Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

psou??? Σιναχλωθηκες;; Γιατί έβαλες εκπρόσωπο τύπου; :o
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

Είμαι 21 ετών και είμαι με μια κοπέλα εδώ κ πολύ καιρό.Το τελευταίο διάστημα με απασχολέι αυτό το θέμα..Αν δεν αδιαθετήσει, τι κάνουμε;Τον Φεβρουάριο κλείνει τα 18.

 

ouaaaaaaaaa :p :happy:

ouaaaaaaaaaaaaaaa :happy:

pes to ki esy molo mou: mpaaaaaaaampa!

pou einai o mpampakas? mpaaaaaampa!

 

xilia sorry re file pou paizo me ton pono sou,alla se analogi periptosi etsi me koroidevane oi filoi mou kai gelagane ta kolopaida!

Link to comment
Share on other sites

Όντως το άγχος είναι πολύ κακός σύμμαχος... Είχε φτάσει τον 1 μήνα καθυστέρηση... είχα φτάσει στην πόρτα της κολάσεως!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmo

 

Όντως το άγχος είναι πολύ κακός σύμμαχος... Είχε φτάσει τον 1 μήνα καθυστέρηση... είχα φτάσει στην πόρτα της κολάσεως!

 

 

Παιδιά χωρίς πλάκα ήξερα περίπτωση σοβαρού οργανικού προβλήματος λόγω δίαιτες και παπαριές που η γκόμενα είχε καθυστέρηση 3 μήνες! Καλά το παιδί φρίκαρε... μπαμ κόντευε να κάνει...

 

Πλάκα πλάκα κανείς δεν χρησιμοποιεί προφυλακτικό εδώ μέσα??? :p :p :p

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή, η μόνη λύση είναι η έκτρωση; Άλλη λύση δεν υπάρχει;;; Έχετε δει πώς γίνεται η έκτρωση; Έχετε δει πώς αντιδρούν τα έμβρυα, ως ζωντανοί οργανισμοί, απέναντι στην διαδικασία της έκτρωσης;;; Έχετε δει τα κορμάκια τους μετά την έκτρωση;;; Μάλλον όχι.. :'(

 

Είμαστε η πρώτη χώρα στην Ευρώπη στις εκτρώσεις. Ενώ σε όλη την Ευρώπη, ο αριθμός των εκτρώσεων μειώνεται, εδώ, ολοένα και αυξάνεται! Μα πού ζούμε ρε να πάρει; :mad: Στο 1800 όπου υπήρχε ο κατατρεγμός του κόσμου;;; Πλέον είμαστε στο 2000!!! Ξυπνήστε και κοιτάξτε μπροστά!!

 

Δεν θέλεις το παιδί; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν χιλιάδες οικογένειες που δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδί και θέλουν παιδί! Δώσε την χαρά στο σώμα σου να γεννήσει (και μην το καταστρέφεις με την έκτρωση), δώσε την χαρά σε μια οικογένεια να αποκτήσει ένα παιδί, δώσε την ευκαιρία σε έναν άνθρωπο να ζήσει.

(Και για να μην νομίζετε ότι παραμυθολογώ, ένας συγγενής μου απέκτησε μ'αυτόν τον τρόπο παιδί. Δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και υιοθέτησαν το παιδί μιας 16χρονης που δεν το ήθελε, αλλά και δεν ήθελε να το ρίξει..)

 

Όχι όμως έκτρωση.. προς Θεού ρε παιδιά.. είναι καθαρό έγκλημα.. :'(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μάλλον όμως ψυχολογικό θα ειναι...

 

εγώ είχα πάθει άλλη περίπτωση: η πρόην κοπέλα μου είχε οργανικό πρόβλημα (αδιαθετούσε ανα 5 μηνες). Εκεί λέγαμε θα σκάσει κανα παιδί εστι στο ξαφνικό και θα παθαιναμε... σοκ..

αλλά ευτυχως δεν ήρθε. (οχι πως δεν θέλω-αλλά μπαμπάς από τα 19 μου?)...

φίλε SNikolaidis και εγώ διαφωνω με τις εκτρώσεις...

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή, η μόνη λύση είναι η έκτρωση; Άλλη λύση δεν υπάρχει;;;

 

Δεν θέλεις το παιδί; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν χιλιάδες οικογένειες που δεν μπορούν να αποκτήσουν παιδί και θέλουν παιδί! Δώσε την χαρά στο σώμα σου να γεννήσει (και μην το καταστρέφεις με την έκτρωση), δώσε την χαρά σε μια οικογένεια να αποκτήσει ένα παιδί, δώσε την ευκαιρία σε έναν άνθρωπο να ζήσει.

(Και για να μην νομίζετε ότι παραμυθολογώ, ένας συγγενής μου απέκτησε μ'αυτόν τον τρόπο παιδί. Δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και υιοθέτησαν το παιδί μιας 16χρονης που δεν το ήθελε, αλλά και δεν ήθελε να το ρίξει..)

 

Όχι όμως έκτρωση.. προς Θεού ρε παιδιά.. είναι καθαρό έγκλημα.. :'(

 

 

Όποιος είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Ο Μένες με πρόλαβε κι ήταν σαφέστατος. Μην τρελλαινόμαστε, τι είναι το παιδί, κασσετόφωνο να το δώσει σε κάποιους άλλους έτσι απλά? Αν όλα τα κορίτσια κάναν όπως έλεγες Στράτο τότε θα χρειαζόταν μετά από ένα τρελόγιατρο η καθεμία. Η λύση για να μην κάνεις έκτρωση ΔΕΝ είναι η γέννα αλλά η προφύλαξη κι η ωριμότητα. Ο καθένας βέβαια κοιμάται όπως στρώνει, έχω πόσους φίλους που τελειώνουν μέσα κανονικά και μετά πάει η κοπέλα απλά να πλυθεί και στο τέλος απορούν σα χάνοι πώς έμεινε έγκυος! Ε ήμαρτον! Η γνώμη μου είναι πως για να μείνει μια γυναίκα έγκυος θέλει μεγάλη προσπάθεια κι αν τέλος πάντων το καταφέρουν κατά λάθος τότε το κρατάνε μόνο αν το θέλουν κι οι 2 κι έχουν τα οικονομικά φόντα να το μεγαλώσουν. Αλλιώς έκτρωση και μετά ο άνδρας δε ξαναπηδά χωρίς αλεξίπτωτο γιατί όπως λέει και το ρητό, το δις εξαμαρτείν... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οντως δεν ειναι λυση η εκτρωση αλλα αν οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν ειναι καλυτερη η εκτρωση απο το να μεγαλωσεις/δωσεις ενα παιδι. Εχω μια απορια βασικα...υπαρχει κανενας γιατρος να μας πει το κοστος μιας εκτρωσης. Γιατι ειχε κανει μια φιλη μου (οχι ειλικρινα ηταν φιλη μου) και της πηραν 300€ και απο οτι ξερω δεν ειχε καμια σημαντικη επιπλοκη απο τοτε. Προφυλακτικο ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα δεν εκμηδενιζει τους κινδυνους. Το χαπι της επομενης μερας εχει 99% νομιζω αποτελεσματικοτητα εαν ληφθει αμεσως μετα και 80% αν ληφθει την επομενη μερα...υστερα απο αυτο οι πιθανοτητες μειωνονται...αντισυλληπτικα ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα ουτε αυτα ειναι 100% σιγουρα. Ειμαι 20 ακομα και εχω ακουσει τις μλκς της ζωης μου στο θεμα εγκυμοσυνη απο συνομιλικες μου. Για αυτο και εχουμε το υψηλοτερο ποσοστο εκτρωσεων στην Ευρωπη. Και μεταξυ μας οταν εχεις μια σταθερη σχεση το προφυλακτικο υστερα απο λιγο καιρο κατανταει εμποδιο. Εγω τουλαχιστον ενοχλουμαι συνεχεια εχοντας στο μυαλο οτι πριν απο την πραξη πρεπει να υπαρχει ενα "διαλειμματακι". Θα μου πειτε συνηθεια ειναι ολα και θα εχετε απολυτο δικιο. Well ο καθενας οπως στρωσει θα κοιμηθει. Συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.

 

ΥΓ1: δεν ειναι και τοσο ευκολο να μεινει καποια εγκυος. Ειδικα με τα γυναικολογικα που εχουν οι περισσοτερες νεες γυναικες σημερα.

ΥΓ2: Τωρα που το καλοσκεφτομαι παω να επισκεφτω το φαρμακειο και να παρω κανενα "χαπι της επομενης μερας". Ποτε δεν ξερεις τι γινεται ;)

ΥΓ3: τα καλυτερα δουλεματα τα εχω ριξει και εγω σε "αγχωμενους" με αυτο το θεμα φιλους...ξερετε...καντο για το παιδι σου κτλ...περα απο την πλακα ομως ειναι πολυ ψυχοφθορο.

ΥΓ4: (και τελος :) ) Welcome to the club psou. Μην ανησυχεις ολοι εχουν περασει/θα περασουν περνουν απο αυτη τη φαση. Ελπιζω να πηγαν ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια σωστή έκτρωση σε μια κλινική κοστίζει 300€ χωρίς να στην κάνει κάποιος χασάπης κομπογιαννίτης κλπ. Από κει και πέρα τις μεθόδους αντισύλληψης τις γνωρίζουμε όλοι κι όποιος δεν τις παίρνει υπόψιν του καταλήγει με μαθηματική ακρίβεια στα 300€ που λέγαμε πιο πάνω. Αλλά προς Θεού σκεφτείτε το με λίγη ψυχραιμία κι οξυδέρκεια, ποιό είναι προτιμότερο, να σκοτώσεις ένα έμβρυο (παρόλο που δεν το'χω δει έτσι όπως το εννοεί ο Στράτος), ή να "σκοτώσεις" τη ζωή ενός ανεπιθύμητου παιδιού που θα μεγαλώσει μέσα σε πιθανή φτώχεια κι οι γονείς του θα το βλέπουν πιο πολύ ως εμπόδιο παρά ως θείο δώρο... :'(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Ο Μένες με πρόλαβε κι ήταν σαφέστατος. Μην τρελλαινόμαστε, τι είναι το παιδί, κασσετόφωνο να το δώσει σε κάποιους άλλους έτσι απλά?

 

Τι λές ρε συ sallax; Δηλαδή, το παιδί δεν είναι κασσετόφωνο για να το δώσεις σε άλλους έτσι απλά - όπως λες, αλλά είναι πουκάμισο, για να το πετάξεις έτσι απλά. Αυτό μου λες τώρα..

 

Έχετε συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για άνθρωπο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Alexkass

 

ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ

 

 

Γιατροι υπάχουν πολλοί. Αλλα δεν θέλεις γιατρο. Γυναικολόγο θέλεις ( παλιό ιατρικό ανέκδοτο)

 

Ιατρική συμβουλή. Άν πάς σε ιδιωτικό γυναικολόγο και πει οτι είναι έγκυος να πάς και σε δεύτερο. Υπάρχουν πολλοί τσαρλατάνοι στο επάγγελμα που θα κατατρομάξουν 18χρονα για να τους πάρουν τα 500-1000 ευρώ χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτα, πουλώντας αέρα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Αλλά προς Θεού σκεφτείτε το με λίγη ψυχραιμία κι οξυδέρκεια, ποιό είναι προτιμότερο, να σκοτώσεις ένα έμβρυο (παρόλο που δεν το'χω δει έτσι όπως το εννοεί ο Στράτος), ή να "σκοτώσεις" τη ζωή ενός ανεπιθύμητου παιδιού που θα μεγαλώσει μέσα σε πιθανή φτώχεια κι οι γονείς του θα το βλέπουν πιο πολύ ως εμπόδιο παρά ως θείο δώρο...

 

Για μένα, αν κάποιος δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί (λόγω φτώχιας κλπ), μπορεί να το δώσει σε μια άλλη οικογένεια. Δεν κατάλαβα, αυτή η επιλογή, γιατί δεν υπάρχει πουθενά;

 

Sallax, όταν θα γίνει πατέρας, θα με θυμηθείς. Θα βλέπεις τα ματάκια του ενός έτους παιδιού σου να σου γελάνε και να σου λένε "σε εμπιστεύομαι, ό,τι κι αν μου κάνεις, γιατί είσαι ο πατέρας μου - και σ'αγαπάω γι'αυτό" και αναρρωτήσου πώς θα ένοιωθες, αν το έστελνες στον κάλαθο των αχρήστων. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Έχετε συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για άνθρωπο;

 

Νομικά και βιολογικά μιλάμε για ΔΥΝΑΜΕΙ άνθρωπο.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Για μένα, αν κάποιος δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί (λόγω φτώχιας κλπ), μπορεί να το δώσει σε μια άλλη οικογένεια. Δεν κατάλαβα, αυτή η επιλογή, γιατί δεν υπάρχει πουθενά;

 

Γιατί το θεωρείς απλό να κυοφορείς 9 μήνες ένα παιδί; Να έχεις γέννες, να σου τύχει μια επιπλοκή ή οτιδήποτε και να κινδυνεύει όχι μόνο η ζωή σου αλλά και του παιδιού! Δεν είναι τόσο απλό να πεις σε μία 17-18 χρόνη να εγκυμονήσει τόσους μήνες ένα παιδί!

Δεν είναι εύκολο πράγμα η εγκυμοσύνη! Αλλάζει όλο σου το σώμα ο ψυχισμός σου, η ζωή σου! Είναι άκρως επικίνδυνο... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Για μένα, αν κάποιος δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί (λόγω φτώχιας κλπ), μπορεί να το δώσει σε μια άλλη οικογένεια. Δεν κατάλαβα, αυτή η επιλογή, γιατί δεν υπάρχει πουθενά;

Θα παραβλέψω το πόσο χρονοβόρο/ψυχοφθόρο μπορεί να γίνει αυτό λόγω της γραφειοκρατείας και θα εστιαστώ μόνο εδώ: μα η έκτρωση δε γίνεται και για να μη το μάθει κανείς πέρα απ'τους 2 υπεύθυνους? Τόσο χαλαρά θα γίνει νομίζεις η εγκυμοσύνη, η γέννα κι η παράδοση του μωρού σε μια άλλη οικογένεια? Τα σόγια του καθενός δε θα κράξουν καθόλου εναντίον? Είναι ψυχοπλάκωμα σκέτο αυτή η προοπτική. Και μιλάμε για μια ζωή κι όχι για το πουκάμισο που'πες κι εσύ. Επίσης έξτρα ψυχολογικούς παράγοντες όπως η πιθανή επιθυμία της ορίτζιναλ μάνας να ξαναπάρει πίσω το παιδί, το ίδιο να σοκαριστεί όταν μάθει ότι δε ζει με τους πραγματικούς γονείς κλπ δεν τους παίρνεις υπόψιν?

Sallax, όταν θα γίνει πατέρας, θα με θυμηθείς. Θα βλέπεις τα ματάκια του ενός έτους παιδιού σου να σου γελάνε και να σου λένε "σε εμπιστεύομαι, ό,τι κι αν μου κάνεις, γιατί είσαι ο πατέρας μου - και σ'αγαπάω γι'αυτό" και αναρρωτήσου πώς θα ένοιωθες, αν το έστελνες στον κάλαθο των αχρήστων. :worry:

Συμφωνώ Στράτο αλλά πιστεύω είναι πολύ πιο επώδυνο το να γεννηθεί το μωρό, να το δω με τα ίδια μου τα μάτια, στο καπάκι να το δώσω για πάντα κάπου αλλού και να το σκέφτομαι βασανιστικά για το υπόλοιπο της ζωής μου κι άλλο το να σκοτώσω ένα έμβρυο στο πιο αρχικό του στάδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Θα βλέπεις τα ματάκια του ενός έτους παιδιού σου να σου γελάνε και να σου λένε "σε εμπιστεύομαι, ό,τι κι αν μου κάνεις, γιατί είσαι ο πατέρας μου - και σ'αγαπάω γι'αυτό" και αναρρωτήσου πώς θα ένοιωθες, αν το έστελνες στον κάλαθο των αχρήστων. :worry:

 

Και από την άλλη πόσα και πόσα παιδάκια, δυστυχισμένα και παρατημένα στη μοίρα τους, δεν υπάρχουν γιατί οι γονείς τους δεν είχαν αυτή την επιλογή;

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Γιατί το θεωρείς απλό να κυοφορείς 9 μήνες ένα παιδί; Να έχεις γέννες, να σου τύχει μια επιπλοκή ή οτιδήποτε και να κινδυνεύει όχι μόνο η ζωή σου αλλά και του παιδιού!

 

Α, μάλιστα. Για να μην τύχει να κινδυνεύσει η ζωή του παιδιού.. ας το σκοτώσουμε καλύτερα.. :blink: δεν πάμε καλά.. δεν πάμε καθόλου καλά..

 

Δεν είναι τόσο απλό να πεις σε μία 17-18 χρόνη να εγκυμονήσει τόσους μήνες ένα παιδί!

Δεν είναι εύκολο πράγμα η εγκυμοσύνη! Αλλάζει όλο σου το σώμα ο ψυχισμός σου, η ζωή σου! Είναι άκρως επικίνδυνο...

 

Να σου πω κάτι; Πλέον, όπως είπα και παραπάνω, δεν τίθεται θέμα ταμπού ή οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν ζούμε στο 1800 αλλά στο 2000.

 

Ξέρεις ποιο είναι το επικίνδυνο; Το επικίνδυνο είναι να αποφασίσει το κορίτσι τελικά να κρατήσει το παιδί. Να μεγαλώσει και να αποδεχτεί την ευθύνη της μητρότητας. Το επικίνδυνο είναι να δεχτεί την χαρά της μητρότητας. Το επικίνδυνο είναι να μεγαλώσει, να ωριμάσει και να παρατήσει τον ωχαδερφισμό της κοινωνίας. Αυτό φοβούνται όλοι και "σπρώχνουν" το κορίτσι προς την έκτρωση. Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα του.. δότη σπέρματος.

 

Και δεν το συζητάμε για τις μανάδες και τους πατεράδες. Αυτοί είναι κολλημένοι στα χωριά τους και στα "τι θα πει η γειτονιά" και "τι θα πει ο κόσμος" και άλλες τέτοιες αναχρονιστικές και οπισθοδρομικές ιδέες. :mad:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Και από την άλλη πόσα και πόσα παιδάκια, δυστυχισμένα και παρατημένα στη μοίρα τους, δεν υπάρχουν γιατί οι γονείς τους δεν είχαν αυτή την επιλογή;

 

Με το σκεπτικό αυτό, να πάμε να βάλουμε φωτιά σε όλα τα ορφανοτροφεία, να κάψουμε όλα τα παιδιά που είναι παρατημένα στην μοίρα τους. Καλό θα τους κάνουμε, κακό δεν θα τους κάνουμε!!! :blink: :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

opos kai na exei to thema pantos (an einai sosto i oxi na ginei mia ektrosi) einai sigoura mia poly dyskoli katastasi! Ta eho perasei kai ego (eftyxos xoris trexamata) kai kathe tetoia kathysterisi einai enas golgothas gia ta nevra!!!

 

Elpizo na tin glitoses file psou

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα εγώ ότι είναι καύτερο να το πετάξει! Άλλωστε δεν υπάρχει κάποια αντίδραση που να είναι stadar καλύτερη! Αυτό εξαρτάται από την περίπτςση!

Απλά σου ανέφερα τι μπορεί να συμβεί και τι τερα΄στια ευθύνη και πόσο δύσκολο είναι να κυοφορήσεις και να γεννήσεις ένα παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Με το σκεπτικό αυτό, να πάμε να βάλουμε φωτιά σε όλα τα ορφανοτροφεία, να κάψουμε όλα τα παιδιά που είναι παρατημένα στην μοίρα τους. Καλό θα τους κάνουμε, κακό δεν θα τους κάνουμε!!! :blink: :wacko:

 

Ορφανοτροφείο; Για κάποια παιδιά αυτό είναι πολυτέλεια. Και μην βλέπεις μόνο την Ελλάδα. Υπάρχουν και άλλες χώρες στον κόσμο που τα παιδιά έχουν αφεθεί ΤΕΛΕΙΩΣ στην τύχη τους. Παιδιά τα οποία βιάζονται/σκοτώνονται/πεθαίνουν της πείνας/πεθαίνουν από ναρκωτικά και άλλα τέτοια. Κι έλα μετά να μου πεις ότι αυτή η ζωή είναι προτιμότερη από την έκτρωση.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Θα παραβλέψω το πόσο χρονοβόρο/ψυχοφθόρο μπορεί να γίνει αυτό λόγω της γραφειοκρατείας και θα εστιαστώ μόνο εδώ: μα η έκτρωση δε γίνεται και για να μη το μάθει κανείς πέρα απ'τους 2 υπεύθυνους? Τόσο χαλαρά θα γίνει νομίζεις η εγκυμοσύνη, η γέννα κι η παράδοση του μωρού σε μια άλλη οικογένεια? Τα σόγια του καθενός δε θα κράξουν καθόλου εναντίον? Είναι ψυχοπλάκωμα σκέτο αυτή η προοπτική.

 

Δηλαδή, γι'αυτό γίνεται η έκτρωση; Για τα μάτια του κόσμου;;;

 

Και μιλάμε για μια ζωή κι όχι για το πουκάμισο που'πες κι εσύ.

 

Δεν ήμουν εγώ αυτός που έκανε κουβέντα για κασσετόφωνο.

 

Επίσης έξτρα ψυχολογικούς παράγοντες όπως η πιθανή επιθυμία της ορίτζιναλ μάνας να ξαναπάρει πίσω το παιδί, το ίδιο να σοκαριστεί όταν μάθει ότι δε ζει με τους πραγματικούς γονείς κλπ δεν τους παίρνεις υπόψιν?

 

Να ρε γμτ μου, αυτή η χώρα που ζούμε, η χώρα του χαβαλέ και της απόλυτης οπισθοδρόμισης.. παντού είμαστε πίσω.. στο εξωτερικό, υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι (προσοχή: ψυχολόγοι - όχι ψυχίατροι) που αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά, για να βοηθήσουν και την μάνα αλλά και το παιδί (όταν έρθει στην κατάλληλη ηλικία) να ξεπεράσουν το περιστατικό αυτό. Κι όχι μόνο αυτούς, αλλά και τους θετούς γονείς του παιδιού.

 

Τι γίνεται στην Ελλάδα; Αρκεί οι θετοί γονείς να έχουν λεφτά. Αυτό φτάνει.

 

Συμφωνώ Στράτο αλλά πιστεύω είναι πολύ πιο επώδυνο το να γεννηθεί το μωρό, να το δω με τα ίδια μου τα μάτια, στο καπάκι να το δώσω για πάντα κάπου αλλού και να το σκέφτομαι βασανιστικά για το υπόλοιπο της ζωής μου κι άλλο το να σκοτώσω ένα έμβρυο στο πιο αρχικό του στάδιο...

 

Δεν έχεις δει να γίνεται έκτρωση.. δεν έχεις δει τις αντιδράσεις του μωρού ενάντια στην κουτάλα, το ψαλίδι ή το δηλητήριο.. ξέρετε τις μεθόδους έκτρωσης; Υπάρχουν δύο:

 

Δηλητηρίαση/αποβολή: Εκχύνουν μια δόση δηλητηρίου μέσα στην μήτρα και το έμβρυο πεθαίνει μέσα σε ασφυκτικούς πόνους (αποδεδειγμένο επιστημονικά αυτό). Στην συνέχεια, δημιουργούν τεχνιτή αποβολή στην μητέρα. Το έμβρυο καταλήγει ή στα σκουπίδια ή γίνεται κρέμα προσώπου για τις γυναίκες.

 

Ψαλίδι: "Εισάγουν" έναν μηχανισμό (κατευθείαν μέσω του αιδοίου) μέσα στην μήτρα, ένας μηχανισμός που στην άκρη του έχει ένα ψαλίδι. Και κόβουν σε μικρά κομμάτια το έμβρυο, ενώ είναι ΖΩΝΤΑΝΟ!!!

Στην συνέχεια, τοποθετούν τις -γνωστές- κουτάλες μέσα (πάλι μέσω του αιδοίου) με τις οποίες βγάζουν το κομματιασμένο έμβρυο. Η κατάληξη, ίδια με προηγουμένως.

 

Ξέρεις τι λένε; Λένε ότι αν η κοιλιά της γυναίκας ήταν διαφανής, δεν θα γινόταν ούτε μία έκτρωση.. :(

 

Θα σας κάνω μία ερώτηση: Αναρρωτηθήκατε ποτέ, πού θα βρισκόσασταν, αν αποφάσιζε η μητέρα σας να σας κάνει έκτρωση; Θα ήθελα να μου απαντήσετε όλοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Ορφανοτροφείο; Για κάποια παιδιά αυτό είναι πολυτέλεια. Και μην βλέπεις μόνο την Ελλάδα. Υπάρχουν και άλλες χώρες στον κόσμο που τα παιδιά έχουν αφεθεί ΤΕΛΕΙΩΣ στην τύχη τους. Παιδιά τα οποία βιάζονται/σκοτώνονται/πεθαίνουν της πείνας/πεθαίνουν από ναρκωτικά και άλλα τέτοια. Κι έλα μετά να μου πεις ότι αυτή η ζωή είναι προτιμότερη από την έκτρωση.

 

Δεν φταίνε τα παιδιά για αυτή την κατάσταση! Γιατί δεν πάει κανείς να φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του Μπους μπας και γλιτώσει ο κόσμος; Αφού είναι γνωστό πως οι ίδιες οι κυβερνήσεις των μεγάλων κρατών και τα μεγάλα τραστ κρύβονται από πίσω. Γιατί δεν γίνεται μια καλύτερη/δικαιώτερη κατανομή του παγκόσμιου πλούτου, ώστε να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο;

 

Αλλά όχι. Μην χαλάσουμε την άνεσή μας. Ας προτιμήσουμε την εύκολη λύση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Δεν φταίνε τα παιδιά για αυτή την κατάσταση! Γιατί δεν πάει κανείς να φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του Μπους μπας και γλιτώσει ο κόσμος; Αφού είναι γνωστό πως οι ίδιες οι κυβερνήσεις των μεγάλων κρατών και τα μεγάλα τραστ κρύβονται από πίσω. Γιατί δεν γίνεται μια καλύτερη/δικαιώτερη κατανομή του παγκόσμιου πλούτου, ώστε να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο;

 

Αλλά όχι. Μην χαλάσουμε την άνεσή μας. Ας προτιμήσουμε την εύκολη λύση.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου πως τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το ηθικό κομμάτι της έκτρωσης γιατί για εμένα τουλάχιστον "ΔΥΝΑΜΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ" και ας διαφωνεί ο νομοθέτης και με τους δυο μας. Ωστόσο:

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

 

Και όσο ο κόσμος παραμένει αυτός που είναι, είναι προτιμότερο μια ζωή να διακοπεί όσο το έμβρυο είναι μερικές εκατοντάδες κύτταρα παρά να διακοπεί αργότερα, όταν θα είναι ένας πλήρως αναπτυγμένος άνθρωπος που θα έχει ΠΛΗΡΗ ή σχεδόν πλήρη επίγνωση του τι του συμβαίνει.

 

Όσο κυνικό και αν είναι "Το μη χείρον βέλτιστον"... σ' αυτόν τον κόσμο. Δυστυχώς.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Δεν φταίνε τα παιδιά για αυτή την κατάσταση! Γιατί δεν πάει κανείς να φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του Μπους μπας και γλιτώσει ο κόσμος; Αφού είναι γνωστό πως οι ίδιες οι κυβερνήσεις των μεγάλων κρατών και τα μεγάλα τραστ κρύβονται από πίσω. Γιατί δεν γίνεται μια καλύτερη/δικαιώτερη κατανομή του παγκόσμιου πλούτου, ώστε να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο;

Αλλά όχι. Μην χαλάσουμε την άνεσή μας. Ας προτιμήσουμε την εύκολη λύση.

Στράτο πολύ ρομαντικά τα λες (και καλά κάνεις) αλλά δεν είναι έτσι δυστυχώς. Και συνεχίζεις να εστιάζεσαι μόνο στο πόσο συνταραχτικό είναι να σκοτωθεί το έμβρυο και δεν κοιτάς το τρισάθλιο μέλλον που του προδιαγράφεται εφόσον παραμείνει ζωντανό και προχωρήσει κανονικά η εγκυμοσύνη. Επίσης, στην Ελλάδα ζούμε με όλα αυτά τα οπισθοδρομικά κι ανύπαρκτα σε υποδομή και το παίρνουμε κι αυτό υπόψιν στις απαντήσεις μας (τουλάχιστον εγώ).

Δε μου λες πάντως: πιο πολλές τύψεις θα'χει η μάνα που έκανε έκτρωση ή αυτή που γέννησε κι έδωσε αμέσως το μωρό για υιοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...