Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε, έχεις μπει στις ρυθμίσεις να βάλεις προφίλ για ψυχρό χρώμα? (Ή έστω να πειράξεις την θερμοκρασία του άσπρου και να την κάνεις ψυχρή!) Εκτός και αν εννοείς πως η οθόνη σου είναι λευκή μια χαρά και μόνο τα κουμπιά είναι κιτρινωπά!

Ναι μόνο τα κουμπιά είναι κιτρινωπά..Τα οποία είναι εκτός οθόνης και έχουν μάλλον δικό τους backlight..Έκανα αλλαγές σε θερμοκρασία κ.τ.λ. αλλά δεν αλλάζει κάτι..Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια επειδη ενδιαφερομαι παρα πολυ να παρω το κινητο μπορει καποιος να μου κανει μια μινι ανασκοπηση σχετικα με τα καλα και τα κακα του;

Διαβασα επισης οτι δεν εχει notification led επομενως αν εχω καποια ειδοποιησηση μονο οταν το ξεκλειδωσω θα το μαθω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ενδιαφερομαι παρα πολυ να παρω το κινητο μπορει καποιος να μου κανει μια μινι ανασκοπηση σχετικα με τα καλα και τα κακα του;

Διαβασα επισης οτι δεν εχει notification led επομενως αν εχω καποια ειδοποιησηση μονο οταν το ξεκλειδωσω θα το μαθω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Θα ξεκινήσω από τα καλά σούπερ οθόνη,αφή και κάμερα.Επίσης πάρα πολύ καλή κατασκευή.Τα αρνητικά είναι ελάχιστα όπως πχ η μπαταρία η οποία δεν είναι για πολύ ζόρι,αλλά οκ..Όσο για τις εφαρμογές που πολλοί λένε, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα θα βρεις ότι χρειάζεται..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια επειδη ενδιαφερομαι παρα πολυ να παρω το κινητο μπορει καποιος να μου κανει μια μινι ανασκοπηση σχετικα με τα καλα και τα κακα του;

Διαβασα επισης οτι δεν εχει notification led επομενως αν εχω καποια ειδοποιησηση μονο οταν το ξεκλειδωσω θα το μαθω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Ξέχασα να σου πω για τις ειδοποιήσεις..Ναι ο μόνος τρόπος για να δεις χαμένες κλήσεις κτλ. πρέπει να τι ξεκλειδώσεις,το οποίο για μένα δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί με double click ξυπνάει..

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από τα καλά σούπερ οθόνη,αφή και κάμερα.Επίσης πάρα πολύ καλή κατασκευή.Τα αρνητικά είναι ελάχιστα όπως πχ η μπαταρία η οποία δεν είναι για πολύ ζόρι,αλλά οκ..Όσο για τις εφαρμογές που πολλοί λένε, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα θα βρεις ότι χρειάζεται..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξέχασα να σου πω για τις ειδοποιήσεις..Ναι ο μόνος τρόπος για να δεις χαμένες κλήσεις κτλ. πρέπει να τι ξεκλειδώσεις,το οποίο για μένα δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί με double click ξυπνάει..

 

Στην πλοηγηση στον ιντερνετ (κυριως το λεω γιατι εχω διαβασει οτι απο τους γνωστους browser μονο τον internet explorer εχει)

και στο gps πως τα πηγαινει?

Η καμερα είναι τοσο φανταστικη οσο λενε ολοι?

Η μπαταρια την μερα με νορμαλ χρηση την βγαζει?

Ελπιζω φιλε να μην σε κουραζω αλλα το κινητο μου εχει κανει το κλικ και η περιεργεια για wp 8.1 με ωθει πολυ στο να το παρω. :D:D

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Στην πλοηγηση στον ιντερνετ (κυριως το λεω γιατι εχω διαβασει οτι απο τους γνωστους browser μονο τον internet explorer εχει)

και στο gps πως τα πηγαινει?

Η καμερα είναι τοσο φανταστικη οσο λενε ολοι?

Η μπαταρια την μερα με νορμαλ χρηση την βγαζει?

Ελπιζω φιλε να μην σε κουραζω αλλα το κινητο μου εχει κανει το κλικ και η περιεργεια για wp 8.1 με ωθει πολυ στο να το παρω. :D:D

 

Χωρίς πολλά λόγια,το κινητό είναι έρωτας

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Στην πλοηγηση στον ιντερνετ (κυριως το λεω γιατι εχω διαβασει οτι απο τους γνωστους browser μονο τον internet explorer εχει)

και στο gps πως τα πηγαινει?

Η καμερα είναι τοσο φανταστικη οσο λενε ολοι?

Η μπαταρια την μερα με νορμαλ χρηση την βγαζει?

Ελπιζω φιλε να μην σε κουραζω αλλα το κινητο μου εχει κανει το κλικ και η περιεργεια για wp 8.1 με ωθει πολυ στο να το παρω. :D:D

 

Για browsers δεν το έχω ψάξει και πολύ, βέβαια πολλές επιλογές δεν υπάρχουν, εμένα πάντως ο internet explorer 2χρονια τώρα μια χαρά με καλύπτει..gps εντάξει σε βρίσκει αστραπιαία όπου και να είσαι..Η κάμερα όπου και αν ψάξεις είναι στις κορυφαίες της αγοράς..Τέλος για την μπαταρία με νορμάλ χρήση σε βγάζει πάνω από μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πλοηγηση στον ιντερνετ (κυριως το λεω γιατι εχω διαβασει οτι απο τους γνωστους browser μονο τον internet explorer εχει)

και στο gps πως τα πηγαινει?

Η καμερα είναι τοσο φανταστικη οσο λενε ολοι?

Η μπαταρια την μερα με νορμαλ χρηση την βγαζει?

Ελπιζω φιλε να μην σε κουραζω αλλα το κινητο μου εχει κανει το κλικ και η περιεργεια για wp 8.1 με ωθει πολυ στο να το παρω. :D:D

 

Στην πλοήγηση δεν έχει κανένα θέμα και δεν έχει μόνο τον ie άλλα και uc browser και opera beta αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος από ie. Gps έχει κανονικά και με offline maps δεν χρειάζεσαι δηλαδή δεδομένα και κλειδώνει στο λεπτό. Η κάμερα πολύ καλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα και θα γίνει καλύτερη στο επόμενο μεγάλο update τον άλλον μήνα όσο για την μπαταρία δεν ξέρω τι εννοείς μέση χρήση αλλά εμένα μου βγάζει άνετα την μέρα και κάποιες φορές και δεύτερη.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ένα έχω να σημειώσω.

Με επτά ώρες 3G, spotify να παιζει συνεχεια streamάροντας μουσική σε ασύρματα ακούστικα της sony sbh80 με ελάχιστη οθόνη

το 930 από 100% στα 60% - 63% και το HTC One M8 στα 50% - 55% από 100%

Οπότε και το θέμα της μπαταρίας είναι σχετικό.

 

Υ.Γ ....και σε συνεχόμενη κίνηση.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Επομένως αξίζει η αγορά του κατά πολύ όπως κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα καινούργιος στο νήμα άλλαξα εχθές το 920 μου με τον 930 πρώτες εντυπώσεις σε ολα του πάρα πολύ καλό μιας και ήξερα σε τι πήγαινα!! Κατ αρχήν θα ήθελα να ρωτήσω εαν γίνεται να κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή που έχω κατεβάσει απο το internet και ειναι apk. 2ον απο θεμα κάμερας δεν ειμαι και πολύ ευχαριστημένος μιας και συγκρίνωντας το με το 920 σε καποιες βραδινες βλέπω πως τα αποτελέσματα ειναι καλύτερα υπέρ του 920.. [ATTACH]54656[/ATTACH] και τελος στην παραπάνω φωτογραφία μπορείτε να δείτε οτι υπάρχει πολύς θόρυβος πριν και κατα την διάρκεια του βίντεο και κάποιες εκνευριστικές μοβίλες στα αριστερά (το ιδιο γίνεται και σε photo mode)

Συγνωμη για τα πολλά ερωτηματικά!! p.s Υπαρχει περιπτωση να εχω προβληματικη καμερα οι κατοχοι πιστευω μπορουν να καταλαβουν ευκολα αν ειναι οντως συχνω φενομενο η πρόβλημα τησ συσκευης μου! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για της απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα διάβασα στο windows Central πως ετοιμάζεται software update για να λυθεί το πρόβλημα με την μοβ οθόνη, για να δούμε...

 

Έτσι ακριβώς.

http://www.windowscentral.com/microsoft-reportedly-working-fix-lumia-930-display-woes

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν θα ήθελα να ρωτήσω εαν γίνεται να κάνω εγκατάσταση μια εφαρμογή που έχω κατεβάσει απο το internet και ειναι apk.

 

το .apk είναι αρχείο εγκατάστασης για android οχι wp8.1

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να βοηθησω λιγο στο θεμα σας με το μοβ.. Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα οποτε συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει.. Το φαινομενο αυτο λεγεται PURPLE TINT.. Και το ειχαν πολλα απο τα Νοκια Ν8 παλια.. Ειναι καθαρα θεμα των amoled και δεν ξερω γιατι δεν αναφεται συχνα σε αλλες εταιριες με amoled κινητα.. Αλλες οθονες δεν το εχουν καθολου, αλλες λιγο και αλλες πολυ! Με αναβαθμιση δεν διορθωνεται απλα περιοριζεται γιατι το κρυβουν.. Γι αυτο η μονη λυση να το διορθωσετε ειναι αλλαγη οθονης σε εγγυηση φυσικα.. Αμα θελετε googleαρετε το φαινομενο αυτο σε Νοκια Ν8 και θα βρειτε πολλη εγκυκλοπαιδικη γνωση να κυκλοφορει.. Σας το λεω με αρκετε μεγαλη βεβαιοτητα οτι αυτο ειναι το προβλημα σας

 

Έτσι ακριβώς. Θυμάμαι πολύ καλά τον χαμό με τις μωβ οθόνες του Ν8 (ήμουν τυχερός και δεν είχα θέμα). Πολλοί την αντικατέστησαν δωρεάν (εντός εγγύησης)

 

Ερώτηση δική μου τώρα. Η ενοχλητικότατη (για μένα) απουσία της glance screen είναι θέμα hardware ή ίσως την δούμε σε κάποιο update?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Θυμάμαι πολύ καλά τον χαμό με τις μωβ οθόνες του Ν8 (ήμουν τυχερός και δεν είχα θέμα). Πολλοί την αντικατέστησαν δωρεάν (εντός εγγύησης)

 

Ερώτηση δική μου τώρα. Η ενοχλητικότατη (για μένα) απουσία της glance screen είναι θέμα hardware ή ίσως την δούμε σε κάποιο update?

 

Είναι θέμα hardware το βλέπω απίθανο να το διορθώσουν με update.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Απλά και κατανοητά : ξεχάστε την glance Screen.

End of story.

 

Είναι θέμα hardware (μνήμη οθόνης κτλ) και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί.

 

Live with it η πάρτε κάτι άλλο... Ήμαρτον με την glance Screen :)

Edited by Redragon7

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Η Glance screen παιδιά τι είναι ακριβώς και είναι τόσο σημαντική η απουσία της;
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Η Glance screen παιδιά τι είναι ακριβώς και είναι τόσο σημαντική η απουσία της;

Είναι ολα τα λεφτά για να βλεπεις το στατους των ειδοποιήσεων(αλλα και ωρας ημερομηνίας) στο κινητο σου χωρις καν να το αγγιζεις.

Αλλά αφου δε την εχεις ζησει ή δε την ειχες αναγκη εως τωρα απλα δε θα σου λειψει ή μη ύπαρξη της.

Για κάποιους αλλους βεβαια(οπως εγω) ειναι deal brake στο να αγορασουν το 930 :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω τον πονο μου....χτες κατσαμε και συγκριναμε εξονυχιστικα τις καμερες του 930 και του 1020 του φιλου μου... Η μερα με την νυχτα απλα, σε ολες τις συνθηκες.

Εννοειται περιμενα διαφορα αλλα οχι τοσο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω τον πονο μου....χτες κατσαμε και συγκριναμε εξονυχιστικα τις καμερες του 930 και του 1020 του φιλου μου... Η μερα με την νυχτα απλα, σε ολες τις συνθηκες.

Εννοειται περιμενα διαφορα αλλα οχι τοσο μεγαλη.

 

Αδερφέ, καμιά κάμερα κινητού δεν συγκρίνετε με αυτή του 1020! Όλα είναι θέμα παραχωρήσεων όμως! Σκέψου πόσο όμορφο και λεπτό είναι το δικό σου και σκέψου και το 1020 που είναι σα να έχει ένα μπισκότο oreo καρφωμένο στην πλάτη του!:p Γι' αυτό και έχει τέλεια κάμερα μιας και θυσίασαν το σχήμα του κινητού, για να την χωρέσουν μέσα!

Πάντως δεν είναι κακές οι φωτογραφίες και τα βίντεο του 930!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Σαν να λέμε κοιτά τις Lamborghini που δεν έχουν 4 πόρτες. Εδώ άλλοι διαφημίζουν τα συγκεκριμενα μπισκότα.

 

Το 1020 είναι εξιδεικευμενο κινητό και όσοι το έχουν η το αγοράσουν θα το ευχαριστήσουν, γιατί ξέρουν τι είναι.

Αλλά να μην εφαρμόζουμε στη ζωή μας την παροιμία " όσα δε φτανει η αλεπού..."

 

Προτιμότερο είναι να στεκόμαστε στο προσωπικό του γούστο ο καθένας ή επιθυμία ή αναγκη ή συμβιβασμό.

 

Καλες γιορτές με υγεια

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα firmware Denmark για να περάσω την Denim αλλά όταν παω να κάνω ενημέρωση τηλεφώνου μού λέει είναι ενημερωμένο.τι φταίει?μήπως πρέπει να αλλάξω περιοχή γλώσσα και τέτοια?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα firmware Denmark για να περάσω την Denim αλλά όταν παω να κάνω ενημέρωση τηλεφώνου μού λέει είναι ενημερωμένο.τι φταίει?μήπως πρέπει να αλλάξω περιοχή γλώσσα και τέτοια?

 

Σίγουρα κατέβασες σκανδιναβική rom? Χρησιμοποιησες το product code που αναφέρω στο νήμα στις προηγούμενες σελιδες;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις αυτό το product code αν σου είναι εύκολο?για orange lumia 930 βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολα τα λεφτά για να βλεπεις το στατους των ειδοποιήσεων(αλλα και ωρας ημερομηνίας) στο κινητο σου χωρις καν να το αγγιζεις.

Αλλά αφου δε την εχεις ζησει ή δε την ειχες αναγκη εως τωρα απλα δε θα σου λειψει ή μη ύπαρξη της.

Για κάποιους αλλους βεβαια(οπως εγω) ειναι deal brake στο να αγορασουν το 930 :)

 

Το έχω συνέχεια στο μυαλό μου. Σίγουρα με ενδιαφέρει πολύ η glance screen αλλά ίσως να έκανα έναν συμβιβασμό με αυτό (με μισή καρδιά βέβαια). Αυτό ομως που για μένα είναι κοκκινη γραμμή, είναι οι φωτογραφικές ικανότητες. Οπότε μένω στο 1020. Αλλιώς θα έκανα την αλλαγή ώστε να μου φυγει από το μυαλό. Είναι πολύ όμορφο, γρήγορο και με σούπερ οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν να λέμε κοιτά τις Lamborghini που δεν έχουν 4 πόρτες. Εδώ άλλοι διαφημίζουν τα συγκεκριμενα μπισκότα.

 

Το 1020 είναι εξιδεικευμενο κινητό και όσοι το έχουν η το αγοράσουν θα το ευχαριστήσουν, γιατί ξέρουν τι είναι.

Αλλά να μην εφαρμόζουμε στη ζωή μας την παροιμία " όσα δε φτανει η αλεπού..."

 

Προτιμότερο είναι να στεκόμαστε στο προσωπικό του γούστο ο καθένας ή επιθυμία ή αναγκη ή συμβιβασμό.

 

Καλες γιορτές με υγεια

 

Δεν μπορώ να προσθέσω ούτε ένα ","

Με κάλυψες από την κορυφή ως τα νύχια.....

Χρόνια πολλά και να ξέρεις πως ακόμα σε περιμένουμε.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...