιος πυ δν ξερει δν μπορει ν κτλβει αν προκειτε οτι το αντικειμενο ειναι για αεροβολο πιστολι πυ στν ουσια ειναι μια πιστη αντιγραφη τυ κανονικου...τωρα εγω τς τα εστειλα οτι ζητησαν ποτε θα ξεμπερδεψει ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο οτι επρεπε να το ξερουν..αλλα δν ξερω και τι εχει γραψει κ ο τουρκος επανω..γιατι αν τα ανοιξαν κ τα ειδαν καποιος πυ δν ξερει δν μπορει ν κτλβει αν προκειτε οτι το αντικειμενο ειναι για αεροβολο πιστολι πυ στν ουσια ειναι μια πιστη αντιγραφη τυ κανονικου...τωρα εγω τς τα εστειλα οτι ζητησαν ποτε θα ξεμπερδεψει ξερει κανεις?
Και για πυροβόλο όπλο δεν θα χρειαζόταν άδεια για λαβή
Link to comment
Share on other sites

Και για πυροβόλο όπλο δεν θα χρειαζόταν άδεια για λαβή

 

Νμζω οτι χρειαζετε..νμζω οτι το διαβασα στο αρθρο 1 τυ ιδιου νομου...

Link to comment
Share on other sites

Νμζω οτι χρειαζετε..νμζω οτι το διαβασα στο αρθρο 1 τυ ιδιου νομου...
Στο άρθρο 2 λέει για ποια είδη απαιτείται άδεια και για ποια όχι. Είναι εξάρτημα η λαβή. Δεν είναι ούτε ουσιώδες μέρος όπλου, ούτε ανταλλακτικό
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...