Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό έβαλα, priority direct mail. Απλά ανησυχώ λίγο επειδή έλεγε 6-14 εργάσιμες και ακόμα περιμένω από την 1/11. Αλλά αν είναι να γλύτωσα το τελωνείο είμαι τυχερός.

Ευχαριστώ

Μια χαρά είσαι, μάλλον μέχρι τέλος της ερχόμενης βδομάδας θα έχεις παραλάβει.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεμα αξιας 11 ευρω απο κινα εχει το εξης

 

17/11/2017, 14:16:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

17/11/2017, 12:16:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 10:35:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/10/2017, 09:35:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/10/2017, 12:47:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/10/2017, 09:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

περασε τελωνειο?? θα πληρωσω κατι?? το θεωρω περιεργο γιατι κατι τετοιο πρωτη φορα συμβαινει και για κατι τοσο φθηνο:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεμα αξιας 11 ευρω απο κινα εχει το εξης

 

17/11/2017, 14:16:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

17/11/2017, 12:16:03 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/11/2017, 10:35:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/10/2017, 09:35:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/10/2017, 12:47:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/10/2017, 09:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

περασε τελωνειο?? θα πληρωσω κατι?? το θεωρω περιεργο γιατι κατι τετοιο πρωτη φορα συμβαινει και για κατι τοσο φθηνο:cry::cry::cry::cry:

Τόσο καιρό που ήταν στο περίμενε το τσέκαραν, 99% δεν χρεώθηκε κάτι.

 

Θα παραλάβεις στην επόμενη βδομάδα λογικά αν δεν είσαι πολύ επαρχεία, ψυχραιμία πάντως.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω την παρακάτω ενημέρωση στα ελτα:

Κατ Απαιτείται PayPal ή απόδειξη ή τιμολόγιο αγοράς

Και στα ελτα κουριερ την εξης : ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΑΓΟΡΑΣ /ΑΞΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό που ήταν στο περίμενε το τσέκαραν, 99% δεν χρεώθηκε κάτι.

 

Θα παραλάβεις στην επόμενη βδομάδα λογικά αν δεν είσαι πολύ επαρχεία, ψυχραιμία πάντως.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

μενω πειραια!!! καταλαβα και γω οτι απο βδομαδα θα το εχω αλλα το Γ.Ε.Τ.Α με φοβησε διοτι πρωτη φορα το βλεπω...αρα την γλιτωνω ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποιος είναι ο σκοπός τους, αλλά όπως πάντα την πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Εδω και μια εβδομάδα έχει κολλήσει στο ξεφόρτωμα από μεταφορικό μέσο...

Κι εγώ βλέπω ότι εχει κολλήσει το δικό μου στο unload,για 2 μέρες,ενώ πιο πριν την άλλη μέρα το πολύ,είχε φτάσει στην Αθηνάς 13.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όποιος γνωρίζει...Θελω να κανω αγορα κινητου απο gearbest και μου δινει Warehouse Options: HK-2, EU, EU-2, EU-3

Γιατι υπαρχουν τοσες επιλογες EU ? Ευρωπαική ένωση δεν εννοούν όλες οι επιλογές εκτός το HK-2?

Αν διαλεξω την απλη επιλογη EU δεν μου ανεβάζει την τιμή..θα υπάρξει τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από ebay ηχείο bluetooth, στη τιμή των 11.50 κ δωρεάν μεταφορικά, μου έστειλαν πως έφυγε με dhl, κ το τρακινγκ ναμπερ αρχίζει από sz........, Λέτε να πέσει τσεκούρι;;;
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από ebay ηχείο bluetooth, στη τιμή των 11.50 κ δωρεάν μεταφορικά, μου έστειλαν πως έφυγε με dhl, κ το τρακινγκ ναμπερ αρχίζει από sz........, Λέτε να πέσει τσεκούρι;;;

Mε dhl;Καλά ρε άνθρωπε,δεν ήξερες,δε ρώταγες;Τώρα εκ των υστέρων, ρωτάς,για να κερδίσεις τι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Mε dhl;Καλά ρε άνθρωπε,δεν ήξερες,δε ρώταγες;Τώρα εκ των υστέρων, ρωτάς,για να κερδίσεις τι;

Δεν το έγραφε φίλε μου πως θα το στείλουν με dhl, αυτό έγραφε "Economy Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide"

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απο lightinthebox τι μεθοδο αποστολης βαζουμε για αγορα κινητου. Μη μας σκισει το τελωνειο.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραφε φίλε μου πως θα το στείλουν με dhl, αυτό έγραφε "Economy Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide"

 

Aν είναι της μορφής SZxxxxxxxxxDE τότε έρχεται ως απλό με τα γερμανικά ταχυδρομεία κι όχι με την DHL courier

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι της μορφής SZxxxxxxxxxDE τότε έρχεται ως απλό με τα γερμανικά ταχυδρομεία κι όχι με την DHL courier

Εγώ έχω πάρει κανονικά με την dhl και μάλιστα στο σπίτι μου,χωρίς πρόβλημα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει κανονικά με την dhl και μάλιστα στο σπίτι μου,χωρίς πρόβλημα.

Εαν ειναι απο Ευρωπη οκ,εαν ειναι απο αλλου εχεις θεμα φιλε...οικονομικο...:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από ebay ηχείο bluetooth, στη τιμή των 11.50 κ δωρεάν μεταφορικά, μου έστειλαν πως έφυγε με dhl, κ το τρακινγκ ναμπερ αρχίζει από sz........, Λέτε να πέσει τσεκούρι;;;

 

Οχι υπαρχει ατελεια 22-25 ευρω.

 

Mε feedex απο Hong Kong ξυριστικη 20 ευρω δεν πληρωσα τιποτα.

Ο πωλητης ειχε hong kong post σαν μεθοδο αποστολης αλλα το εστειλε με feedex(χωρις να με ενημερωσει) γιατι οπως μου ειπε το hong kong post δεν δεχεται αντικειμενα που εχουνε μεσα lipo μπαταρια.

 

Θα κοιτας το tracking, αν δεις οτι κολλαει τελωνειο και δεν προωθείται τους παιρνεις τηλεφωνο και στειλνεις αποδειξη αν σου ζητησουν. Μην πληρωσεις τιποτα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μέχρι 22 ευρώ από οτι είδα δεν πληρώνω τελωνείο. Η θήκη που παρήγγειλα κοστίζει 21 ευρώ. Η μεταφορική με dhl κοστίζει 9 δολάρια. Κόστος για το τελωνείο είναι τα 21 ευρώ ή το συνολικό τα 30 ευρώ κοντά?
Link to comment
Share on other sites

Τα 30 δυστυχώς. Καλά, 30€ για θήκη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 30 δυστυχώς. Καλά, 30€ για θήκη;

 

Είναι η Playproof 21 έχει απλώς έδωσα και 10 ευρώ για μεταφορικά για να την πάρω πιο γρήγορα :lol: Την πάτησα!!! Yes!!! :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Τα 30 δυστυχώς. Καλά, 30€ για θήκη;

 

Μέχρι τα 150 δεν ισχυεί ότι πληρώνει μόνο το ΦΠΑ για τα 30 ευρώ; ή είναι και τα έξοδα τελωνείου (15 ευρώ)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα τελωνείου είναι στανταρακι. Δηλαδή 30*24%+15=22,5€ Αν κάνουν και καμια λάθος εκτίμηση τιμής 22,5 έως 30..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά από Ε.Ε. όσες αγορές έκανα με απλό ταχυδρομείο, ερχόντουσαν maximum στο ~10ήμερο. Πλέον οι καθυστερήσεις πήραν μπάλα και τις Ευρωπαϊκές χώρες και πρώτη φορά που περιμένω 3 εβδομάδες πλέον τα αντικείμενα μου απο Αγγλία. Υπάρχει γενικό θέμα με τα ΕΛΤΑ. Σε ελάχιστες περιπτώσεις ξεσκαλώνουν γρήγορα κάποια αντικείμενα και παίζει να είναι τυχαίο επειδή π.χ. ένα δέμα μου ήρθε την προηγούμενη εβδομάδα με αναμονή μόνο 2 εβδομάδων από Κίνα. Ότι να'ναι.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το δέμα μου εδώ και 10 μέρες περίπου να γράφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" . Η λογική λέει ότι βρίσκεται στο τελωνείο και περιμένει τη σειρά του για να ραφτεί το κοστούμι. Σκέφτομαι να στείλω από μόνος μου μέιλ με απόδειξη + εκτύπωση κίνησης κάρτας , μήπως και ξεκουνηθεί γρηγορότερα.

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο , ή μήπως θα είναι χαζομάρα από την πλευρά μου ? Μη βγάλουμε τα μάτια μας από μόνοι μας....Αν και πλέον δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...