Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Κατεβαίνει σταδιακά η μπαταρία στη διάρκεια της μέρας και στο τέλος, αν γίνεται η συνήθης χρήση φτάνει σε μικρά ποσοστά και θα σβήσει. Έχω προσέξει ότι η χρήση internet, το άνοιγμα email τρώνε αρκετή μπαταρία, όπως και το μόνο παιχνίδι που παίζω Candy Crush.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται τέτοια συσκευή να έχει τόσο μικρή αυτονομία. Και να τονίσω ότι χρόνο κλείνει σε δύο μήνες.

 

 

Κάνε ένα soft reset σε πρώτη φάση.

Κλείσε οτι άχρηστο τρέχει από εφαρμογές στο παρασκήνιο.

Κλείσε οτι δεν χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή (data, bluetooth, NFC).

Τσέκαρε οτι τα mail σου συγχρονίζουν σωστά και δεν χτυπιέται το τηλέφωνο όλη μέρα να συγχρονίσει τζάμπα.

Το λευκό φόντο στην επιφάνεια εργασίας/menu τρώει πολύ μπαταρία, όπως επίσης και στις σελίδες του internet. Χρησιμοποίησε το reader mode που βάζει μαύρο φόντο όταν θέλεις να διαβάσεις μεγάλα κείμενα.

Βάλε την φωτεινότητα στη μέση (φτάνει και περισσεύει). Βάλτην τέρμα μόνο σε πολύ λιακάδα και μετά πάλι στη μέση.

Γενικώς πάντως το 930 δεν φημίζεται και για την μπαταρία του, η οποία στην καλύτερη περίπτωση είναι μέτρια.

 

Μια φρέσκια μπαταρία θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση, ή αλλιώς powerbank ή αλλαγή τηλεφώνου.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Συγγνώμη που θα αναφερθω σε κάτι άλλο εκτός από το θέμα που σας απασχολεί τις τελευταίες ημέρες με το μικρόφωνο κτλπ. Έχω το κινητό από τον Φλεβάρη. Το απέκτησα με την προσφορά του Γερμανού με το Xbox one. Έχω κάποια θέματα με το κινητό κ αποφάσισα να τα μοιραστώ μαζί σας. Κατ αρχας αν δεν έχω καλό σήμα στο κινητό , πολλές φορές ο browser δεν φορτώνει τις σελίδες. Γενικά ο explorer δε με καλύπτει. Πολλές σελίδες μου τις ανοίγει μισες-κομμένες. Δεν μ αφήνει να τις δω ολόκληρες. Το σημαντικότερο πρόβλημα μου είναι το σήμα του κινητού. Έχω σύνδεση στη Wind. Τις περισσότερες φορές καθυστερεί σε υπερβολικό βαθμό να μου βγάλει γραμμή, με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να προσπαθώ με δεύτερη κ τρίτη φορά να βγάλω γραμμή. Ακόμα περισσότερες φορές ενώ μου δείχνει ότι έχω σήμα με καλούν, δε χτυπάει κ στο καπάκι μου έρχεται μήνυμα με ειδοποίηση για τις κλήσεις. Έχω απογοητευτεί παρα πολύ γιατί στη αρχή είχα ενθουσιαστεί με το κινητό. Δεν γνωρίζω αν ευθύνεται το κινητό ή η WIND, αλλά δεν έχω ακούσει για κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα από κάποιον άλλο γνωστό μου με wind οποτε εικάζω ότι μπορεί να ευθύνεται το κινητό. Συγγνώμη αν κουρασα αλλά θα ήθελα να μοιραστεί κάποιος άλλος κάτι σχετικό με τα προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αποκλίσεις το ενδεχόμενο να φταίει η Wind ή η sim της, δεν γίνεται κάτι...

Δοκίμασε δίπλα σε κάποιον άλλον που έχει σήμα να αναπαράγεις το πρόβλημα. Δοκίμασε άλλη sim...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ με cosmote δεν έχω τέτοια θέματα, κλήση δεν έχει χάσει ποτέ και γενικά θέματα με σήμα δεν έχω και το έχω από τον Δεκέμβριο το κινητό. Έχω ακούσει πολλούς με wind πως έχουν θέματα με το σήμα δες και αυτό.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις ενεργοποιημένα τα data, αλλά επηρρεάζει πολύ το σήμα. Ειδικά στην Wind. Πέρυσι ήμουν για δουλειά στην Άρτα και δεν έπιανε πουθενά 3g ( G,E ), και μαζί με αυτό δεν έπιανε και το κινητό. Απενεργοποίησα τα data και το κίνητο έπιανε σήμα, όχι καλό μεν, αλλά έπιανε.

Όπως κατάλαβες και εγώ Wind έχω, αλλά τόσο σοβαρό πρόβλημα όσο περιγράφεις δεν είχα με το κινητό, σαν συσκευή.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν τις απορίες περί browser μεταφέρθηκαν στο κατάλληλο θέμα:

 

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δεχτώ όλα αυτά που μου λέτε, αλλά το συμβάν είναι μεμονωμένο. Επειδή τυγχάνει να ειμαι σε εταιρικό δίκτυο κανένας άλλος συναδελφος μου δεν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα γι αυτό κατέληξα στο συμπέρασμα μήπως ενδέχεται να φταίει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δεχτώ όλα αυτά που μου λέτε, αλλά το συμβάν είναι μεμονωμένο. Επειδή τυγχάνει να ειμαι σε εταιρικό δίκτυο κανένας άλλος συναδελφος μου δεν αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα γι αυτό κατέληξα στο συμπέρασμα μήπως ενδέχεται να φταίει το κινητό.

 

Εαν μπορείς και θέλεις, δοκίμασε και κάποιον άλλο πάροχο για λίγο καιρό με το 930.

Μόνο μέσω της δοκιμής θα καταλάβεις αν ο υπαίτιος είναι το κινητό ή ο πάροχος ή η sim.

Ο IE έχεις δίκιο πως ορισμένες φορές βαριέται να φορτώσει όλη την σελίδα και την κόβει.

 

 

Πάντως η μόνη φορά που δεν είχα κα-θό-λου σήμα με το 930 (τηλ/data), ήταν όταν έκανα το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αθήνα με τραίνο (Intercity/Μπλέ βαγόνια).

Με το N8 πάντως, είχα πλήρη κάλυψη, με εξαίρεση κάτι σημεία που το τραίνο πιάνει τα βουνά. :confused:

(πάροχος Cosmote)

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. Η εγγυηση καλυπτει αλλαγη του γοριλλα η του μεταλλου περιμετρικα της συσκευης απο πεσιμο? ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. Η εγγυηση καλυπτει αλλαγη του γοριλλα η του μεταλλου περιμετρικα της συσκευης απο πεσιμο? ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

 

Η εγγύηση δεν καλύπτει ότι σχέση έχει να κάνει με κακομεταχείριση του τηλεφώνου, έστω και άθελά μας. Μόνο κατασκευαστικά λάθη και ελαττώματα καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

το φανταστηκα απλα ηλπιζα οτι οπως η σαμμυ που στα αλλαζει ολα μεσα στην εγγυηση το κανει και η νοκια. ευχαριστω για την απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το εργαλείο!

 

Μέσω Nokia Care πήγε στα κεντρικά (εξωτερικό) για αλλαγή μικροφώνου/μικροφώνων και γενικό έλεγχο (δεν βρήκαν κάτι άλλο).

Έλειψε ακριβώς 1 μήνα και φυσικά με μηδέν κόστος.

 

Μου είχε λείψει πάρα πολύ :) Τώρα του κάνω restore from backup (απίστευτη ευκολία btw) για να το δουλέψω και να το ευχαριστηθώ πάλι.

 

Ελπίζω να μην ξαναβγάλει προβλήματα μέχρι να αντικατασταθεί από το 950 ;)

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 1520 για 21 μήνες σκληρή χρήση

 

Με το screen tracker μου έβγαζε 3ωρες βαριά βαριά σε 8.1 1:50 σε win10

 

Φορτιζε αργά και ξαφνικά έγραφε 100% από εκεί που ήταν 40%

 

Μετά έπεφτε γρήγορα και εκεί που είχε 20-30% έγραφε πολύ χαμηλή μπαταρία και έκλεινε..

 

Άλλαξα μπαταρία σε Nokia care τώρα περνάω τις 7ωρες on screen σε 8.1 και πάνω από 5 σε win 10

 

Αν έχετε ίδια προβλήματα ξέρετε πρέπει να αλλάξετε μπαταρία..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες ταλαιπωρίας με τα public και αφού είχε πάει τρεις φορές η συσκευή Αθήνα και εξωτερικό πέτυχα πίστωση των χρημάτων μου. Έγινε επισκευή του μικροφώνου μετά από δυο φορές που στάλθηκε αλλά με το θέμα της οθόνης η οποία είχε τις οριζοντιες γραμμές όταν ήμουν σε data αλλά και το flickering και το μωβ αντί για γκρι δεν ασχολήθηκαν. Πάμε για αλλα ! Από εμένα πότε ξανά nokia-microsoft. Απαράδεκτο service.
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι το σέρβις της Αρβάτο πετάει αλλά για ποιο λόγο έμπλεξες με το Public??? Κατευθείαν στο σέρβις της Νόκια έπρεπε να είχες πάει... Σίγουρα θα γλίτωνες χρόνο... Τώρα για το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν θα ήταν διαφορετικό...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. Η εγγυηση καλυπτει αλλαγη του γοριλλα η του μεταλλου περιμετρικα της συσκευης απο πεσιμο? ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

 

 

 

Δηλαδή σου έχει τύχει με Samsung να πέσει κάτω να κάνει λακουβα στην γωνία η να σπάσω η οθόνη και να στα αλλάξουν; και αν ναι σε πιο κατάστημα σέρβις

 

 

 

Σίγουρα πρώτα η Samsung και μετά lg έχουν το καλύτερο σέρβις στην Ελλάδα αλλα όχι να βάζουν από την τσέπη τους..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες ταλαιπωρίας με τα public και αφού είχε πάει τρεις φορές η συσκευή Αθήνα και εξωτερικό πέτυχα πίστωση των χρημάτων μου. Έγινε επισκευή του μικροφώνου μετά από δυο φορές που στάλθηκε αλλά με το θέμα της οθόνης η οποία είχε τις οριζοντιες γραμμές όταν ήμουν σε data αλλά και το flickering και το μωβ αντί για γκρι δεν ασχολήθηκαν. Πάμε για αλλα ! Από εμένα πότε ξανά nokia-microsoft. Απαράδεκτο service.

 

Εγώ δεν είχα ποτέ προβλήματα με Nokia care, απ' το πρώτο μου Nokia κιόλας! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...Εχω το κλασικο προβλημα με το μικροφωνο της συσκευης...δεν μπορω να μιλησω σε ανοιχτη ακροαση...τουλαχιστον ομως με τα win 8.1 στο βιντεο εκανε εγγραφη ηχου κανονικα...

 

Με την beta των windows 10 που εχω βαλει τωρα δεν κανει εγγραφη ήχου....Μαλλον έχουν κανει καποια αναβαθμιση στην εφαρμογη της καμερας και χρησιμοποιει μονο τα πισω μικροφωνα...

Με βλεπω απο βδομάδα να ναπηγαινω στο service της Νοκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το εργαλείο!

 

Μέσω Nokia Care πήγε στα κεντρικά (εξωτερικό) για αλλαγή μικροφώνου/μικροφώνων και γενικό έλεγχο (δεν βρήκαν κάτι άλλο).

Έλειψε ακριβώς 1 μήνα και φυσικά με μηδέν κόστος.

 

Μου είχε λείψει πάρα πολύ :) Τώρα του κάνω restore from backup (απίστευτη ευκολία btw) για να το δουλέψω και να το ευχαριστηθώ πάλι.

 

Ελπίζω να μην ξαναβγάλει προβλήματα μέχρι να αντικατασταθεί από το 950 ;)

 

Με το καλο να το χαρείς και μαρκυά από προβλήματα.

Τι frimware έχεις αυτή τη στιγμη?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να το χαρείς και μαρκυά από προβλήματα.

Τι frimware έχεις αυτή τη στιγμη?

Σε ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω.

Το firmware revision number είναι 02540.00019.15235.40004

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στις ρυθμίσεις αφής εκει που λεεί ''ευαισθησια αφης'' και εχεις τις εξης επιλογες κανονική ή υψηλή...τι αλλάζει πρακτικά?? Γιατί εμένα το ίδιο μου φαίνεται και στις δύο ρυθμίσεις..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στις ρυθμίσεις αφής εκει που λεεί ''ευαισθησια αφης'' και εχεις τις εξης επιλογες κανονική ή υψηλή...τι αλλάζει πρακτικά?? Γιατί εμένα το ίδιο μου φαίνεται και στις δύο ρυθμίσεις..

 

https://www.youtube.com/watch?v=Fa1bpdhXqXQ

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...