Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως η νέα κάμερα έχει θεματακια. Η Lumia camera ήταν εξαιρετική.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Είμαι για rollback σε 8.1 λόγω κατανάλωσης μπαταρίας και γενικότερα πιο αργής απόκρισης του τηλεφώνου.

Το τελευταίο backup μου έγινε σε 10άρια. Αν κάνω rollback και restore from backup τι γίνεται?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η τελευταία εκδοσή των windows 10 mobile?

Εμένα με Upgrade Advisor εγκατέστησε την έκδοση 10.0.10586.71

Στον έλεγχο για ενημερώσεις λέει οτι η συσκευή είναι ενημερωμένη...

Πως πάω στην .164?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα 10, με πολλά χρήσιμα νέα features και πολύ ωραία εμφάνιση, αλλά για εμένα χάλασαν τα 3 κυριότερα σημεία του τηλεφώνου : ταχύτητα - κάμερα- μπαταρία.

Γυρνάω σε 8.1 στην πρώτη ευκαιρία και περιμένω (πάλι) να διορθώσουν αυτά τα ζητήματα για να ξαναγυρίσω..αν ξαναγυρίσω.

 

Στο onedrive το μόνο backup που βλέπω, έγινε χτες σε 10άρια.

Αν κάνω rollback σε 8.1 και restore from backup τι γίνεται ρε παιδιά?

Την πάτησα?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το backup να σου πω, ποτέ δεν το κατάλαβα. Έχω πολλές φορές κάνει backup και μετά hard reset, αλλά η επαναφορά ήταν κάτι τελείως διαφορετικό.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα 10, με πολλά χρήσιμα νέα features και πολύ ωραία εμφάνιση, αλλά για εμένα χάλασαν τα 3 κυριότερα σημεία του τηλεφώνου : ταχύτητα - κάμερα- μπαταρία.

Γυρνάω σε 8.1 στην πρώτη ευκαιρία και περιμένω (πάλι) να διορθώσουν αυτά τα ζητήματα για να ξαναγυρίσω..αν ξαναγυρίσω.

 

Στο onedrive το μόνο backup που βλέπω, έγινε χτες σε 10άρια.

Αν κάνω rollback σε 8.1 και restore from backup τι γίνεται ρε παιδιά?

Την πάτησα?

 

Υποθέτω ότι αυτά θα φτιάξουν όταν η microsoft βγάλει το αποκλειστικό firmware για την κάθε συσκευή. Θεωρώ οτι έκανε λάθος να βιαστεί και να δώσει ένα update για όλες τις συσκευές καλύτερα να το πήγαινε σταδιακά μια μια συσκευή, θα αργούσε βέβαια αλλά οι συσκευές θα ήταν απροβληματιστες.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα 10, με πολλά χρήσιμα νέα features και πολύ ωραία εμφάνιση, αλλά για εμένα χάλασαν τα 3 κυριότερα σημεία του τηλεφώνου : ταχύτητα - κάμερα- μπαταρία.

Γυρνάω σε 8.1 στην πρώτη ευκαιρία και περιμένω (πάλι) να διορθώσουν αυτά τα ζητήματα για να ξαναγυρίσω..αν ξαναγυρίσω.

 

Στο onedrive το μόνο backup που βλέπω, έγινε χτες σε 10άρια.

Αν κάνω rollback σε 8.1 και restore from backup τι γίνεται ρε παιδιά?

Την πάτησα?

 

Πάντως εγώ πρόβλημα με την κάμερα νύχτα ή μέρα δεν έχω θέμα. Βγάζει καλύτερες από πριν. Όσον αφορά τον φωτισμό, γιατί σε λεπτομέρεια δεν έχει διάφορες. Μπαταρία λίγο χειρότερη αν και αναμενόμενο, για ταχύτητα δεν το συζητάω καν. Πολύ πιο γρήγορο.

 

Επίσης και είναι μετά το hard reset να μην βάζετε back up. Γενικά δεν έχουν πρόβλημα, άλλα ίσως να μεταφέρει και άχρηστα αρχεία που δεν σβήσαμε καλά στιγμή.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ολα δουλεουουν πολυ καλα. Δεν του εκανα καν hard reset μετα την αναβαθμιση γιατι καθησαν ολα οκ και δεν αξιζε τον κοπο να το ξαναστηνω απο την αρχη. Καταναλωση μπαταριας θα εχει μεγαλυτερη επειδη το λειτουργικο ειναι πιο βαρυ απο τα 8.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα 10, με πολλά χρήσιμα νέα features και πολύ ωραία εμφάνιση, αλλά για εμένα χάλασαν τα 3 κυριότερα σημεία του τηλεφώνου : ταχύτητα - κάμερα- μπαταρία.

Γυρνάω σε 8.1 στην πρώτη ευκαιρία και περιμένω (πάλι) να διορθώσουν αυτά τα ζητήματα για να ξαναγυρίσω..αν ξαναγυρίσω.

 

Στο onedrive το μόνο backup που βλέπω, έγινε χτες σε 10άρια.

Αν κάνω rollback σε 8.1 και restore from backup τι γίνεται ρε παιδιά?

Την πάτησα?

 

Ακριβώς αυτό.

Ψυχανεμίζομαι πως θα αργήσουμε να δούμε update των 10 άξιο των 8.1 τόσο σε σταθερότητα όσο και σε features. :rolleyes:

 

Aν έκανες hard reset και δεν έκανες restore back up τότε μάλλον ναι.

Μπορεί να πρόλαβε να τραβήξει back up από τα 10άρια και να overwrite το back up των 8.1

(το άνω με πάσα επιφύλαξη)

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα hard reset, πέρασα τα 10άρια πάνω απο τα 8.1 και τέλος.

Αφού πέρασα τα 10άρια και έκανα update τα πάντα, έκανα και backup.

Ερώτηση : κρατάει μόνο το τελευταίο backup?? Είναι δυνατόν?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα hard reset, πέρασα τα 10άρια πάνω απο τα 8.1 και τέλος.

Αφού πέρασα τα 10άρια και έκανα update τα πάντα, έκανα και backup.

Ερώτηση : κρατάει μόνο το τελευταίο backup?? Είναι δυνατόν?

 

Συμφωνα με αυτο

 

http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/settings-and-personalization/restore-a-backup-to-my-phone

 

κραταει περισοτερα του ενος backup και επιλεγεις. Τωρα αν αυτο ισχυει και οταν υποβαθμιζεις λειτουργικο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα Hard Reset απογοητευμενος πλεον με 'τα μικροφωνα' , βλεπω μολις ανοιξε το κινητο εχω την Lumia Camera στην οποια γραφει βιντεο με ηχο!

Δοκιμαζω τωρα και την Καμερα , γραφει και αυτη με ηχο :blink:

Ηχογραφηση και Shazam ομως τιποτα...

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει από το κακό στο χειρότερο πάντως..

Το live tile photos δείχνει συνέχεια τις ίδιες 4 φωτογραφίες, το tile Money δεν ανανεώνεται με τίποτα, η μπαταρία φεύγει αίμα, δεν μπορώ και να βρώ battery percentage ....

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτά θα φτιάξουν όταν η microsoft βγάλει το αποκλειστικό firmware για την κάθε συσκευή. Θεωρώ οτι έκανε λάθος να βιαστεί και να δώσει ένα update για όλες τις συσκευές καλύτερα να το πήγαινε σταδιακά μια μια συσκευή, θα αργούσε βέβαια αλλά οι συσκευές θα ήταν απροβληματιστες.

 

Συμφωνώ αλλά από την στιγμή που τα έταξε πριν μήνες, δεν μπορούσε να καθυστερήσει κι άλλο. Πιέστηκε πολύ (δες τι γινόταν κι εδώ). Ας μην έταζε ώστε να τα δουλέψει με την ησυχία της....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα hard reset, πέρασα τα 10άρια πάνω απο τα 8.1 και τέλος.

Αφού πέρασα τα 10άρια και έκανα update τα πάντα, έκανα και backup.

Ερώτηση : κρατάει μόνο το τελευταίο backup?? Είναι δυνατόν?

 

Τότε θα σου έχει κρατήσει το back up. Εμένα πάντως μου εμφανίζει στο onedrive 2 αρχεία back up τώρα που κοίταξα.

Διαφορετική ονομασία, ίδια ημερομηνία όμως..

 

Εμένα πάει από το κακό στο χειρότερο πάντως..

Το live tile photos δείχνει συνέχεια τις ίδιες 4 φωτογραφίες, το tile Money δεν ανανεώνεται με τίποτα, η μπαταρία φεύγει αίμα, δεν μπορώ και να βρώ battery percentage ....

 

Έκανες revert σε 8.1 και στα εμφανίζει αυτά;

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρατηρησα οτι στο ημερολόγιο δεν μου εμφάνιζε τις σημείωσεις μου στην αντέντα και το μονο που δεν εχει τικαρισμενο ειναι "το ημερολογιο του χρηστη".Οταν το επιλεγω ,κρασαρει και με πεταει στην αρχικη οθονη.Ξερετε τι παιζει ;

Link to comment
Share on other sites

Μετα από hard reset και στήσιμο εξαρχής, η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη.

 

Εξηγούμαι : η τραγική (προς το παρόν) windows camera app αντικαταστάθηκε από την εξαιρετική 360Sight Camera App, όποια εφαρμογή δεν δούλευε σωστά ξηλώθηκε και έγινε reinstall, ρυθμίσεις ώρες επί ωρών σε settings/λογαριασμούς κτλ και πλέον έχω μια συσκευή που δουλεύει σωστά και γρήγορα....Η μπαταρία συνεχίζει βέβαια να φεύγει σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλά μπορώ πλέον να κάνω τις δουλειές μου όπως ήξερα.

Εν αναμονή του firmware update για το 930 για κάμερα-μπαταρία ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπάρχουν θέματα με το νέο λειτουργικό. Έκανα επαναφορά τηλεφώνου,αφού είχα εγκαταστήσει τα 10άρια. Απ'ότι βλέπω rollάρει καλύτερα από πριν,αλλά στα πρόσθετα δε βρίσκω την αφή για να ενεργοποίησω το double tap,ενώ πριν την επαναφορά υπήρχε.

Επίσης,τα προβλήματα που είχα εντοπίσει μέχρι την επαναφορά,τις προηγούμενες ημέρες,με τα 10άρια ήταν:

-Στον περιηγητή δε δούλευε το μπρος-πίσω στις σελίδες με απλή κύλιση του δαχτύλου στην οθόνη,μόνο back με το βελάκι.

Πολλές φορές κολλούσε η περιστροφή οθόνης,ενώ ήταν ξεκλειδωμένη ( επαναφορά με soft reset )

-Καθετί που ανοίγεις(πχ εφαρμογή,μηνύματα,περιηγητή κλπ ) δεν κλείνει όπως στα 8.1 κάνοντας απλά back με το βελάκι,αλλά πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα το βελάκι και να τα κλείσεις ένα ένα ( κάτι που είχε διορθωθεί στα 8.1 συγκριτικά με τα 8άρια ).

-Όταν έπαιρνα τηλέφωνο κι απαντούσε ή το έκλεινε ο συνομιλητής,η οθόνη πολλές φορές παρέμενε μαύρη ( κοινώς δε λειτουργούσε ή κόλλαγε ο αισθητήρας ), οπότε πάλι soft reset.

-Δε μου εμφανίζονταν προειδοποιήσεις στα μηνύματα και στις κλήσεις στις αντίστοιχες ενδείξεις στην αρχική οθόνη ( ενώ αρχικά,μετά την εγκατάσταση των 10αριών δούλευαν κανονικά ) . Ούτε με soft reset

-Στον edge πολλές φορές πατούσα σε links, αλλά δεν υπήρχε άμεση απόκριση πολλές φορές και πατούσα 2-3 φορές.

-Πριν την επαναφορά, το double tap πολλές φορές δε λειτουργούσε κι απαιτούνταν soft reset.

-Κάποια μέρα πατούσα το εικονίδιο του skype στην αρχική οθόνη,έδειχνε ότι φόρτωνε και με "πέταγε" πάλι στην έναρξη.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο,ωστόσο τα προαναφερθέντα θεωρώ ότι δεν έπρεπε καν να υφίστανται ως προβλήματα στο νέο λειτουργικό .

Τα 8.1 δεν είχαν τέτοιες "παιδικές" ασθένειες. Ελπίζω με το πρώτο σοβαρό update να λυθούν τέτοιου

είδους "αρρυθμίες" του λειτουργικού.

Edited by batman007
Link to comment
Share on other sites

Μετά από hard reset όντως θα λείπουν κάποια πράγματα, θα περαστούν όμως μέσα από το store αυτόματα.

 

Σε διαφορετική περίπτωση εναλλακτικά τα κατεβάζεις από εδώ

 

 

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABRihRRvkwDlNKc&id=82E12CC32F8AF242%2186580&cid=82E12CC32F8AF242

Διαλέχτε,τραπέζια,καρέκλες,μπαμπού:p

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά το update στα 10 δεν μου εμφανίζει την δυνατότητα να δημιουργήσω Action shot από τα video που τραβάω! Έχουν αφαιρέσει την λειτουργία ή έχει θέμα το δικό μου 930( δοκίμασα να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση την εφαρμογή δεν άλλαξε κάτι)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά το update στα 10 δεν μου εμφανίζει την δυνατότητα να δημιουργήσω Action shot από τα video που τραβάω! Έχουν αφαιρέσει την λειτουργία ή έχει θέμα το δικό μου 930( δοκίμασα να κάνω απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση την εφαρμογή δεν άλλαξε κάτι)

 

Είναι πλέον σε ξεχωριστή εφαρμογή (photos plug in, κάπως έτσι Δεν θυμάμαι πως λέγεται). Γίνεται μέσα από τις φωτογραφίες. Επιλέγεις το βίντεο που θες και από εκεί επεξεργασία και κάνεις ότι άλλο θες.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον σε ξεχωριστή εφαρμογή (photos plug in, κάπως έτσι Δεν θυμάμαι πως λέγεται). Γίνεται μέσα από τις φωτογραφίες. Επιλέγεις το βίντεο που θες και από εκεί επεξεργασία και κάνεις ότι άλλο θες.

Ναι το ξέρω εμένα όταν μπαίνω εκεί με πετάει κατευθείαν να βγάλω απλές φωτογραφίες από το βίντεο όχι action shots

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ένα πρόβλημα με την μουσική Groove παίζω τα κομμάτια και όταν αλλάζω το δείχνει να αλλάζει πολλές φορές. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ένα πρόβλημα με την μουσική Groove παίζω τα κομμάτια και όταν αλλάζω το δείχνει να αλλάζει πολλές φορές. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Και εγώ σε 640 ακριβώς το ίδιο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...