Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ ότι η ms έχει να δώσει το update σε πιο πολλές συσκευές, ωστόσο τα wp ios είναι τόσο όμοιο σε όλες τις συσκευές που είναι σαν να χρησιμοποιείς την ίδια συσκευή. Δε βλέπω καμία διαφορά σε απόκριση από το πρώην 820 μου και στο παρόν. Αλλά ας σεβαστει η νοκια ότι μερικοί χρησιμοποιουμε τα κινητά της για επαγγελματικόυς σκοπούς και όχι τα φτηνά (520,530 κτλ-χωρίς να θέλω να απαξιωσω αυτούς που τα έχουν ) αλλά τις ναυρχιδες της για την αγορά των οποίων απαιτεί τιμή εκκίνησης 600€ (ευτυχώς δε το πήρα τόσο, αλλά όταν βγήκε τόσο εκανε) . Είχα την dp στο 820 και με βόλευε πολύ αρχικά. Αλλά μετά γύρισα στην Official γιατί μου έβγαζε θέματα Edited by hayatEvo9

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον με παρεξήγησες (Αν δεν το ψάχνουμε εμείς τότε ποιος το ψάχνει...). Το είπα σαν απάντηση σε αυτό που αναφέρθηκε ότι η Microsoft δε δίνει σε όλες τις συσκευές της update ταυτόχρονα. Εννοούσα ότι με το developer preview δίνει update σε όλες τις συσκευές της (που είναι δεκαπλάσιες από αυτές της apple) πολύ συχνά και επιπλέον τα massive updates τα δίνει πάλι σε όλες τις συσκευές μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα διαφορά από συσκευή σε συσκευή. :)

 

EDIT: Αν λοιπόν συνυπολογίσεις το γεγονός ότι έχει τόσες πολλές συσκευές που υποστηρίζει μετά από πολλούς μήνες κυκλοφορίας της καθεμιάς και το γεγονός ότι τα updates της δεν έχουν σοβαρά bugs όπως έχουν σχεδόν πάντα στο android και κάποιες φορές στο ios , τότε συμπεραίνουμε ότι σε αυτόν τον τομέα η Microsoft κερδίζει κατακράτος τους ανταγωνιστές της.

 

Εγω θα συμφωνήσω με τον φίλο που μίλησε για την apple. Μέχρι και το 4s του 2011 αναβαθμίστηκε. Οποτε δεν μπορείς να πεις ότι η apple ξεχνάει τους πελάτες της....;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν διαφωνώ ότι η ms έχει να δώσει το update σε πιο πολλές συσκευές, ωστόσο τα wp ios είναι τόσο όμοιο σε όλες τις συσκευές που είναι σαν να χρησιμοποιείς την ίδια συσκευή. Δε βλέπω καμία διαφορά σε απόκριση από το πρώην 820 μου και στο παρόν. Αλλά ας σεβαστει η νοκια ότι μερικοί χρησιμοποιουμε τα κινητά της για επαγγελματικόυς σκοπούς και όχι τα φτηνά (520,530 κτλ-χωρίς να θέλω να απαξιωσω αυτούς που τα έχουν ) αλλά τις ναυρχιδες της για την αγορά των οποίων απαιτεί τιμή εκκίνησης 600€ (ευτυχώς δε το πήρα τόσο, αλλά όταν βγήκε τόσο εκανε) . Είχα την dp στο 820 και με βόλευε πολύ αρχικά. Αλλά μετά γύρισα στην Official γιατί μου έβγαζε θέματα

 

Μήπως οι "μικροί" λειτουργούν ως πειραματόζωα??? Επίσης προτιμώ την καθυστέρηση αλλα να παρω εγγυημένα σωστό update (οσο γίνεται βέβαια) παρα να έχω τα θέματα του ios8.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι συζητήσεις σχετικά με το λειτουργικό γίνονται στο θέμα [Επίσημο] Windows Phone 8 Series και όχι στα θέματα των συσκευών.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι η ms έχει να δώσει το update σε πιο πολλές συσκευές, ωστόσο τα wp ios είναι τόσο όμοιο σε όλες τις συσκευές που είναι σαν να χρησιμοποιείς την ίδια συσκευή. Δε βλέπω καμία διαφορά σε απόκριση από το πρώην 820 μου και στο παρόν. Αλλά ας σεβαστει η νοκια...

 

Αυτά ήταν χοντρή πατάτα που γράφτηκε.

 

1) Το ότι το λειτουργικό είναι όμοιο σε όλες τις συσκευές, δεν σημαίνει οτι το λειτουργεί το ίδιο hardware. Άλλους αλγορίθμους θέλει η κάμερα του 930 κι άλλους του 920 πχ...

2) Αν δεν βλέπεις διαφορά απ' το 820 στο 930, τότε κάτι κάνεις λάθος...

3) Η ΝΟΚΙΑ δεν έχει καμία σχέση γι όλα αυτά.

 

Το 85% του ποστ αναφέρεται στο 930...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ήταν χοντρή πατάτα που γράφτηκε.

 

1) Το ότι το λειτουργικό είναι όμοιο σε όλες τις συσκευές, δεν σημαίνει οτι το λειτουργεί το ίδιο hardware. Άλλους αλγορίθμους θέλει η κάμερα του 930 κι άλλους του 920 πχ...

2) Αν δεν βλέπεις διαφορά απ' το 820 στο 930, τότε κάτι κάνεις λάθος...

3) Η ΝΟΚΙΑ δεν έχει καμία σχέση γι όλα αυτά.

 

Το 85% του ποστ αναφέρεται στο 930...

 

Φαντάσου πόσο έχω αγανακτήσει από την καθυστέρηση που λέω πατάτες :lol::lol::lol:

Λυπάμαι αλλά όχι δε βλέπω διαφορά , ούτε διαφορά είδα από το 520 στο 820 και αυτό είναι προς τιμήν της νοκια καθότι έφτιαξε ένα λογισμικο που είναι παραπλήσιο(αν όχι πανομοιότυπο) σε όλα τα κινητά της, ανεξαρτήτως πυρήνων ραμ κτλ. Είχα το 820 για έναν ολόκληρο χρόνο-συν 2 μήνες- και πήγα "εν τω μέσω μιας νυκτός" σε 930, λες να μην καταλάβαινα τη διαφορά αν αυτή υπήρχε; Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το 930 δεν υποστηρίζει glance screen (αυτό δεν είναι προς τιμήν του 930 βεβαίως, βεβαίως.. )

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρήστης Android εδώ κι ενάμισι χρόνο (note 2). Πήγα κι είδα απο κοντά το 930 κι είναι απλά έρωτας. Μου προτείνετε να κάνω την μετάβαση ή θα μου φανεί κάπως το λειτουργικό της microsoft σε βάθος χρόνου. Κάποιος που να έχει περάσει καιρό και με τα 2 λειτουργικά;

Ενα θέμα μου είναι πως χρησιμοποιώ πολύ υπηρεσίες της google (drive, keep κλπ)..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ΥΓ: Η κάμερα με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Edited by aekarakostas
Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft το έφτιαξε το λειτουργικό...

 

Ναι αλλα κατά 95% το λογισμικό της ms είναι σε κινητά της νοκια και αυτές οι δυο εταιρίες, ακόμη και τώρα που "χώρισαν" είναι άρρηκτα συνδεδεμένες. Χιούμορ κάνω ... :lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, χρήστης Android εδώ κι ενάμισι χρόνο (note 2). Πήγα κι είδα απο κοντά το 930 κι είναι απλά έρωτας. Μου προτείνετε να κάνω την μετάβαση ή θα μου φανεί κάπως το λειτουργικό της microsoft σε βάθος χρόνου. Κάποιος που να έχει περάσει καιρό και με τα 2 λειτουργικά;

Ενα θέμα μου είναι πως χρησιμοποιώ πολύ υπηρεσίες της google (drive, keep κλπ)..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Όπως ανέφερα και πιο πάνω , το 930 αντικαθιστει, αν μπορώ να το πω έτσι, σχεδόν επάξια ένα android κινητό τηλέφωνο. Αλλα την ελευθερία και την παραμετροποιηση του android δεν την έχει ενώ υστερεί και στη χρηστοτητα του everyday usage κατ εμέ κυρίως λόγω εφαρμογών (λεγε με viber,YouTube HD κτλ). Αλλα μιας και μας λες ότι θα πας από note 2 πιστεύω πως ναι, θα σε ευχαριστήσει. Από 3 και πάνω σχεδόν με τίποτα.μεγαλώνει το χασμα

 

Υγ:note 2 και 930 δε συγκρίνονται στη κάμερα. Ειδικά τώρα με denim όπως λένε όσοι την πήραν το 930 θα είναι κορυφή

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Το note απλά το λατρεύω κι ακόμα και να πάρω το 930 θα το έχω σαν εναλλακτική έτσι κι αλλιώς.

Απλά μια το μέγεθος, μια η κάμερα, μια το κάτι διαφορετικό, μια το απιστευτο design, κάνουν το 930 αρκετά ελκυστικό.

Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες πάντως.

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβηκε . . .

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβηκε . . .

 

περιμένουμε εντυπώσεις.. Αν είχες το θέμα με το μοβ αν βελτιώθηκε καθόλου και πως βλέπεις την κάμερα.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

περιμένουμε εντυπώσεις.. Αν είχες το θέμα με το μοβ αν βελτιώθηκε καθόλου και πως βλέπεις την κάμερα.

 

Το μωβ στην κάμερα σε εμένα παρέμεινε αλλά μόνο πριν βγάλω φωτογραφία (και εννοείται μόνο βράδυ), κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό, καθώς και το xperia mini που έχω για δεύτερο το ίδιο κάνει (γενικά στην οθόνη δεν έχω κάποιο θέμα). Παρόλα αυτά, το είπα και σε άλλο post, οι φωτογραφίες με το rich capture είναι "αλλού" (και το εντυπωσιακό living images). Τις πέρασα στον υπολογιστή και η διαφορά είναι τεράστια (και στο βίντεο το ίδιο). Θα δείτε ωραία πράγματα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μια ίσως χαζή ερωτη:επειδη βλέπω οτι η τιμή του έχει πέσει αρκετά μήπως πάει το κινητό προς απόσυρση (κάτι άκουσα για 940)γιατί τελευταία φορά που είχαν ρίξει πολύ την τιμή ήταν για να διώξουν L820 (και τα 920 αν θυμάμαι καλά).
Link to comment
Share on other sites

Το μωβ στην κάμερα σε εμένα παρέμεινε αλλά μόνο πριν βγάλω φωτογραφία (και εννοείται μόνο βράδυ), κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό, καθώς και το xperia mini που έχω για δεύτερο το ίδιο κάνει (γενικά στην οθόνη δεν έχω κάποιο θέμα). Παρόλα αυτά, το είπα και σε άλλο post, οι φωτογραφίες με το rich capture είναι "αλλού" (και το εντυπωσιακό living images). Τις πέρασα στον υπολογιστή και η διαφορά είναι τεράστια (και στο βίντεο το ίδιο). Θα δείτε ωραία πράγματα.

 

Εμενα παλι δεν μου φαίνεται λογικό και για αυτο το ειχα δώσει για αντικατάσταση εχθες παρέλαβα παλι το κινητο (αρνουντε την αντικατασταση ασχετο με το θεμα βέβαια ) και δοκίμασα βραδινές με την εφαρμογή καμερας oneshot και δεν υπαρχει ιχνος μοβ σε σύγκριση με την lumia camera classic που εχει μοβ και πρασινες γραμμές ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις και σε τρίποδα και με της 2 εφαρμογές οπότε κάποιο θέμα εχει η εφαρμογή της microsoft οπότε κάποια στιγμη πιστεύω οτι θα το φτιάξουν ώστε να μην φαίνεται μοβ ουτε πριν βγη η φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν μου φαίνεται λογικό και για αυτο το ειχα δώσει για αντικατάσταση εχθες παρέλαβα παλι το κινητο (αρνουντε την αντικατασταση ασχετο με το θεμα βέβαια ) και δοκίμασα βραδινές με την εφαρμογή καμερας oneshot και δεν υπαρχει ιχνος μοβ σε σύγκριση με την lumia camera classic που εχει μοβ και πρασινες γραμμές ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις και σε τρίποδα και με της 2 εφαρμογές οπότε κάποιο θέμα εχει η εφαρμογή της microsoft οπότε κάποια στιγμη πιστεύω οτι θα το φτιάξουν ώστε να μην φαίνεται μοβ ουτε πριν βγη η φωτογραφία!

 

Έχεις αναβαθμιστεί σε denim; Αν ναι δοκίμασε αυτή την εφαρμογή Lumia Camera (είναι η Lumia Camera 5) μήπως σε αυτή δεν εμφανίζεται το πρόβλημα με τις γραμμές.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αναβαθμιστεί σε denim; Αν ναι δοκίμασε αυτή την εφαρμογή Lumia Camera (είναι η Lumia Camera 5) μήπως σε αυτή δεν εμφανίζεται το πρόβλημα με τις γραμμές.

 

Όχι δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα αλλά προσωρινά το θέμα λύνεται με την εφαρμογή one shot φαντάζομαι πως με την ντενιμ λύνεται το προβλημα όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όταν κλειδώνω και ξεκλειδώνω το τηλέφωνο δεν ακούγεται ήχος και την επιλογή την έχω τσεκαρισμένη και soft reset έκανα και όλα αλλά ξαφνικα δεν ακούγεται τπτ.γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα αυτό?
Link to comment
Share on other sites

μολις ηρθε η denim σε ουγγρικο τηλεφωνο απο wind

 

επιβεβαιώνω και γω! επίσης στο site της microsoft εμφανίστηκε και ελληνική Country variant που νομιζω δεν υπήρχε πριν για το 930!

Link to comment
Share on other sites

100 ώρες κάνει να κατέβει!!! πάντως μόλις έκανα search για update και είδα ότι αργεί να μου πει ότι το τηλέφωνο μου είναι ενημερωμένο, λέω οπ οπ! κάτι γίνετε εδώ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, μετά το 625 μόλις με ενημέρωσε και το 930 ότι υπάρχει διαθέσιμη για το τηλέφωνο μου ενημέρωση.....άντε με το καλό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ μόνο εγώ με το περίεργο ευρωπαϊκό firmware την περιμενω ακόμη.

 

edit 1

 

Το είχα ψάξει πριν 2 ώρες και δεν υπήρχε, τώρα τη βρήκε!!!!!!

 

 

 

edit 2

 

 

 

Ποιος είναι ο ποιο εύκολος τρόπος να συγχρονισω τις επαφές μου;

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια παιδιά. Σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή, αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω.

 

Από την μία το 930 με τα 20MP, τα αγαπημένα μου WP και είναι της αγαπημένης μου Microsoft.

Από την άλλη σκέφτομαι, να πάω στα android για λίγο μέσω του LG G3 με τα 3GB RAM. Έτσι για δοκιμή.

 

Όλα αυτά, εν αναμονή του νέου WP 10 της Microsoft. Οπότε διάρκεια ζωής θέλουμε 1 χρόνο αλλά και καλή αξία μεταπώλησης.

 

Τι προτείνετε;

 

Συγγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος.

Panasonic GD90, Ericsson T29, Sony Ericsson T630, Sony Ericsson W350i, Nokia 7200, Νokia N80, iPhone 3G, Motorola Atrix, Nokia ExpressMusic 5220, Nokia Lumia 920, Sony Xperia Z3, Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε αυτή η πολυπόθητη αναβάθμιση!!Τώρα κατεβάζω και εγώ......

Το καλύτερο δώρο από ms μια μέρα πριν από την παρουσίαση των win10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...