Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

μου βγαζει αυτο στο tracking της usps.να υποθεσω οτι ολα πηγαν καλα και θα το χω στα χερια μου αυτη τη βδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

μου βγαζει αυτο στο tracking της usps.να υποθεσω οτι ολα πηγαν καλα και θα το χω στα χερια μου αυτη τη βδομαδα?

 

Usps εγγύηση!!

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παραγγείλω κάτι από Hong Kong και το στείλουν με Hong Kong Post ή Speed Post, υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

μου βγαζει αυτο στο tracking της usps.να υποθεσω οτι ολα πηγαν καλα και θα το χω στα χερια μου αυτη τη βδομαδα?

 

Σωστά υποθέτεις ;) όλα πήγαν καλά και πέρασε το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι τωρα μπορω να το κανω track και αν ναι με τον ιδιο αριθμο?η πρεπει να παω ταχυδρομιο και να ρωτησω που βρισκεται?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παραγγείλω κάτι από Hong Kong και το στείλουν με Hong Kong Post ή Speed Post, υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Μπορείς να μας κατατοπίσεις για τι είδος μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας κατατοπίσεις για τι είδος μιλάμε;

 

Για μια θήκη-keyboard για iPad.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

δίνει και επιλογή για γρήγορη αποστολή με το Speed Post αλλά είναι 35 δολάρια οπότε θα επιλέξω το απλό.

Thanks.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περνάνε τα μικρά, απλά δεν τα χρεώνουν.

Το 15-20 μερες παλια.

Προηγούμενη βδομάδα παρελαβα σε 7 ημέρες και τώρα περιμενω άλλο να δω αν θα γίνει το ίδιο.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αν θες πόσο χρόνο έκανε αυτή την φορά,και τι αντικειμενο αφορούσε .:)

Κάποιος μου είπε ότι συμφέρει καλοκαίρι μικροαγορές,είναι γενικά πιό χαλαρά τα πράγματα και φθηνότερα .....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περνάνε τα μικρά, απλά δεν τα χρεώνουν.

Το 15-20 μερες παλια.

Προηγούμενη βδομάδα παρελαβα σε 7 ημέρες και τώρα περιμενω άλλο να δω αν θα γίνει το ίδιο.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

Επειδή παραγγέλνω πάρα πολύ τακτικά από Ταϋλάνδη και Κίνα, συνήθως κάνει 15-20 μέρες. Εχω πάνω από 500 αγορές μόνο από ebay, όλα από εκεί και κάνει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, οκ. Δεν έχω παραγγείλει 500, αλλά 1 μικροδεμα που παρηγγειλα πριν 2 βδομάδες, τόσο εκανε.

Περιμενω άλλο 1 που ειναι μεσαίο μέγεθος πακετο, απο Singapore και το οποιο στάλθηκε την Δευτέρα.δεν εχει ενημερωθεί το status εδώ και 3 μερες, οπότε πιστεύω οτι παίζει να φτάνει Ελλάδα σημερα.

Θα δούμε

 

Sent from Nook Color on Cm7 Nightly 129 @1.325Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

προσφτα ειπα να δοκιμασω να ανοιξω μια virtual dieyuynsh στις ΗΠΑ για να μπορω να ωνιζω απο μαγαζια που δεν στελνουν Ελλαδα.Μετα λοιπον το απαραιτητο φακελωμα που εφαγα ειπα να κανω την πρωτη αποπειρα.εγω αγοραζω ,τα στελνω σε αυτους αφου επιλεξω τροπο αποστολης.Πριν ομως τα στειλω πρπει να κανω μια δηλωση για το τελωνειο εκει την Customs declaration οπως λεγεται ,οπου θα πρπει να συμπληρωσω το ειδος του αντικειμενου την τιμη κτλ.Εν εγω σε αυτο το form δηλωσω μικροτερη αξια ξερετε αν το δεμα μου θα ανοιχτει στο εκει τελωνειο για να ελεγχθει πριν σταλει εδω?εω διαβασει πως τα πραματα δεν ειναι και τοσο χυμα για αυτο πολλοι ,ακομα και μεσω ebay αρνουνται να δηλωσουν αλλη αξια.οποιος εχει ψαξει την διαδικασια με το εκει κομματι ας μου πει

 

υγ το αντικειμενο θα ειναι καινουργιο οποτε θα εχει μεσα στο δεμα αποδειξη

Edited by No_thanks
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια των οσων λεγαμε πριν μέρες, έφτασε σήμερα πακέτο απο Σιγκαπούρη,ακριβως σε 7 εργάσιμες μέρες.

 

Sent from Nook Color on Cm7 Nightly 129 @1.350Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου:

Η ΕΕΤΤ έχει γίνει αποδέκτης σημαντικού αριθμού καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή πρόσθετων χρεώσεων κατά τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (χώρες εκτός ΕΕ).

Για το λόγο αυτό και προκειμένου να μπορούν οι καταναλωτές να ελέγχουν τις σχετικές χρεώσεις και τα τέλη που τους επιβάλλονται, διευκρινίζονται τα ακόλουθα:

  • 1) Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€.
  • 2) Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:
  • Τέλη προς το Δημόσιο (δασμοί, ΦΠΑ, ΔΕΤΕ)
     
    Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 350€ υπόκεινται σε κατ’ αποκοπήν δασμό 3,5%, εκτός κι αν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους. Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών. Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.
  • Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛ.ΤΑ.
     
    Τα τέλη που προβλέπονται στον τιμοκατάλογο των ΕΛ.ΤΑ. είναι:
     
    • «Τέλος εκτελωνισμού» : 8€ για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου ή δέματα.
     
    • «Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4€, πλέον των τελών εκτελωνισμού, για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, η οποία δεν είναι «ατελής» αλλά προβλέπει την είσπραξη από τον παραλήπτη τους και την απόδοσή τους στις Τελωνειακές Αρχές δασμών ή φόρων από τα ΕΛΤΑ.
     
    • «Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10€ πλέον των τελών εκτελωνισμού και των τελών διαχείρισης δασμών μόνο στην περίπτωση που ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών που περιλαμβάνονται στην τελωνειακή διασάφηση για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν.
  • Τέλη εκτελωνισμού από εταιρεία ταχυμεταφορών
     
    • Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης
     
    • Αμοιβή εκτελωνιστή, που συνήθως ξεκινά από τα 50 - 60€ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου
     
    Εναλλακτικά ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρεία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «Έκδοση Διατακτικής» με κόστος από 0€ μέχρι 35€, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).
  • 3) Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού είτε διακινούνται από τα ΕΛ.ΤΑ. είτε από εταιρείες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη.
  • 4) Σε κάθε περίπτωση οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται από τους τιμοκαταλόγους των εταιρειών για τα ισχύοντα τέλη.

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ «τέλους παρουσίασης στο τελωνείο» στα «τελωνειακώς ελεύθερα» ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου.

Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

δίνει και επιλογή για γρήγορη αποστολή με το Speed Post αλλά είναι 35 δολάρια οπότε θα επιλέξω το απλό.

Thanks.

Απλά να επιβεβαιώσω και εγώ ότι μου έφτασε σήμερα το προϊόν χωρίς να περάσει τελωνείο (ή τέλος πάντων χωρίς να με χρεώσουν κάτι για αυτό).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω αγορασα τεσσερα ζευγαρια εντ χαρντι απο αμερικι μεσο ιμπει, δεν ειναι πρωτη φορα...., και αντι να τα στηλει με USPS mail,οπωσ λεει στισ αποστολεσ ο ιδιος, μου τα εστηλε με DHL...το αποτελεσμα εχει ως εξης...τα παπουτσια εχουν τιμολογιο 189.00$ (ευτυχως χωρις τα εξοδα αποστολης δηλ. συνολο 279$) η dhl ζηταει για εκτελωωισμο και μεταφορα απο αθηνα-κερκυρα 100 ευρο και 90 ευρο για δασμουσ... φυσικα αρνηθηκα να τα παραλαβω και ζητησα να επιστραφουν....τωρα αρχηζει το καλω...ο πωλητης δεν δεχετε επιστροφη ενω στο εμπει λεει οτι δεχετε επιστροφεσ και μεχρι 90 ημερες...και εχω ανοιξει 4 υποθεσης στο ιμπει...τωρα δεν ξερω τη θα γινει...αν στηλω καποιον με διατακτικη να τα παρει ποσο θα μου παει το μαλι???Υποψην οτι το ποσο ειναι κατω απο 150ευρο...τη να κανω??

 

τα λεφτα θα τα παρω πισω η...............κλαφτα???

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ν ασχοληθείς με την περίπτωση για να βγει κάτι.Ο πωλητής γιατί δε δέχεται τα πράγματα πίσω;

Αν πας να τα εκτελωνίσεις μόνος σου ή κάποιος γνωστός σου θα γλιτώσεις τα 80-90 ευρώ που ζητάει η DHL για την εργασία της και θα πληρώσεις μόνο το 23%+δασμούς+έξοδα αποθήκης αν υπάρχουν.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω αγορασα τεσσερα ζευγαρια εντ χαρντι απο αμερικι μεσο ιμπει, δεν ειναι πρωτη φορα...., και αντι να τα στηλει με USPS mail,οπωσ λεει στισ αποστολεσ ο ιδιος, μου τα εστηλε με DHL...το αποτελεσμα εχει ως εξης...τα παπουτσια εχουν τιμολογιο 189.00$ (ευτυχως χωρις τα εξοδα αποστολης δηλ. συνολο 279$) η dhl ζηταει για εκτελωωισμο και μεταφορα απο αθηνα-κερκυρα 100 ευρο και 90 ευρο για δασμουσ... φυσικα αρνηθηκα να τα παραλαβω και ζητησα να επιστραφουν....τωρα αρχηζει το καλω...ο πωλητης δεν δεχετε επιστροφη ενω στο εμπει λεει οτι δεχετε επιστροφεσ και μεχρι 90 ημερες...και εχω ανοιξει 4 υποθεσης στο ιμπει...τωρα δεν ξερω τη θα γινει...αν στηλω καποιον με διατακτικη να τα παρει ποσο θα μου παει το μαλι???Υποψην οτι το ποσο ειναι κατω απο 150ευρο...τη να κανω??

Αν όντως λέει ότι στέλνει με USPS και έκανε αυτός την λαλακία, τότε έχεις πάτημα.Εξήγησέ του ότι είναι δικό του λάθος και ότι πρέπει να τα πάρει πίσω για να τα ξαναστείλει όπως κανονίσατε.

Επίσης, αφού δέχεται επιστροφές, ποιο είναι το πρόβλημά του?

Γιατί άνοιξες 4 cases στο Ebay (δεν είναι ιμπει)?Είναι 4 διαφορετικές αγορές?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω και εδώ να το ξέρετε:

Για το αμερικανικό Αμαζον το εψαξα και τελικά ισχύει αυτό για το τελωνείο.Το πληρωνεις απο την αρχή και καθαριζεις.

Εβαλα σε παραγγελια το Kindle και πέρα απο τα 20$ για μεταφορικά βαλανε και άλλα 40€ για τελωνείο.

Οπότε μπορείτε να κάνετε παραγγελίες από εκεί άφοβα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο Κινα μια μικρη πλακέτα για σκληρό δίσκο υπολογιστη. Πλήρωσα περίπου 40€ μαζι με τα μεταφορικά. Απ οτι εχω ενημερωθει εως τωρα με τον κωδικο tracking βρισκεται καπου στην Ινδία.

 

Τι γινεται με το ολο θεμα; θα πληρωσω τελωνειο 100%; ποσο περιπου θα λεγατε; κανενα 20ευρω; Θα ερθει στην πορτα μου ο κουριερ και θα μου το φερει εκτελωνισμενο και θα πρεπει να πληρωσω το 20αρη μονο; γιατι αν ειναι να παω τελωνειο τοτε τι να το κανω το θεμα της ταχυμεταφορικης; (UPS παρακαλώ...).

 

Παιδια συγνωμη που δεν ψαχνω ποιο πισω για απαντησεις αλλα ειναι παρα πολλες σελίδες και το βιαζομαι λιγο. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω-θελω να παρανγειλο απο αφτο το σαιτ νυφικο http://www.tidebuy.com/product/Gorgeous-Informal-Empire-Halter-Chiffon-Sleeveless-Floor-Length-Beach-Wedding-Dresses-199796.html και κοστιζει περιπου 80 ευρω,εαν το παραλαβο με ΕΜΣ μπενω στην σελιδα τους στο price list και για Ελλαδα γραφη κατι 220-D 280-M για τα πρωτα 500γ,ομως δεν καταλαβενω τι ειναι αφτα δολαρια η τι πραγμα-βρεισκετε εδω http://www.ems.com.cn/serviceguide/e-zi-fei-biao-zhun.html εαν καταλαβετε τι ειναι πειτε μου παρακαλω ,το νυφικο εχει βαρος 1,5kg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω-θελω να παρανγειλο απο αφτο το σαιτ νυφικο http://www.tidebuy.com/product/Gorgeous-Informal-Empire-Halter-Chiffon-Sleeveless-Floor-Length-Beach-Wedding-Dresses-199796.html και κοστιζει περιπου 80 ευρω,εαν το παραλαβο με ΕΜΣ μπενω στην σελιδα τους στο price list και για Ελλαδα γραφη κατι 220-D 280-M για τα πρωτα 500γ,ομως δεν καταλαβενω τι ειναι αφτα δολαρια η τι πραγμα-βρεισκετε εδω http://www.ems.com.cn/serviceguide/e-zi-fei-biao-zhun.html εαν καταλαβετε τι ειναι πειτε μου παρακαλω ,το νυφικο εχει βαρος 1,5kg

μα free δεν ειναι τα ταχυδρομικα για Ελλαδα? ..το γραφει στην σελιδα του προϊοντος....

anyway ειναι δολλαρια hong kong (250 HKD >> 22 €)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...